Skocz do zawartości

Dlaczego wzmacniacze lampowe wracają do łask?


Recommended Posts

18 godzin temu, AudioTube napisał:

tranów w kl A?

Ja bardzo lubię ich brzmienie, niestety to już duży pobór prądu i odpada przy codziennym słuchaniu po minimum kilka godzin. Szczególnie odkąd mam możliwość częściowej pracy zdalnej i bywa, że w niektóre dni system gra 8 godzin non-stop a łącznie nawet po kilkanaście.

Ostatnio zdecydowałem się na pewien kompromis: integrę z A-klasowym lampowym pre i mosfetową końcówką mocy w AB (ale jest to  AB z dużą zawartością A ;)). Całość bez sprzężenia zwrotnego. Do tego przetwornik R2R z małymi lampkami w stopniu końcowym i jest z grubsza jak lubię, choć po spokojniejszej, stronie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Karol64208 napisał:

skrzynia jest ważna, odpowiednio dobrana do zastosowanych przetworników.

Do piecyków, ale to moje zdanie po wielu testach i użytkowaniu, wskazane jest zastosowanie przetworników rozmiarach min. 10" i wyżej /niskotonowy/ trójdrożne, lub szerokopasmowe 12"i wyżej. Moc nie tak bardzo odgrywa rolę jak pasmo i liniowość.

Pytanie wynikło stąd ,że rozważany przyszłościowo zestaw mógłby się składać z CD połączonego ze streamerem i DAC-em , dla ograniczenia ilości gratów ,wzmaka AB i pieca właśnie . Fajnie by było by te same monitory  dogadały się z oboma wzmakami . No ,ale to pieśń przyszłości 😀

Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzesiek202 napisał:

Grunt to nie pisać o swoich odczuciach dotyczących własnego "dziadoskiego" sprzętu w zbyt "elitarnych" wątkach i kręgach 🙂. Szkoda nerwów. Audio to dziwne hobby. Wierzę, że Taga gra Ci fajnie. Wierzę też że można lepiej. Ale to już Ty wiesz najlepiej.

Ja od siebie dodam, że jak dotychczas najbardziej zainteresowały mnie hybrydy z lampowym przedwzmacniaczem. Taki ni pies, ni wydra wykreślony z obu światów. Dlaczego? Czasami myślę, że dla zasady. Miałem kilka takich konstrukcji. Jest i moc i lampkę słychać. A właśnie @Rega - jak tam się sprawy mają z TFK?

Wrzuciłem wpis dla kontrapunktu po tych sprzętowych licytacjach 😀 . Wcale się nie denerwuję,to raczej koledzy wcześniej doprowadzili do interwencji moderacji😀 . Taga gra dobrze,i z pewnością można o wiele lepiej ,bo przecież startuję z audio chodnika . Będę ulepszał i podnosił poprzeczkę ,ale w granicach rozsądku . W warunkach normalnego M lepiej system dopieścić niż przeinwestować

1 minutę temu, Nowy75 napisał:

Wrzuciłem wpis dla kontrapunktu po tych sprzętowych licytacjach 😀 . Wcale się nie denerwuję,to raczej koledzy wcześniej doprowadzili do interwencji moderacji😀 . Taga gra dobrze,i z pewnością można o wiele lepiej ,bo przecież startuję z audio chodnika . Będę ulepszał i podnosił poprzeczkę ,ale w granicach rozsądku . W warunkach normalnego M lepiej system dopieścić niż przeinwestować

Co do hybryd-właśnie takową posiadam 😀-dwie lampki na preampie w okienku i końcowki w klasie D. No ,ale dość na dziś tego offtopu

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Nowy75 napisał:

dwie lampki na preampie w okienku

Pozwól, że pójdę dalej. To dopiero offtop👌

Uwielbiam, gdy moje zmysły na maxa działają.

Późny wieczór. Cisza wokół. Bez aut, samolotów, kręcących się sąsiadów za płotem itp

Lampka wina, brzmienie. Nie musi być głośno. Niski pogłos, odpowiednie kolumny i wzmocnienie pomagają. 
Ciepła dłoń bliskiej osoby. 
I te światełko z „lampy”.

Dlatego wlazłem w „lampy”

Wszystkie zmysły. Chwilo trwaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, audiowit napisał:

Acha, czyli Ty nie masz takiego doswiadczenia i bazujesz na opinii uzytkownikow, ktorzy nie wiadomo jak podlączyli te wzmacniacze, czym i w jakiej sieci.

to nie jest kwestia podłączenia / wzm. + kolumny / nie wymaga wiedzy, ale z tego co czytam forumowicze a przynajmniej Ci stali nie są ułomni pod tym względem.

