Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

10 minut temu, MobyDick napisał:

Inna będzie długość fali ( dla tej samej częstotliwosci ) rozchodzącej się w powietrzu niż np w drewnie lub gumie lub stali, albo betonie.

to uzupełnię dla twojej świadomości, każda fala odbita zmienia swoją częstotliwość /falę/, tak więc nie może mieć kilka fal jedna częstotliwość dotyczy to też przenikalności fal.

Dodam jeszcze zmienia też natężenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MobyDick napisał:

Częstotliwość fali zmienia się po odbiciu od przedmiotu w ruchu :) . Efekt Dopplera.

nie mam siły

Cytat

Efekt Dopplera – zjawisko fizyczne występujące dla fal, polegające na powstawaniu różnicy częstotliwości fali wysyłanej przez jej źródło oraz częstotliwości fali rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródła.

 

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Może chodzi o to że długość fali dla tej samej częstotliwości jest inna w różnych ośrodkach.

a to napisałeś, czy to co piszesz rozumiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fortepiano napisał:

Mam co prawda obecnie twardo pod łokciami ale za to jak gra muzyka....:)

Czego nie robi się dla pasji !!! Ja wspomniałem o tym żonie , czy mógłbym wykorzystać na absorbery drgań piankę z podłokietników nowej kanapy ....i właśnie piszę z balkonu....... dobrze , że łapię wi-fi ....... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Czego nie robi się dla pasji !!! Ja wspomniałem o tym żonie , czy mógłbym wykorzystać na absorbery drgań piankę z podłokietników nowej kanapy ....i właśnie piszę z balkonu....... dobrze , że łapię wi-fi ....... :) 

Nowej!... to się nie dziwię.  Moje krzesło ma z 10 lat i podłokietniki były popękane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MobyDick napisał:

Oczywiście ze wiem co piszę :) 

Może wyjaśnię żeby nie dyskutować. Każda fala mo określoną amplitudę w czasie, zmiana amplitudy powoduje zmianę częstotliwości i na odwrót.

Cytat

Fala akustyczna to zaburzenia rozchodzące się w ośrodku sprężystym, takim jak powietrze, woda, metal. Zaburzenia te polegają na chwilowych zmianach gęstości ośrodka, co wywołuje chwilowe lokalne różnice ciśnienia rozchodzące się w ośrodku.

jak widać nie zmienia fali.

Pozdr. i zapraszam do lektury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Ci naświetlę kilka podstawowych kwestii co do fal dźwiękowych.

Fala akustyczna jest falą podłużną i polega na przemieszczaniu się zaburzenia ciśnienia. Każdy punkt do którego dotarło czoło fali dźwiękowej staje się źródłem fali kulistej. Cechą charakterystyczną takiego zaburzenia jest jego częstotliwość i powiązany okres trwania cyklu zaburzenia. Częstotliwość sama się nie zmienia wraz z amplitudą. Zmianie może ulec jej długość na skutek zmiany środowiska w którym jest inna prędkość tej fali. Zjawisko Dopplera może doprowadzić do pozornej zmiany częstotliwości. Gdy fala dobiega do miejsca w którym ulega odbiciu ( jak wyżej napisane ) od przeszkody to miejsce staje się źródłem fali odbitej. Dlatego zmianie częstotliwości ulega fala odbita od poruszającego się miejsca odbicia i fala która została z tego miejsca wyemitowana.  Naturalnym jest niezmniejszenie się amplitudy fali na skutek rozproszenia energii. To są fakty a nie coś o czym możesz ze mną lub kimkolwiek dyskutować.

