Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Zastanawiam się ostatnio, czy środowisko audiofilskie nie jest w gruncie rzeczy patologiczne. 😜

Dystrybutor poleca...
Dystrybutor Yamahy będzie wciskał każdemu Yamahę. Dystrybutor Audiolaba będzie polecać Audiolaba. Komu ufać? Nikomu? Paranoja też jest sposobem na życie, jak mawiano w Czarnej Kompanii. ;) Czy są w tym kraju w ogóle sklepy i sprzedawcy, którzy faktycznie doradzą, zamiast kierować się głównie zarobkiem? Ostatnio widać na forum bardzo agresywny marketing jednego sklepu. Zostali dystrybutorem firmy X? Robimy filmik, jaki to X jest super! Nie no, serio, czy człowiek może w ogóle uzyskać rzetelne porady, a potem cieszyć się muzyką? Przykłady można mnożyć.

Ceny od sztuki...
I generalny niedasizm wobec zmiany takiego stanu rzeczy. Niedasizm, ale wybiórczy i podszyty hipokryzją, bo kiedy dodaje się do własnej oferty Edifiera, to już ceny za parę jak najbardziej są. A jakże. LOL.

Wojny kablowo-obiektywistyczne
Fakt, tutaj bojówki o ciągnięcie druta ucichły (a na inne fora nie zaglądam), jednak zdarzają się próby kręcenia kałszkwału o to, czy jednak prawdziwy audiofilizm (tfu, tfu) zezwala na wzmacniacze zintegrowane z funkcjami sieciowymi i czy aby to nie jest sam szatan. Ale to przecież o uczucia chodzi, a nie o cyferki i funkcjonalności, nie?

Sklepy internetowe bez filtrów
Brońcie klejenta swego przed możliwością szukania po parametrach technicznych, co by się potem nie mądrzył. Przeglądaj sobie waćpan po kategoriach i klikaj w dziesięć, pisiont, sto sprzętów, co by się dowiedzieć, jakie ma dane pudełko faktyczne możliwości. Ewentualnie po marce. Ale niech cię diabli wezmą, jeśli chcesz głośników schodzących do iluś tam herców. W czasach, kiedy sprzęty RTV, AGD, komputery i inne podzespoły można przeglądać wedle uznania i potrzeb, sklepy audio stoją w miejscu.

Wpis wyzłośliwiający się, ironizujący, sarkastyczny, generalnie śmiechotreść, jednak uważam, że coś jest na rzeczy i światek audio jest odchylony od norm bardziej niż ustawa przewiduje. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oin wiesz co ? Fajnie się czyta to co napisałeś. Kiedyś też prowadziłem podobne krucjaty. Punkty za nie mam chyba nadal na AS :) 

Ale świat nie jest czarno biały.

1 godzinę temu, Oin napisał:

Dystrybutor Yamahy będzie wciskał każdemu Yamahę.

A co ma " wciskać " Dan D'Agostino ? Słowo wciskać jest ponad miarę. Wszystko zależy od tego z jakim klientem mamy do czynienia i jaki ten jegomość ma budżet. Jak klient ma wolnych 100 k. można powybierać , gorzej jak ma 3k. na wzmacniacz i kolumny. Tak naprawdę w audio nie ma nieskończonego wyboru marek. Jakie kryteria w tym " właściwym  doradzaniu " miałby przyjąć sprzedawca ? Nie zna akustyki pomieszczenia klienta , jego preferencji dźwiękowych może jedynie zaproponować odsłuch i nic więcej.

 

1 godzinę temu, Oin napisał:

Ceny od sztuki...

Z tym się zgodzę. Powinno być to regulowane prawnie.

1 godzinę temu, Oin napisał:

Wojny kablowo-obiektywistyczne

Były , są i będą. Jest to swoisty folklor tego hobby. Na usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć , że to samo ma miejsce wśród wędkarzy , rowerzystów .....

1 godzinę temu, Oin napisał:

Sklepy internetowe bez filtrów

Bo tak. Jak ktoś się troszkę wyznaje to i tak znajdzie dane , a jak nie ma o tym pojęcia to po cholerę mu to ? :) 

1 godzinę temu, Oin napisał:

że coś jest na rzeczy i światek audio jest odchylony od norm bardziej niż ustawa przewiduje.

Odpowiedziałeś sobie sam , w audio nie ma norm, jest jakaś stara hi fi a reszta to wg. uznania. Za to zmiennych jest od cholery :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z comiesięcznych pacuł. Chociaż tym razem będzie o dziwo coś, z czym się zgadzam.

W odpowiedzi na list czytelnika, który ma problem z syczącymi głoskami redaktor Pacuła napisał tak:

"Akustyka to jakieś 50-60% dźwięku, który dostajemy z głośników. Jeśli jest zbyt żywa – twarde powierzchnie, brak miękkich – podkreślane są wyrywkowo wysokie i średnie tony. Rozwiązaniem jest wprowadzenie takich elementów, czy to zasłon, czy dywanu, czy półek z książkami/czasopismami, czy wreszcie elementów akustycznych, np. firmy Vicoustic. To pomaga nie tylko w opanowaniu wysokich tonów, ale po prostu poprawia dźwięk."

