Skocz do zawartości

Subwoofer aktywny do stereo?!


DamianRyn

Recommended Posts

Damian, pozwól, że przedstawię Ci TomekN. Nowy na forum. Słucha muzyki na kinie domowym, problem w tym, że nie ma jeszcze do niego frontów. Ale nic to, za pre robi mu pre z amplitunera kina domowego.

Niestety ni chce podzielić się zdjęciem swojego systemu gdyż... czeka na fronty...

Twierdzi, że system można dobrać na podstawie parametrów technicznych. Co też uskutecznia w swoim systemie. Niestety nikt z obecnych tutaj nie słyszał jego systemu. Może dlatego, że nie ma jeszcze kolumn.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, audiowit napisał:

Coś napisałem, co nie jest prawdą? 

Tak, mam fronty (KEF R3).
Tak jak pisałem w innym wątku, nie mam tylko docelowego centrala (KEF R2c), bo poprzedni już sprzedałem, a nowy jeszcze do mnie nie dotarł. Ale mam central zastępczy, więc pełen system 7.2.4 działa.
Trochę wstyd, że nie odróżniasz R3 od R2c i potem gadasz takie głupoty.....

PS. Zdjęcie w avatarze jest zdjęciem mojej kolumny.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn Typowe na forum, że z prostej fizyki i równi pochyłej, idziemy w fizykę kwantową czy teorie strun haha Ale w sumie to dobrze, coś się można dowiedzieć.

@Karol64208 No a co w przypadku kolumn, które mają typowo głośniki/przetworniki niskotonowe (czyli jak większość kolumn obecnie)? To też nie stereo?

Co za różnica czy ten głośnik niskotonowy ma osobny wzmacniacz, bo ja nie rozumiem. W dodatku z możliwością kalibracji tego fragmentu pasma, na które ludzie narzekają, że albo go za mało albo za dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że rozróżniam. Jestem fanem kef. Z tym, że akurat nie tych modeli. Ale r3 słuchałem podobnie jak wszystkie inne z tej serii. No cóż ls50 jest ciekawszą konstrukcją.

Na zdjęcie bez centralnego też się nie obrażę. Jesteś tak aktywny i tak mądry, że Twój pokój odsłuchowy wiele powie jak bardzo zaawansowana jest Twoja wiedza. Nie bądź cykor.

1 minutę temu, DudasDudek napisał:

@DamianRyn Typowe na forum, że z prostej fizyki i równi pochyłej, idziemy w fizykę kwantową czy teorie strun haha Ale w sumie to dobrze, coś się można dowiedzieć.

@Karol64208 No a co w przypadku kolumn, które mają typowo głośniki/przetworniki niskotonowe (czyli jak większość kolumn obecnie)? To też nie stereo?

Co za różnica czy ten głośnik niskotonowy ma osobny wzmacniacz, bo ja nie rozumiem. W dodatku z możliwością kalibracji tego fragmentu pasma, na które ludzie narzekają, że albo go za mało albo za dużo.

DudasDudek, jest wiele prawdy w tym co pisali poprzednicy. Zresztą podobne stanowisko zajolem dziś w krótkiej tel rozmowie z Danielem. Problem jest inny. Wszystko to o czym piszą jest właśnie sprowadzone do teorii i chęcią popisania się wiadomościami wprost z internetu.

Jak do tej pory nikt nie podał Danielowi rozwiązania. Wiadomo, że on sam podejmie decyzję, czy sub, może dwa, a może wogóle.

Narazie jest tylko negacja i rozpatrywanie czy Thiele są dobrymi kolumnami? Mało było o akustyce, rozstawie kolumn, nikt nie zapytał o wzmocnienie. Cały czas tylko ten sub.

Rozwiązaniem jest przeniesienie miejsca odsłuchowego, przestawienie kolumn, wymiana wzmocnienia ( ostateczność).  O akustyce narazie się nie wypowiem, bo może to być drażliwy temat.

Podstawą jest pomiar w miejscu odsłuchowym, który dokona się już niedługo. Na jego podstawie można podjąć dalsze decyzje.

To forum zrobiło się śmietniskiem. Ale spokojnie psy ujadają, a karawana jedzie dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, po cofnięciu się do pierwszego postu (zazdroszczę takiego przytulnego zakątka na wyłączność) , odnoszę wrażenie, że problemem nie jest wcale brak basu :) Z opisu wydaje mi się, że po prostu preferujesz jego lekkie podbicie. Chodzi o to, że z basem zwykle jest problem odwrotny, tzn mamy go nadmiar ze względu na mody pomieszczenia. Byłoby dużym zbiegiem okoliczności, gdyby w Twoim pomieszczeniu, na większej części jego powierzchni, zaistniały takie warunki, w których niskie częstotliwości znosiłyby się i to dość szerokopasmowo. Jeżeli do tego twierdzisz, że w kątach jest najlepiej... 

