Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

Najlepsze lampy elektroharmonikasa ale są jasne. Jak już przejdziemy przez pomiary i ustawienie to Ci coś doradzę.

Wygląda na to że z tymi welnami i stryszkiem i jeszcze gąbkami to Twoje pomieszczenie to jedna wielka pułapka basowa :))) i jednocześnie rezonator Hulmholza.

Ale tak jak pisał Nowy78 nie wykluczam Twoich preferencji basowych.

Gdyby to było 200km to podjechałbym z kef 107. One mają regulowany filtr dolnoprzepustowy, można by pokręcić i posprawdzać. A ich gabaryty też odpowiadałyby wielkości pomieszczenia.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianRyn napisał:

Wrzucam trochę więcej zdjęć.

Skosy poddasza są zbudowane w warstwach zaczynając od zewnątrz budynku: dachówka cementowa, folia dachowa, wełna skalna 20cm (między krokwiami), wełna skalna 10cm między stelażami, płyta gk.

Ścianki kolankowe są zbudowane zaczynając od zewnątrz: dachówka cementowa, folia dachowa, wełna skalna 20cm między krokwiami, pustka między ścianką kolankową a pokryciem dachu w całości wypełniona wełną skalną, stelaż drewniany, płyta osb 25mm, płyta gk.

Ściana za sprzętem: gazobeton grubości 42cm, tynk gipsowy i widoczne gąbki akustyczne, między słupami drewnianymi również kotara kinowa z boltonu (moltonu) scenicznego o gramaturze 700g.

Ściana tylna: połowa murowana jak wyżej, połowa konstrukcja drewniana wypełniona wełną skalną grubości 50cm, płyta gk.

Przestrzeń otwarta na salon: kotara kinowa z boltonu (moltonu) scenicznego o gramaturze 700g.

Sufit nad połową pomieszczenia otwarty do samej góry, a w części odsłuchowej podwieszony: płyta akustyczna z otworami, wełna akustyczna 10cm, pustka powietrzna 20cm, płyta osb 25mm. Na płycie zrobiłem taki stryszek. Wysokość tego stryszku około 70cm do samej góry dachu jak w pozostałej części pomieszczenia.

 

 

IMG_20210311_094920.jpg

Uhm.... czyli wygłuszyłeś praktycznie wszystko co się da... i żeby tego było tego mało - na wykładzinę dodatkowo rzuciłeś "niedźwiedzia" ?
A to wszystko bez jakichkolwiek wcześniejszych pomiarów, które będą dokonywane dopiero teraz, gdy szukasz "zaginionego" basu?
Eh.....
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo spamu i nie chce mi się sprawdzać , ale czy ktoś proponował mobilne ustroje akustyczne z drewna ? U mnie jeden drewniano poduszkowy dodatek dorzucił bardziej na środku pomieszczenia basu , może jakby takie postawić po bokach fotela też by się poprawiło ? Tzn. trzeba by sobie pomierzyć czy to coś daje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś próbne pomiary udało się zrobić 💪

Dzięki Tomkowi i Mariuszowi którzy krok po kroku przeprowadzili mnie przez cały proces kalibracji i pomiarów teraz nie wygląda to tak strasznie 😉 Oczywiście sam proces pomiarowy. Teraz muszę jeszcze pomaglować chłopaków co dalej z tym robić no i posłuchać efektów korekcji. Później planuje przestawić kolumny (tak jak książki nakazują), ponownie przeprowadzić proces pomiarowy i ponownie posłuchać efektów :)

Puki co wrzucam to co mi program nakreślił, bo dla mnie to tylko jakieś kreski 😳

 

IMG_20210314_191641.jpg

IMG_20210314_191650.jpg

IMG_20210314_193735.jpg

IMG_20210314_193744.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn z twoich wypowiedzi można było się domyślać, że będzie dół od 80 do 40hz. Dźwiek pewnie szczupły i czuć ze kończy się kick na 80hz plus ten wielki peek 38hz oraz nie ma tego fajnego basu w muzyce. Na podstawie swoich doświadczeń w moim pokoju, zupełnie innym, można taką dziurę zakopać odpowiednim ustawieniem suba. U mnie np umieszczenie suba między kolumnami powiększało załóżmy  80 hz i 38 na bardziej podbite jakby nie kręcić gaine, cięcięm i fazą 0 lub180 a dół nadal zostaje.

Za to ustawienie go w miejscu którym bym się zupełnie nie spodziewał zmniejszyło o wiele peek na 38 wypełniło na równo dziure do 80 hz. Bas od 35 do 80 wyrównany. Co więcej gdybyś podszedł do suba całkowicie nie było go słychać, a gra na scenie pomiędzy kolumnami. Dodam ze bez mikrofonu najlepiej skalibrowanego będzie ciężko go ustawić na ucho.

Pozdrawiam.

takie miejsce na sub może być nawet za twoim fotelem albo z boku.

