Skocz do zawartości

KLUB KEF - ogromne doświadczenie z tradycjami.


Recommended Posts

KEF to brytyjska firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji szeregu wysokiej klasy produktów audio, w tym głośników HiFi, subwooferów, głośników architektonicznych, głośników bezprzewodowych i słuchawek. Została założona w Maidstone w hrabstwie Kent w 1961 roku przez inżyniera BBC Raymonda Cooke OBE (1925–1995).

Nazwa firmy KEF pochodzi od jej pierwotnej siedziby, Kent Engineering and Foundry. Rozwój produktów, badania technologii akustycznych i produkcja charakterystycznych produktów nadal mają miejsce w pierwotnym zakładzie Maidstone w Anglii. Etos KEF opiera się na ciągłym poszukiwaniu nowych i lepszych sposobów odtwarzania dźwięku. Od założenia firmy KEF zawsze wprowadzał innowacje w zakresie dźwięku. KEF był pierwszym producentem głośników na świecie, który zastosował komputery w projektowaniu i pomiarach głośników. Firma KEF wprowadziła pierwszy na świecie przetwornik głośnika z koincydentnym źródłem o nazwie Uni-Q w 1988 roku, który od tego czasu ewoluował do 12. generacji i nadal jest obecny w prawie wszystkich swoich głośnikach. KEF jest pierwszą firmą, która wykorzystuje metamateriał do pochłaniania niepożądanego dźwięku z tyłu przetwornika głośnika w branży HiFi,

KEF otrzymał ponad 300 nagród i posiada ponad 150 patentów. KEF opublikował również ponad 50 artykułów naukowych i otrzymał dwie nagrody Queen's Awards za osiągnięcia w eksporcie. 

 

TECHNOLOGIA KEF:

KEF 104 (1973-80) We wczesnych latach siedemdziesiątych KEF była pierwszą firmą, która zastosowała komputery do testowania i projektowania głośników, prowadząc do metodologii „Total System Design” i bardziej wyrafinowanych technik produkcji, takich jak „dopasowywanie par sterowników”. Radykalny system Model 105, wprowadzony na rynek w 1977 roku, ucieleśniał tę nową filozofię i był jednym z najbardziej cenionych głośników swoich czasów. KEF, Bowers & Wilkins i Celestion byli „wielką trójką” brytyjskich producentów głośników z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i byli pionierami wykorzystania zaawansowanych materiałów i technik w audio.

Inne technologie opracowane i wprowadzone na rynek przez KEF to:
-odsprzęganie sterowników (Model 105.2, 1979), technika zmniejszania zabarwienia obudowy poprzez montowanie sterowników za pomocą kontrolowanego sprzężenia stratnego
-ładowanie basów z wnęką sprzężoną (Model 104/2, 1984), technika parowania dwóch jednostek przetwornika basowego i dostarczania ich mocy wyjściowej przez jeden port"
-dopasowanie -obciążenia sprzężonego (Model 104/2, 1984), technika optymalizacji zwrotnicy, która zapewnia stałe (choć niskie) obciążenie omowe wzmacniacza
-„KEF Universal Bass Equaliser” (znany również jako „KUBE”) (Model 107, 1986), technika przezwyciężania nieuniknionego opóźnienia fazowego występującego przy niskich częstotliwościach
-Uni-Q (seria C, 1988), opatentowana implementacja zbieżnych przetworników średniotonowych i wysokotonowych, która ma na celu zachowanie integralności fazowej i dopasowanie dyspersji między przetwornikami, co skutkuje lepszym obrazem stereo. Powiększyło to optymalny obszar odsłuchu, umożliwiając wszystkim siedzącym w różnych miejscach w pomieszczeniu doświadczanie dźwięku tej samej jakości.
-Acoustic Compliance Enhancement (inaczej „ACE”) (Muon, 2005), technologia, która zapewnia taką samą jakość basów, jak konwencjonalny głośnik o dwukrotnie większym rozmiarze
-Technologia pojedynczego pozornego źródła (Blade, 2011), technika konfigurowania głośników w celu pokrycia całego pasma głośnika, sprawia, że wszystkie częstotliwości wydają się promieniować z jednego punktu.
-Technologia absorpcji metamateriałów (inaczej „MAT”) (LS50 Meta 2020), złożona struktura przypominająca labirynt, w której każdy ze skomplikowanych kanałów pochłania określoną częstotliwość. Po połączeniu kanały pochłaniają niepożądany dźwięk dochodzący z tyłu głośnika wysokotonowego, redukując w ten sposób zniekształcenia i poprawiając klarowność dźwięku.
-Uni-Core (KC62, 2021), zgłoszona do opatentowania technologia, łączy podwójne jednostki napędowe z redukcją siły w pojedynczy system silnika z nakładającymi się cewkami drgającymi rozmieszczonymi koncentrycznie, zmniejszając w ten sposób rozmiar głośnika lub obudowy subwoofera.

