Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

2 godziny temu, Wing0 napisał:

Oj pojęcia się zielonego o lampach nie ma, ale kozactwo pełna buźką. To wiele wyjaśnia :). 

Niestety

Na audiostereo jest to nagminne kiedy ludzie mieli styczność z yaqinami czy chociażby tańszymi fezzami na kt88 ;) 

Przypomnę moje porównanie set300b na wypasie vs sinus na 6550 (kt88) , od dołu do góry set pozamiatał "mocniejszy" wzmacniacz - te same kolumny
Tzw kiepski bas z lampy nie wynika ze słabej mocy ale z tego jakie kolumny są podpięte , ale do tego kolega J4Z kiedyś dojdzie :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że pyta i proszę bez zbędnych złośliwości. Wzmacniacze lampowe są bardzo wymagające i wybredne. Troska o ich dobrą kondycję jest wpisana w ich geny. Lampy powinny być sprawdzane co jakiś czas, bias kontrolowany, a kolumny dopasowane (odpowiednio dobrane). 

Oczywiście lampowiec napędzi każde kolumny ale nie z każdymi zagra w sposób, który nam się spodoba. Nie z każdymi pokaże lampowy charakter, często kojarzony z piękną nasyconą średnicą. 

Sparki na pewno nie należą do kolumn, które polubią się z lampowym wzmacniaczem. Pewnie "jakoś" grają ale jestem pewny, że mogą zagrać lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, J4Z napisał:

A to co, zapytać nie można? Pojęcia nie ma, dlatego pyta. 

Cytuję: czyli zamuły? 

Faktycznie przepraszam było to pytanie grzeczne, mile nie podszyte kpiną. 

@MariuszZ proszę o ukaranie mnie punktami za chamską odpowiedź. 

Jak chcesz J4Z wiedzieć posłuchaj solidnego wzmacniacza na 211, el84, 300b, 2a3 itd itd i powiedz mi gdzie tak jest zamuła. Magia lamp często polega na pokazywaniu dźwięku w piękny sposób, wokale są często podbarwione, ale w dźwięku jest ogrom powietrza, przestrzeni, dynamika często powala, bas w dobrym lampowcu wywija nie gorzej niż w tranzystorze. Wszystko zależy od konstrukcji i zamysłu konstruktora. Warto też dobrać wysokoskuteczne kolumny choć nie jest to niezbędne. To tak w skrócie o magii lamp czy też jak napisałeś zamule.

Nie słuchałem wiele lamp może z 20-30 u siebie miałem z 10-12 na dłużej, ale miałem okazję porównywać je jeden do jednego z tranzystorami i klasą D. Może to mój gówniany gust, a może szczęście dla lamp, ale grały przeważnie przy zbliżonym budżecie lepiej. A bas z niektórych z nich nie ustępował klasę D która jest w tym zakresie często podawana za wzór.

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim spokoju życzę wszystkim uczestnikom (autorom najświeższych wpisów) i nie szukajcie (często na siłę) powodów do zwady np. czepiając się konkretnych słów/zdań.
Pozytywne podejście - jak najbardziej 🙂 , to dobry pomysł!
 

Pozdrawiam
PS. To tak na wszelki wypadek, bo weekend się zbliża i może komuś się nudzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, J4Z napisał:

Dlaczego? 

Większa skuteczność przydałaby się czy coś innego chodzi Ci po głowie? 

Skuteczność jest ważna gdy lampa ma małą moc co nie znaczy, że 3,5W watowy wzmacniacz na 2A3 czy 6C4C nie nagłośni pomieszczeń poniżej 20 m2. Mój SET na wspomnianych 6C4C gra z Bifrostami o efektywności 84dB. Da się słuchać.

Twoje Sparki mają małe midwooferki. Mocno upraszczając dwie 14-ki mają powierzchnię ok. 308 cm2, a jedna 22-ka 380 cm2. Znaczy to, że do osiągnięcia tego samego ciśnienia mniejsze wooferki muszą się bardziej wychylić. Większy wychył to większe zniekształcenia ale również wtórna SEM powstała na skutek ruchu cewek przetwornika w szczelinie z polem magnetycznym. Ta niepożądana SEM zniekształcająca użyteczny sygnał audio jest zwierana do masy przez impedancję wewnętrzną wzmacniacza. Im mniejsza tym lepsze tłumienie tej wtórnej SEM. Lampowe wzmacniacze mają impedancję wewnętrzną większą niż wzmaki tranzystorowe. Jeżeli dojdzie do tego drugi bądź trzeci rząd filtracji zwrotnicy dla midwoofera kolumny czyli dużo drutu, który nabija rezystancję szeregową na niekorzyść wzmacniacza to okaże się, że ta wtórna SEM od ruchu cewek drgających w polu magnetycznym jest gorzej tłumiona.