Super! Sprawdziłem w taki razie, ile testów ustrojów akustycznych przeprowadził w swoim magazynie pan redaktor? Nie znalazłem żadnego (oczywiście mogło coś wyszukiwarce umknąć)! A takich kabli? Setki (jak nie tysiące;) - minimum 2-3 miesięcznie.

No to jak na kolumny, wzmacniacz, źródło, kable różne, podstawki, platformy itp przypada średnio po 5% wagi brzmienia, to czy nie sensowniej skupić się na testowaniu ustrojów akustycznych? Oczekiwany rezultat jest w ich przypadku o rząd wielkości większy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kraft napisał:

Sprawdziłem w taki razie, ile testów ustrojów akustycznych przeprowadził w swoim magazynie pan redaktor?

Redaktor testuje to, co mu na testy przysyłają. Nie testuje tego, czego mu nie przysyłają. To go tłumaczy. Ty natomiast z własnego wyboru testujesz same kolumny i żadnych ustrojów. Obawiam się wiec, że nie tłumaczy Cię nic. ;) (Może poza słabością do kolumn, którą wielu z nas podziela. :))

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kraft napisał:

Z comiesięcznych pacuł. Chociaż tym razem będzie o dziwo coś, z czym się zgadzam.

W odpowiedzi na list czytelnika, który ma problem z syczącymi głoskami redaktor Pacuła napisał tak:

"Akustyka to jakieś 50-60% dźwięku, który dostajemy z głośników

A ja myślę,  że spokojnie można dodać jeszcze z 20%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

A jakie studia są potrzebne do testowania kabli?

A są jakieś potrzebne do testowania kolumn, czy wzmacniaczy?

2 minuty temu, J4Z napisał:

Dzielenie wysokiego na procenty też jest bez sensu. 80% akustyka? Jak żeś to policzył? xD

Dzielenie wszystkiego *

Policzyłem na "słuch"... 😃

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.01.2023 o 19:17, Kraft napisał:

 

W odpowiedzi na list czytelnika, który ma problem z syczącymi głoskami redaktor Pacuła napisał tak:

"Akustyka to jakieś 50-60% dźwięku, który dostajemy z głośników. Jeśli jest zbyt żywa – twarde powierzchnie, brak miękkich – podkreślane są wyrywkowo wysokie i średnie tony. Rozwiązaniem jest wprowadzenie takich elementów, czy to zasłon, czy dywanu, czy półek z książkami/czasopismami, czy wreszcie elementów akustycznych, np. firmy Vicoustic. To pomaga nie tylko w opanowaniu wysokich tonów, ale po prostu poprawia dźwięk."

Super! Sprawdziłem w taki razie, ile testów ustrojów akustycznych przeprowadził w swoim magazynie pan redaktor? Nie znalazłem żadnego (oczywiście mogło coś wyszukiwarce umknąć)! A takich kabli? Setki (jak nie tysiące;) - minimum 2-3 miesięcznie.

No to jak na kolumny, wzmacniacz, źródło, kable różne, podstawki, platformy itp przypada średnio po 5% wagi brzmienia, to czy nie sensowniej skupić się na testowaniu ustrojów akustycznych? Oczekiwany rezultat jest w ich przypadku o rząd wielkości większy.

 

Może i nie przeprowadził testów ale pomieszczenie w którym gra jest przyjazne akustycznie, dodatkowo jest zaadoptowane bardziej od Twojego, a jakoś na forach nie prowadzi krucjat.

Akustyka jest aksjomatem. Możesz tłumaczyć to nowicjuszom, natomiast WP wie o tym i to, że nie pisze o akustyce w każdym teście nie świadczy o jego niewiedzy. Zresztą kiedyś były przedstawiane pomiary jego pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje że podstawowa akustyka pomieszczenia powinna być warunkiem koniecznym i bezwzględnym do właściwej oceny grania naszych systemów. I wydaje mi się że umyka ona tym przytaczanym przez was procentom. Zresztą jak ocenić czyjąś  akustyke w %? Musielibyśmy każdorazowo demontować ustroje, mierzyć, montować i ponownie mierzyć. I co nam to da? 

A tak z drugiej strony jak koniecznie chcemy przytaczać %, to myślę że waga 60-70% jest bardzo prawdopodobna. Kabelki to zabawa za marne 5% 😉

Bede zawsze powtarzać, ze średni system w dobrym akustycznie pomieszczeniu zagra GLOBALNIE, lepiej niż bardzo dobry zestaw w gołych scianach, a nie daj Bóg w nowoczesnym "akwarium". 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się narobiło. Z racji relacji właścicielskich Bowers do promocji swoich nowych kolumn z serii 700 postanowił wykorzystywać elektronikę Marantza. I co ma teraz zrobić nasze Top Hi-Fi skoro to nie ich marka? Będę gumkować?

A przy okazji. Serię 600 parują w reklamach z Rotelem. Czyli Marantz wyżej pozycjonowany;)

e4AKIAAm_o.jpg

BnSjtF1x_o.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...