Technologia Uni-Q 
Opracowany przez firmę KEF w 1988 r. układ przetworników Uni-Q łączy w sobie średnicę i głośnik niskotonowy, aby uniknąć interferencji między przetwornikami. Działa jak pojedyncze źródło punktowe, zapewniając nieskazitelny dźwięk na większym obszarze. W konwencjonalnych głośnikach średnie i wysokie częstotliwości promieniujące z różnych miejsc wzajemnie się zakłócają. Uni-Q umieszcza głośnik wysokotonowy na środku stożka basowego/średniotonowego, rozpraszając te różne częstotliwości z jednego źródła punktowego, dzięki czemu unika się problemów z zakłóceniami, a dźwięk jest mniej zniekształcony. Dzięki konstrukcji jednopunktowego źródła Uni-Q wszystkie częstotliwości docierają do Twojego ucha w tym samym czasie. Dźwięk jest zatem dokładniejszy i bardziej realistyczny niż w przypadku konwencjonalnych głośników, w których sygnał wyjściowy z każdego oddzielnego przetwornika dociera w nieco innym czasie, co powoduje, że dźwięk jest rozmazany i mniej naturalny.

Technologia absorpcji metamateriałów (inaczej „MAT”)
Mto wspólny projekt z Acoustic Metamaterials Group. Metamateriały to specjalnie opracowane struktury, które wykorzystują istniejące materiały w taki sposób, że wykazują nowe, pożądane właściwości, których po prostu nie ma w naturalnie występujących substancjach. KEF jest pierwszym producentem głośników, który zastosował metamateriał w głośnikach Hi-Fi. MAT to struktura przypominająca labirynt, w której każdy ze skomplikowanych kanałów skutecznie pochłania określoną częstotliwość. Ta przypominająca labirynt struktura to płyta kompaktowa umieszczona za głośnikiem wysokotonowym, która pochłania niepożądane dźwięki promieniujące z tyłu przetwornika, redukując zniekształcenia i zapobiegając rozproszeniu dźwięku.

Technologia absorpcji metamateriałów (MAT)
została nagrodzona tytułem „Innowacja roku” w 2020 r. Jakie Hi-Fi? Nagrody. Technologia absorpcji metamateriałów (MAT) została po raz pierwszy wprowadzona w modelach KEF LS50 Meta i LS50 Wireless II (2020). Modele LS50 Meta i LS50 Wireless II zostały również nagrodzone tytułem „Produkt roku” w kategorii głośników stereo i systemu All-in-one w konkursie What Hi-Fi? Nagrody odpowiednio. 

Technologia jednordzeniowa
Technologia Uni-Core, technologia zgłoszona do opatentowania, łączy dwa przetworniki z redukcją siły w jeden system silnika. Nachodzące na siebie cewki drgające mają różne średnice i są ułożone koncentrycznie. Ta konfiguracja pozwala na większe wychylenie przetwornika niż w innych konstrukcjach z redukcją siły, zapewniając większą moc wyjściową i głębię przy mniejszych rozmiarach obudowy. Technologia została po raz pierwszy zastosowana w subwooferze KC62 (2021). Kompaktowy subwoofer jest wielkości piłki nożnej i jest wyposażony w dwa 6,5-calowe przetworniki z redukcją siły, zasilane wzmacniaczem klasy D o mocy 1000 W RMS. Subwoofer KEF KC62 został uznany za najlepszy w kategorii Subwoofer HiFi 2021-2022 EISA [17] i nagrodzony „Produktem roku 2021” w kategorii subwooferów w portalu StereoNET. 

