Skocz do zawartości

Znaczenie kabla zasilającego wzmacniacz


Atlas1304

Recommended Posts

5 minut temu, majkel74 napisał:

Pytasz bo myślisz żeby kupić czy tak po prostu Cię naszło?

Pytam, bo chce zmienić przewód do subwoofera b&w as608, po prostu ten subwoofer ma przewod jak od chińskiego radia za 5zl i wcale tu nie przesadzam, przy okazji zamówił bym coś do powernoda. Żeby trochę uspokoić sytuację  miałem na myśli po prostu grubsze przewody które nie kosztują śmiesznych pieniędzy, myślałem o kwocie +- 300zl za 2 i 2.5m kabel, jeżeli usłyszał bym że ma to faktycznie jakiś sens może i okolice 500zl. Dołączam zdjęcie przewodu od suba 

IMG_3130.jpeg

Edytowano przez Mazzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DiBatonio napisał:

Kup sobie tani Taga Harmony z wtykiem ósemką na allegro i tyle w temacie 

Audioquest ma też przewody z takim wtykiem, ale będzie trochę drożej.

Tak chciałem kolego zrobić ale niestety taga jest 1.3m a u mnie potrzeba 1.8 może starczy a bezpiecznie 2m. Z przewodem do powernoda podobnie, 2,5m musi być żebym miał jaki kolwiek manewr i nie musiał wyciągać tych przewodów na siłę.

jak widać nie mam na myśli żadnego kupowania kabli po tysiąc czy więcej złotych i liczyć że zestaw zagra nieporównanie lepiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mazzi napisał:

Tak chciałem kolego zrobić ale niestety taga jest 1.3m a u mnie potrzeba 1.8 może starczy a bezpiecznie 2m. Z przewodem do powernoda podobnie, 2,5m musi być żebym miał jaki kolwiek manewr i nie musiał wyciągać tych przewodów na siłę.

jak widać nie mam na myśli żadnego kupowania kabli po tysiąc czy więcej złotych i liczyć że zestaw zagra nieporównanie lepiej

Tę Tagę można kupić z metra i samemu oprawić 😉

W instalaudio mogą mieć dłuższe, albo poprosisz o zarobienie na dłuższym odcinku.

Albo pomyśleć o lepszej lokalizacji suba.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Tę Tagę można kupić z metra i samemu oprawić 😉

W instalaudio mogą mieć dłuższe, albo poprosisz o zarobienie na dłuższym odcinku.

Albo pomyśleć o lepszej lokalizacji suba.

Z lepszej lokalizacji suba właśnie wynika ta długość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie na mailu pogoniono, tak więc i jestem 😜 Ahhh znowu te wygładzające kable zasilające. Ciekawe jakim przewodem ten prąd płynie do domu/mieszkania gdzie ten sub gra. Zapewne złotym a już na pewno świetnie wytłumionym, wygładzonym i bez zakłóceń. Już kiedyś proponowałem aby podłączenie w gniazdku zrobić jakimś mega audiofilskim przewodem i kasować za to absurdalne pieniądze. Może faktycznie trzeba wrócić do tego pomysłu i zabrać się za biznes bo temat ciągle na topie.

Czego sprzęt nie zagra tego kable nie dośpiewają.

No dobra, a tak na poważnie producent sam taki kabel dostarczył, ponieważ wie że złoty nie ma najmniejszego sensu. Po to masz w środku profesjonalny układ zasilania, aby owe potencjalne szumy czy zakłócenia wy-filtrował zanim go dalej wykorzysta w torze audio. O to cała tajemnica. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 5k7 napisał:

Aż mnie na mailu pogoniono, tak więc i jestem 😜 Ahhh znowu te wygładzające kable zasilające. Ciekawe jakim przewodem ten prąd płynie do domu/mieszkania gdzie ten sub gra. Zapewne złotym a już na pewno świetnie wytłumionym, wygładzonym i bez zakłóceń. Już kiedyś proponowałem aby podłączenie w gniazdku zrobić jakimś mega audiofilskim przewodem i kasować za to absurdalne pieniądze. Może faktycznie trzeba wrócić do tego pomysłu i zabrać się za biznes bo temat ciągle na topie.

