Skocz do zawartości

Dlaczego wzmacniacze lampowe wracają do łask?


Recommended Posts

2 godziny temu, Kraft napisał:

A skwierczenie, piszczenie, szumienie, granie ciszej itp to zaliczamy do awarii, czy normalnego funkcjonowania?

Jest to awaria ale naprawdę nie jest to problem nagminny jeśli wstawiamy dobrej klasy lampy z sprawdzonego źródła. Pomijam najtańsze chińskie lampy i pseudo nos które tak naprawdę kończą swój żywot. Osobiście nie miewam takich problemów. Szumy, trzaski są spotykany również w tranzystorach zatem spotkać to może każdą konstrukcje… Czy konstrukcje tranzystorowe są mniej awaryjne ? Generalnie tak ale do czasu… bo jak walnie coś to mamy wtedy generalkę lub scrap. 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

A skwierczenie, piszczenie, szumienie, granie ciszej itp to zaliczamy do awarii, czy normalnego funkcjonowania?

Mam łącznie ponad 60 lamp. W tym na bieżaco używam 14. Wadliwych 2 - jedna skwierczy a druga uległa złamaniu klucza. Czy to dużo przez 6 lat, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre z nich są prawie moimi równolatkami (64)???

Nie zadrzyło mi się jeszcze, aby lampa którą kupiłem jako uzywaną, dokonała żywota. Uważam, ze zmiana decyzji o kupnie lampy , pod wpływem informacji, że komuś tam jakaś lampa przestała działać, jest mocno przesadzoną decyzją. No , ale co kto lubi. 

PS Większym problemem jest ,,walnięcie ,, całego modułu, których tyle w nowych konstrukcjach. A zdarza się to często kilka miesięcy po ustaniu ochrony gwarancyjnej. Moduł wart kilkanaście zł. A L E w serwisie nie ma, bo to model sprzed trzech lat. Ma kolega serwisanta, ale nie wiadomo czy będzie chciał odsprzedać, a jeśli to już na pewno nie za kilkanaście zł😉, tylko za cenę porównywalną z ceną wysokiej klasy lampy NOS😋

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MariuszZ napisał:

Myślała, że dogrywka z kolacją będzie ale ją rozczarowałem.

"Co pichcisz"?

"Wygrzewam triody"

"Grzanki będą?"

"Tak, amelianium z ebonitem" 😉

To się okaże. Jak nie spróbuję to się nie dowiem. Mam ich dużo 

O to chodzi ! Doświadczenie to podstawa !😀

5 godzin temu, Kraft napisał:

Niespodziewanie  z tematu "Wzmacniacze lampowe wracają do łask?" zrobił się temat "Strzeżcie się tych dziadowskich lamp!";)

Dziadowskie podobno nie grają, tylko świecą w okienku 😀 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dedal napisał:

A jakie problemy mają tranzystory ?

W moim przypadku używam tran JA-S77 od 45 i działa do dzisiaj, fakt że już powinien przejść przegląd a zwłaszcza przełączniki których nie używane od nowości, poza tym żadnej awarii😁

Piecyk używam od 40 lat, z tym że przechodziły upgrade na wyższe modele lamp, pierwszy był na  ECL86😉 polskie, następne EL84/EL86 (NOS-y), a od ponad 13 lat na lampach strumieniowych, też bez awarii poza wymianą lamp które traciły parametry. Nie wliczam zakupionych wadliwych lamp NOS-y czy też obecne, które nie przechodziły testów, lub właśnie skwierczały, tych ostatnich nie piekłem w piekarniku🫣.

Trudno powiedzieć który jest awaryjny, jedyne co w piecykach co kilka lat ponosimy koszt wymiany lamp mocy.

 

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Prawie Audiofil napisał:

:)

w punkt

a już szykowalem się z kaucją  na Simply Italy...przechodzi mi ;)

 

4 godziny temu, Artur Charicki napisał:

A ja się nad nim zastanawiam bo ma mało lamp. Tzn 2x mniej niż mój 🙂

Powiem tak. Ja nie kupiłem Simply bo mi ktoś polecił na forum. ( Przecież jechałem po Caspiana M2)

Ja kupiłem go ponieważ przesłuchałem kilka innych ( w tym badziewnego Fezza) i najbardziej mi się spodobał. Gra od marca u mnie i nic się nie dzieje . Lampy sterujące zmieniłem na NOSy.

Bardzo mi się ten dźwięk spodobał, poprostu. Proponuję posłuchać samemu , porównać z innymi i wtedy wybrać. A nie na podstawie tego co kto pisze na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unison Research to naprawdę solidna marka. Produkty są dopracowane i mogą się podobać, włoska robota. Wzmacniacze wyjątkowo dobrze odbrumione. UR ma sporo konstrukcji na EL34 i te projekty wychodzą im naprawdę dobrze. Z tej lampy wyciągają maksimum. Taka zadbana używka, bije na głowę nowe chińskie wzmacniacze.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, majkel74 napisał:

Tak, ta wyprzedaż UR ma pewnie związek ze zmianą dystrybutora. Pytanie czy to nie są jakieś ex-demówki itd. w związku z tym.