Druga sprawa, pokój jest na poddaszu. Przypuszczam, że jego ściany to płyta k-g pod którą jest spora warstwa wełny mineralnej. Taka konfiguracja całkiem skutecznie (podobno) pochłania niskie częstotliwości. Myślę jednak, że jeżeli rzeczywiście, to akurat jest to na plus. Po prostu łatwiej przytemperować nieco górę za pomocą "delikatnych" ustroi, lub mebli, niż walczyć z modami. 

Na Twoim miejscu zacząłbym jednak od dokładnego wsłuchania się w odtwarzany dźwięk, w celu określenia, czy na pewno potrzebujesz dodatkowych atrakcji w zakresie niskich częstotliwości. Może jakieś akustyczne klimaty. Coś, co łatwo pozwoli określić, jak bardzo dźwięk jest bliski słyszanemu na żywo. Być może stwierdzisz, że wystarczy zmiana przyzwyczajeń ;) Kilka amatorskich pomiarów także by nie zaszkodziło.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, audiowit napisał:

Oczywiście, że rozróżniam. Jestem fanem kef. Z tym, że akurat nie tych modeli. Ale r3 słuchałem podobnie jak wszystkie inne z tej serii. No cóż ls50 jest ciekawszą konstrukcją.

Na zdjęcie bez centralnego też się nie obrażę. Jesteś tak aktywny i tak mądry, że Twój pokój odsłuchowy wiele powie jak bardzo zaawansowana jest Twoja wiedza. Nie bądź cykor.

LS50 są ciekawsze może dla Ciebie, dla mnie nie.

Nie mam żadnego interesu, by wrzucać zdjęcia żeby np. udowadniać Ci, że ten sprzęt posiadam. Napisałem, że wrzucę zdjęcia gdy przyjdzie central, posprzątam kable i dosunę szafkę. Pisałem też, że nie posiadam pokoju odsłuchowego, tylko typowy salon, którego możliwości modyfikacji w obszarze akustyki mam - z różnych powodów - bardzo ograniczone. Tak więc niestety nie startuje w konkursie na największego niedźwiedzia na podłodze i w innych audiofilskich konkurencjach np. na najdroższe kable, najdłuższą listę filtrującą, itd. A w szczególności nie startuję w konkursie o Twoje "uznanie", ani nikogo z Waszej grupki wzajemnej adoracji. Bawcie się sami w to porównywanie penisów.
 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że wszyscy poszli spać a tylko ja buszuję po forum 🤔 Okazało się jednak, że tylko ja położyłem się w końcu spać, a inni ruszyli szturmem na forum 😀 

Nowy78 dziękuję za wpis, który nareszcie napisany jest językiem dla zwykłych, normalnych, prostych ludzi. Takie wpisy wnoszą do rozmowy wiele dobrych rzeczy i otwierają wiele możliwości wyboru dla osoby, która ma problem.

Trafiłeś w "dziesiątkę" gdyż podczas gdy jedni tylko gadają inni działają. I tak to dzięki AudioWit i Tomek4446 będę mógł dokonać pomiarów swojego pomieszczenia i dowiedzieć się (przynajmniej w jakimś stopniu) co je boli. Jestem Wam za to bardzo wdzięczny!!!

Na podstawie ich wyników spróbujecie coś poradzic 😉

Nie mogę się doczekać... przypominają mi się początki mojej przygody z audio 😀 Miłe wspomnienia 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Stolarz napisał:

@audiowit jakie polecisz kable do subwoofera? Najlepiej takie co więcej basu dodają.

Są takie. Jak podłączysz sub aktywny kablem typu Y czyli dwoma chinchami to będziesz miał więcej basu niż w przypadku jednego wejścia RCA.

Co prawda jest to tylko podniesienie głośności, czyli to samo można zrobić na potencjometrze suba ale faktem jest że samo zastosowanie tego akurat typu kabla da więcej basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej w całym systemie stereo brakuje dynamiki , skuteczność kolumn na poziomie 86dB w takim pomieszczeniu nie sprawdza się .

A co nam daje sub :35_thinking:właśnie podbija dynamikę odtwarzania, ale to psuje stereo / rozjeżdża się faza pasma a do tego występuje opóźnienie czasowe /  . Jak pisałem wcześniej sub dobry jest tylko dla KD.

@DamianRyn, zanim wydasz kasę na bzdety, wypożycz lepsze kolumny.

Życzę rozsądku w podejmowaniu decyzji, bo następnym krokiem będzie  a to wymiana kabli bo one psują , a może i wzmacniacza, tak będziesz gonił króliczka:15_yum:

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Są takie. Jak podłączysz sub aktywny kablem typu Y czyli dwoma chinchami to będziesz miał więcej basu niż w przypadku jednego wejścia RCA.

