Skocz do zawartości

Krótka recenzja silikonowych zaślepek RCA


Gość

Recommended Posts

20230606_212312.jpg.2ebeeb129169db137e49aa1ab7e2a70d.jpg

Kupiłem na Allegro zaślepki RCA noname, za całe 5zł. Nastawiony byłem sceptycznie, ale 5zł to nie pieniądz. Jakież było moje zdziwienie, kiedy usłyszałem brzmienie z mego, przecież dobrze osłuchanego systemu - Bluesound Node 2i z interfejsem PD i zasilaczem Allo Shanti, Arcam Irdac z zasilaczem Tomanek ulps, Unison Research Unico, Audio Physic Spark V. 

Zmiany porównałbym do wymiany zasilacza z impulsowego na porządny liniowy w dacu, czy transporcie. Nie będę się rozpisywał. Usłyszałem więcej kultury, mniej krzyku, cichsze tło, lepsze rysowanie źródeł, lepsze oddanie akustyki pomieszczenia z nagrania. Przy tym nie straciłem nawet odrobiny dynamiki. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Obstawiałbym jakieś 5% progresu. 5% za wydane 5zł? Dla mnie bajka.

Oczywiście nie zmierzymy tego (a może jednak? [Cardas]), ale są rzeczy słyszalne, których nie da się zmierzyć za pomocą dzisiejszej technologii. Myślę też, że nie każdy system może to pokazać, jak i nie każdy wzmacniacz może być na to czuły - jak z przewodami zasilającymi. Dużo zależy też od środowiska w którym pracuje nasze urządzenie.

W przyszłości zamierzam sprawdzić trochę droższe zaślepki między innymi Cardasa, gdzie wpływ według producenta jest mierzalny: "Bezzwarciowe zaślepki gniazd RCA zabezpieczające urządzenia audio przed absorpcją szkodliwego promieniowania RFI i EMI poprzez nie używane wejścia i wyjścia RCA. Zaślepki chronią również gniazda RCA przed kurzem i korozją. Ze względu na mierzalne obniżenie poziomu szumu "tła" i wzrost stosunku sygnał/szum, po zastosowaniu zaślepek odczujesz poprawę jakości brzmienia swojego systemu audio."

Zapraszam do dyskusji ludzi zaznajomionych z tematem. Pozdrawiam serdecznie. 

Edytowano przez J4Z
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoz by nie byl zaznajomiony z audio voodoo? Potega wyobrazni wielka jest.

 

Ale za to zdefiniowanie zakresu zmian odsluchowych po wymianie na LPS, przez porownanie z zatyczkami, bezcenne.

 

 

 

"Ze względu na mierzalne obniżenie poziomu szumu "tła" i wzrost stosunku sygnał/szum, po zastosowaniu zaślepek odczujesz poprawę jakości brzmienia swojego systemu audio."

Toz to bzdura, zmiany mierzalne niekoniecznie przekladaja sie na slyszalnosc. Zdania

jezeli "mierzalne" to "slyszalne"

jak i rownowazne

jezeli "nieslyszalne" to "niemierzalne"

sa nieprawdziwe. W odroznieniu od

jezeli "slyszalne" to "mierzalne"

i

jezeli "niemierzalne" to "nieslyszalne".

 

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, J4Z napisał:

Zaślepki chronią również gniazda RCA przed kurzem

Tego chyba nikt nie zakwestionuje. A w dłuższej perspektywie może mieć to wpływ na dźwięk. A co do reszty - myślę, że ewentualne zmiany mogą zależeć od odległości od pobliskich kabli (szczególnie zasilającego) i ich ekranowania. W każdym razie, dla zwykłej higieny też sobie takie zatyczki za 5 zł. sprawię. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie Panowie, widzę żaden nie próbował, a wszyscy już wiedzą. 

33 minuty temu, stach_s napisał:

Proponuję organizację kolejnego zlotu poświęcić wyłącznie testowaniu zaślepek.

W nieznanej akustyce, na nieznanym systemie, w harmidrze zlotu... średnio polecam, ale możecie spróbować jak starczy Wam czasu. Porządny salon powinien mieć takie gadżety. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jak można zauważyć w nazwie wątku, są silikonowe. Czy wszystkie identyczne? Nie zwracałem uwagi. Nie ma najmniejszego problemu z nałożeniem. Wnioski są serio. To najtańszy upgrade systemu z jakim się spotkałem. 

