Skocz do zawartości

Kabelki.


Kramer

Recommended Posts

22 godziny temu, Kraft napisał:

Przykład zupełnie nietrafiony. W przypadku sporu daltonisty i osoby prawidłowo rozróżniającej kolory wystarczy posłużyć się densytometrem lub innym spektrometrem i bez problemu wskazać, kto ma rację. Nie przypuszczam, żeby w tym przypadku któraś z osób poddawała w wątpliwość wyniki pomiaru. W audio jest odwrotnie. Tutaj osoba, za którą stoją pomiary stoi na z góry przegranej pozycji. Skoro nie słyszy różnić (a pomiary zdają się potwierdzać, że różnic nie da się usłyszeć), to znaczy, że nie powinna zajmować się audio;). Środowisko zawsze przyzna rację osobie, która "słyszy", a jeśli pomiary temu przeczą, to tym lepiej dla "słyszącego" - znaczy, że ma słuch wyjątkowo wysublimowany i zadatki na audio-guru.

Niestety pomierzyć możesz bardzo mało cech prezentacji muzycznej ( dynamikę, pogłos, zakresy częstotliwościowe, coś jeszcze?) dlatego osoby o wyrobionym słuchu znajdują większy posłuch w środowisku. Słuch i pamięć muzyczną można wyszkolić, są nawet specjalne ćwiczenia dla dyrygentów i reżyserów dźwięku aby szybko potrafili ocenić złe brzmienie i grę.

20 minut temu, Kamill00 napisał:

Troche z innej beczki, ale ws. kabli:

Nie wyobrażam sobie kupić tych kabli w pierwotnej cenie (zakładając że mnie na to by było stać), a następnie zobaczyć taką promocję.

20190828_112422.jpg

Przykład kompromitujący sposób wyceny takich produktów. 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 431
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Kraft, posuwasz się do wymyslania wlasnych teorii. Chlopie weź po prostu przyznaj, ze masz blokadę psychiczną i tyle. Gadasz juz takie bzdury, że aż przykro.

Widzisz ilu uzytkownikow nawet tych nieosłuchanych i ze slabszym sprzetem slyszy, a Ty dalej swoje jak mantra. Myslisz, ze świat uratujesz? Po prostu przyznaj, ze nie masz smykalki do tego i sluchaj w spokoju muzyki. Nie kazdy moze być kompozytorem, szewcem czy rusznikarzem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Fortepiano napisał:

Niestety pomierzyć możesz bardzo mało cech prezentacji muzycznej ( dynamikę, pogłos, zakresy częstotliwościowe, coś jeszcze?) dlatego osoby o wyrobionym słuchu znajdują większy posłuch w środowisku. 

No to inaczej. Nasz przykładowy spór między daltonistą i widzącym prawidłowo możemy też rozstrzygnąć bez pomiarów. Wystarczy test z tablicami Ishihary. Widzący bez problemu udowodni w teście, że rzeczywiście widzi zakres kolorów szerszy niż daltonista. Problem ze "słyszącymi" w audio jest taki, że albo odpowiednie testy nie wychodzą im wcale lepiej niż dźwiękowym "daltonistom", albo też w ogóle nie chcą się im poddać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kamill00 napisał:

Troche z innej beczki, ale ws. kabli:

Nie wyobrażam sobie kupić tych kabli w pierwotnej cenie (zakładając że mnie na to by było stać), a następnie zobaczyć taką promocję.

 

Heh 42000 na 16000 a i tak nikt tego nie kupuje. Jeśli za 16tysi chcą sprzedawać i zarobić tzn. iż te kable jeszcze mniej warte = czemu tak wysoko wyceniane ? Poniekąd Kraft czy Fafniak o tym już pisali w innych tematach :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

  Problem ze "słyszącymi" w audio jest taki, że albo odpowiednie testy nie wychodzą im wcale lepiej niż dźwiękowym "daltonistom", albo też w ogóle nie chcą się im poddać. 

Problem jakiś ze słyszącymi mają "niesłyszący" którzy stale na forach kwestionują ich doświadczenia. Ślepe testy robiłem gdy różnice brzmieniowe były niewielkie więc chciałem wyeliminować czynnik sugestii produktem. Upewniałem się, że urzadzenia grają bardzo podobnie i wybierałem z innych względów. Z kablami różnice w wiekszości przypadków były dla mnie duże.

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kubakk napisał:

czemu tak wysoko wyceniane ?

