Skocz do zawartości

Kef ls50 - budżetowy hi-end czy marketingowa wydmuszka ?


KrólKiczu

Recommended Posts

2 minuty temu, lpomis napisał:

@Miras23- a Spark nie jest ogólnie uważany za niższą serię niż Sitara? Słyszałem porównania, że podobnie do Spark V grają Classic 5/8 z tym że te drugie mają nieco więcej basu.

sadzę, że tak piszą gdyż: 

Audiophysic podniósł znacząco ceny swoich produktów oraz pojawiła się w podobnym czasie linia Classic, dlatego tak się może wydawać.

Posłuchaj koniecznie tych Sparków V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Czyli co kto lubi, z czym łączy i gdzie słucha... nie powiedziałbym że jest to powód żeby twierdzić "słabsza".

Też mi się tak wydaje :)

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Z tym że, czy 5 nie będą za duże do 15m?

Czytałem opinie osób które grały nimi w 12m i było im nawet mało basu także tego... :D Inna kwestia, że te Sparki V jako używki mogą mieć już prawie 20 lat od kiedy zostały zakupione. Zapewne pograją spokojnie i drugie tyle, ale nie wiem czy chciałbym kupować tak stare kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JaZz napisał:

W takim razie co byś polecił do 15 metrów z takim efektem 3d, precyzją na scenie i w brzmieniu. Powiedzmy do 7 tyś za nowe. 

Nic. W tej kasie albo D.I.Y. albo jakieś używki.

Do małego pomieszczenia te by warto było w tej kasie wypróbować
https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-naim-ovator-s-400-jasny-fornir-jesion-CID99-IDK0mSK.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=5

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Walezy napisał:

Cena tez jest „świetna”.

Ja rozumiem, że dla niektórych 8 tysięcy złotych to dużo, szczególnie za używane kolumny, ale nie przesadzajmy. Jeśli dobrze grają, a oceny mają świetne, to w czym problem? Może dla niektórych to będzie zarówno początek, jak i koniec poszukiwań kolumn, kto wie?

11 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

 na całe szczęście nigdy nie będzie mnie stać na takie kolumny, więc sen mam spokojny.

Wystarczy, że sprzedasz wszystkie graty audio, i powinno wystarczyć na używane 😉 Tak na marginesie, wszystkie gratki masz nowe?

Pewnie grają świetnie, jestem bardzo ciekawy, jak wypadłoby porównanie tych Dynaudio z Legacy Aeris. Oj, byłoby ciekawie.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Ja rozumiem, że dla niektórych 8 tysięcy złotych to dużo, szczególnie za używane kolumny, ale nie przesadzajmy. Jeśli dobrze grają, a oceny mają świetne, to w czym problem? Może dla niektórych to będzie zarówno początek, jak i koniec poszukiwań kolumn, kto wie?

Wystarczy, że sprzedasz wszystkie graty audio, i powinno wystarczyć na używane 😉 Tak na marginesie, wszystkie gratki masz nowe?

Pewnie grają świetnie, jestem bardzo ciekawy, jak wypadłoby porównanie tych Dynaudio z Legacy Aeris. Oj, byłoby ciekawie.

Cena charakteryzuje dwie rzeczy: przystępność (to czy możemy sobie na dany produkt pozwolić) i klasę produktu. Dokonujesz porównań dwóch kolumn, które nie konkurują ze sobą o tego samego klienta. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Adi777 napisał:

Ja rozumiem, że dla niektórych 8 tysięcy złotych to dużo, szczególnie za używane kolumny, ale nie przesadzajmy.  😉 

To rozumiesz czy nie rozumiesz? 8k za używane paczki to dla mnie bardzo dużo. Domyślam się, że dla wielu osób podobnie. Cały mój system, który składa się głównie z używanych elementów kosztował ok 10k. Teraz do tych 8 tysięcy za kolumny dodaj sobie następne osiem na amplifikacje plus ze 3 na źródło i wychodzi blisko 20 tysięcy. Ręka w górę kto bez mrugnięcia okiem, może sobie pozwolić na wydanie jednorazowo takich pieniędzy. Mnie na taki luksus nie stać. Bo raczej nie powiem dziecku "nie pojedziemy w tym roku na wakacje gdyż tatuś miał fantazję wywalić wszystkie oszczędności w audio". A niestety u mnie (a pewnie nie tylko u mnie) tak wygląda sytuacja finansowa. 

Kolejną rzeczą jest fakt, że większość osób zaczynających swoją przygodę z audio nie pokusi się o używki, bo najzwyczajniej w świecie boi się zostać oszukana lub boi się innych zdarzeń losowych wiążących się z tego typu zakupami.

Dlatego też bardzo cenię sobie zdanie osób doradzających zakupy używanych hi-endowych paczek, tylko proszę też te osoby o to, żeby zrozumiały, ze nie każdy może pozwolić sobie na takie wydatki a jednak i osoby mniej zamożne tez chcą cieszyć się muzyką. 

Pozdrawiam,  Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, seba3002 napisał:

większość osób zaczynających swoją przygodę z audio [...] najzwyczajniej w świecie boi się zostać oszukana...

nie każdy może pozwolić sobie na takie wydatki a jednak i osoby mniej zamożne tez chcą cieszyć się muzyką. 

To dla tych osób są KEF LS50. Kolumny jeszcze w sensownych pieniądzach, które nie oszukują. Wyłożą nam wszystko szczerze, bez zakłamań i owijania w bawełnę. niczego przy tym nie przemilczając. Wystarczy, żeby cieszyć się muzyką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seba3002 napisał:

Nie, no ja jestem stronniczy wiec moje zdanie się nie liczy. Ale może warto szukać czegoś mniej oczywistego 😉

 

Dziś rozmawiałem nawet z człowiekiem, który zamienił dynaudio na arie. A możesz powiedzieć co Tobie podoba się w tych monitorach i jakie są różnice między focalami a kefami ? 

