Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Hardware może tak ale algorytm tworzenia filtrów już niekoniecznie. 

Dirac jednak jest bardzo zaawansowanym algorytmem korekcyjnym. 

To prosty procesor będący namiastką tych stosowanych w kinie domowym. Pomiar w jednym punkcie więc żadnego uśredniania przestrzennego nie będzie. W przypadku takich pomiarów mikrofon powinien być centralnie do milimetra ustawiony, a odsłuch najlepiej w tym samym miejscu jeżeli korekta dotyczy całego pasma. Chyba, że koryguje tylko zakres basu to wtedy pozycja ma mniejsze znaczenie i tych kilka, kilkanaście cm nie będzie problemem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Całkiem możliwe (no może nie namiastką, a odpowiednikiem)

A Lyngdorf w ilu punktach mierzy?

W Lyngdorfie każe zrobić jeden pomiar w miejscu odsłuchu (pierwszy), a potem każde kolejne w różnych losowych miejscach i pokazuje procentowo "zapoznanie się" z pokojem, która to wartość wzrasta z każdym kolejnym pomiarem.

Potem w aplikacji jest wybór: miejsce odsłuchowe, global (czyli jakieś uśrednienie chyba dla całego pokoju z tych wszystkich pomiarów) i bez korekcji.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie , ustawiłem gain , mikrofon itp. było głośno na każdym , odpaliłem pomiary a tam sporo ciszej , nie było opcji przed wystartowaniem by podgłośnić na wzmacniaczu ,także dziwnie
Na filmikach widziałem też calculate , u mnie tylko export , także chyba czegoś nie wiem

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MASX napisał:

Arcam avr10 pełny pomiar w 13 pozycjach robi.

Przebijam. moje DDRC 22D - 17 pozycji pomiarowych !😂

Stara Yamaszka RX-A3030 - 8 punktów + pomiar kątów.

17 godzin temu, Kubakk napisał:

Zastanawia mnie co mam usłyszeć by wiedzieć ,że korekcja przyniosła skutek.

nirwanę 😃

A serio , to nie jest w pełni tak , że dźwięk po korekcji musi nam bardziej przypaść do gustu niż bez.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomek4446 napisał:

nirwanę 😃

A serio , to nie jest w pełni tak , że dźwięk po korekcji musi nam bardziej przypaść do gustu niż bez.

No właśnie dźwięk po korekcji jest płaski , brak basu , z przyjemnej ciepłej masy zrobiło się sterylnie , cicho. Są jakieś filtry żeby to ustawić odpowiednio ?

btw jest 9/13/17 pozycji pomiarowych do wyboru , oraz muszę przyznać iż arc genesis anthema jest przyjaźniejszy w obsłudze ,i od razu ustawia dźwięk w top jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

No właśnie dźwięk po korekcji jest płaski , brak basu , z przyjemnej ciepłej masy zrobiło się sterylnie , cicho. Są jakieś filtry żeby to ustawić odpowiednio ?

Stosujesz różne krzywe. Jeżeli brakuje Ci basu to krzywa NADowska może Ci przypasować. Ponadto możesz sam sobie kształtować krzywą, prosto za pomocą dwóch suwaków. Istnieje oczywiście możliwość, że Ci to nie przypasuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, slaw0001 napisał:

Stosujesz różne krzywe. Jeżeli brakuje Ci basu to krzywa NADowska może Ci przypasować. Ponadto możesz sam sobie kształtować krzywą, prosto za pomocą dwóch suwaków. Istnieje oczywiście możliwość, że Ci to nie przypasuje. 

Jest gdzieś jakaś baza krzywych ? Na youtubie u 1 speca widziałem ,że wgrywał z plików txt , tylko skąd je miał ? ;) 

Zmieniłem jeszcze korekcję z BC upmix na Live , zmieniłem w ampli suwaki głośności z minus na plus i wydaje się trochę lepiej. Zastanawia mnie tylko czemu subwoofer nie ma zmienionego opóźnienia (speaker distance)

opoznienia.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie pewna myśl i może ktoś się orientuje w temacie. Moja pozycja odsłuchowa jest na niewielkiej przestrzeni.  Mam amplituner KD Arcama, pomiar w 13 punktach. Czy przestrzeń na jakiej rozstawione są kolumny ma wpływ na odległości pomiarów od punktu bazowego (głowy)? Czy dobrze myśle, że im mniejsza przestrzeń tym mniejsze powinny być te odległości? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2022 o 16:03, Kubakk napisał:

Jest gdzieś jakaś baza krzywych ? Na youtubie u 1 speca widziałem ,że wgrywał z plików txt , tylko skąd je miał ?

W załączniku :

- krzywa NAD

- krzywa Arcama

- krzywe Harmana

DiracLiveFull_NADTargetCurve.txt Harman Default Target v1_0.targetcurve Harman 4dB RMS corrected.txt Harman 6dB RMS corrected.txt Harman 8dB RMS corrected.txt Harman 10dB RMS corrected.txt

1 godzinę temu, MASX napisał:

Moja pozycja odsłuchowa jest na niewielkiej przestrzeni.  Mam amplituner KD Arcama, pomiar w 13 punktach. Czy przestrzeń na jakiej rozstawione są kolumny ma wpływ na odległości pomiarów od punktu bazowego (głowy)?