Ponieważ ostatnio robię porządek z kablami odkąd liczba ich za szafką urosła do 64 szt. mocno siedzę w temacie drutów :)Zmieniam , eliminuję itd. , ostatnio wyeliminowałem podłączenie bi-wire , terminale podłączyłem zworkami i ....zrobiło się głośniej. Zworki wykonałem z Neo Techa ,

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-glosnikowy-neotech-nemos-3080-up-occ-miedz-monokrystaliczna-p-3167.html

który to kabelek zakupiłem w promocyjnej cenie kupując jako resztkę  47 cm. , / dla zainteresowanych jest jeszcze do kupienia odcinek 35 cm/. Kabel wykonany dobrze , choć ekranu nie ma , ale za to cholernie grubą izolację , w poszczególnych kabelkach w środku ,są po dwie żyły z blaszek pokrytych teflonem. Wg. mnie naprawdę porządna robota. Ale teraz o tym głośniej , już Audiowit wyjaśnił mi , że nie może zrobić się głośniej od zmiany kabla , bo to element pasywny i miał oczywiście rację , po prostu tak mnie zajęła wymiana kabla na zworki , że nie zwróciłem uwagi , iż przy okazji musiałem w końcówce przełączyć wyjścia głośnikowe z A i B na samo A . U mnie to się zaraz wiąże z impedancją kolumn . / zdjęcia/. Siła sugestii jest więc olbrzymia , ale  że jeszcze jakiś czas będę kabelki zmieniał, to kto wie co jeszcze usłyszę :) 

                                                                                                                                    

IMG_0257.JPG

IMG_0261.JPG

mx-1000 -1.PNG

mx-1000-2.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

 że nie zwróciłem uwagi , iż przy okazji musiałem w końcówce przełączyć wyjścia głośnikowe z A i B na samo A . U mnie to się zaraz wiąże z impedancją kolumn . / zdjęcia/. Siła sugestii jest więc olbrzymia , ale  że jeszcze jakiś czas będę kabelki zmieniał, to kto wie co jeszcze usłyszę :) 

                                                                                                                                   

 Na szczęście dobrze usłyszałeś.

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, S4Home napisał:

Na ślepe testy kabli?

Chętni?

 

Ja własnie myślałem o tym,  gdyby kilku "słyszących" i "głuchych" się spotkało na testy kabelkowe, co by z tego wyszło?  Chciałbym zobaczyć i posłuchać. 

W ogóle to szukałem dość długo na YT czy ktoś kiedyś sfilmował takie testy. Jak każdy wie, na YouTube jest miliony filmików o różnych bzdurach. Kabelki,  śmiem twierdzić to nie bzdura a poważna sprawa tak dla słyszących jak i tych drugich. Jednak nikt na świecie jeszcze nie odważył się sfilmować takich testów i wrzucić na YT.  Dziwne trochę, nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy w pomieszczeniu którego nie znamy , na sprzęcie jakimś tam nic nam nie powiedzą ;) 

Realnie subtelne zmiany jakie dadzą np. kable mogą usłyszeć jedynie osoby posiadające specjalne pomieszczenie , gdzie siadają praktycznie w tej samej pozycji i reszta sprzętu tak samo ustawiona + znają brzmienie referencyjne swego sprzętu. Wtedy zmiana kabla może zostać wychwycona , i np. @wpszoniak jest w stanie zapewne to potwierdzić. 99% ludzi niestety nie ma takich możliwości (nie mówię o słuchu).

Dodatkowo trzeba trafić na dobry dzień do słuchania

PS: zanim zaczną się głupie gadki , to rozpoznalibyście sprzęt nigdy wcześniej go nie słysząc ? Tak samo jak nigdy nie jedząc ośmiornicy poznalibyście ,że ta tektura to ośmiornica ? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przeprowadzić taki test jest bardzo trudno.

Nawet proste przyzwyczajenie się do dźwięku danego systemu może przebiegać różnie.

Nie wiem czy 2h odsłuchów wstępnych coś dadzą. Śmiem wątpić ale...???

Zliczając takie godziny dochodzimy do realnych 5-6 h słuchania razem z testem. Biorac pod uwagę że przeciętnie jesteśmy wstanie skupić się/nasza wydajność zaczyna słabnąć po 4 godzinie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kubakk napisał:

Testy w pomieszczeniu którego nie znamy , na sprzęcie jakimś tam nic nam nie powiedzą ;) 

Realnie subtelne zmiany jakie dadzą np. kable mogą usłyszeć jedynie osoby posiadające specjalne pomieszczenie , gdzie siadają praktycznie w tej samej pozycji i reszta sprzętu tak samo ustawiona + znają brzmienie referencyjne swego sprzętu. Wtedy zmiana kabla może zostać wychwycona , i np. @wpszoniak jest w stanie zapewne to potwierdzić. 99% ludzi niestety nie ma takich możliwości (nie mówię o słuchu).