Co prawda jest to tylko podniesienie głośności, czyli to samo można zrobić na potencjometrze suba ale faktem jest że samo zastosowanie tego akurat typu kabla da więcej basu.

Jak będziesz lał wodę przez dwie rurki jednocześnie to będzie się jej lało więcej. Ale równie dobrze można puścić więcej wody.
Fantastyczna porada. Ale jest jakiś postęp. Nie napisałeś nic o swoim subie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, nowy78 napisał:

Na Twoim miejscu zacząłbym jednak od dokładnego wsłuchania się w odtwarzany dźwięk, w celu określenia, czy na pewno potrzebujesz dodatkowych atrakcji w zakresie niskich częstotliwości. Może jakieś akustyczne klimaty. Coś, co łatwo pozwoli określić, jak bardzo dźwięk jest bliski słyszanemu na żywo. Być może stwierdzisz, że wystarczy zmiana przyzwyczajeń ;) 

Serio???? A Ty zrezygnowalbys z ciezkich klimatów typu "metal" bo akustyka... 🤣🤣🤣🤣 prosze Cie - najgorsza rzecz to tego typu kompromis! Autor ma sprzet o ktorym wielu marzy, a Ty proponujesz sluchac tego co na nim "jeszcze" w miare dobrze brzmi   buhahaha! 

Doprawdy wciąż zaskakuje mnie to forum a raczej uzytkownicy!

Ps: jesli pomieszczenie nie pozwoli dobrze oddać nic poza dzwoneczkiem to autor ma przejsc na utwory z dzwoneczkami i sie tym jarać?? - specjalnie przerysowalem przyklad by to pokazać "bardziej"!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Serio???? A Ty zrezygnowalbys z ciezkich klimatów typu "metal" bo akustyka... 🤣🤣🤣🤣 prosze Cie - najgorsza rzecz to tego typu kompromis! Autor ma sprzet o ktorym wielu marzy, a Ty proponujesz sluchac tego co na nim "jeszcze" w miare dobrze brzmi   buhahaha! 

Doprawdy wciąż zaskakuje mnie to forum a raczej uzytkownicy!

Ps: jesli pomieszczenie nie pozwoli dobrze oddać nic poza dzwoneczkiem to autor ma przejsc na utwory z dzwoneczkami i sie tym jarać?? - specjalnie przerysowalem przyklad by to pokazać "bardziej"!

Ja myślę, że autor tego wpisu miał co innego na myśli. Bynajmniej ja wyciągnąłem zupełnie inny kontekst z  tego co napisał 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84, zupełnie nie o to mi chodziło :) Po prostu uważam, że łatwiej ocenić, czy zachowana jest równowaga tonalna, słuchając muzyki opartej o instrumenty akustyczne. Po pierwsze są to brzmienia naturalne, mocniej ugruntowane w pamięci, po drugie, zazwyczaj mniej "skażone" wizją realizatora. Porównaj choćby brzmienie perkusji w jazzie i metalu. W drugim z wymienionych gatunków, właściwie nie ma ono nic wspólnego z rzeczywistością. I dobrze, bo przy tak dużym natłoku uderzeń byłoby słychać jedno wielkie buuuuu.. ;) Nie wspominam nawet o brzmieniu instrumentów elektrycznych/elektronicznych, które można kształtować dowolnie.

A odnośnie przyzwyczajeń, chodziło mi o przyzwyczajenie do dźwięku, nie zaś do muzyki. 

Damian był szybszy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

Najprościej w całym systemie stereo brakuje dynamiki , skuteczność kolumn na poziomie 86dB w takim pomieszczeniu nie sprawdza się .

A co nam daje sub :35_thinking:właśnie podbija dynamikę odtwarzania, ale to psuje stereo / rozjeżdża się faza pasma a do tego występuje opóźnienie czasowe /  . Jak pisałem wcześniej sub dobry jest tylko dla KD.

Nie zgadzam się.

Skuteczność kolumn nie jest ograniczeniem dla dynamiki. Mówi tylko o tym, że może trzeba dołożyć lepszy piec.

Dobry sub niczego nie rozjeżdża, nie powoduje żadnych niezgodności fazowych. Zły tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HQ150 napisał:

Mówi tylko o tym, że może trzeba dołożyć lepszy piec.

i już się zaczyna wymiana pieca ,następnie kabli i tak gonimy za króliczkiem:15_yum: Piszesz bzdury , totalne bzdury.

9 minut temu, HQ150 napisał:

Dobry sub niczego nie rozjeżdża, nie powoduje żadnych niezgodności fazowych.

znasz pomiary, widziałeś czy tylko z opowiadania i reklam dobry tak ale w KD

Dam przykład: kiedyś w Pl kompletowałem zestawy dla dyskotek powierzchnia od 70m2 do 100m2 , jak taki jesteś pewny to jaki sprzęt stosowaliśmy / moc dynamikę kolumn i wzm./, czekam na Twoje propozycje:35_thinking:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...