Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie muzyki przez raspberry pi 3


karol2

Recommended Posts

@MariuszZ , @Wito76 po zakupie zasilacza Tomanka do Pi4 i Pi3 z nakładkami Allo Boss DAC oraz Allo DigyOne  zmian brzmienia nie usłyszałem w stosunku do zasilacza standardowego. Ale było warto , przydźwięk który miałem jak tylko odpalałem gramofon zniknął. Powodowały go zasilacze impulsowe malin , musiałem je wyciągać za każdym razem z listew i dodam , że przydźwięk był znacznie powyżej progu słuchu ludzkiego :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wito76 napisał:

Link? Nie trzeba, nawet w tym wątku są informacje.

Przeczytałem cały, słowo daję. Są tylko subiektywne odczucia, które nawet nie kwantyfikują rzekomej zmiany w brzmieniu.  Ty piszesz że jest "duża" choć nawet jej nie doświadczyłeś, a zaraz ktoś napisze, że jednak jest "subtelna" i nawet ciężko ją wychwycić. Dlatego nie traktuje takich rzeczy poważnie, choćby nawet wątek miał milion postów. To masz te linki czy nie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pod ręką. Gdy robiłem sobie zasilacz obczytałem się czy warto , bardzo dużo tego jest, poszukaj. Tylko szukaj pod hasłem "wpływ zasilania" a nie pod hasłem "brak wpływu zasilania".

 

TomekN, na sąsiednim forum jest sporo wpisów a zwłaszcza niejakiego Gustwao, który jest dużym orędownikiem wrażliwości malin na zasilanie. Facet dużo udziela się w wątku o Pi2aes i tym ogólnym o malinach.

Czytałem kiedyś to co zalinkowales. Tam jest spór autora nakładki Pi2aes i inżyniera z Allo i oskarżenia o tendecyjność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie znalazłem taki, ciekawy wątek:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/pi2aes-digital-audio-shield-for-the-raspberry-pi.7136/page-8
w którym występują m.in.:

  • Michael Kelly - twórca/projektant Pi2AES
  • odessamarin - subiektywista, testujący Pi2AES vs DigiOne Sig
  • Johan - twórca/projektant DigiOne i DigiOne Signature


W wątku jest zawarty ślepy test wykonany przez odessamarin, niestety niezbyt dobrze udokumentowany. Ale wynika z niego, że testujący słyszał nie tylko różnicę pomiędzy tymi streamerami, ale również między zasilaniem.

Jednak sam twórca/projektant Pi2AES napisał pod koniec wątku tak:

Cytat

As for supporting a linear [power supply - przypis TomekN], that is a complete waste of money IMHO. There’s a number of very good threads on SBAF that document folks experience with powering the unit with a linear, and also using split power between the PI2AES and the raspberry pi. So far there has been very little evidence to conclude that a linear improves the sound. It certainly does not improve the measurements. The ones posting on our website we’re done with a switching power supply, albeit a good one mind you from Meanwell.

Zwróciłem też uwagę na taki wpis:

Cytat

Those are I2S/SPDIF transport/bridge devices - they don't modify the data in ANY way.
There might be some clocking variations which are visible in jitter measurement but DAC would certainly use it's own clock to re-assemble content so there can absolutely be no hearable difference between those 2 transports/bridges.

To jak to w końcu jest. Transporty cyfrowe mogą się różnić brzmieniem, czy nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

Którą masz wersję Rapberry Pi , z nakładką czy podłączoną do zewnętrznego DAC-a ?

Do tego celu zamierzam użyć nieużywaną 3B+ i zamówiłem do niej już nakładkę Allo DigiOne. Zamierzam podłączyć to Coaxem do wejścia w x3700.
Chce po prostu przetestować jakiś inny transport poza tym z którego korzystam, bo zdaje on się czasami sprawiać mi pewne dziwne problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TomekN napisał:

To jak to w końcu jest. Transporty cyfrowe mogą się różnić brzmieniem, czy nie?