Technologia pojedynczego pozornego źródła
W konwencjonalnej konstrukcji głośnika przetworniki wytwarzające różne częstotliwości promieniują z oddzielnych punktów, powodując zakłócenia podczas interakcji przetworników. Technologia pojedynczego pozornego źródła eliminuje te zakłócenia, zapewniając, że cały zakres częstotliwości promieniuje z jednego punktu w przestrzeni, co skutkuje precyzyjnym obrazowaniem i bardzo dokładnym dźwiękiem na większym obszarze. Aby uzyskać pojedyncze źródło punktowe, cztery przetworniki niskotonowe w symetrycznie przeciwległych parach są ciasno upakowane wokół dwudrożnego przetwornika Uni-Q, w którym średnie i wysokie tony mają ten sam środek akustyczny. Technika ta została zastosowana w Concept Blade w 2011 roku, który KEF nazwał pierwszym na świecie głośnikiem Single Apparent Source.

 

Żródło: wiki. 
Możecie jeszcze tam poczytać o historii KEF'a jest fajnie opisane latami jak firma prężnie się rozwijała https://en.wikipedia.org/wiki/KEF 


Obecnie posiadam KEF R3. Posiadam wersje w najbardziej słusznym kolorze „Orzech”. R3 wyglądają OBŁĘDNIE – dla mnie to najładniejsze podstawki, jakie widziałem – pod warunkiem, że to kolor ORZECH! :) ONEEEE WYGLĄDAJĄ FENOMENALNIE a wykonanie jest perfekcyjne. Ale wiadomo, w audio to nie wygląd się liczy. 

Pierwszą styczność z KEF-ami miałem u znajomego. Znajomy miał wtedy R300 od premiery, zakochałem się w tym dźwięku, ale nie miałem zbytnio dużego doświadczenia w audio i oczywiście budżetu, a sam w domu słuchałem muzyki na segmentowej wierzy technics. Po kilku latach od pierwszej styczności z R300 złapałem zajawkę na sprzęt audio, na początku raczej wszystko budżetowo. Czyl Pylon Pearl, Heco Aurora i kilka pozycji, które były warte uwagi w cenach „niższa półka”. Po jakimś czasie udało mi się dorwać Q750, które zagrały najlepiej ze wszystkich zestawów, które miałem u siebie. No i wtedy to od Q750 zaczęło się ogarniać tematy stereo i szukać czegoś lepszego. Zaczęły się odsłuchy, wypożyczenia głośników... i raczej niczego nie znalazłem lepszego dla mojego ucha w budżecie który posiadałem. Więc postanowiłem dozbierać na coś lepszego. Oczywiście znów odsłuchy i „gonienie króliczka”. W końcu przyszedł czas na odsłuch serii R. Odsłuch różnych zestawów dał mi do zrozumienia, że jednak dźwięk z KEF-a bardzo mi się podoba i żebym szukał czegoś w kierunku Q750. No i pojawiły się R3, które przy pierwszych minutach odsłuchu OCZAROWAŁY MNIE. Bez zastanowienia kupiłem R3. To był taki efekt Q750 tylko 10 x lepiej, w każdym paśmie lepiej, wyraźniej, mocniej! Pomimo że Q750 to podłogówki, a R3 to postawki, jednak R3 potrafiły zagrać „potężniej”, więcej sceny, więcej góry, bardziej detaliczna góra, przepiękna naturalna średnica z okropnie szczegółowymi wokalami i ogólnie więcej "soków" Wtedy był dla mnie największy przeskok z głośników który poczułem Q750-R3. R3 to kolumny, które są podstawkami, często myli się te kolumny z typowymi podstawkami do małych pomieszczeń-  NIE, NIE, NIE tak nie wolno! To są kolumny, które potrafią „mocniej” zagrać od niektórych podłogówek. Dlatego często niektórzy popełniają ogromny błąd, kupowali te głośniki do małych pomieszczeń, przyciskali do ścian i kolumny przysłowiowo „ŁUPAŁY”, nieumiejętne ustawienie, dobór zamulonego wzmaka który gra dołem i później opinia w sieci że to kolumny do łupania technotrzepów! U mnie grają na 23 m² z małym Lyngdorfem TDAI 1120. Mam ROOM PERFECT, który wprowadza delikatne poprawki, ale samo ustawienie głośników jest tak optymalne, że nie ma prawa nic łupać. Kolumny grają baaardzo naturalnie, mają ogromną przestrzeń, piękną średnice, mocny bas i delikatną górę, która uzupełnia średnice i dół. To zestaw, którego można słuchać godzinami i nie zamęczy uszu. Nie jest to efekciarskie granie z cykaniem na górze, jest to granie dojrzałe, które nie oszukuje, które nie dodaje nic od siebie, ale też nie zabiera. Po prostu siadasz i słyszysz piękne, naturalne odwzorowanie instrumentów. Muyzka gra i nie doszukujesz się w myślach, że coś mi przeszkadza, bo góra zbyt mocna, bo średnica zakłamana. Po prostu leci się z muzyką, z żadnym „efekciarstwem”! Obecnie szukam czegoś nowego, nie dlatego, że nie podoba mi się dźwięk z R3, ale dlatego, że włączyła mi się opcja zmian „gonienie króliczka” Słuchałem: Buchardt s400 mk2, MA goldy 100, ELAC Vela 403, Focal Aria. ELAC i GOLDY wstęga mnie męczy, ta góra ma coś w sobie, ale po po godzinnym słuchaniu tęsknie za odpoczynkiem przy R3. Buchardt – misiowate kolumny, pięknie grające, ale jednak to miś. Aria dość „analogowo”. Bliżej mi GOLD 100, ale boję się tego grania, boję się, że sprzedam swoje R3 – kupię coś innego i po czasie będę chciał wrócić do R3 – bo tak kilka osób miało już z tymi kolumnami :]
 