Co mi się podoba w Aria’ch czy KEF’ach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Walezy napisał:

Dokonujesz porównań dwóch kolumn, które nie konkurują ze sobą o tego samego klienta. 

Różnią się ceną, ale myślę, że są to kolumny podobnej klasy, no i wcale bym się nie zdziwił, gdyby sporo lepsze okazały się Legacy Aeris.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Mnie na taki luksus nie stać.

Toteż napisałem, że dla niektórych.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, seba3002 napisał:

Co Ci się podoba w jednych i drugich. Bo zapewne są rzeczy, które lubisz w kefach i te, które lubisz w focalach.

KEF’y są świetne w tym jak integrują pasmo. Nic nie jest podbite czy wytłumione. Dzięki temu niezależnie od tego jakiej muzyki słucham nic nie drażni ucha. Maja dość neutralny charakter i graja jak 30% większe kolumny. 

Aria maja natomiast swój charakter, który nadaje im przetwornik wysokotonowy, górna cześć pasma zdecydowanie bardziej niż w KEF’ah wychodzi na pierwszy plan, jest bardziej podkreślona. Przez to np. Utwory jazz’owe czy wokale brzmią bardziej soczyście. 
 

Co do szerokości i głębokości sceny obie kolumny robią porównywalnie dobra robotę. KEF’y są lepsze w rozpraszaniu dźwięku w płaszczyźnie pionowej z racji wspolosiowego przetwornika. W Aria wysokość umieszczenia kolumny ma duże znaczenia - za wysoko i charakterystyka siada. Trzeba powiedzieć jednak, ze KEF’y u mnie pracują w trudniejszym akustycznie pomieszczeniu, Aria maja więcej miejsca po bokach, KEF’y ograniczone ściana i meblem. 
 

KEF’y z racji mniejszej czułości wymagają nieco więcej mocy niż Aria. Wydają się za to bardziej neutralne i jako produkt powinny podpasowac szerszej grupie odbiorców. Co do odpowiedzi basowej, to schodzą podobnie nisko, z ta różnica, ze KEF’y są precyzyjniejsze. 
 

Mojej żonie bardziej podoba się brzmienie Aria, mi natomiast KEF’ow.

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, seba3002 napisał:

Jeszcze raz wrócę do posta i zdjęcia umieszczonego przez kolegę @Bogusław Kożyczkowski w temacie Asi. Zobaczcie jakie kolumny tam grają 😉

I tu warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia FOCAL Aria 926. Wg laboratorium Audio przy spadku -6 dB w stosunku do średniej ich efektywności schodzą do 38 Hz przy znacznie bardziej uwypuklonym basie ( LS50 zeszły do   40 Hz ). To dość typowe i fakt większej ilości basu nie jest jednoznaczny z niższym jego zejściem, a często tak się uważa.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

A możesz Jarku sprecyzować czym wg Ciebie jest tutaj ta namacalność? Czy chodzi Ci o bardzo realne i łatwe do zlokalizowania pozorne źródła dźwięku? 

 

1 godzinę temu, RLC napisał:

Czyli?

Nie da się tej namacalności zdefiniować. Myślę, że to mieszanka wielu cech. Pojawia się, gdy kolumny mają już na odpowiednim poziomie takie cechy, jak: rozdzielczość, mikrodynamika, zgranie fazowe i zniekształcenia. Poznaję ją najłatwiej po tym, że mi się na twarzy pojawia banan. Nie posiadają jej w ogóle kolumny tanie. Ma ją połowa kolumn średniej klasy. A zdarza się, że nie mają jej niektóre kolumny uchodzące za drogie.

Dla małych monitorów może się pojawiać gdzieś od ok. 3500 zł. Dla większych przy 4500 zł. A na grające namacalnie podłogówki trzeba wysupłać z 6500 zł (i to trzeba się naszukać, bo w tej cenie to ciągle rzadkość).

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

To rozumiesz czy nie rozumiesz? 8k za używane paczki to dla mnie bardzo dużo. Domyślam się, że dla wielu osób podobnie. Cały mój system, który składa się głównie z używanych elementów kosztował ok 10k. Teraz do tych 8 tysięcy za kolumny dodaj sobie następne osiem na amplifikacje plus ze 3 na źródło i wychodzi blisko 20 tysięcy. Ręka w górę kto bez mrugnięcia okiem, może sobie pozwolić na wydanie jednorazowo takich pieniędzy. Mnie na taki luksus nie stać. Bo raczej nie powiem dziecku "nie pojedziemy w tym roku na wakacje gdyż tatuś miał fantazję wywalić wszystkie oszczędności w audio". A niestety u mnie (a pewnie nie tylko u mnie) tak wygląda sytuacja finansowa. 

 

Pozdrawiam,  Sebastian 

Jest jeszcze jeden aspekt , są osoby które mają lub mogłyby wydać tyle pieniędzy , jednak zastanawiają się czy jest sens pakować w to tyle kasy 🤔 .

Zgadzam się @seba3002 z Tobą w 100%👍 .Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Nie da się tej namacalności zdefiniować. Myślę, że to mieszanka wielu cech. Pojawia się, gdy kolumny mają już na odpowiednim poziomie takie cechy, jak: rozdzielczość, mikrodynamika, zgranie fazowe i zniekształcenia. Poznaję ją najłatwiej po tym, że mi się na twarzy pojawia banan.

Namacalność to moim zdaniem zdecydowana lepsza jakość kolumn tak w skrócie 🙂

Teraz pytanie do wszystkich, słuchał ktoś LS50 z wzmacniaczem cyfrowym jeżeli tak to z jakim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...