Skocz do zawartości

Lista utworów do odsłuchu - zlot.


tomek4446

Recommended Posts

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

ylko weźcie faktycznie "analogowe" płyty a nie te aktualne wypusty winylowe

Masz coś do " Biedronki " ? :)

4 godziny temu, Asia napisał:

Będziesz odprawiał misterium?

Zawsze o tym pisze , właśnie po to jest wymienny headshell by zminimalizować misterium. Jak mamy ustawione to co najtrudniejsze , czyli właściwy dla danego ramienia tor prowadzenia igły, to pozostała kalibracja jest kwestią sekund :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Fafniak napisał:

Do biedry - nie. Do wydawnictw współczesnych - tak.

To dobrze bo właśnie wróciłem z "Biedronki" :)

Co do wydawnictw współczesnych to podzielam zdanie kolegi. I nie dlatego , że jestem fanatykiem vintage , tylko , że jak już wydajemy kasę na drapaka ,to słuchajmy płyt gramofonowych, a nie wytłoczek z tworzywa z przerzuconym cyfrowym zapisem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tomek4446 napisał:

kolegi

mam ogromną prosbę  -wolę Fafniak

Pojęcie kolega ma dla mnie chyba trochę inne znaczenie niz dla wiekszości tutaj. Traktuję je  bardzo poważnie i znajomość forumowa (nawet osobista) nie musi się zaliczać do zbioru :)

Bez urazy - to kolegowanie na forum przypomina mi trochę czasy słusznie minione. Nie tylko towarzysz był w użyciu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Rafał S napisał:

Z rozpiski wynika, że to albo Gibson ES-335 albo Strat. ES-335 raczej nie powinien świdrować, a w każdym razie zwykle nie w tym celu się tej gitary zwykle używa (Piotr wie więcej i może się z nami podzieli - na to liczę). Strat zdecydowanie może dać po uszach. Obawiam się, że tylko sam Ritchie wie jak ustawił gałki i jak być powinno. Z tego, co czytałem, to są b. trudne kwestie, co do których nie ma zgody wśród zawodowców. Jak Purple nagrywali "Now What?" to Steve Morse i Bob Ezrin mieli różne zdania, jakie powinny być ustawienia brzmienia gitary w niektórych solówkach. Ezrin postawił na swoim i jest wyżej niż zwykle gra Morse. Jeszcze większy problem jest z nagraniami koncertowymi bo gitarzysta na scenie odbiera dźwięki jako wyższe niż to, co dociera do oddalonych słuchaczy. Dlatego młodsi gitarzyści na koncertach czasem skręcają wysokie, żeby ich nie raziły i publika dostaje ich za mało. A starsi - świadomi tego efektu - nie skręcają. Przynajmniej tak tłumaczył mi zaprzyjaźniony, nieżyjący już niestety, dobry gitarzysta.  Jestem b. ciekaw co na to Piotr ze swoim doświadczeniem.

Panowie, czy to jakaś zorganizowana akcja ? 🤪 Plumkam sobie wprawdzie czasem w chałupie, co raz rzadziej zresztą, ale jedynie hobbystycznie. Biorąc przy tym pod uwagę, że o dzisiejszej gitarze elektrycznej (wraz z niezbędnym otoczeniem) można by książki pisać... 

Odnośnie brzmienia, które słyszymy z nagrań, samej gitary bym zdecydowanie nie obwiniał o kłucie w uszy. Zarówno Gibson może być ostry lub hałaśliwy (Tool, Rammstein, AC/DC), jak Fender bardzo miły dla ucha (nawet u Hendrix'a - nie, nie w tych kawałkach, które przychodzą na myśl w pierwszej chwili 🤣). Efekt ostateczny zależy od wieeeelu rzeczy. Przesterowana gitara elektryczna daje bardzo dużo harmonicznych wzbogacających jej brzmienie. Przez to nawet niewielkie zmiany w sposobie gry (szczególnie prawą ręką - sposób trzymania kostki, atak, tłumienie etc), ustawieniach, sprzęcie dają bardzo wyraźny efekt. Dodając do tego ilość obecnie używanych dodatków (wystarczy spojrzeć choćby na współczesne pedalboard'y ;) )...  Dlatego wydaje mi się, że nie ma sensu wnikać, czego używają gitarzyści w nagraniach (chyba, że kogoś to po prostu interesuje ;) ), a skupić się bardziej jak nagrania te brzmią na naszych zabawkach. Czy cieszą, czy raczej denerwują. Przyznam, że mnie zajęło trochę czasu znalezienie takiej konfiguracji, która w zadowalający mnie sposób, oddaje brzmienie gitary elektrycznej. A dźwięk tego instrumentu bardzo lubię, szczególnie na żywo. Oczywiście bezpośrednio z rozkręconego pieca. Po przejściu przez koncertowe przody sporo jednak traci. Nawet gdy akustyk staje na wysokości zadania. Chyba głównie po to mam sztukę pod ręką - żeby sobie od czasu do czasu pobrzęczeć i samemu zrobić trochę zaj..ego dźwięku prosto ze źródła :) 

Aż z ciekawości włączyłem sobie tych Purpli, niestety mam tylko ze spotify po remasterze. W tej wersji wydaje się całkiem ok. Takie "fuzziaste" klimaty ;) 

Jeżli miałbym podać przykład brzmienia gitary, które jest dla mnie bardzo niezjadliwe, to np Edyta Górniak, "Litania" z albumu Dotyk. Brrrr...

https://open.spotify.com/track/4fxSG8rBXAmdUTSJssinvM?si=Tj5-YLGvQRGHuj-e1OplEw&utm_source=copy-link

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Asia napisał:
15 godzin temu, nowy78 napisał:

Edyta Górniak

😱 

O, Górniak się wpisało 😲 Przecież ja takich rzeczy nie słucham. Miało być Gorod ;) Hehe, te słownikowe podpowiedzi czasem potrafią zaskoczyć 🤪

Poważniej, ktoś mi kiedyś wspomniany utwór odtworzył przy okazji prezentacji sprzętu. Tak mi się wryła ta gitara w głowę (negatywnie), że później wykorzystywałem go do testów także u siebie. Na zasadzie: "Jak to będzie do przełknięcia, to wszystko inne też" 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
4 godziny temu, soberowy napisał:

Proponuje ok 10 utworów, lista z ostatniego zlotu według mnie za długa i większość piosenek nastawionych na niskie częstotliwości.

Założenie playlisty było takie, żeby wrzucić na nią wszystkie utwory, które być może będziemy chcieli posłuchać. Wiadomo - na całość nie będzie czasu. Robiąc taką większą playlistę unikamy później wertowania, szukania muzyki po serwisach streamingowych. Każdy wrzuca tam sobie kilka swoich kawałków które chciałby odsłuchać. Tak czy inaczej - zgadzam się z tym, że przyda jej się pewne odświeżenie :)

Aktualizujemy Tomkową playlistę stworzoną na potrzeby II zlotu w Łodzi czy skupiamy się już na tej nowej od Asi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...