Wojtek, nie przesadzajmy. Wpływ to ma, ale nie tak duży jak przewody. No, ale zobaczymy co się stanie jak dokupię drugą paczkę i zaślepię gniazda w transporcie i dacu, a później jak zainwestuje w Cardasa i inne z wyższej półki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gienas napisał:

Zwykłe oringi mogą być audiofilskie..

Oringi sa stosowane na lampy elektronowe w urządzeniach audio.😉

54 minuty temu, gienas napisał:

To jakiego się spodziewać po zaślepkach za 5000 plnów?

 

 

43 minuty temu, gienas napisał:

Nie wiem czy są za 5000 plnów.

To wiesz, czy nie wiesz? Po co ta gadka o zaslepkach za 5tys pln?

44 minuty temu, gienas napisał:

Ale można się spodziewać że będą ;)

Aha.

Równie dobrze można napisać o wzmacniaczach:

to jakiego progresu można się spodziewać we wzmacniaczu za 5mln pln, jak zajebiście gra taki za 20tys?

Nie wiem, czy są takie za 5mln, ale można się spodziewać, że będą. 

🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rafał S napisał:

Tego chyba nikt nie zakwestionuje. A w dłuższej perspektywie może mieć to wpływ na dźwięk.

No faktycznie przed kurzem chronią skoro są nakładane. Ale czy w dłuższej perspektywie mogą mieć wpływ na dźwięk (czyli zdejmujac zaslepkę i wpinajac rca) coś zmienią? Trudno mi to sobie wyobrazić. Załóżmy że nie było zaslepek i gniazdo jest skurzone, to umieszczając wtyk można wpierw wytrzeć kurz, lub nawet nałożyć na ten zakurzony. Przecież wtyk wchodzi chyba "ciasno" przy okazji "czyszcząc" z kurzu gniazdo. I jak to niby miało by mieć jakiś wpływ na dźwięk? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, J4Z napisał:

Zaślepki chronią również gniazda RCA przed kurzem i korozją.

Teraz druga część czyli korozja. Czy ktoś ma skorodowane gniazda? Z tego co mi wiadomo gniazda są zabezpieczone przed korodowaniem (warstwa pozłacana).

Podoba mi sie jednak efekt wizualny takich nakładek, z tym że wzmacniacz nie stoi u mnie "tyłem do przodu" więc z efektu "nici" :)

@J4Z napisałeś też że takie zwykłe za 5zeta poprawiają jakość o 5%, zastanawia mnie dlaczego producent dodaje kabel zasilajacy w standarcie (raczej droższy niż te 5zeta) a nie doposarza np. Wzmacniacza w tak tani według opini powyższej "ulepszacz"? Jeśli ma to taki wpływ jak napisane tutaj...

13 godzin temu, J4Z napisał:

Zmiany porównałbym do wymiany zasilacza z impulsowego na porządny liniowy w dacu, czy transporcie.

Być może na starcie przechyliłby szale w wyborze pomiędzy wzmakami podczas bezposredniego porównania🤔 moim zdaniem owe 5% to dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

zastanawia mnie dlaczego producent dodaje kabel zasilajacy w standarcie (raczej droższy niż te 5zeta) a nie doposarza np. Wzmacniacza w tak tani według opini powyższej "ulepszacz"? Jeśli ma to taki wpływ jak napisane tutaj...

Niektórzy producenci dają, np. Accuphase.

 

dz05OTMmaD01NDI=_src_62343-accuphase-e380-audiocompl-fot2.webp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, J4Z napisał:

Rafał, jak można zauważyć w nazwie wątku, są silikonowe. Czy wszystkie identyczne? Nie zwracałem uwagi. Nie ma najmniejszego problemu z nałożeniem. Wnioski są serio. To najtańszy upgrade systemu z jakim się spotkałem. 

Wojtek, nie przesadzajmy. Wpływ to ma, ale nie tak duży jak przewody. No, ale zobaczymy co się stanie jak dokupię drugą paczkę i zaślepię gniazda w transporcie i dacu, a później jak zainwestuje w Cardasa i inne z wyższej półki. 

Zaslep wszystkie mozliwe wejscia i wyjscia, serio, wyobraznia da sobie rade.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...