Skocz do zawartości

Offtopic


Recommended Posts

@DiBatonio - tak. Dawno temu, kolorymetrem X-Rite. I tak jak piszesz, nie tylko błędy delta są ważne. Jest przecież jeszcze balans bieli, gamma, czy chociażby wspomniane przez @Fafniak przejścia tonalne. Tak czy inaczej - uważam, że bez problemu można kupić poprawnie (a nawet więcej niż poprawnie) fabrycznie skalibrowany monitor czy telewizor. Żeby kurna z audio było tak łatwo jak z obrazem to bym się cieszył :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Fafniak napisał:

Niektóre monitory po kalibracji tracą ciągłość przejść tonalnych. To może naprawdę sprawiać problemy 

Pewno zazwyczaj te bez  możliwosci sprzętowej kalibracji, albo ze źle przeprowadzona kalibracją. 

 

 

Przed chwilą, lpomis napisał:

@DiBatonio - tak. Dawno temu, kolorymetrem X-Rite. I tak jak piszesz, nie tylko błędy delta są ważne. Jest przecież jeszcze balans bieli, gamma, czy chociażby wspomniane przez @Fafniak przejścia tonalne. Tak czy inaczej - uważam, że bez problemu można kupić poprawnie (a nawet więcej niż poprawnie) fabrycznie skalibrowany monitor czy telewizor. Żeby kurna z audio było tak łatwo jak z obrazem to bym się cieszył :P

Tylko tak naprawdę większy sens mają dopiero monitory z wbudowaną tablicą 3D LUT, bez niej jest to sztuka dla sztuki i monitorek czyta tylko dane kalibracyjne z pliku.

NEC którym dysponuje, to już dziadek w zasadzie, ale kalibrowany sprzętowo z wbudowaną 10bitowa tablicą LUT i matrycą sPVA.

Kiedyś mocno się wkręciłem w zarządzanie kolorami, duże kompendium wiedzy jest na mva pl, generalnie stanowisko do obróbki zdjęć powinno być zrobione w ściśle określonych warunkach. 

A zazwyczaj większość amatorów fotografii ma zmienne warunki otoczenia stanowiska monitora, niestety m.in. i ja.

Dlatego jednym z parametrów jakiego muszę się trzymać to tylko 80 nitów, a i tak jest to dużo.

Znaczenie ma otoczenie monitora, kolor ścian (postrzeganie kolorów na monitorze), barwa światła otoczenia, stałe światło na poziomie 6500K, cały czas mowa o otoczeniu stanowiska pracy.

Tak naprawdę trzeba by mieć przygotowany gabinet do tego typu pracy.

Dziś, gdybym zmienial monitor, to nadal na NECa, ale sRGB i przebranego pod wzgledem jakosci obrazu, matrycy, pikseli, równomierności i skalibrowany. Dzisiaj już wiem, że szerokogamutowa matryca nie jest mi potrzebna.

Takie rzeczy tylko w monitory mastiff, monitory są troszkę droższe od ich sklepowych wersji, ale mam pewność i 5 lat gwarancji na powyższe.

Dla ciekawych tematu podstawowe informacje poniżej.

https://fotoblogia.pl/9669,5-powodow-dla-ktorych-fotograf-powinien-miec-dobry-monitor

https://amso.pl/Rodzaje-matryc-w-monitorach-blog-pol-1464852564.html

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/poznaj-mozliwosci-matryc-tn-pva-i-s-ips-2664.html

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często zwracasz uwagę na ten ( akustyka ) element brzmienia ( szczególnie nowym użytkownikom ), nie mając samemu jej zrobionej, choć wiadomo, że to poprawia brzmienie systemu. Wiele osób podobnie jak Ty, chce wstawić sprzęt do pomieszczenia i słuchać muzyki, takie jest moje spostrzeżenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lysyrafal napisał:

Często zwracasz uwagę na ten ( akustyka ) element brzmienia ( szczególnie nowym użytkownikom ), nie mając samemu jej zrobionej,

Czyli nie mogę doradzać bo nie mam np. Dyfuzora na ścianie? 

Nie mówię ze jest u mnie perfekt, ale jest całkiem ok i można czerpać radość z sluchania muzyki. A ograniczenia znam akustyki jednak system stoi w pokoju który nie może być zastawiony ustrojami. Pozatym nie narzekam jakoś wybitnie na dzwiek serwowany w tych warunkach (wiadomo zawsze mozna lepiej) i nawet trudne do uzyskania efekty dźwiękowe w pomieszczeniu zastanym sa niezłe jak np. Scena (również ta w głąb).  

 

W zastanej akustyce:

- najwazniejsza jest geometria pomieszczenia

- dyfuzory to np. regał z ksiazkami (biblioteczka)

- absorbery to np. Dywan, zasłony czy meble typu kanapa, fotel, puf :)

Ps: wbrew pozorom sporo przeprowadzam doświadczeń - niektore nawet opisuje ale przez wzglad na brak zainteresowania... odpuszczam. Chociazby temat z "wirtualna scena dźwiękową" - zero zainteresowania. A szkoda ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A ograniczenia znam akustyki jednak system stoi w pokoju który nie może być zastawiony ustrojami.

O to mi właśnie chodziło, gdzie ktoś nie może lub nie chce tego robić.

11 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli nie mogę doradzać bo nie mam np. Dyfuzora na ścianie? 