R11-1.jpg.372e6a14af35e53fb11507d2c128adf9.jpg

 

R3 walnut1.jpg

 

52699500_614146149009588_1979302192364991882_n.jpg.6ef86451261768c14cb8aba1161f6ba7.jpg

img_pdt_ls50m_pks_22_720x.jpg

kef-reference-5-meta-satin-walnutsilver-raty-0-gwarancja-producenta-salon-lodz.jpg

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję się w klubie z LS50, z których jestem zresztą bardzo zadowolony. Do tego stopnia, że przemyśliwuję nad ich podmianką na wersję META. Myślę, że mógłby to być kres pewnej ścieżki rozwoju mojego sprzętu.

LS-y grają u mnie zasadniczo w zestawie biurkowym. Czasem wpuszczam je też na salony (25m2), gdzie również sprawdzają się znakomicie.

1038461282__DSC5256pop.thumb.jpg.9a4d950b2c0d526875abcbb0a79b8bca.jpg

Poza tym na domowych odsłuchach miałem przez dłuższy czas modele R3 i Q750, a na przygodnych spotkaniach zapoznałem się dodatkowo z R500, R5 i 107.

Lubię i szanuję tę firmę. Bardzo dobre kolumny za rozsądne pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kraft napisał:

Melduję się w klubie z LS50, z których jestem zresztą bardzo zadowolony. Do tego stopnia, że przemyśliwuję nad ich podmianką na wersję META. Myślę, że mógłby to być kres pewnej ścieżki rozwoju mojego sprzętu.

LS-y grają u mnie zasadniczo w zestawie biurkowym. Czasem wpuszczam je też na salony (25m2), gdzie również sprawdzają się znakomicie.

1038461282__DSC5256pop.thumb.jpg.9a4d950b2c0d526875abcbb0a79b8bca.jpg

Poza tym na domowych odsłuchach miałem przez dłuższy czas modele R3 i Q750, a na przygodnych spotkaniach zapoznałem się dodatkowo z R500, R5 i 107.

Lubię i szanuję tę firmę. Bardzo dobre kolumny za rozsądne pieniądze.

Jak na zestaw biurkowy to powiem szczerze, na bogato masz ;)

Ja właśnie zastanawiam się nad LS50 Meta + sub. Jestem ciekaw jakby to zagrało w porównaniu do R3. Podobno ta sama szkoła grania. Jeśli bym miał dostać trochę więcej niż zacne R3 ale w podobnym stylu to bym brał. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lukluk71 napisał:

Jak na zestaw biurkowy to powiem szczerze, na bogato masz ;)

Ja właśnie zastanawiam się nad LS50 Meta + sub. Jestem ciekaw jakby to zagrało w porównaniu do R3. Podobno ta sama szkoła grania. Jeśli bym miał dostać trochę więcej niż zacne R3 ale w podobnym stylu to bym brał. 

Nie bardzo rozumiem Twojej strategii. Wszędzie piszesz, że R3 super a chcesz je wymieniać? Możesz to jakoś wytłumaczyć? 