Czego sprzęt nie zagra tego kable nie dośpiewają.

No dobra, a tak na poważnie producent sam taki kabel dostarczył, ponieważ wie że złoty nie ma najmniejszego sensu. Po to masz w środku profesjonalny układ zasilania, aby owe potencjalne szumy czy zakłócenia wy-filtrował zanim go dalej wykorzysta w torze audio. O to cała tajemnica. 

Widzę że kolega nawet nie czytał a już filtrować chce :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, 5k7 napisał:

Niczego nie chce filtrować - chodzi o sens ;) Myślę, że byłeś go w stanie wyłapać.

 

1 minutę temu, 5k7 napisał:

Niczego nie chce filtrować - chodzi o sens ;) Myślę, że byłeś go w stanie wyłapać.

Apropos tych szumów jeszcze to właśnie one są zanim wzmacniacz się uśpi a nic nie gra. Wlasnie jestem ciekaw czemu tak i czy da się to jakoś wytłumić 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mazzi napisał:

Tak chciałem kolego zrobić ale niestety taga jest 1.3m a u mnie potrzeba 1.8 może starczy a bezpiecznie 2m. 

No to Audioquest ma 2m z niewielką dopłatą do 1m.

https://www.tophifi.pl/przewody/przewody-zasilajace/audioquest-nrg-y2-2m.html
 

Poszukaj jednak może jakiejś używki na olx, tu za bardzo nie ma się co popsuć, tylko uważaj zeby nie kupić jakiejś podróbki, bo tych pełno (również sporo Audioquestów z opakowaniem to podróbki właśnie). Trzeba prosić o dowód zakupu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mazzi napisał:

Z lepszej lokalizacji suba właśnie wynika ta długość.

Tu masz tagę na metry.

https://allegro.pl/oferta/kabel-zasilajacy-taga-harmony-etpc-bc-na-metry-9891949869

Tu masz komplet wtyków .

https://allegro.pl/oferta/wtyki-zasilajace-schuko-iec-taga-etpc-sp-etpc-c7-c-13688430514

Zamawiasz i voila.

Zauważ, że masz wszystko co potrzebujesz u jednego sprzedawcy,  przyjdzie w jednej paczuszce. 😉

Tu masz wtyk ósemkę, ale złoconą. Taga z wcześniejszego linku są rodowane.

https://allegro.pl/oferta/wtyk-zasilajacy-zenski-auden-wz8-osemka-iec-c7-12458026543?bi_s=ads&bi_m=showitem:desktop:top:active&bi_c=YTE5ZWQ4ZWEtZTc4Yi00NTcxLWE4ZmUtZTBkNTZkYmNjMWZjAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=b414b66b-6679-4a27-8896-1d4d889f3eac

Lepszy, ale droższy jest Furutecha 😆

https://allegro.pl/oferta/furutech-fi-8n-g-wtyk-zasilajacy-typu-8-osemka-13608857287

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 5k7 napisał:

Ahhh znowu te wygładzające kable zasilające. Ciekawe jakim przewodem ten prąd płynie do domu/mieszkania gdzie ten sub gra. Zapewne złotym a już na pewno świetnie wytłumionym, wygładzonym i bez zakłóceń.

Takie weryfikujące pytanie z kategorii "brzoza czy zamach". Używałeś jakichś innych kabli niż standardowe, jeśli tak to jakich? Na jakiej podstawie twierdzisz to co twierdzisz? Sprawdziłeś czy po prostu "wiesz", wydaje ci się, przypuszczasz, domyślasz się, masz wrażenie itd?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Obraz się wyostrzył a kolory nabrały ciepła a czerń stała się jeszcze lepsza”

szkoda ze nie pstryknął zdjęcia tej czerni przed i po włączeniu kabelka 😉

Swoją ścieżką, jak było dobrze ustawione, po czym obraz się wyostrzył a barwy ociepliły, to znaczy ze kabel popsuł obraz 😏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mazzi napisał:

Pytam, bo chce zmienić przewód do subwoofera b&w as608, po prostu ten subwoofer ma przewod jak od chińskiego radia za 5zl i wcale tu nie przesadzam, przy okazji zamówił bym coś do powernoda. Żeby trochę uspokoić sytuację  miałem na myśli po prostu grubsze przewody które nie kosztują śmiesznych pieniędzy, myślałem o kwocie +- 300zl za 2 i 2.5m kabel, jeżeli usłyszał bym że ma to faktycznie jakiś sens może i okolice 500zl. Dołączam zdjęcie przewodu od suba 

IMG_3130.jpeg

Przecież to dobry kabel. Przy takim poborze mocy całkiem wystarczający. Grzeje się? Jeśli nie to jest dobrze dobrany.