Nie pod warunkiem, że oddają tylko sygnał cyfrowy, są odseparowane z zasilaniem, masą itd. Jeżeli nie to poprzez łącza, którymi mogą potencjalnie przekazywać zakłócenia będą to robiły, co oczywiście może przełożyć się na to co słyszymy. Za każdym razem rozpatrują guru jedno urządzenie i jedną konfigurację, a to ścieżka donikąd jest jeżeli chodzi o całą dyskusję o  słyszalności. Dlaczego Malina ma szum na magisrali USB 60mV, a Allo Sparky tylko ok. 20mV? Czy to ma znaczenie w słuchaniu muzyki ze złącza USB? Pewnie zależy jak dalej to złącze wpływa na to co na analogowych gniazdkach mamy. Kto to obadał? Może niech się pochwali ;) Guru pokazują tylko to co im pasuje wg mnie, a cały śmietnik nadający się na obgadanie pomijają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, tylko pytanie czy te zakłócenia (z nieczystego zasilania, wpływające np. na jitter), które oczywiście po Coaxie mogą się przedostać dalej, są w ogóle słyszalne (czy raczej: będą w ogóle słyszalne po przefiltrowaniu ich przez układy w DAC). Bo to, że np. różnica potencjałów czy pętla masy może się przedostać po Coaxie, to już doświadczyłem na własnej skórze. M.in. z tego powodu musiałem na Coax z aktualnie używanego transportu założyć konwerter do Toslinka i dopiero po takiej separacji elektrycznej zniknęło mi brumienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TomekN napisał:

Do tego celu zamierzam użyć nieużywaną 3B+ i zamówiłem do niej już nakładkę Allo DigiOne.

Mogłem Ci ją pożyczyć na testy , nie używam na ten moment Allo DigiOne mam połączoną Malinę po USB do RME. Jak będziesz miał nakładkę sprawdź czy jest różnica między wyjściami BNC a Coaxial , ot , tak w ramach eksperymentu. Robiłem takie porównanie , zostałem przy BNC , ciekaw jestem opinii. Malinę obecnie używam wyłącznie dla radia Paridise / Volumio/ które lubię / FLACK /.

 

10 minut temu, MariuszZ napisał:

Jeżeli nie to poprzez łącza, którymi mogą potencjalnie przekazywać zakłócenia będą to robiły, co oczywiście może przełożyć się na to co słyszymy.

Mariusz coś w tym jest , porównywałem dźwięk Maliny / Allo DigiOne/ z Pioneerem N-70A jak go nabyłem , Pioneer jako transport też po coaxial , różnica była na korzyść Pioneera. Zaznaczam , że subiektywna , Malina grała ostrzej , Pioneer był stonowany , z większą głębią , coś jak czarne tło po zastosowaniu filtrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Mogłem Ci ją pożyczyć na testy , nie używam na ten moment Allo DigiOne mam połączoną Malinę po USB do RME. Jak będziesz miał nakładkę sprawdź czy jest różnica między wyjściami BNC a Coaxial , ot , tak w ramach eksperymentu.

Ok, sprawdzę, zamówię nawet może kabel z wtyczką BNC z jednej strony, bo domyślam się że tylko w ten sposób ma to sens (konwerter może nie być gniazdem o impedancji 75 Ohm).

11 minut temu, mkk napisał:

A tak w ogóle , to jak wchodzisz w malinkę z digione, to według mnie od razu najlepiej iść w signature. I tak się tym skończy :D 

Nawet rozważałem! 😁 Ale nie znalazłem mocnych, obiektywnych dowodów/potwierdzeń, że gra to słyszalnie lepiej/inaczej niż zwykła DigiOne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak liniowy a impulsowy na Allo DigiOne. Ale na Hifiberry Digi+Pro zmiana na liniowy była bez problemu zauważalna (zasilacz Nostromo). Z tego, co pamiętam to Digi+Pro na liniowym gra zbliżoną charakterystką jak DigiOne po prostu na impulsowym.

A jeśli chodzi o zasilanie akumulatorowe to nie mam pojęcia, bo nie miałem tak wydajnych prądowo stabilizatorów napięcia (miałem tylko 1.5A), by sprawdzić to na aku samochodowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, TomekN napisał:

Ok, sprawdzę, zamówię nawet może kabel z wtyczką BNC z jednej strony, bo domyślam się że tylko w ten sposób ma to sens (konwerter może nie być gniazdem o impedancji 75 Ohm).

Po pierwsze będę bronił jak niepodległości , że kable zrobione własnoręcznie brzmią znacznie lepiej niż te kupne :) Po drugie można jeszcze zastosować przejściówkę .

IMG_2222.JPG

IMG_2225.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak , @Wito76 nie wiem czy to wpływ pandemii , czy tego że wreszcie cieplej się robi , ale POWALIŁO WAS !!! Dlaczego mam od pewnego momentu wrażenie , że jestem na innym Forum niż przez te parę lat ? Jak komuś się coś chce zrobić , czy wyrazić kontrowersyjną opinię / do której ma prawo / to jest zaraz wyśmiewany , o co tu ku...a chodzi ? 