Nie wiem co to znaczy " na niewielkiej przestrzeni " ? System korekcji ma za zadanie zmierzyć całe pomieszczenie. Rozstaw kolumn czy odległość miejsca odsłuchu nie ma znaczenia. Nie istnieje system doskonały , powinniśmy mu pomóc. Najpierw pozycjonując kolumny tworzymy jak najbardziej idealną prezentację ,a dopiero później wspomagamy się korekcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MASX napisał:

Naszła mnie pewna myśl i może ktoś się orientuje w temacie. Moja pozycja odsłuchowa jest na niewielkiej przestrzeni.  Mam amplituner KD Arcama, pomiar w 13 punktach. Czy przestrzeń na jakiej rozstawione są kolumny ma wpływ na odległości pomiarów od punktu bazowego (głowy)? Czy dobrze myśle, że im mniejsza przestrzeń tym mniejsze powinny być te odległości? 

Początkowo rozstawiłem zgodnie z instrukcją 25-30cm dosyć blisko od siebie i wyszła lekka padaka , cały dźwięk w sweet spot o szerokości 50cm , niby fajnie czysto ,ale nie ma realnego stereo czy 3.1

Następnego dnia rozstawiłem już grubiej od 1 pkt promień do 1metra , teraz dźwięk dobiega powiedzmy szerokością 1,5m przez co jest przyjemniejszy. Do tego jeden filtr jest taki jak zaproponował dirac , a drugi przerobiłem wg tego co dirac określił jako "nowy" filtr dla miłośników kina (mniejsze podbicie do 300Hz , mniejsze obniżenie do 20kHz)

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Harman Default = Arcam ?

Było testowane która z podanych najprzyjemniejszy efekt daje ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kubakk napisał:

Harman Default = Arcam ?

Ściągnąłem ze strony Arcama , widocznie doszli do wniosku , że nie ma co kombinować , skoro są gotowce . Zawsze parę groszy w kieszeni. 😂

7 minut temu, Kubakk napisał:

Było testowane która z podanych najprzyjemniejszy efekt daje ?

To już sprawa indywidualna. Osobiście słucham na krzywej NAD-a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

W miarę neutralny dźwięk generuje ta krzywa , Arcamowa zgodna mniej więcej z tym co wymyślili ostatnio (+4db do 300Hz , -0,8dB do 20kHz)

Ta krzywa jest zbliżona do uważanej za referencyjną krzywej Olive & Toole

Możesz sobie ręcznie zrobić taką krzywą przesuwając punkty w DL.

A tu informacje;

http://www.gedlee.com/Papers/directivity.pdf

https://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=17839

 

ot.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

front-left.jpg

front-right.jpg

Zrobiłem swoje krzywe zgodnie z opiniami speców , że warto trzymać się blisko tego co pokazał pomiar +/- 6dB , + porady

https://www.minidsp.com/forum/dirac-series-support/17523-advice-on-better-house-curve

tutaj 10 opisanych , co na co wpływa

Wg mnie takie krzywe dają lepszy dźwięk , większa separacja kanałów , zgranie itp.

Przy tych typowych krzywych czegoś jakby brakowało , chociaż da się słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kubakk napisał:

Zrobiłem swoje krzywe zgodnie z opiniami speców , że warto trzymać się blisko tego co pokazał pomiar +/- 6dB , + porady

Powiem więcej - po 2 latach bardzo aktywnej zabawy DSP,  używam wyłącznie filtrów:

-ujemnych 

- parametr Q nie wyżej niż 6

- do 100Hz (do 120 - 150 pewnie też byłyby ok) 

- typu IIR

- niezależnie dla obu kanałów (L i R) 

- wolę niedokorygować niż przesadzić z korektą 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie , po co np korygować poniżej 80Hz jeśli ustawiłem głośniki na small 80Hz , teoretycznie powinno odcinać , ale niestety Arcam tego nie pokazuje , bo po załączonej kalibracji ta zakładka znika. W filtrze Diraca jest gdzieś opcja odcięcia ?

Przy ustawianiu suba svs tak robiłem ,żeby głównie w dół korygować EQ , chyba tak się zaleca

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

@marcinmarcin Nawiązując do Twojego ostatniego wpisu, chciałbym zapytać Ciebie i innych doświadczonych użytkowników DSP (@tomek4446, @MariuszZ) w jakich sytuacjach warto się w to w ogóle bawić.

Kilka dnie temu kupiłem wysyłkowo miniDSP DDRC-22D, ale jeszcze nie rozpakowałem i zastanawiam się czy nie odesłać z powrotem. Robiłem trochę pomiarów (Umik + REW). Wyniki różne, zależnie od ustawienia kolumn i mikrofonu  (na wprost lub w sufit, różne wysokości, sweet spot i okolice), ale generalnie mam:

  • mały rezonans na niższym basie (który specjalnie mi nie przeszkadza),
  • 2 spore doły na wyższym basie (mój główny problem!),
  • mniejsze górki i dołki na średnicy i sopranach (drugorzędny problem).

Z tego, co piszecie, wynika, że w zasadzie najlepiej ograniczyć działanie Diraca do basu i to bardziej do tłumienia niż prób zasypywania dołów. Czyli z głównymi problemami (dołki i na wyższym basie i nierówności w wyższej części pasma) nic sensownego nie zrobię (a głównie o to mi chodziło). A skoro tak, to, czy nie lepiej odpuścić zupełnie?

Podobno DSP jednak słyszalnie degraduje czystość sygnału nawet przy ograniczeniu działania do samego basu. Potwierdzacie to?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie i pozdrawiam. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...