Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

40 minut temu, Rafał S napisał:

Jestem ciekaw, czy ktoś ( @tomek4446, @Asia ?) porównywał wpływ DDRC 22D na sygnał dla wejścia z CD i streamingu. 22D pracuje na 96kHz i podobno konwersja ze źródłowego 44.1kHz (CD) objawia się słyszalnym spadkiem jakości.

Ja używałem zarówno przy wyjściu z CD i z jakiegoś streamera, nie zauważyłem specjalnych różnic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał S Miałem nie pisać , bo ponowne ustawienie DDRC 22D jeszcze przede mną. Póki co słucham z głośnika bluetooth , to co ja wiem :) Co Ty z tym degradowaniem !!! To urządzenie jest w pełni cyfrowe i niczego nie degraduje. O DAC-ach jakoś nie mówimy , że " degradują" dźwięk, choć konwersja zachodzi jak cholera :) A teraz filtry. Ja jadę tak jak wspomniała @Asia na gotowcach , czyli Harman , Nad i fabryczny. Najbardziej dźwiękowo pasuje mi NAD ze względu na bas , który jest odczuwalny bardziej niż w pozostałych ale nie tłumi średnicy. Takie cóś , to musisz już sobie sam dopasować do akustyki pomieszczenia i preferencji. Jest oczywiście jeszcze możliwość tworzenia filtrów własnych. Jeden taki sobie zawsze robię przy okazji pomiarów , ale jak dotąd tych w/w nie pobiłem jakością. Widocznie projektanci algorytmów filtrów mieli , ciut większą wiedzę , ode mnie , choć jak się nad tym zastanowić to chyba nie możliwe :)

Moim zdaniem opinie , iż DL degraduje dźwięk, wynikają z naszych wieloletnich przyzwyczajeń do odtwarzanego dźwięku w naszym pokoju. Często się słyszy , że DSP spłaszcza dźwięk. Ano spłaszcza , dźwięk się wyrównuje i szlag trafia podbicia , które dodawały kolorytu i ekspresji. Pisałem wielokrotnie , w Altecach nie mam problemów z dudniącym basem. Robiłem mnóstwo odsłuchów z włączonymi i wyłączonymi filtrami i jednak wpływ DL na pozostałe pasma po za basem u mnie jest korzystny. Nie omieszkałem spróbować zrobić redukcji filtrów do zakresu 300 Hz , pozostałe pasma bez filtracji , ale efekt uzyskałem średni.

Reasumując , sam się musisz przekonać.

A co wykorzystanej licencji DL , to możesz ją bez problemu przepisać na dowolną osobę razem z urządzeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Co Ty z tym degradowaniem !!! To urządzenie jest w pełni cyfrowe i niczego nie degraduje.

Tomek, na zdrowy rozum: nie zrobisz bezstratnej konwersji z 44.1 na 96, bo ta druga wartość nie jest wielokrotnością pierwszej. Dodatkowo pojawia się ponoć problem innego taktowania sygnału / zegarów itd. Więc jakieś zmiany / straty być muszą. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że słyszą różnice nawet przy wyłączonych filtrach.

Urządzenie w pełni cyfrowe? Właśnie słucham na próbę innego transportu CD. Dźwięk wyraźnie ciemniejszy.

Dlatego pytałem. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. :) Przyjmuję, że ani Ty, ani Asia, czy Bartek nie doświadczyliście spadku czystości sygnału po przejściu przez 22D. Czyli argument za. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał S ja tylko w pewnym momencie życia nabrałem dystansu do twierdzeń , że coś , coś degraduje :)

8 minut temu, Rafał S napisał:

nie zrobisz bezstratnej konwersji z 44.1 na 96, bo ta druga wartość nie jest wielokrotnością pierwszej. Dodatkowo pojawia się ponoć problem innego taktowania sygnału / zegarów itd. Więc jakieś zmiany / straty być muszą. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że słyszą różnice nawet przy wyłączonych filtrach.

Masz rację. Tylko połóż na szali zmiany powodowane przez konwersję , a te które które powoduje akustyka Twojego pomieszczenia i pomyśl jaki wynik uzyskasz.