16 minut temu, audiowit napisał:

Nie, po prostu kosztują. Na jakiej podstawie twierdzisz, ze przemineły?

z NOS-mi mam styczność już od 80 lat, wtedy jeszcze ich tak nie nazywano.

Na nowe przeszedłem ponad 10 lat temu, z  NOS-ów wybrać parę czy kwadrę wtedy stanowiło nie lada wyzwanie pomimo pomiarów na przyrządzie odsetek dobrych i dobranych wynosił ok 30% z zakupionych.

Część zwracałem, lub sprzedawałem jako pojedyncze sztuki, a i tak uzbierałem karton takich lamp, których nikomu bym nie polecił-śmieci.

Cena nie świadczy o jakości NOS-ów.

24 minuty temu, audiowit napisał:

 

26 minut temu, Kraft napisał:

Szerokopasmowe i liniowość nie chodzą w parze.

I wiele aspektow, ktore porusza Karol wogole sie kupy nie trzyma.

muszę dopisywać😌odnosi się to do gotowych kolumn.

28 minut temu, audiowit napisał:

Mam ich calą szufladę, wiekszość z pomiarami. Na tym forum jest kilka osob, ktore tez ich mają wiele.

można mieć mnóstwo w szufladzie, też mam z pomiarami z przyrządów, ale to nie oznacza że pracują z godnie z parametrami w dany wzm, lub czy mają odpowiednie parametry.

To że słyszymy inny dźwięk nie oznacza że jest on poprawny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AudioTube napisał:

Pozwól, że pójdę dalej. To dopiero offtop👌

Uwielbiam, gdy moje zmysły na maxa działają.

Późny wieczór. Cisza wokół. Bez aut, samolotów, kręcących się sąsiadów za płotem itp

Lampka wina, brzmienie. Nie musi być głośno. Niski pogłos, odpowiednie kolumny i wzmocnienie pomagają. 
Ciepła dłoń bliskiej osoby. 
I te światełko z „lampy”.

Dlatego wlazłem w „lampy”

Wszystkie zmysły. Chwilo trwaj.

Całe sedno sprawy jak dla mnie ! 😀 . Chwilowo wciągnęła mnie tylko ta bursztynowa poświata , nie wiem ile tej lampy mam w dżwięku . Ale jeśli hipotetyczny piecyk zagrałby  choć w połowie tak ładnie jak żarzą sie lampy to jestem w domu 😀

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, audiowit napisał:

ktorzy nie wiadomo jak podlączyli te wzmacniacze, czym i w jakiej sieci.

jeszcze powrócę do ostatniego słowa SIECI, to szukanie przyczyn tam gdzie ich niema.

Mam czasami okazję podłączyć do tej samej sieci wzm co moje i efekt jest taki że jedne buczą a inne nie, czy to wina sieci, na pewno nie tylko wada konstrukcji- projektu.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

można mieć mnóstwo w szufladzie, też mam z pomiarami z przyrządów, ale to nie oznacza że pracują z godnie z parametrami w dany wzm, lub czy mają odpowiednie parametry.

Dobrze, zeby nie nudzić. Czym rozni się lampa e88cc tfk od lampy e88cc siemens. Zakladamy, ze odchylenia, wzmocnienie mieszcza się w warunkach pracy lampy zalozonych przez producenta?

Jesli wzmacniacz w swoim schemacie ma zalozone, ze pracuja tam wyzej wymienione lampy na czym polega, ze mogą nie pracować zgodnie z parametrami wzmacniacza czy mają nieodpowiednie parametry.

Nie bedę Cię pytał o poprawny dźwięk, bo jest tym zagadnieniem zaslane cale forum.

Skoro jesteś tak poprawny parametrycznie wytlumacz mi proszę.

Jeszcze tylko zaznaczę, ze w moim pre, wzmacniaczu pse, lampy zostaly dobrane parametrycznie do ukladu, i poddane pomiarom dynamicznym jak je nazywasz. Choć to po prostu jest pomiar pradow wg schematu. Zadna magia, podstawa, podstaw. drugi i trzeci wzmacniacz maja autobias. Slucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, audiowit napisał:

poddane pomiarom dynamicznym jak je nazywasz. Choć to po prostu jest pomiar pradow wg schematu.

dynamiczny polega na pomiarze pasma przenoszenia lampy przy różnych wzmocnieniach, oraz w jakim punkcie pracy lampy uzyskuje się najlepszą dynamikę sygnału bez zniekształceń. I wtedy wiemy jakie są optymalne warunki pracy lampy.