Ps. Jako były właściciel r300 i ls50 pozwolę sobie dołączyć do klubu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lukluk71 napisał:

Chce coś w podobnym stylu - tylko lepiej ;)

A słyszałeś, że lepsze jest wrogiem dobrego 🙂? Wg mnie ls50 to jednak inny styl grania niż R300 (R3 nie znam). Wypożycz, sprawdź, ale pójście w kolumny typu kef ls50 nie będzie krokiem w przód a jedynie w bok, moim zdaniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje R300 zapamiętam jako kolumny, które miały lekko przesadzony bas, piękną średnicę i lekko wycofane soprany. Niestety w pomieszczeniu 14m2 bas nałożył się na mod 50Hz i było zbyt obficie. Z moim Audiolabem 6000A lub lampowym wzmakiem wysokie tony były trochę za słodkie i zbyt wycofane co nie znaczy, że nie można polubić takiej prezentacji dźwięku. Zachwalana za budowanie sceny stereo konstrukcja R300 w porównaniu z BMN S2 okazała się wcale nie taka rewelacyjna. Prawdopodobnie przez wycofanie wysokich tonów było wrażenie lekkiego rozmycia. Ogólnie fajne paczki do relaksacyjnego słuchania bez obawy, że po kilku utworach rozboli nas głowa ;) 

Pozdrawiam.

 

R300 (Medium).JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adi777 napisał:

Może Reference 1?

To jest moje marzenie, ale nikt mi nie chce tego sprzedać do 10k PLN ;)))

33 minuty temu, MariuszZ napisał:

Moje R300 zapamiętam jako kolumny, które miały lekko przesadzony bas, piękną średnicę i lekko wycofane soprany. Niestety w pomieszczeniu 14m2 bas nałożył się na mod 50Hz i było zbyt obficie. Z moim Audiolabem 6000A lub lampowym wzmakiem wysokie tony były trochę za słodkie i zbyt wycofane co nie znaczy, że nie można polubić takiej prezentacji dźwięku. Zachwalana za budowanie sceny stereo konstrukcja R300 w porównaniu z BMN S2 okazała się wcale nie taka rewelacyjna. Prawdopodobnie przez wycofanie wysokich tonów było wrażenie lekkiego rozmycia. Ogólnie fajne paczki do relaksacyjnego słuchania bez obawy, że po kilku utworach rozboli nas głowa ;) 

Pozdrawiam.

 

R300 (Medium).JPG

Ładnie opisane. Ale te kolumny musiały się u Ciebie dusić na 14m2. Ja wrzuciłem kiedyś je do sypialni 13m2 to nie dało się tego słuchać, zupełnie inne granie niż w salonie. A podobno R300 mają jeszcze większy bas od R3. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukluk71 napisał:

To jest moje marzenie, ale nikt mi nie chce tego sprzedać do 10k PLN ;)))

Ładnie opisane. Ale te kolumny musiały się u Ciebie dusić na 14m2. Ja wrzuciłem kiedyś je do sypialni 13m2 to nie dało się tego słuchać, zupełnie inne granie niż w salonie. A podobno R300 mają jeszcze większy bas od R3. 

Maja, potwierdzam :) R300 brzmią jak spore podłogówki. Ja w tym Basię się zakochałem u siebie na 18m, ale ostatnio uznałem, ze jest trochę zbyt rozlewisty, nie trzymany w ryzach momentami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Bas podciągnięty do +3 bo na "zero" generalnie dość mało.

W Lybgdorfie mam jeszcze Voicing i jest tam preset z którego bardzo mi się podoba dźwięk ale robi się taki efekt jak opisałeś. Na "neutral" muszę dodać odrobinę basu, bo go nie czuć. Ale u mnie gra to w 23m2. 

Te posty pięknie pokazują, jak te kolumny są czułe na wzmacniacz, na pomieszczenia. I każdy kto sięgnie po R300 i R3 powinien sobie ogarnąć pomieszczenie, dobrać jasny, neutralny, wzmacniacz. 

 

Przed chwilą, lukluk71 napisał:

U mnie Bas podciągnięty do +3 bo na "zero" generalnie dość mało.

W Lybgdorfie mam jeszcze Voicing i jest tam preset z którego bardzo mi się podoba dźwięk ale robi się taki efekt jak opisałeś. Na "neutral" muszę dodać odrobinę basu, bo go nie czuć. Ale u mnie gra to w 23m2. 

Te posty pięknie pokazują, jak te kolumny są czułe na wzmacniacz, na pomieszczenia. I każdy kto sięgnie po R300 i R3 powinien sobie ogarnąć pomieszczenie, dobrać jasny, neutralny, wzmacniacz. 

 

 

Screenshot_2022-11-14-08-44-42-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...