Edytowano przez mikh_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem kolumny tak jak książki nakazują 😉 Rozstaw między środkiem kolumn 3,28cm. Tyle samo mam 20cm za plecami zarówno z lewej jak i prawej strony.

IMG_20210318_115340.jpg

Po samym ustawieniu kolumn (przed korekcją) niskie tony masakra. O scenie, górze i innych aspektach nie będę się rozpisywał (choć wszystko poszło na duży plus), bo nie to jest tematem mojego problemu.

Niskie tony jakby nie istniały. Może na końcu pomieszczenia było w miarę ok, ale tylko w miarę ok.

Później nastąpiły pomiary i...

IMG_20210318_114347.jpg

IMG_20210318_114356.jpg

IMG_20210318_114408.jpg

IMG_20210318_114424.jpg

... jest. Pojawiły się niskie tony w miejscu odsłuchu. Momentami nawet zatrzęsła się podłoga, ale...

... trzęsła się a ja nie słyszałem tych niskich tonów, które wywoływały by te drgania. Wstałem, uśmiechnąłem się do siebie bo o niebo lepiej. Podszedłem trzy kroki do przodu (między kolumnami) i uśmiech pojawił się jeszcze szerszy. Poszedłem do tyłu pomieszczenia i szczenę zbierałem z podłogi 😳😳 Jakie te kolumny potrafią mieć niskie tony to niejeden sub by się zawstydził. Przy niektórych zejściach wytwarzało się ciśnienie, które dawało efekt jakby przytkanych uszu 😳 Nigdy wcześniej nie słyszałem w ich wydaniu takiego efektu tylko, że...

... nie w tym miejscu w którym bym chciał 🥺🥺

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pomiarach widać niedostatki w niskich tonach. Podciągnij krzywą pomieszczenia wg zaleceń Harmana o kilka dB, zapisz i posłuchaj. Może Będzie lepiej. Piszę może bo to szerszy temat i prawdopodobnie tych dziur w niskim paśmie korektor całkiem nie zasypie. Potrzebne ustroje akustyczne jakieś są. Niech koledzy poradzą jakie. Ja dopiero temat akustyki poznaję 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MariuszZ napisał:

Podciągnij krzywą pomieszczenia wg zaleceń Harmana o kilka dB, zapisz i posłuchaj.

Rozmawiałem niedawno z Witkiem i wpadłem na ten sam pomysł. Mam zapisane krzywe Harmana , mogę podesłać, ale dopiero wieczorem , jak masz Mariusz to prześlij Damianowi. Proponuje by sprawdzał od tej  4dB ; 6 dB; max 8 dB. Krzywa NAD-a też ma podbity bas , warto spróbować.

A zresztą , w robocie jestem , ściągnąłem , krzywe w załączniku :)

Damian pobierz te krzywe. Na bazie pomiarów które zrobiłeś , zamieniasz tylko krzywą DL , na którąś z tych. Mariusz pomoże , albo wieczorem dzwoń :)

DiracLive_NADTargetCurve.txt Harman-4dB.targetcurve Harman-6dB.targetcurve Harman-8dB.targetcurve Harman-10dB.targetcurve

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DamianRyn napisał:

Musicie mi powiedzieć jak podciągnąć niskie tony, bo nie mam zielonego pojęcia gdzie i w którym miejscu itd.

Poszukaj w sieci krzywą NADa (https://nadelectronics.com/wp-content/uploads/2018/12/DiracLiveFull_NADTargetCurve.txt) i wgraj zamiast standardowej. Ta krzywa z zasady podbija w dolnym zakresie, choć z "zasypywaniem dołków" generalnie jest kłopot. Myśle, że potrzebna jest tu praca fizyczna, czyli zabawa z przesuwaniem kolum, aby ten dołek zmniejszyć a później DL i będzie "Pan zadowoooolonyyy!" 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianRyn napisał:

Musicie mi powiedzieć jak podciągnąć niskie tony, bo nie mam zielonego pojęcia gdzie i w którym miejscu itd.

Na etapie Filter Design w DL możesz ręcznie wg swoich upodobań podciągnąć "krzywą" kanału L i P jak na zdjęciu. Próbuj + 3/+6 dB (w górę) w zakresie do 200Hz. Opisane to jest obrazkami w instrukcji DL ;) 

 

krzywa.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn Wkleję Ci link pierwszy z brzegu. https://www.whathifi.com/advice/dirac-live-what-is-it-how-do-you-use-it

Cytat

For example, you may see a big frequency dip in the bass region, but this may just be there because of the size of your room and position of speakers relative to the wall. In some cases, it would be better to move the speaker rather than compensate with the software and drive your system too hard at those frequencies, possibly causing it to distort. Experience plays a big part in such decisions.

Cytat

A system such as Dirac Live, or any of its rivals for that matter, can’t make a flawed set-up sound great. If you have major issues, we would suggest using looking at improving your room acoustics and playing with speaker positioning first. But, once that’s done, these systems can optimise the results quite nicely.

przeczytaj zanim będziesz wypełniał i podbijał doły na basie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...