Skocz do zawartości

Unitra ZGB-401 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Wtrącę, nie bijcie.

Przy YB dużych monitorach/br 3-4 lata temu, nie słyszałem nic dziwnego na 37Hz, a potem ze 20dB w dół i także mnie nic nie dziwiło. Potem znowu z 15dB na górkę i kolejny stromy zjazd. A twierdziłem, że punch na stopie jak trzeba. 
Brawo Adasiu, a wtedy jeszcze 50tki nie miałem i świetnie! słyszałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Ja też nie.

Pozdrawiam.

Ok. Rozumiem, ze nie chcesz odpowiedzieć. Szkoda. Zreszta dla kazdego kumatego wszystko jest na zdjeciu i nie trzeba wielkiej filozofii.

Rozumiem, ze nastepnym razem jak skrytykujesz kogos za akustykę to sie zakrztusisz :).

Rowniez pozdrawiam i dziekuje za zaoranie watku. Do zobaczenia w nastepnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
24 minuty temu, audiowit napisał:

Zreszta dla kazdego kumatego wszystko jest na zdjeciu i nie trzeba wielkiej filozofii.

Szkoda, że nie dla Ciebie:(

24 minuty temu, audiowit napisał:

Rozumiem, ze nastepnym razem jak skrytykujesz kogos za akustykę to sie zakrztusisz :).

Ja nie krytykuję akustyki kolegów. I nie nabijam się z tego, co kto ma, jak ustawione i w jakich warunkach.  Tu się różnimy. Mogę jedynie coś skromnie doradzać.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft, @audiowit, możecie się nie lubić, ale uszanujcie przynajmniej tych, którzy Was czytają, i skończcie te wojenki. Bardzo proszę, abyście zaprzestali wzajemnego dogryzania i obrażania, bo to nic dobrego nie wnosi. Nie interesują mnie powody niechęci jednego do drugiego, ale może w takim razie unikajcie się na forum, bo przestrzeni dla obu starczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rafał S napisał:

Pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości między dyfuzorem, a głową słuchacza (wynikającej z odległości miejsca odsłuchowego od tylnej ściany).

Tak, zgadzam się. Jednak z góry zakładam, że porządny audiofil takową odległość zachowaną ma, jako podstawa podstaw w ogóle w kwestii audio. :) 
Gdzieś tam podświadomie sugerowałem się Kraftowymi obrazkami miejsca odsłuchowego w kwestii rezonansów. 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do poczytania wypowiedzi dr Toole`a. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak adoptować pomieszczenie ale są wskazówki i historyczne odnośniki jak np. ten o absorbowaniu odbić bocznych.

Jest to wg Toole`a pokłosie używania w dawnych czasach monitorów o mocno zniekształconej odpowiedzi poza osią co powodowało, że widmo dźwięku odbitego od ścian bocznych mocno różniło się od widma dźwięku bezpośredniego co z kolei powodowało w miejscu odsłuchu kakofonię wpływającą na barwę dźwięku. Nie efekty przestrzenne, a właśnie barwę.

We wspólczesnych konstrukcjach gdy kierunkowość jest lepsza, a poza osią amplituda odpowiedzi nie zmienia się gwałtownie można odbicia boczne zaniedbać, nie znaczy to, że wszędzie i u każdego. Plotka niestety poszła i Toole się mocno z tego tłumaczy. Na dokładkę chwalił się swoim miejscem do słuchania, w którym zaadoptował głównie tylną ścianę szerokopasmowym absorberem z waty szkłanej. Czemu tylną? Tłumaczy kątami i charakterystyką pochłaniania różnorakich absorberów ;) 

https://www.audioholics.com/room-acoustics/room-reflections-human-adaptation

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, audiowit napisał:

Przyklad z mojego podworka. Ustawienie symetryczne co do cm. Bez bocznych dyfuzorow mialem szerszą scenę. Po ich dostawieniu calkowicie zmienil się obraz. Wezsza scena ale zdecydowanie wyraźniejsze obrazowanie. Efekty fazowe jeszcze bardziej czytelne.

Gratuluje. Tez jestem zdania że wyraźnego obrazowania nie warto poświęcać dla szerszej sceny. 

Ps: Czy w Twoim wypadku mniej szersza sena, też objawia większą głębię sceny? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze wiesz o co chodzi. Dziekuję.

Raczej nie, a jesli,  to raczej bardziej wyraźnym rozdzieleniem ich i ulozeniem w głąb. Trojwymiar jest czytelniejszy. Chodzi o lepsza precyzję bez utraty energii.