Choćby nawet , to co to ma wspólnego z świadomym wyborem po przesłuchaniu samemu? Ze swoimi kolumnami?  Niech sobie będzie wyprzedaż! To tylko lepiej bo będzie prawdopodobnie taniej prawda?

Posłuchać, porównać, decydować !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, majkel74 napisał:

A o co Tobie chodzi? 🤔

Może  chodzi i o mój  wpis w stylu już mi się  nie chce wypożyczyć,  bo od kilku stron piszecie o problemach z lampami.

Było to trochę  z przymrużeniem oka oczywiście( są i emotiony) , bo nigdy bez odsłuchu nie kupowałbym. .Jedyny wyjatek to mój SMSL, którego mam już prawie dwa lata ( u mnie rekord) i nadal nie ma konkurencji w tych kwotach. "Zada na sniadania" wszystkie tranzystory ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, elektron6 napisał:

Czy konstrukcje tranzystorowe są mniej awaryjne ? Generalnie tak ale do czasu… bo jak walnie coś to mamy wtedy generalkę lub scrap. 

No to może coś pomiędzy scaloną płytką w technologi smd (nowoczesne wzmacniacze), a typowa lampą czyli wzmacniacz tranzystorowy kilku/nasto letni. W moim wzmacniaczu (nie lampowym) można wymienić pojedynczą sztukę dowolnego elementu. 

Ps: mój wzmcniaczyk mimo iż napier.... codziennie po kilka godzin, jeszcze "nie widział" serwisanta, a od czasu zakupu mija chyba już dekada... 😎 - skubany nie chce się zepsuć, więc szkoda go wymieniać i gra zatem od lat 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak trzymać! Skoro coś jest dobre i się nie psuje to po co wymieniać? I nie ważne czy to lampa czy też tranzystor. Jeżdżę 23 letnim samochodem. Nie psuje się, cżesci tanie, przeglądy przechodzi, a na wyglądzie jak np Lambo czy inny wypas przestało mi zależeć od dawna. Liczy się komfort i to, że nawet jesli coś trzeba wymienić to nie ma problemu z cześciami i ich ceną. Nie mam zamiaru z nikim się ścigać, pomimo, że 200 spokojnie mogę nim pojechać i jeszcze jest zapas mocy.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UR Simply Italy to faktycznie niezłe wzmacniacze, ale polecamy również zainteresować się wzmacniaczem Line Magnetic LM-211, bo to również jest baardzo udana konstrukcja. Podobnie jak UR pracuje na lampach EL34 (4szt.), w sekcji przedwzmacniacza znajdują się lampy 12AX7(2szt.) i 12AU7(2szt.). Zarówno pod kątem wykonania jak i dźwięku wzmacniacz prezentuje wysoki poziom. Zainteresowanych zapraszamy do naszego salonu na odsłuch tego wzmacniacza, można również przyjechać z własnymi głośnikami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.07.2024 o 22:21, audiowit napisał:

Kompletnie nie zgadzam sie z tym, że lampowce wracają do lask bo jest powrot do estetyki vintage. Dla prawdziwych melomanow dźwiek jest wyznacznikiem tego co posiadają. Lampy byly zawsze w niektorych domach. Ale zgodzę sie z tezą, ze moga byc kontrapunktem dla niezbyt udanego debiutu wzmacniaczy w klD, ktorych udanych jest jak na lekarstwo.

W przypadku muzyków, wzmacniacz lampowy to absolutna podstawa dla każdego gitarzysty i nie potrzebują by wracać do łask.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2024 o 19:15, wieczorzanalogiem napisał:

Na ucho :P I czytając co lampiarzom z lampami gra.
To o tyle specyficzne, że sporo przetworników po prostu z lampami nie gra. I nie mowa o basie, a średnicy. 

Tzn gra, ale nie ma tego czegoś PO CO kupujesz lampe.
Większość scanów na średnicy z lampą nie urywa delikatnie mowiac. 

A można dobierać i doradzać nie na ucho:

Należy dobrać odpowiednią moc wzmacniacza.

Ile watów mocy wzmacniacza potrzebujesz?!
A. Im więcej, tym lepiej
B. W sam raz
Odpowiedź... Czy to A?! Czy B?!

Na przykład: Oryginalna zalecana moc B&W 800 Diamond wynosi 50 - 1000 W. 
Czy potrzebuje tylko 50 W?! Czy musi to być 1000 W?!

Moc wzmacniacza a skuteczność głośnika (czułość) Ile mocy potrzebuje wzmacniacz?! 
O tym decyduje... wydajność (czułość) głośnika i maksymalne ciśnienie akustyczne, jakie ma zostać osiągnięte.

Obliczona w oparciu o skuteczność 800 Diamond 90 dB... 