Zatem do wzmacniaczy lampowych korzystniej jest podłączać kolumny z prostym filtrem o małej rezystancji oraz z przetwornikiem o dużej powierzchni dające mniejsze zniekształcenia dźwięku. Efektywność w tym pomaga. Jak jest większa to mniej membrany muszą się wychylać.  

Oczywiście sprawę niskiego DF można po części rozwiązać głębokim USZ wzmacniacza ale chyba nie po to inwestujemy w lampy by ich magię i czar psuć tym sprzężeniem. 

Kolejną sprawą jest impedancja kolumn. Wzmacniacze lampowe "lubią" wyrównaną impedancję będącą obciążeniem dla traf wyjściowych. Jeżeli jest mocno zmienna w funkcji częstotliwości to pogłębią się problemy z DF. Dla wybranych częstotliwości tłumienie wtórnej SEM będzie bardzo dobre, a dla innych tragiczne. Podobnie z napięciem wyjściowym na zaciskach trafa. Ze wzrostem impedancji obciążenia napięcie na zaciskach rośnie dążąc do wyrównania prądu. Powoduje to podbarwienia dźwięku bo zakresy częstotliwości dla których impedancja obciążenia jest wysoka będą lekko podbite. 

Wymyślony przykład. Jeżeli wzmacniacz lampowy wraz z drutem przewodów głośnikowych i cewek zwrotnicy ma impedancję wewnętrzną 4R to dla kolumn o zmiennej impedancji od 3,5R do 35R tłumienie w całym spektrum będzie od 0,8 do ok. 8. Więc przy minimach impedancyjnych katastrofalnie, a przy dzwonach trochę lepiej. Przy wyrównanej impedancji kolumn do ok. 8R tłumienie w całym paśmie byłoby ok.2 ale bez żadnych skoków jakości tłumienia. Czy to lepiej? Niezupełnie ale można DF nieco poprawić inwestując w porządną (na grubym drucie) zwrotnicę i krótsze, grubsze, najlepiej posrebrzane przewody głośnikowe, które przy dobrych wiatrach może dołożą ze dwa trzy punkty do wypadkowej DF wzmacniacza ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Audio Physic Virgo 2 grałem swojego czasu i lampą 300b i o połowę słabszą 2a3. Lepiej spasowała lampa Feliksa słabsza ze względu na odmienny charakter brzmienia. 3.5 W lampa nie miała problemów z wysterowaniem kolumn jedyny problem jako był odczuwalny to tzw uderzenie (nie użyje dosadniejszego słowa). Tu odczuwalną zmiana była dopiero po zmianie kolumn na takie z dużym wooferem, AP może ze względu na nietypowe rozłożenie głośników miało problem, nie wiem. Miałem wcześniej małe kolumienki Audiuma on wywijały znacznie śmielej niż AP mimo gorszej skuteczności, uderzenie było mocne, ogólnie ich chęć do grania robiła wrażenie. 

AP jakby ktoś pytał napędzałem też kilkoma tranzystorami szału z trzepnięciem nigdy nie było. Ale dość miło kolumienki wspominam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kaczadupa napisał:

Z ogromną przyjemnością sprawdziłbym u siebie taki piecyk lampowy jako pierwszy krok w świat szklanych baniek. Wykonanie wydaje się perfekcyjne,  bryła dla mnie super.  Cena nie super... ale jak to gra? Może warto zbierać. 

 

Tylko że lampa do ATC SCM 7 chyba średnio pasuje 😉. Chyba że na bogato i zg też do zmiany 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kaczadupa napisał:

Z ogromną przyjemnością sprawdziłbym u siebie taki piecyk lampowy jako pierwszy krok w świat szklanych baniek. Wykonanie wydaje się perfekcyjne,  bryła dla mnie super.  Cena nie super... ale jak to gra? Może warto zbierać. 

 

Jak ja się cieszę że mam już swój piecyk docelowy ;) ceny mocno dają po czapie heh

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...