Na tej zasadzie to straty wobec oryginału nośnika powoduje kurna wszystko, od prądu w gniazdku , kabli po nasz system , kolumny i kanapę / fotel na którym siedzimy. Nie wspominając o naszym nastroju w danej chwili , poziomie stresu , wilgotności powietrza :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry są ustawiane pod to co ludziom sprawia przyjemność ,czyli podbicie dołów , obniżenie góry , zapewne wynika to też z jako takiego zbalansowania głośności dla tych częstotliwości.

Tak jak wcześniej pisałem , żeby poczuć lepszą jakość którą wygeneruje Nam DL trzeba posłuchać parę tygodni , potem wyłączyć filtr i usłyszeć jak było nie fajnie bez DSP.

Dodam jeszcze iż DL z Arcama robi lepszą robotę na subie , niż moje ustawienia DSP w subie. W sumie dsp w subie ma 3 pkt częstotliwości regulacji , DL tyle ile chcemy ;) 

Kiedyś bawiłem się APO na PC , i tam było słychać spadki jakości , zapewne złe ustawienia tego a może tak to działało tam. Próbowałem robić też swoje filtry do Arcama , niestety gotowe od producentów sprzętów są lepiej zbalansowane.

Natomiast zaimplementowany DL w urządzeniu robi grubą robotę , szczególnie przy wszystkich kanałach KD.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2023 o 05:10, Chyba Miro 84 napisał:

A można prosić o rozwinięcie powyższych asrc, pll czy też fw 🙉 bo nic mi to nie mówi, a chciałbym wiedzieć co czytam 😅

A najlepiej to napisać raz jeszcze w sposób bardziej przyjazny tym nie w temacie.

Pozdr.

ASRC - Asynchronous Sample Rate Converter

Cos, co sprawia ze przechodzimy z dowolnej jednej czestotliwosci probkowania na dowolna inna. I zarazem z dowolnego zegara taktujacego sygnal na wejsciu na zegar wewnetrzny. Z jednej strony ulatwia DSP, bo wewnetrznie jest stala czestotliwosc, dodatkowo dziala jako eliminator zewnetrznego jittera, a z drugiej zawsze wprowadza pewna degradacje do cyfrowych danych, nawet jesli czestotliwosci probkowania wejscia i wewnetrzna sa takie same, bo zegary zawsze sie troche roznia.

W miniDSP wejscia cyfrowe zawsze maja ASRC.

 

PLL - Phase-Locked Loop

Cos, co pozwala wyciagnac zegar taktujacy np. z transmisji cyfrowej po spdif, utrzymac z nim synchronizacje i ewentualnie zredukowac jitter.

W miniDSP prawdopodobnie nie jest wykorzystywana synchronizacja z zegarem zewnetrznym. Zamiast tego jest przyjmowany staly estymat tej czestotliwosci, co sprawia, ze miniDSP sa wrazliwe na fluktuacje zegara, ktore pogarszaja jakosc konwersji ASRC.

 

FW -  firmware

Oprogramowanie ukladowe. Tu w kontekscie oczekiwania na nowa wersje, ktora bedzie poddawac whodzacy stream regulacji glosnosci przed ASRC, a nie po, jak teraz. W tym momencie miniDSP nie maja headroomu przed konwersja ASRC, co moze prowadzic do clippingu, ktoremu na samym urzadzeniu nie da sie zapobiec. Jedynym sposobem na teraz jest zmiejszyc cyfrowy poziom na zrodle przed transmisja do miniDSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kubakk napisał:

Kiedyś bawiłem się APO na PC , i tam było słychać spadki jakości , zapewne złe ustawienia tego a może tak to działało tam.

Tak to niestety działa - spadek jakości jest nie ze względu na filtry, ale ze względu na instalacje APO i "włączenie" go do toru... (przerobiłem olbrzymia ilość różnych filtrów w tym mnóstwo FIR i korekty fazy. Kiedyś się zaskoczyłem poprawa jakości po reinstalacji Windows. Jak odinstalowałem Apo, niestety klapło... W Rme przy w miarę łagodnych i rozsądnych filtrach nie słychać włączenia DSP jako utraty jakości, ale dźwięk mi nie pasował... 