Czyli to co wczesniej pisalem potwierdza sie w duzym stopniu z teoria Doktora. Zresztą to nie jest odkrywcze. Funkcjonuje to od dawna.

Co do wpisow Administracji czyli Oli, Romka i Mariusza zgadzam się. Zresztą chyba nie mam wyboru ;). Tylko chcialbym coś ustalić tylko moze nie w tym watku zeby juz nie zasmiecać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
19 godzin temu, audiowit napisał:

Do tego niewlasciwie ustawionymi kolumnami i miejsca odsluchowego. Przy prawidlowym ustawieniu nie ma mozliwosci, zeby z tak małych monitorow w obudowie zamknietej dudnil Ci bas.

Tytułem ostatecznego wyjaśnienia i zakończenia tej bezsensownej dyskusji.

Po pierwsze, Unitry ZGB-401 nie są kolumnami z obudową zamkniętą. To normalny bass-refleks.

Unitra17.png.35d092363700e38189e8783e2ebd11bf.png

 

Po drugie. Pomimo tego, że są bass-reflexem, to i tak u mnie nie dudnią, czego nie omieszkałem już wcześniej zaznaczyć.

Dnia 25.08.2024 o 12:49, Kraft napisał:

Dużo cichsze, już nie piekielne, były też zejścia w "Limit to your love" (temu utworowi granie z Unitr wyszło akurat na dobre - w końcu dało się go posłuchać, na większości kolumn on nieznośnie u mnie dudni).

Może przyda się jeszcze wyjaśnienie, co uważam za dudnienie, a co nie. Dla jednych rezonujący bas, to coś fajnego, dla innych coś, co psuje odbiór muzyki. Mi bliżej do tej drugiej grupy. Wiadomo, że każde kolumny, które coś tam jeszcze odtwarzają na częstotliwościach modów pomieszczenia, rezonują, czyli dudnią. Kwestią jest, jak mocno rezonują. Jeśli te rezonanse trzymają się w miarę blisko linowej charakterystyki, to mimo, że występują i są możliwe do wyłapania (jedne dźwięki basowe są nieco głośniejsze, lekko przeciągnięte, inne cichsze, krótsze), to nie psują ogólnego odbioru muzyki - są akceptowalne. I o takich kolumnach napiszę, że "u mnie nie dudnią". Jeśli jednak różnice w głośności i długości basowych dźwięków staną się zbyt duże w stosunku do średniej, to wtedy napiszę, że dudnią. To kryterium wrażeniowe, subiektywne, uznaniowe. Nic ostatecznego i niepodważalnego. Ktoś inny może to odebrać inaczej. Jego kryteria mogą być łagodniejsze, albo przeciwnie, jeszcze bardziej restrykcyjne.  

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kraft napisał:

Jeśli te rezonanse trzymają się w miarę blisko linowej charakterystyki, to mimo, że występują i są możliwe do wyłapania (jedne dźwięki basowe są nieco głośniejsze, lekko przeciągnięte, inne cichsze, krótsze), to nie psują ogólnego odbioru muzyki - są akceptowalne. I o takich kolumnach napiszę, że "u mnie nie dudnią". Jeśli jednak różnice w głośności i długości basowych dźwięków staną się zbyt duże w stosunku do średniej, to wtedy napiszę, że dudnią.

Bardzo ładnie to opisałeś😉 podpisuje sie pod tym...

pozdr.

2 godziny temu, audiowit napisał:

Raczej nie, a jesli,  to raczej bardziej wyraźnym rozdzieleniem ich i ulozeniem w głąb. Trojwymiar jest czytelniejszy. Chodzi o lepsza precyzję bez utraty energii.

Tym bardziej że i tak chyba nigdy żadne zespoły głośnikowe nie wykreują rzeczywistego spektaklu 1 do 1 z tzw. Live, więc ma sens to co opisałeś powyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Czas na podsumowanie testu małych Unitr.

Unitra12.png.4baaac25af31268ec9304591f866e995.png

 

Wsad technologiczny - 5/10

Bardzo porządne przetworniki ze średniej półki, woofer więcej niż ciekawy. Jednak w stosunku do ceny kolumn niezbyt drogie, więc trudno w tym przypadku nad wkładem głośnikowym piać z zachwytu. Plus za dwuwarstwowe ścianki, minus, że banalny port BR i całkiem zwyczajne terminale (takie rzeczy to nie w tej cenie). 