5 godzin temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Zobacz na te kabelki od gościa z OLX, napisz lub zadzwoń do niego może ci zrobić jakiej chcesz długości.

https://www.olx.pl/d/oferta/kabel-zasilajacy-helukabel-1-6m-wtyki-037-004-320-oem-c7-osemka-CID99-IDcOo1D.html?reason=observed_ad

A te kabelki mają jakieś certyfikaty? To jednak 230V. Może zabić.

Edytowano przez Misio38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wito76 napisał:

Takie weryfikujące pytanie z kategorii "brzoza czy zamach". Używałeś jakichś innych kabli niż standardowe, jeśli tak to jakich? Na jakiej podstawie twierdzisz to co twierdzisz? Sprawdziłeś czy po prostu "wiesz", wydaje ci się, przypuszczasz, domyślasz się, masz wrażenie itd?

Ten tekst z brzozą ma mnie wsadzić pewnie w określony worek? Niestety tutaj worka nie ma do którego bym wszedł, bo to czysta wiedza i doświadczenie. A troszkę go mam, w tym nawet konstrukcji własnych na koncie - streamerów, dac'ów, wzmacniaczy czy przedwzmacniaczy z różnych półek czy konstruktorów. Jak rozumiem Ty kupiłeś kabel za kilka koła i Twój wzmacniacz klasy D zaczął grać w klasie A. Nie muszę Ci się również z niczego tłumaczyć. Owe tłumaczenie dobrze opisałem powyżej z wysokiego poziomu aby było zrozumiałe dla każdego w tym nawet laika. Wystarczy trochę logicznego myślenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, 5k7 napisał:

Wystarczy trochę logicznego myślenia. 

Cześć. Kolega oczekiwał merytorycznej porady, a nie pouczającej ale podszytej szyderą odpowiedzi. Przewody od lat stanowią powód wielu przepychanek na forach audio i warto nie nakręcać złych emocji. Proszę o tym pamiętać odpowiadając w wątkach "kablowych".

12 godzin temu, Mazzi napisał:

Żeby trochę uspokoić sytuację

Warto zanim podejmiemy decyzję o wymianie przewodów zasilających przeprowadzić jakąś analizę i postawić diagnozę. Wg mnie w tym przypadku wymiana przewodu niewiele poprawi poza samopoczuciem i estetyką.

Dlaczego? Przewód jest dwużyłowy bez linii PE. Zatem nie grozi dostarczenie do układu wzmacniającego zakłóceń sieciowych w trybie Common Mode czy utworzenia pętli masy. Można zastanowić się co z zakłóceniami Differential Mode. Oczywiście jest szansa na ich przenikanie do układu poprzez pojemności między uzwojeniami transformatora zasilającego (interwinding capacitance) ale potencjalny problem będzie dotyczył wysokich częstotliwości czyli praktycznie bez wpływu na pracę w zakresie subniskotonowych dźwięków.

Jeżeli pojawia się szum na wyjściu suba warto sprawdzić "myk" z odwróceniem wtyczki sieciowej o 180 stopni. Czasami pomaga. Zmianą przewodu zasilającego raczej tego się nie poprawi, no chyba że ktoś zaprojektował go uwzględniając właściwości filtrujące Cx czy indukcję w szeregu L lub N dla "rolowania" odpowiednich częstotliwości. 