Po to buduje się głośniki o dłuższym skoku membrany, aby mogły grac z większa dynamiką. Wymagają jednak więcej energii do osiągnięcia tego samego natężenia dźwięku w zakresie pracy liniowej. To własnie głośniki które zmusza się do grania powyżej liniowej amplitudy graja spłaszczonym dźwiękiem. Większa powierzchnia membrany pozwala grać głośniej przy tej samej amplitudzie. Wiążą się z tym jednak pewne problemy, gdy chcemy odtwarzać wyższe częstotliwości. To jeden z powodów dla których obecnie częściej używa się mniejszych głośników. Drugim powodem jest kwestia mody na wąskie kolumny. To również fakty, które wiem że nie są zgodne z potocznie rozpowszechnianymi mitami przez niektórych. To oczywiste że duże kolumny z dużymi głośnikami basowymi będą zwykle mogły grac głośniej niż znacznie mniejsze. Nie jest to jednak zasadą. Niewielki głośnik który jest w stanie przenosić bardzo niskie częstotliwości może czasem mieć przewagę nad większym o wysokiej skuteczności, bo duża skuteczność jest często związana z niską masą drgającą i przez to wyższą częstotliwością rezonansu własnego. Dlatego duży głośnik w niezbyt dużej obudowie ( proporcjonalnie do niego ) z membraną o małej sztywności może dawać gorsza dynamikę dźwięku niż mniejszy, pracujący w lepszych warunkach z sztywną membraną o dużym skoku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MobyDick napisał:

Fala akustyczna jest falą podłużną i polega na przemieszczaniu się zaburzenia ciśnienia. Każdy punkt do którego dotarło czoło fali dźwiękowej staje się źródłem fali kulistej. Cechą charakterystyczną takiego zaburzenia jest jego częstotliwość i powiązany okres trwania cyklu zaburzenia. Częstotliwość sama się nie zmienia wraz z amplitudą. Zmianie może ulec jej długość na skutek zmiany środowiska w którym jest inna prędkość tej fali. Zjawisko Dopplera może doprowadzić do pozornej zmiany częstotliwości

Dla wielu z nas opisywać trzeba prościej takie zjawiska. Czytając posty tego wątku zacząłem o tym myśleć i widzę to tak.

W powietrzu są dość luźno osadzone między sobą cząsteczki (gęstość), które tworzą taką falę akustyczną poprzez przekazywanie między sabą drgań (energii). Drgania (dźwięk) i ruch w przestrzeni ("wiatr") tych cząsteczek wywołany skokiem membrany to dwa pokrewne ale różne zjawiska. Drgania są przekazywane sąsiednim cząsteczką i one tworzą częstotliwość dźwięku. Cząsteczka drga ze stałą częstotliwością ale amplituda tych drgań wygasa w czasie (do następnego "pobudzenia"). Takie przekazywanie drgań pobudzonych cząsteczek tym będącym w sąsiedztwie tworzy falę akustyczną (kulistą). Podobne zjawisko obserwujemy na stadionach, gdy kibice (cząsteczki) nie zmieniając miejsc wstają i siadają. Dla obserwatora z zewnątrz powstanie fala, w tym przypadku płaska ale obrazuje mechanizm. 

Ciśnienie akustyczne? Nie wiem czy dobrze rozumuję ale jest chyba bardziej związane z przemieszczaniem się tych drgających cząsteczek w przestrzeni pod wpływem ruchu membrany głośników i jest ten ruch takim ruchem w skali makro. Przemieszcza się cały ośrodek z drgającymi cząsteczkami. Nawet chyba jest to opisane wzorem fizycznym jako stosunek natężenia dźwięku do prędkości cząsteczek. 

Podobne zjawisko można zaobserwować na filmach wojennych gdzie po wybuchu bomby z pewnej odległości widać z miejsca eksplozji przemieszcza się czoło fali w postaci rosnącej kuli. 

Takiego zjawiska nie zaobserwujemy na przykład w metalu, gdzie fala akustyczna to tylko drgania cząsteczek bez przemieszczania się całego ośrodka w którym powstało zaburzenie będące dźwiekiem. 

Wracając do sedna. Uważam, że fala akustyczna o określonej częstotliwości w czasie zmieni tylko amplitudę. 

Przy zmianie ośrodka na przykład z powietrza na metal fala zmieni swój charakter bo pobudzone cząsteczki w innym materiale mają inną masę i gęstość. Z zasady zachowania energii na logikę można wyciągnąć wniosek, że przy innej masie cząsteczki będą drgały z inną częstotliwością co przełoży się jak Moby napisał na długość fali. Co słychać 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypomnę co piszesz bo chyba nie pamiętasz

15 godzin temu, MobyDick napisał:

Może chodzi o to że długość fali dla tej samej częstotliwości jest inna w różnych ośrodkach.

i tu:4_joy:

14 godzin temu, MobyDick napisał:

Inna będzie długość fali ( dla tej samej częstotliwosci ) rozchodzącej się w powietrzu niż np w drewnie lub gumie lub stali, albo betonie.

chyba myli Ci się tłumieniem fal ale zawsze odpowiada tylko jednej częstotliwości.