Wzornictwo/wykonanie/detale - 6/10

Kolumny w sumie ładne, ale znowu - w tej cenie (i od nowej marki) chciałoby się czegoś bardziej wyszukanego i oryginalnego. Wykonanie przyzwoite, ale nie perfekcyjne (np. maskownice). Za 12 000 zł inni potrafią dać z siebie znacznie więcej. Przynajmniej niektórzy.

Balans tonalny - 10/10

Balans idealny (jak na nieduży monitor*). Wszystko na swoim miejscu i we właściwych proporcjach. Zszyte, homogeniczne, realistyczne. Nic bym nie zmieniał. 

*10/10 pod warunkiem, że nie oczekujemy od tej wielkości monitorów w 100% realistycznych doznań basowych.

Stereo - 7/10

Z oceną stereo, jak już wspominałem, mam pewien problem. Ogólnie jest OK. Kolumny poprawnie odtwarzają zaszyte w nagraniu efekty stereofoniczne (wyjście z dźwiękiem poza bazę, przed kolumny, czy za uszy). Jest satysfakcjonująco, jednak nie spektakularnie. Niektórzy konkurenci (choć nieliczni) potrafią bardziej otoczyć słuchacza dźwiękiem, wciągnąć go w przedstawienie. Niektórzy (choć niekoniecznie ci sami, co w poprzednim zdaniu) potrafią też lepiej odseparować od siebie instrumenty, dać im więcej aury. 

Bas - 8/10

Na plus. Z tej wielkości monitorów bardzo dobry. Czytelny, fakturowany, raczej szybki. Potrafi pokazać trochę więcej informacji niż inni. Ma też punch i przyzwoite uderzenie. Nie przymula, nie ma skłonności do dudnienia, trzyma proporcje względem reszty pasma. Jednak to bas do dostarczanie wrażeń psychicznych, a nie fizycznych. Bardzo dobry do śledzenia basowych nut, jednak nienadający się do masażu ciała czy wprawiania trzewi w wibracje.    

Wokale/średnica – 10/10

Bez zastrzeżeń. Wszystko brzmi tak naturalnie, że nie czułem potrzeby dokonywania szczegółowej analizy. Moim skromnym zdaniem w średnicy te kolumny szczególnie wybijają się ponad przeciętność. Dają większy wgląd, podpowiadają, na co jeszcze możemy zwrócić uwagę w dobrze znanych nagraniach. 

Wysokie/detaliczność - 8/10

Dobra średnia (ale średnia wśród dobrych kolumn). Szczegółów nie brakuje, nie jest ani za ciemno, ani za krzykliwie. Jest tak, jak powinno być. Daję jednak minus za czarne tło i wrażenie absolutnej czystości dźwięku. W tych aspektach można jeszcze lepiej (choć mało kto potrafi).

Muzykalność/komfort odsłuchu - 10/10

Bardzo, bardzo dobre. Kupuje się to brzmienie od samego początku. Nie trzeba się przyzwyczajać, doszukiwać, docenić. Jest żywo, szczegółowo, dynamicznie, ale też komfortowo i przyjemnie. Jest też naturalnie, namacalnie, realistycznie. Ma się wrażenie, że tak właśnie powinna brzmieć muzyka. I to wrażenie przyćmiewa inne. Daje poczucie zaspokojenia i płynące  z niego przyjemne odprężenie.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kaczadupa napisał:

Ogólnie z opisu mam wrażenie, że góra pasma trochę odstaje jakością od reszty. 

Żyłowanie wydajności nie zawsze jest drogą do sukcesu. Liczy się też balans. I w Unitrach ten balans złapali. 

7 minut temu, kaczadupa napisał:

Więc można zadać pytanie - po co nam paczki za 12kzł jak można za 3kzł kupić. 

Wiesz, że akurat ja uważam, że tańsze paczki też "grają". Nie powiem Ci więc po co wydawać aż tyle. Ale można. Coś z tymi pieniędzmi trzeba w końcu robić;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście najbardziej podoba się fakt ,że kolega KRAFT nie owija w bawełnę ,mamy tu skrupulatnie wypunktowane plusy i minusy konstrukcji ,brzmienia , a na pytanie ,czy warto tyle wydać każdy musi odpowiedzieć sobie sam . Z pewnością nie jest to recenzja opłaconego przez dystrybutora najemnika .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nowy75 napisał:

Z pewnością nie jest to recenzja opłaconego przez dystrybutora najemnika .

Myślisz, że to nie sam producent wysłał te paczki na testy do Jarka? A co do opłaconego najemnika to krajowy  magazyn AV Test nie był tymi monitorami oczarowany. Jak dobrze pamiętam były tam trzy różne monitory w teście zbiorowym i ... Kto chce to sam poczyta. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...