Aby ciśnienie akustyczne miało osiągnąć 107 dB, potrzebna jest moc 50 W. 
Jeśli ciśnienie akustyczne ma osiągnąć 110 dB, wymagana jest moc 100 W. 
Jeśli ciśnienie akustyczne ma osiągnąć 113 dB, potrzebna jest moc 200 W. 
Jeśli ciśnienie akustyczne ma osiągnąć 116 dB, potrzebna jest moc 400 W. 
Jeśli ciśnienie akustyczne ma osiągnąć 119 dB, potrzebna jest moc 800 W. 
Jeśli ciśnienie akustyczne ma osiągnąć 120 dB, wymagana jest moc 1000 W. 

Dlatego… zakres mocy zalecany przez producenta jest tak „szeroki”. Więc jakiej mocy potrzebuje 800 Diamond?! To zależy od tego, jak głośno ma być!

Impedancja jest zapisana jako 8 Ω, co oznacza... Jest to głośnik o „średniej” lub nawet „wysokiej” impedancji?!

Z powyższej „krzywej impedancji” możemy dowiedzieć się, że…800 Diamond prawie w całości ma wartość poniżej 4 Ω przy 60–900 Hz i 15–30 kHz. Jednak twierdzenie, że 800 Diamond jest głośnikiem o „niskiej impedancji” nie jest do końca prawdą. Ponieważ jego impedancja również w zakresie, może osiągnąć około 24 Ω przy 35–40 Hz i 2k–4k Hz.
Nagle wysoka, a czasem niska, zmiany są dramatyczne !

PS Tak naprawdę... wiele głośników o specyfikacjach 4 Ω i 8 Ω tak naprawdę ma wysoką i niską impedancję, dlatego warto zwrócić na to uwagę przed zakupem.

Większość wzmacniaczy lampowych, po prostu nie nadaje się do pracy z niską impedancją !

Dopóki płynie prąd zmienny, będą pojawiać się przeszkody spowodowane rezystancją, pojemnością, indukcyjnością... Jest to tak zwana „impedancja”.
Impedancja nie jest pojedynczą wartością, ale sumą tych przeszkód.
Impedancje głośników wysokotonowych i niskotonowych lub komponentów głośnika różnią się przy różnych częstotliwościach.
Jednak dla uproszczenia impedancja głośnika jest zwykle wyrażana jako „wartość średnia”, zwana „impedancją nominalną średniej impedancji”, która wynosi najczęściej 4, 6, 8, 16 Ω itd. Średnia impedancja: 8 Ω, która może wynosić średnio 2–14 Ω lub średnio 6–10 Ω.

Tak naprawdę prąd i napięcie to dwie strony tego samego medalu. Kiedy woda (prąd) przepływa, będzie przepływ wody (prąd) i oczywiście będzie ciśnienie wody (napięcie) w tym samym czasie.
Tyle, że wydajność napięciowa wzmacniaczy lampowych jest duża (co wynika z charakterystyki samej lampy i transformatora wyjściowego), ale wydajność prądowa słaba, natomiast wzmacniacz tranzystorowy ma odwrotnie.

... wzmacniacz - Prąd i napięcie to przepływ i ciśnienie wody.
Impedancja głośnika (przewód głośnikowy powinien być uwzględniony, ale zwykle jest pomijany) to fajka wodna.
Bardziej potrzebujemy przepływu wody czy ciśnienia wody?! To zależy od grubości rury wodnej.
Kiedy rura wodna jest cienka (wysoka impedancja), przepływ wody nie może przez nią przepływać, niezależnie od jej wielkości i musi opierać się na ciśnieniu wody (napięcie), które jest odpowiednie dla wzmacniaczy lampowych.
Gdy rura wodna jest gruba (niska impedancja), niezależnie od tego, jak wysokie będzie ciśnienie wody, to nie pomoże. Zależy to od ilości wody (prądu), która jest odpowiednia dla wzmacniacza tranzystorowego.

Moc wzmacniacza lampowego nie tylko spadnie, gdy impedancja będzie zbyt niska! 
Kiedy impedancja będzie zbyt wysoka, także spadnie jego moc !

Także wzmacniacze lampowe nie tylko nie nadają się do głośników o „niskiej impedancji” (z wyjątkiem niektórych modeli), ale 
nie nadają się do głośników o „wysokiej impedancji”, jak wielu myśli (z wyjątkiem niektórych modeli). 
Ale bez względu na wszystko, wzmacniacze lampowe są nadal bardziej odpowiednie do głośników o wysokiej impedancji niż tranzystorowe.

Także to nie są czary mary i nie koniecznie trzeba dobierać głośniki na ucho:-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, AVSwiat napisał:

tak to ten model, niestety z polskiej dystrybucji nie osiągalny w takiej cenie jak na aliexpress.

Przepraszam za tą drobną złośliwość.. Rozumiem , ze jesteście Salonem Audio i jako taki winniście mieć dopisek pod awatarem " Branża" . Na razie funkcjonujecie na Forum jako osoba prywatna , i Wasze polecenia w dziedzinie audio mogą być mylnie postrzegane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...