Standardem w przewodach powinien być ekran. Dlaczego? Przewód zasilający odbiorniki prądem przemiennym staje się anteną nadawczą i generuje pole elektromagnetyczne na zewnątrz. Głównie 50Hz ale również inne składowe harmoniczne napięcia zasilania lub zakłóceń sieciowych. Ekran chroni przed infekowaniem tymi składowymi poprzez sprzężenie elektromagnetyczne innych przewodników w pobliżu sieciówki. Jeżeli będą to IC marnej jakości ze słabym ekranem i będą kolokwialnie pisząc "leżały" na zasilających to te zakłócające sygnały ptrzenikną do IC, ulegną wzmocnieniu, intermodulacji i dodadzą się do użytecznego sygnału na wyjściu. W szczególnie niekorzystnych warunkach może spowodować to zwiększenie poziomu szumu urządzenia lub nawet eksponowanie w sygnale wspomnianego sygnału 50Hz. 

Oczywiście bez ekranu przewód zasilający będzie również anteną odbiorczą. Poprzez sprzężenie pojemnościowe za sprawą transformatora zasilającego zakłócenia elektromagnetyczne z eteru mogą przenikać do układu wzmacniacza powodując jego zakłócenia. Scenariuszy może być wiele, tyle co zmiennych w naszych systemach audio. Po to między innymi określa się parametry zasilaczy by wiedzieć jak sobie poradzą wz filtracją zakłóceń zewnętrznych. PSRR, CMRR, DMRR i inne określa sie między innymi po to by łatwiej analizować co i jak łączyć w systemie audio. 

 

Dla wizualizacji jak ekran na przewodzie zasilającym "pomaga" zachęcam do prostego eksperymentu. Potrzebne przewody z ekranem i bez, telefon z Andkiem, apka Spectroid i kawałek przewodu podpiętego pod gniazdo USB telefonu. Ja korzystam z przejściówki z USB na 3,5mm jacka do słuchawek.

Normalnie Spectroid korzysta z mikrofonu, który dostarcza napięcie do programu i obrazuje spektrum częstotliwości dźwięku ale jak podepniemy pod USB przewód to apka "pomyśli", że to słuchawki z mikrofonem i będzie analizowała dostarczane sygnały nie wiedząc o tym. Zamiast mikrofonu mamy antenę przewodu w której z pola elektromagnetycznego będą indukowały się prądy wirowe (napięcia) o częstotliwościach pola elektromagnetycznego. Program analizuje napięcia więc da zobrazowanie pola EM tak jakby mikrofon odbierał falę akustyczną. W ten prosty sposób z telefonu robimy detektor pól elektromagnetycznych. 

Mając taki gadżet wystarczy przybliżyć antenę do przewodu zasilającego żeby zobaczyć co w nim mamy tzn. jakie natężenia i jakie częstotliwości. 

Na screenach detekcja pola przy przewodzie z ekranem i bez. Dalsza analiza chyba zbędna jest ;) 

Pozdrawiam.

 

ee.jpg

eee.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MariuszZ napisał:

Na screenach detekcja pola przy przewodzie z ekranem i bez. Dalsza analiza chyba zbędna jest ;) 

Nie do konca zbedna, bo naturalny ciag dalszy to praktyczna weryfikacja tez

"Jeżeli będą to IC marnej jakości ze słabym ekranem i będą kolokwialnie pisząc "leżały" na zasilających to te zakłócające sygnały ptrzenikną do IC, ulegną wzmocnieniu, intermodulacji i dodadzą się do użytecznego sygnału na wyjściu. W szczególnie niekorzystnych warunkach może spowodować to zwiększenie poziomu szumu urządzenia lub nawet eksponowanie w sygnale wspomnianego sygnału 50Hz. "

 

Zdarzylo mi sie razu pewnego zrobic eksperyment ze zwyklym przewodem zasilajacym obciazonym suszarka do wlosow, i  skreconym z tanim RCA. Roznice, dla idle:

image.png.3a815e4658fb5ecc8101866e18721065.png

i przy sygnale:

image.png.b2a06a21e9a342bc1ba1a525221938f5.png

Komponent, ktory przenikl, byl i tak na tyle slaby, ze zostal zamaskowany normalnym poziomem szumu podczas odtwarzania.

 

30 minut temu, MariuszZ napisał:

Standardem w przewodach powinien być ekran. Dlaczego? Przewód zasilający odbiorniki prądem przemiennym staje się anteną nadawczą i generuje pole elektromagnetyczne na zewnątrz. Głównie 50Hz ale również inne składowe harmoniczne napięcia zasilania lub zakłóceń sieciowych.