10 godzin temu, MobyDick napisał:

Częstotliwość sama się nie zmienia wraz z amplitudą. Zmianie może ulec jej długość na skutek zmiany środowiska w którym jest inna prędkość tej fali.

amplituda w sama w sobie to inaczej natężenie, określona fala / amplituda/ odpowiada określonej częstotliwości, nie ważne w czym zostanie wysłana /woda, powietrze, stal itd./

Dalej nie czytam wystarczył mi początek.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do licha... Nie bardzo mam w tej chwili czas na obszerniejsze pisanie, ale gdy tu zerknąłem to aż oczy bolą od czytania tych bredni. @Karol64208, czy mógłbyś się zająć, no nie wiem... zbieraniem znaczków? Zanim coś napiszesz poczytaj. Przytoczę taką zależność l = v/f, gdzie l - długość fali, v - prędkość dźwięku (różna w różnych ośrodkach), f - częstotliwość. Dla przykładu prędkość dźwięku w powietrzu - 342 m/s, w stali 5100-6000 m/s (w zależności od temperatury). Teraz postaraj się to poskładać.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Przytoczę taką zależność l = v/f, gdzie l - długość fali, v - prędkość dźwięku (różna w różnych ośrodkach), f - częstotliwość. Dla przykładu prędkość dźwięku w powietrzu - 342 m/s, w stali 5100-6000 m/s (w zależności od temperatury). Teraz postaraj się to poskładać.

Poczytaj o czym piszemy, a później wtrącaj swoje uwagi, nikt tu nie pisze o prędkości tylko o zależności fali / amplitudy w czasie/od częstotliwości, to aż tak trudne:4_joy:

 

I nie pisz że są fale kuliste, pionowe, skośne, czy z kosmosu, śmieszne że zajmujecie się akustyką a nie wiecie podstaw.

Sorry, ale jeżeli chcesz kogoś atakować zapoznaj się z tematem i zagadnieniem.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No  własnie piszemy o zależności długości fali od prędkości jej rozchodzenia się w różnych ośrodkach, o tym że częstotliwość nie zmienia się wraz z amplitudą, i o tym że częstotliwość sama od tak bez powodu sama się nie zmienia. Problem w tym Karolu że powinieneś poczytać o podstawach fizyki zanim zaczniesz się wypowiadać i ośmieszać. A Tobie nawet nie chce się przeczytać ze zrozumieniem co się do Ciebie pisze. Własnie dlatego napisałem że piszesz głupotki i że nie znasz podstawowych praw fizyki. Dlatego to co piszesz nie ma sensu.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fala. Najprostszą jest sinusoida. Długość fali = odległość dwóch punktów o tej samej fazie (rozpatrujemy jeden okres czyli dwie "połówki" sinusoidy). Zwiększamy częstotliwość. W tym samym okienku czasowym zwiększy się ilość "połówek" sinusoidy, a tym samym odległość punktów o tej samej fazie czyli długość fali się zmniejszy. Amplituda tychże połówek nie ma wpływu na relacje częstotliwość - długość. Możesz @Karol64208 zaklinać rzeczywistość, a nie znajdziesz fizycznej zależności o której wspominasz (amplituda fali - częstotliwość) tworząc podstawy nowej fizyki. To śmiałe teorie godne odnotowania ale musiałbyś je potwierdzić jakimiś wzorami. Oczekuję dowodu. Nobel czeka 👍

Jeżeli chodzi o zmianę amplitudy fali akustycznej to tak, zmniejsza się w czasie nie zmieniając częstotliwości. Związane jest to tylko z rozpraszaniem energii i jej przekazywaniu sąsiednim cząsteczką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MobyDick napisał:

No  własnie piszemy o zależności długości fali od prędkości jej rozchodzenia się w różnych ośrodkach,

popatrz na to co napisałeś i znowu pływasz to Ty

Cytat

Inna będzie długość fali ( dla tej samej częstotliwosci ) rozchodzącej się w powietrzu niż np w drewnie lub gumie lub stali, albo betonie.

i tu masz błędny opis:15_yum:, powinieneś napisać inna prędkość !!! a nie fala

myśl co piszesz bo to wprowadza innych w błąd a jest zasadnicza różnica

 

28 minut temu, MariuszZ napisał:

Długość fali = odległość dwóch punktów o tej samej fazie (rozpatrujemy jeden okres czyli dwie "połówki" sinusoidy). Zwiększamy częstotliwość. W tym samym okienku czasowym zwiększy się ilość "połówek" sinusoidy, a tym samym odległość punktów o tej samej fazie czyli długość fali się zmniejszy.

sam dałeś odpowiedź, nie muszę zaklinać rzeczywistości:15_yum: Okres =amplituda to jest właśnie 2 połówki /360°/, które zmieniają się w czasie  po zmianie częstotliwości, a sam amplituda to natężenie.

Jedna częstotliwość= jedna fala + jej natężenie. 

8 minut temu, Fortepiano napisał:

Myślę, że najlepiej będzie nie odpisywać inaczej zapisane będzie całe forum jego wpisami.

skoro chcesz żyć nieświadomości, to nie muszę.

ale jak chcesz rozpatrywać wibracje w akustyce to musisz znać podstawy, żeby nie tworzyć mitów:4_joy:

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pływam :) . Wygląda na to że mylisz amplitudę z długością fali i chyba z częstotliwością ? To 3 zupełnie różne rzeczy. To co piszesz tak bardzo nie trzyma się kupy że trudno mi przez to coś ocenić. Kraft to dobrze podsumował że jeśli  ktoś pisze że 2x2=5 to można powiedzieć że się pomylił. Jeśli ktoś napisze że 2x2= szelki z mięsa  to trudno już coś na ten temat napisać :) . Dlatego kończę na ten temat dyskusję bo to nie ma sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Karol64208 napisał:

Okres =amplituda

Jaja sobie robisz i nieźle się bawisz. Nieładnie. Nie wirzę już, że poważnie pisałeś te bzdety. 

Okres reprazentuje czas, można go kojarzyć z częstotliwością. 

Amplituda to w naszym przypadku maksymalne wychylenie drgającej cząstki lub szczyt fali jak wolisz. 

Te dwie wartości opisują zupełnie inne domeny rzeczywistości i na pewno nie można postawić między nimi znaku równości. 

No chyba, że piszesz o okresie kobiety i towarzyszącej jej w tym czasie maksymalnej amplitudzie opisującej wahania nastroju 😉 to tak mocno naciągając Twoją teorię oczywiście. 

Miłego popołudnia wszystkim życzę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituda – największe wychylenie z położenia równowagi w ruchu drgającym i w ruchu falowym. 

image.png.a45c355c57b5083dc689bfe9ab9e0c49.png

 

Napięcie sinusoidalne: 1) amplituda, 2) wartość międzyszczytowa, 3) wartość skuteczna, 4) okres

i tyle na temat, literatura a nie własne bzdury wypisywane 

24 minuty temu, MariuszZ napisał:

aja sobie robisz i nieźle się bawisz.

wystarczy sięgnąć do literatury, a nie czytać co inni piszą:15_yum:

a okres to 360° i kto sobie robi jaja:15_yum:

okres = długość fali w czasie zależy od częstotliwości:15_yum:

Szybkość fali w otoczeniu to już inne zagadnienie i nie zmienia to fali może ją osłabić w zależności od natężenia i odległości i otoczenia. Dodam, długość fali ulega zmianie po napotkaniu przeszkody /odbicie/ ale wtedy już fala odbita ma inną długość - częstotliwość.

24 minuty temu, MariuszZ napisał:

No chyba, że piszesz o okresie kobiety i towarzyszącej jej w tym czasie maksymalnej amplitudzie opisującej wahania nastroju 😉 to tak mocno naciągając Twoją teorię oczywiście. 

tego po Tobie nie spodziewałem się:/

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...