21 godzin temu, tomek4446 napisał:

w pewnym momencie życia nabrałem dystansu do twierdzeń , że coś , coś degraduje :)

U mnie jest tak że dźwięk potrafi zachwycić, takie drobne niuanse, detale, wybrzmienia. Po dodaniu tych DSP które używałem magia znika, dźwięk się robi "tańszy" (nie chodzi o likwidację modów i argument że lubię zniekształcenia i podbarwienia, bo korekta może być na zero, chodzi o dodatkowe procesowanie dźwięku) 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
15 minut temu, marcinmarcin napisał:

Głośno , kolumny nie odleciały w trakcie?

Duzy pogłos i rezonanse na modzie około 60Hz

Nie no takie granie to te kolumny leciutko :) ja wcześniej wymiękam niż sprzęt. 90 DB z plusem to takie kruzowanie. Tylko jak anegdota no bo chyba nikt nie słucha przy takich głośnościach. 

To podbicie basu słychać I dokładnie tego się spodziewałem. Wydaje mi się jednak dosyć korzystne jeżeli chce korygować. Po prostu dostaną mniej prądu - bas gratis. Dobrze myślę?

Oglądałem poradnik jak ustawia się i koryguje kolumny do masteringu. Tam gościo między innymi tłumaczył że takie podbicie basu zależy od odległości kolumn od tylnej ściany. I nawet da się to wyliczyć długość fali odległość do ściany i z powrotem. Więc samo wzmocnienie wypadałoby mniej więcej tutaj. Natomiast przeciągnięcie tego dźwięku to już chyba kwestia niedotłumienia pomieszczenia. Dobrze myślę?

Edytowano przez yayayaya
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, yayayaya napisał:

Dobrze myślę?

Walcz, ustawiaj, mierz... używaj diraca 😉

Dnia 10.09.2023 o 10:23, marcinmarcin napisał:

Po dodaniu tych DSP które używałem magia znika, dźwięk się robi "tańszy" (nie chodzi o likwidację modów i argument że lubię zniekształcenia

Hmmmm w związku z tym że mi sprzęt bardzo różnicuje poziomy głośności utworów np w playlistach stwierdziłem że się przełamie i włączyłem w volumio software volume. Wcześniej wiązało się to z degradacja dźwięku.  Przyznam że nic mi specjalnie nie zepsuło.  Zachęcony wrzuciłem moje kiedyś zrobione  filtry do Fusion DSP (plugin Volumio) oparty na Camilla DSP i musze przyznać że jakościowo nie słyszę degradacji po włączeniu. Muszę się pobawić ale pierwsze efektu obowiązujące. Malina pi3 plus digione signature. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wołam @AudioTube bo są zdjęcia.

Od razu przepraszam za bałagan. Dużo pracy dzieci początek września ;)

Sumiko czy też rational speaker placement. Kurde naprawdę mi nie idzie. Ledwo udało mi się złapać dobry obraz centralny że nie rozmazanymi ustami wokalisty. Kurde.

Wiem że w tym pomieszczeniu jestem w stanie zakotwiczyć wokalistę. Udało mi się wcześniej nawet do tego stopnia, że stał pośrodku nawet jak sobie chodziłem po pokoju. Nie odpuszczam.

Jak osiągnę to to chcę osiągnąć następnym krokiem ma być odpalenie Dirac. W rogu statyw. Na półce umik.

Czy ktoś z was jest w stanie jakkolwiek mi pomóc :) czułem się mądry ale nie do końca mi idzie i nie mogę osiągnąć tego co chcę. Przy sam rew może pomóc? Nie wiem nawet o co proszę ;) czy po prostu opierać się dalej na mądrościach sumiko i po prostu brute force aż się uda? :)

Kolumny w tym momencie 97 cm od ściany tylnej/zabudowy. 102.5 od muru.

108.5 od bocznych.