Tyle ze w praktyce musialaby byc dla niego zawsze mozliwosc polaczenia z PE, bo redukcja tak niskiej czestotliwosci komponentu jak 50 Hz bedzie w przeciwnym razie znikoma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MariuszZ napisał:

Cześć. Kolega oczekiwał merytorycznej porady, a nie pouczającej ale podszytej szyderą odpowiedzi. Przewody od lat stanowią powód wielu przepychanek na forach audio i warto nie nakręcać złych emocji. Proszę o tym pamiętać odpowiadając w wątkach "kablowych".

 

Jasne Mariusz, generalnie półżartem-półserio odpowiadałem wcześniej, ale skoro kolega wyciągnął brzozę... xD

W takim razie ja się podłączę do tego co napisałeś. Generalnie wszystko się zgadza i fajnie, że pokazałeś jaka jest różnica przy jakimkolwiek kablu z i bez ekranu. Kolega nie ma PE więc jakby wiele tutaj ten test nie wnosi, zresztą już to również napisałeś.

Pomijając to czy sprawdzałeś jak wygląda zasilanie już po przejściu przez układ zasilająco-filtrujący we wzmaku ? Chodzi mi o taki test, który by pokazał jakość prądu za sekcją zasilania dla kabla stokowego a takiego za kilka koła ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ProjectPi napisał:

Komponent, ktory przenikl, byl i tak na tyle slaby, ze zostal zamaskowany normalnym poziomem szumu podczas odtwarzania.

U Ciebie zamaskował. Za dużo zmiennych mamy w systemach by uogólniać. Robiłem podobne eksperymenty i jako ciekawostkę zamieszczę. Sprawdzałem wpływ ekranu ale IC na zakłócenia od nieekranowanego przewodu zasilającego. okazało się, że IC bez ekranu lepiej sobie radzi z zakłóceniami. Zacząłem się zastanawiać gdzie popełniłem błąd. Do dzisiaj nie mam pewności. Podejrzewam, ze przyczyną mógł być fakt podłączenia ekranu IC z jednej strony. Nie pamiętam czy sprawdziłem z której podłączyłem (kierunkowość) czyli czy od strony mniejszej impedancji wewnętrznej (wyjście interfejsu) czy większej (wejście). Róznica to ok. 4dB szumu (dynamiki). Czy to słyszalne? Może nie ale świadomość "lepszego" może poprawić percepcję muzyki. Taka ciekawostka.

 

20230614_203036 (Medium).jpg

20230614_204123 (Medium).jpg

ekran i bez (Medium).jpg

9 minut temu, 5k7 napisał:

Chodzi mi o taki test, który by pokazał jakość prądu za sekcją zasilania dla kabla stokowego a takiego za kilka koła ?

Może ktoś się odważy i wyśle na testy do @ProjectPi. Ma interfejs z przetwornikiem AD Cosmosa i może dokładne pomiary zrobić. Ja nie dysponuję takim interfejsem audio by sięgnąć po jakieś konstruktywne wnioski z przewodami, a gdybam że dokładność musi być "aptekarska". Robiłem proste pomiary zasilania porównując filtry w listwie Tagi. Na gifie widać jak zmienia się poziom szumu na wyjściu wzmacniacza lampowego dla stockowego filtra i po wymianie na dwustopniowego Schaffnera. Oczywiście efekt może być inny w zależności od systemu gdzie wepniemy tą listwę. U mnie było tak jak poniżej.

 

nowa taga.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

U Ciebie zamaskował. Za dużo zmiennych mamy w systemach by uogólniać.

Dokladnie tak. Stad opieranie sie na pewnych wnioskach ze wstepnych analiz moze byc mylne bez analiz dalszych. Kontynuujac ciekawostkowy nurt i nieco na kanwie dawniejszych dyskusji o petlach masowych, dwa kable dajace identyczne rezultaty w warunkach prawidlowego polaczenia, ale juz przy obecnosci petli zgola inny efekt:

 

image.png.80dec111796b5da9a4d5cb0d944b991d.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...