Dodatkowo trzeba trafić na dobry dzień do słuchania

Pierwsze co mi się nasunęło po przeczytaniu Twojej wypowiedzi to , bez urazy, ale mam gdzieś zmiany, które mogę wychwycić tylko wtedy gdy mam dobry dzień , siedzę w określonym miejscu :) Po drugie, aby w ogóle coś wychwycić to musiałbym mieć porównanie ze stanem poprzednim czyli zamiast słuchać muzyki ganiałbym z kablami do sprzętu w tą i z powrotem. Słuch się niesamowicie przyzwyczaja . Np. zmiany powodowane przez filtry w listwie już nie jestem w stanie określić , musiałbym ponownie porównywać z przedłużaczem.

Chyba , że ten proponowany przez Piotrka test ma na celu udowodnienie , że kable zmiany wnoszą , nie istotne jakie , byle by jakieś były wtedy, chyba ani obcy sprzęt ani miejsce nie ma znaczenia.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, tomek4446 napisał:

Pierwsze co mi się nasunęło po przeczytaniu Twojej wypowiedzi to , bez urazy, ale mam gdzieś zmiany, które mogę wychwycić tylko wtedy gdy mam dobry dzień ,

Bo tu dochodzimy do tego jak opisuje sie i stopniuje zmiany ;)Jak słuchają w samotności zmiany sa kolosalne,zasadnicze itp. Jak dochodzi do konfrontacji - zaczynaja być subtelne minimalne... itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Testy w pomieszczeniu którego nie znamy , na sprzęcie jakimś tam nic nam nie powiedzą ;)
Realnie subtelne zmiany jakie dadzą np. kable mogą usłyszeć jedynie osoby posiadające specjalne pomieszczenie , gdzie siadają praktycznie w tej samej pozycji i reszta sprzętu tak samo ustawiona + znają brzmienie referencyjne swego sprzętu. Wtedy zmiana kabla może zostać wychwycona , i np. @wpszoniak jest w stanie zapewne to potwierdzić. 99% ludzi niestety nie ma takich możliwości (nie mówię o słuchu).
Dodatkowo trzeba trafić na dobry dzień do słuchania

Nie wydaje mi się, żeby konieczny był dobre samopoczucie do rozeznania czy jakiś element, a w przypadku tego wątku- kabel, zmienia dźwięk systemu czy nie... Oczywiście lepiej dobrym humorem dysponować stale.
Nie potrzeba też siadać w jednym miejscu, ani znać system doskonale.... Ważniejsze jest coś zupełnie innego- skupienie na jakimś aspekcie brzmieniowym. Np.  na płycie Los Otros o tytule "„Aguirre” w utworze „Canarios” można skupić się na klaszczących dłoniach. Rozważyć jak brzmienie klapnięc dłoni się zmienia wraz z wymianą kabla... Czy nadal są głębokie (te klaśnięcia), czy zróżnicowana jest barwa klaśnięć co daje linię melodyczną... Jestem przekonany, że nawet najlepszy sprzęt (a ta płyta jest prawie zawsze testową) nie zróżnicuje barwy gdy kabel wpięty do systemu (obojętne w którym miejscu) będzie byle jaki....
Tak więc uważam (może każdy ma jakiś inny sposób testowania, tego nie wiem gdy testującego nie znam), że uważne i wybiórcze słuchanie jest ważniejsze niż cokolwiek. Zaznaczam, że nie każdy sprzęt da możliwość rozpoznania kabla wpinanego.... Ale to już było nie raz omawiane.
Pozdrawiam, WP

P.S. Zmiany są łatwo rozpoznawalne i łatwo je określić jako prawidłowe bądź nie...

 

los_otros_mini.jpg.24d2f70d5dcbe787f4ed261f0eb55718.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@FafniakTo są subtelne zmiany, inne ich określenie z perspektywy osoby która nie wie czego się spodziewać jest niepoprawne. Wprowadza mylne wyobrażenia.

W ślepych testach nie dają się odróżnić też kolumny, piece, źródła, a wszyscy wiedzą że nie grają tak samo. Spoglądając na płynące z testów ABX  statystyczne informacje, można by wyciągnąć wniosek że nie ważne czego, na czym słuchamy, wszystko brzmi tak samo. Prawie wszyscy wiemy że to tak nie jest.

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...