 

IMG_20240906_182943.jpg

IMG_20240906_182955.jpg

IMG_20240906_183010.jpg

IMG_20240906_183023.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam pomierzyłeś.

Ustawienie kolumn jest mega ważne. Ustawienie wokalu na środku to już mniej ważne. Na tą chwilę.

Problem 1 to pogłos. Za plecami i w kuchni twardo. Kakofonia w miejscu odsłuchu zapewne. Dywan i siedzisko coś tam pochłaniają. 

Nie będę zadzierał z Twoją żoną.  No nie wiem Chłopie, co jam mam Tobie doradzić. Dzięki za zdjęcia. Masz piękne mieszkanie, podziwiam jak ciężko pracujesz. Samo nie przyszło. 




 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AudioTube wiem wiem najlepiej byłoby postawić ściankę za kanapą i machnąć jakieś ustroje. Nie bardzo jest co wcisnąć szczególnie pełnozakresowe. Pierwsze odbicia po prawej ogarnę kwiatkami. Nie było mnie 10 dni i padły ;)

Z tyłu jest jak mówisz. 

Dywan to wyszarpałem od żony okejkę :) waży koło 40 kg i zakręca pod kanapę pod samo okno.

Zanim siądę do diraka wszelkie rady odnośnie pomieszczenie ustawienie mile widziane.

Jeszcze jedna obserwacja. Mogę teoretycznie kolumny rozstawić szerzej. Jednak muszę więcej potestować. Na moją pamięć i ucho to jak stały węziej to grały lepiej. I absolutnie bez szkody dla szerokości sceny. Daleko od trójkąta równobocznego.

Komplement odnośnie salonu przekaże żonie. Dziękuję w jej imieniu! Projektowała i urządzała samodzielnie. 

Edytowano przez yayayaya
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać telewizor na regulowany uchwyt gazowy góra-dół (sam takowy posiadam) i na ścianie za kolumnami na pierwsze odbicia powiesić serię paneli akustycznych. Nawet w formie jakiegoś a'la obrazu.

Tyle, że albo chcesz mieć lepiej ogarnięte pomieszczenie albo zostawić tak, bo Ci lepiej wygląda. Jeżeli nie podejmiesz się tego, żeby jakieś panele ogarnąć, to nie za bardzo będziesz miał czym walczyć. 

Z dywanami Pan Bartek ("nasz" akustyk forumowy) na wykładach na Audio Show w zeszłym roku też przestrzega, że trzeba uważać, bo dywany są cienkie i pochłaniają ograniczony zakres tonów w wyższych częstotliwościach i można sobie kuku zrobić przytłumiając wyższe zakresy względem średnich i niższych robiąc jeszcze większa masakrę. 

Duże okna powinny trochę "wypuszczać" niskich tonów. A tam i tak duży pogłos. Ciekawe.

A te pierwsze odbicia po prawej ogarniane kwiatkami - proszę Cię. ;) 

A samo lokum - bardzo ładne. :) 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zolt za kolumnami coś jest. Płyta wiórowa, 6mm pianki pod nią. Na niej listwy dębowe. nie jest to ustrój szerokopasmowy.

U mnie dywan na plus.

Pomieszczenie trudne do audio ale fajne do życia.

Idę dalej jeździć kolumnami. Dzisiaj było trochę jeżdżenia, trochę Rewa. Jak się dalej potoczy historia - sam jestem ciekaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yayayaya 6mm trochę mało. Coś wchłonie, większości nie. Szkoda, że wcześniej nie upchnąłeś tam 20 cm wełny za tym całym panelem, ładnie by wchłaniało niskie. :) 

No takie jest życie. Każdy się z tym boryka. I każdym w jakimś stopniu cierpi. Takie uroki pomieszczeń. Ja też cierpiałem. Też poszedłem w DSP i dało mi to niesamowitą ulgę. Zwłaszcza w kwestii niskich tonów. Tyle, że u mnie Lyngdorf, nie Dirac. 

Natomiast i tak idealnie nie jest, bo mało kto ma idealnie i może sobie na to pozwolić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...