Skocz do zawartości

Jakie kolumny


Piotr Wasilewski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ona nie jest dziurawa. Ten twet to "przedluzenie" srodka membrany z akustycznego punktu widzenia

Przecież ten środek nie drga. Jest nieruchomy, jak głaz. Oblicz sobie, jak powierzchnię ma membrana w LS50 i jak się ona ma do powierzchni membrany w popularnych 18-stkach (a najczęściej w kolumnach takie 18-stki są dwie lub nawet trzy).

Najpierw piszesz, że wielkość membrany ma znaczenie, a teraz udowadniasz, że liczy się też szerokość frontu kolumny. No szerokość frontu faktycznie się liczy, dlatego to całe bicie piany o wielkość membrany nie ma kompletnie sensu.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kraft napisał:

Nie muszę z nikim gadać, bo mogę sobie zapuścić LS50 i posłuchać, jaki bas potrafią wygenerować z "dziurawej" 9,5-centymetrowej membrany;).

Mnie ten bas też zadziwił. Porównywałem te kolumny bezpośrednio z wiele większymi klipschami i basu tym maleństwom nie brakowało. Zresztą takie np audio physic classic 3 mają wg danych mniejszy woofer niż zensory 3 a bas bez porównania większy. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek powiem szczerze ja minimonitorom tak do końca nie ufam. Miałem też 2 pary kolumn podstawkowych, w których grały 5 calowe średnio niskotonowe, a ich obudowy też nie należały do największych i tam niestety basu mi brakowało. 

1 minutę temu, Kubakk napisał:

https://www.q21.pl/kef-ls50-meta-czarny.html

 

o tym mowa ? taka kolumienka waży 15kg ?

To jest nowsza seria, kolega @Kraft ma tę sprzed kilku lat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kubakk napisał:

No widzisz , Pylony są kiepskie :P
Chyba Miro dobrze prawi :D

Ja tego nie powiedziałem

34 minuty temu, Kraft napisał:

Przecież ten środek nie drga. Jest nieruchomy, jak głaz. Oblicz sobie, jak powierzchnię ma membrana w LS50 i jak się ona ma do powierzchni membrany w popularnych 18-stkach (a najczęściej w kolumnach takie 18-stki są dwie lub nawet trzy).

Najpierw piszesz, że wielkość membrany ma znaczenie, a teraz udowadniasz, że liczy się też szerokość frontu kolumny. No szerokość frontu faktycznie się liczy, dlatego to całe bicie piany o wielkość membrany nie ma kompletnie sensu.   

Kraft przeinaczasz moje słowa! Przeczytaj jeszcze raz. Szerszy front z tym samym (dowolnym) wooferem ma na celu pokazanie różnić przy zwarciu akustycznym. - to był przykład do Twojego poprzedniego postu. A tak wogole to oba maja wplyw na niskie. I szerokosc "dechy" i szer. Woofera bez wzgledu czy w srodku jest twet. Czy np. Korektor fazy również nieruchomy!!!

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi małymi kolumienkami to nigdy nie wiadomo do końca jak zagrają w końcach pasma. Czy nie będzie za mało niskich albo za dużo wysokich. Każde z nich trzeba sprawdzić z własnym wzmacniaczem. I na nic opinie. Dla przykładu jednymi z moich kolumn są B&O CX100. Małe, niepozorne, jednakże z obudowami z odlewów aluminiowych. Mógłby ktoś powiedzieć - co one tam mogą zagrać. A jednak. Kto słuchał ten się zdziwił skąd w nich tyle niskich tonów. Fakt - rzadko ich używam i raczej zbierają kurz, ale niejedne obecnie sprzedawane monitory miałyby pewne problemy aby uzyskać taką ilość basu.

20180919_145530 (1).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

No nie ma. W LS50 drga w rzeczywistości tylko krążek o szerokości 2,5 cm. A bas jest lepszy niż z wielu trójdrożnych pakerów z 18-stkami (i to w 25 m2)

To niestety nieprawda.

Weź dwa te same przetworniki, jeden o średnicy 6'' drugi o 18''.  Włóż je do odpowiadającym ich parametrom obudów, i przyłóż odpowiedni napęd.

Następnie sam wyciągnij wnioski z tego co usłyszałeś.

Lub zapraszam z tymi KEF ami do mnie. Mam 18'' głośnik z solidnym napędem. Porównamy.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

że wielkość membrany nie jest decydująca;)

To dlaczego jak wstawię swoje ProAc Response One SC do pokoju dziennego / 23 m2/ to bas znika , a w sypialni / 13 m2/ jest go aż nadto. Czy to jednak nie wielkość membrany ma decydujące znaczenie?

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 - obie grają na bardzo zbliżonym poziomie. Choć przebitka w cenie chyba trzy lub czterokrotna. Dali Mentor Menuet nadrabiają trochę basreflexem umieszczonym pod kątem z tyłu. Pomimo, że oba modele mogą niektórych zadowalać, dla mnie jednak bas z 10 lub 12 calowych głośników niskotonowych jest innej (czytaj lepszej) jakości i dlatego w/w zbierają kurz. Np dużo (i to znacznie) więcej basu mają zaledwie troche wieksze nastepne moje monitory czyli Chario Syntar 300. Kto słuchał Chario, ten na brak basu nie narzeka. 

20201025_201805.jpg

20201025_201933.jpg

20201025_201840.jpg

20201025_202720.jpg

20201031_200236.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zbyt mało słyszałem, ale te kilka rodzajów kolumn z głośnikami szerokopasmowymi, których słuchałem, nigdy nie odtworzyły niskich tonów na zadowalającym mnie poziomie. Pewnie mam zmanierowany słuch🤪, pomimo, że subwooferów nie używam na codzień. Wystarczy mi realne 18 Hz z moich postawowych kolumn.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...