Doradzaj, może ktoś skorzysta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

najwazniejsza jest geometria pomieszczenia

- dyfuzory to np. regał z ksiazkami (biblioteczka)

- absorbery to np. Dywan, zasłony czy meble typu kanapa, fotel, puf

Tak jak z pierwszym mogę się zgodzić, tak z kolejnymi niekoniecznie.

Żaden regał z książkami nie zastąpi dedykowanego i strojonego  dyfuzora na konkretny zakres pasma, to są pobożne życzenia.

Nie mówię, że to nie działa , ale w bardzo wąskim zakresie, dywan?  Dobrze jak jest, może i pomiar wykaże jego obecność, ale bardzo marginalny zakres to będzie.

Salon, czy pokój można pogodzić z codziennym użytkowaniem, nawet przez innych domowników, ja tak mam.

Część można zasłonić firankami, zasłonami, cześć można wynosić z pokoju po sesji odsłuchowej, tylko co do sufitu nie zawsze jest zgoda. Ja nikogo nie pytałem, robiłem i tyle.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Tak jak z pierwszym mogę się zgodzić, tak z kolejnymi niekoniecznie.

Żaden regał z książkami nie zastąpi dedykowanego i strojonego  dyfuzora na konkretny zakres pasma, to są pobożne życzenia.

Też sie zgadzam. Ale zawsze lepiej tak niż nic! Gołe ściany a echo trzepoczace niszczy odsłuch.

Ps: to było ogólnie a nie dosłownie. Wiadomo ze raczej miekkie przedmioty pomagaja z tym echem :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Też sie zgadzam. Ale zawsze lepiej tak niż nic! Gołe ściany a echo trzepoczace niszczy odsłuch.

Ps: to było ogólnie a nie dosłownie. Wiadomo ze raczej miekkie przedmioty pomagaja z tym echem :P

Pewno, że tak. 
Zawsze to lepsze niż puste ściany i minimalistyczny wystrój salonu.

Na szczęście branża już od jakiegoś czasu oferuje panele z grafiką, albo w obiciach naprawdę bdb materiałów w szerokiej gamie kolorów.

Można dopasować do wystroju, do obić kanapy, czy innych foteli.

Myślę, że z jednej strony możesz się tylko cieszyć, że masz przyjazny akustycznie pokój.

Z drugiej strony może warto byłoby spróbować jakiś paneli, dyfuzorów mobilnych, wiedziałbyś, czy to jest to.

Może akurat będzie jeszcze lepiej, może masz kogoś w pobliżu, żeby pożyczyć i sprawdzić.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Z drugiej strony może warto byłoby spróbować jakiś paneli, dyfuzorów mobilnych, wiedziałbyś, czy to jest to.

W przyszłości bedzie nowe miejsce na sprzęt i raczej tam zajmę sie zabawą. Na razie jest w miarę dobrze i tak to zostawiam.

Ps: zabawą w akustykę, rzecz jasna :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Tak mi się przypomniało, że znalazłam sposób na wyczyszczenie obudowy daca NAD D1050 - może komuś się przyda.

Obudowa jest wykonana z gumowanego plastiku, który po pewnym czasie zaczyna się lepić - wygląda to nieciekawie, na dodatek przykleja się do niego kurz itd.

Użyłam jako rozpuszczalnika czegoś takiego:

image.thumb.png.aaa73424f0f081e49eb07a1a8dedf2ef.png

Zadziałało fenomenalnie - trzeba chwilę poczekać, a potem cierpliwie zmywać.  Oczywiście wszystko ostrożnie (i po odłączeniu z sieci) bo to urządzenie elektryczne 😁. Efekt przerósł moje oczekiwania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Asia napisał:

Tak mi się przypomniało, że znalazłam sposób na wyczyszczenie obudowy daca NAD D1050 - może komuś się przyda.

Obudowa jest wykonana z gumowanego plastiku, który po pewnym czasie zaczyna się lepić - wygląda to nieciekawie, na dodatek przykleja się do niego kurz itd.

Użyłam jako rozpuszczalnika czegoś takiego:

image.thumb.png.aaa73424f0f081e49eb07a1a8dedf2ef.png

Zadziałało fenomenalnie - trzeba chwilę poczekać, a potem cierpliwie zmywać.  Oczywiście wszystko ostrożnie (i po odłączeniu z sieci) bo to urządzenie elektryczne 😁. Efekt przerósł moje oczekiwania.

 

Ta obudowa to coś takiego jak Bluesound? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Asia napisał:

Tak mi się przypomniało, że znalazłam sposób na wyczyszczenie obudowy daca NAD D1050 - może komuś się przyda.

Obudowa jest wykonana z gumowanego plastiku, który po pewnym czasie zaczyna się lepić - wygląda to nieciekawie, na dodatek przykleja się do niego kurz itd.

Użyłam jako rozpuszczalnika czegoś takiego:

image.thumb.png.aaa73424f0f081e49eb07a1a8dedf2ef.png

Zadziałało fenomenalnie - trzeba chwilę poczekać, a potem cierpliwie zmywać.  Oczywiście wszystko ostrożnie (i po odłączeniu z sieci) bo to urządzenie elektryczne 😁. Efekt przerósł moje oczekiwania.

 

To jest również świetny środek dla tych którzy naprawdę rzadko używają aut a zostawiają je pod drzewami. Mieszanka brudu/pyłu i soków jest często nie do ruszenia przez myjnię. Ten środek umożliwia wyczyszczenie takich plam brudu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...