Jeszcze niedawno upychaliśmy podkładki gumowe gdzie się dało i sprężyny , były pomiary , eksperymenty ze słyszeniem lub nie plików , źródeł pozornych , robiliśmy kable wg. własnych projektów , listwy ........ nikt się z nikogo nie nabijał . A teraz cała pasja "idzie w pi....u " , bo głównie zajmujecie się kto w jakim wątku co napisał , a zamiast wziąć się za doświadczenia samemu wstawiane są linki z jakiegoś forum . Przecież to kabaret , ogarnijcie się. @Fafniak jak zrobię sobie w chałupie taką pajęczynę kabli i kupię pod nie podkładki po 599 zł za sztukę, to co będę wg. Ciebie innym człowiekiem ? Znasz mnie już trochę i moje poglądy. To , że w większości nie zgadzam się z podejściem @TomekN to nie znaczy , że dyskwalifikuje go jako człowieka . Po prostu mamy różne drogi do tego samego celu , i jak trzeba to się spieramy, ale to nie znaczy , że nie jestem gotowy pomóc jak będzie taka potrzeba. To tylko i aż Forum , a nie pole bitwy . Nie wystarczy Wam tego co się dzieje z narodem od kilku lat ? Czy choć TU może być NORMALNOŚĆ !                                                                                                    PROSZĘ .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

@Fafniak , @Wito76 nie wiem czy to wpływ pandemii , czy tego że wreszcie cieplej się robi , ale POWALIŁO WAS !!! Dlaczego mam od pewnego momentu wrażenie , że jestem na innym Forum niż przez te parę lat ? Jak komuś się coś chce zrobić , czy wyrazić kontrowersyjną opinię / do której ma prawo / to jest zaraz wyśmiewany , o co tu ku...a chodzi ? 

...

To tylko i aż Forum , a nie pole bitwy . Nie wystarczy Wam tego co się dzieje z narodem od kilku lat ? Czy choć TU może być NORMALNOŚĆ !                                                                                                    PROSZĘ .

Tomek4446 - bardzo dobrze to napisałeś i popieram Twoją prośbę.

Usunąłem kilkadziesiąt (tak: KILKADZIESIĄT) wpisów, które tylko zapoczątkowały i zaogniły spór oraz nie były na temat. Głównie były to wpisy Fafniak oraz Wito76.

Ostrzegam kilku Użytkowników naszego Forum, że jak nie zaczną się bardziej pilnować ze swoimi wpisami to będzie ban.
Forum AUDIO to nie jest miejsce na złośliwości i czepianie się każdego słowa!
Zaczyna się spokojnie, a po chwili agresja wzrasta - kilka dni temu było podobnie na kilku innych wątkach,

Temat wątku to "Pytanie odnośnie muzyki przez raspberry pi 3" - i proszę się tego trzymać.
Jak macie problemy czy uwagi odnośnie swoich/cudzych wcześniejszych wpisów, działalności na innych forach itd - to ewentualnie możecie to sobie wyjaśnić na PW (ale również tam unikając agresji i obrażania się nawzajem)

Pozdrawiam
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o to chodzi w pytaniu, ale mając gołe Raspberry wystarczy kabel USB (taki jak do drukarki) i połączyć urządzenia.

Opcja inna, raspberry plus nakładka typu transport - nakładka będzie miała na pokładzie wyjścia cyfrowe optyczne i coaxial i ta sama historia. Kupujesz kabelek, łączysz i gra. Oczywiście wcześniej raspberry musi być skonfigurowane, wgrany system np Moode czy Volumio.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

po przeczytaniu całego wątku nadal mam mętlik w głowie. Posiadam wzmacniacz CA CXA80 i nie wiem od czego zacząć jeśli chodzi o tani i dobry streamer. Piszę w tym temacie ponieważ chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z tutejszych czytaczy robił test np. czysta malinka podłączona bezpośrednio do DAC'a w CXA80 oraz malinka z nakładką np. Allo DigiOne? Co wypada lepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega MarKa robił takie testy, gdzieś wcześniej znajdziesz opisy. Też ma Cambridge cxa80. Z tego co kojarzę, bo też sugerowałem się jego opiniami to zdecydowanie z nakładką gra lepiej. No ale najlepiej gdybyś na własnej skórze się przekonał. Nie mam Cambridge tylko inny wzmacniacz ale testowałem i podzielam jego zdanie. Na usb RPi 3b+ zagrało dla mnie trochę "cierpko".

 

 

Zacznij od gołej rb4 po USB. Potem możesz kombinować z nakładką. I nie pytaj co gra lepiej bo to ostatnio drażliwy temat smile.png

Żebyś wiedział. Człowiek dosłownie traumę ma gdy chce coś napisać i komuś doradzić.Tomek . Zacznij od gołej RPi i oceń. Po usb na sąsiednim forum piszą, że pi4 gra lepiej. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...