12 minut temu, audiowit napisał:

Czym rozni się lampa e88cc tfk od lampy e88cc siemens. Zakladamy, ze odchylenia, wzmocnienie mieszcza się w warunkach pracy lampy zalozonych przez producenta?

właśnie tym co napisałem powyżej.

To nie jest tylko pomiar napięć i prądów, dlatego też są lampy dobre i złe o których mało kto wie kupując NOS-y, ale też i nowe mają wady i też je poddaje testom, plusem jest cena.

P.S.

Poszukam na starych dyskach fotek z pomiarów lamp i jakie różnice wtedy widać, myślę że je zachowałem.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, wiesz o tym, ze kazda lampa ma swoją kartę? Na tej podstawie buduje sie wzmacniacze lampowe. W każdym schemacie jest tez tolerancja.

2 minuty temu, kaczadupa napisał:

Znacie ten piecyk ?

FB_IMG_1720861608667.jpg

Tak. Sluchaliśmy nawet. Nie brumiał:) ale na kolana nie powalał. Zaznaczam, ze to moje zdanie.

Przyklad karty katalogowej współczesnej lampy.

 

Screenshot_20240713_111339_Drive.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, audiowit napisał:

Karol, wiesz o tym, ze kazda lampa ma swoją kartę? Na tej podstawie buduje sie wzmacniacze lampowe. W każdym schemacie jest tez tolerancja.

Tak. Sluchaliśmy nawet. Nie brumiał:) ale na kolana nie powalał. Zaznaczam, ze to moje zdanie.

Jakie cechy brzmienia zapamiętałeś? Zacznę od basu bo tak jak Ty nie potrafię ku...fa słuchać czy to na słuchawkach czy stereo jak moje uszy uznają, że słyszą jakiś najmniejszy ogonek basowy... Choćby cała reszta trzymała poziom, kontur vs wypełnienie mi pasował, transjent itd., to ogonek wszystko przekreśli.

Jest ogonek ? :)

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Karol, wiesz o tym, ze kazda lampa ma swoją kartę? Na tej podstawie buduje sie wzmacniacze lampowe. W każdym schemacie jest tez tolerancja.

nie masz indywidualnych kart, ewentualnie pomiar z przyrządów, a to nie daje nam tej pewności że będzie ok.

To co napisałem o dynamicznym pomiarze to tylko niektóre firmy testuje w ten sposób swoje projekty.

Co do tolerancji dodaj przy każdym podzespole wzm. tolerancję np: 5% jaki da końcowy wynik?

Dodam jeszcze testowałem lampy z tej samej serii i rozpiętość między nimi wynosiła do 20%., dynamice to nawet 8dB i więcej.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kaczadupa napisał:

Znacie ten piecyk ?

 

1 minutę temu, kaczadupa napisał:

Jest ogonek ?

Słuchałem tego Haiku . Jest na 211 tak jak u mnie. o ogonku Ci nie powiem , nie najlepsza akustyka była nie chce wymyślać. to co pokazał było poprawne i tyle. Faktycznie nie brumi , ale wg. mnie ma w sobie jakąś asekurację , którą słyszę. Coś jak by nie pozwalało mu w pełni zagrać , jak by mu wstawili jakiś filtr . To oczywiście moje subiektywne wrażenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kaczadupa napisał:

Jakie cechy brzmienia zapamiętałeś? Zacznę od basu bo tak jak Ty nie potrafię ku...fa słuchać czy to na słuchawkach czy stereo jak moje uszy uznają, że słyszą jakiś najmniejszy ogonek basowy... Choćby cała reszta trzymała poziom, kontur vs wypełnienie mi pasował, transjent itd., to ogonek wszystko przekreśli.

Jest ogonek ? :)

Zalezy od kolumn i akustyki. Nie miał ogonka ale nie pamietam kolumn. Pamietam tylko, ze slodził trochę i dzwonił. Nie było sybilantow tylko za bardzo podkreslony jakis zakres wysokich tonow. Ale mimo to brakowało... rozmachu? Trochę mimo podkreslenia wysokich, zamkniety.

 

10 minut temu, Karol64208 napisał:

nie masz indywidualnych kart, ewentualnie pomiar z przyrządów, a to nie daje nam tej pewności że będzie ok.

To co napisałem o dynamicznym pomiarze to tylko niektóre firmy testuje w ten sposób swoje projekty.

Co do tolerancji dodaj przy każdym podzespole wzm. tolerancję np: 5% jaki da 

Karol, masz przykład takiej karty powyzej. 

No to Ci powiem, ze wba stosuje taki pomiar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...