Skocz do zawartości

Pytanie o wygrzewanie kabli


Recommended Posts

Hej,

Producent mojego kabla podaje 400h czasu wygrzewania. To sporo... Mam takie pytanie - czy jeśli wzmacniacz jest włączony i nie leci muzyka, ale do kolumn dociera prąd to kabel się wtedy też wygrzewa? Mógłbym wtedy zostawić sprzęt na 24h i wygrzać ten kabel szybko. Czy jednak musi lecieć po nim zmienny prąd i grać, żeby się wygrzał?

P.s. Ewentualne dociekliwe komentarze, że kable się nie wygrzewaja, nie grają itd proszę ignorować :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słychać bardzo cichy szum w kolumnach jak się przyłoży ucho przy włączonym wzmaku jak nie gra muza :) ale ok, czyli muszą być jakieś przebiegi - tak tez czułem :( No cóż myślałem, ze ogarnę temat na cwaniaka.

2 minuty temu, Kubakk napisał:

Są specjalne płyty do "wygrzewania" :)  kup odpal i będzie

https://audiotop.pl/pl/p/Plyta-do-wygrzewania-kabli-glosnikowych-Tellurium-Q-System-Disc/9503

Wow, to mnie rozwaliło. Płyta specjalnie do wygrzewania kabli? Czy to aby już nie przesada? Ktoś testował/posiada?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kubakk napisał:

A Ty byś chciał stracić ten czas kiedy kabel nabiera wartości pokazując różne barwy po drodze wygrzewania ? ;)

przecież można dać do wyboru 1 wersja do wygrzewania i 2. droższą, wygrzaną. 

21 minut temu, PaVson napisał:

@mateolo2 proponuję na tego typu utworach wygrzewać kable zadowolenie i efekt murowany nie potrzeba 400h

Ja bym polecił naszą krajową i niedocenioną gwiazdę lat 80, Danusię Lato :P hheehe też dobrze wygrzewa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi chcesz je "wygrzać" , i wnioskując z pytania, nie chcesz żeby przez cały ten czas dudniła muzyka, przykręc z jednej strony kabli wtyczkę Schuko, z drugiego końca zamontuj oprawkę z żarówką, włącz do sieci i grzej. Zamiast muzyki będzie lampka nocna. Kable w ciszy się wygrzeją , ty się wyśpisz przez te 17 nocy (400 godzin minie)  i osiemnastego  dnia podłączysz wygrzane już kable pod wzmacniacz i kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja przypomnę ze prawdziwi puryści w tej dziedzinie uważają że kable po podłączeniu do innego sprzętu wymagają kolejnego wygrzewania, aby zgrały się z systemem :P . Nic tu lampki nie pomogą, ani gorące kawałki. Kable trzeba zgrzewać z systemem. Jeśli się je odłoży na jakiś czas, również trzeba je powygrzewać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MobyDick napisał:

No to ja przypomnę ze prawdziwi puryści w tej dziedzinie uważają że kable po podłączeniu do innego sprzętu wymagają kolejnego wygrzewania, aby zgrały się z systemem :P . Nic tu lampki nie pomogą, ani gorące kawałki. Kable trzeba zgrzewać z systemem. Jeśli się je odłoży na jakiś czas, również trzeba je powygrzewać.

o tym nie słyszałem, ale to ma sens, ma sens,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mateolo2 napisał:

Hej,

Producent mojego kabla podaje 400h czasu wygrzewania. To sporo... Mam takie pytanie - czy jeśli wzmacniacz jest włączony i nie leci muzyka, ale do kolumn dociera prąd to kabel się wtedy też wygrzewa? Mógłbym wtedy zostawić sprzęt na 24h i wygrzać ten kabel szybko. Czy jednak musi lecieć po nim zmienny prąd i grać, żeby się wygrzał?

P.s. Ewentualne dociekliwe komentarze, że kable się nie wygrzewaja, nie grają itd proszę ignorować :) 

A Ja też mam takie pytanie...

Załóżmy że kabel jest już wygrzany, to na ile wystarcza "wygrzanie" pomiedzy "bezposrednim docelowym użytkowaniem"? Czyli (upraszczajac), po ilu godzinach nie używania sprzetu (tutaj również w godzinach) , należy ponownie przeprowadzić długotrwały proces wygrzewania? 🤔

No chyba że wystarczy raz na "zawsze". Ktoś coś wie?

54 minuty temu, MobyDick napisał:

Jeśli się je odłoży na jakiś czas, również trzeba je powygrzewać.

Rozumiem że mowa tutaj o wypietych z systemu. Natomiast mnie interesuje gdy nadal "są" podłączone ale przez "x" godzin nieużywane? 🤔  co wtedy? Znów wygrzewamy? Czemu tego nie ma podawane w "instrukcji"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewaj szumem. Biały szum, różowy, brązowy itd. można znaleźć listę na Tidal czy Deezer. White Noise, poszukaj. Poczytaj o szumie, jest sporo informacji na ten temat. Kilkugodzinne puszczenie szumu, to jak kilku tygodnowe słuchanie muzyki. Zapodaj na noc, zamknij drzwi i idź spać. Sprawdzone, działa.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe kable na 70-80% grają swoim potencjałem, potem dogrzewanie ma różny przebieg, czasami bas nabiera szybkości, innym razem będzie więcej masy czy głębi w uderzeniach, zyskuje tez szczegółowość basu. Na średnicy na + zmienia się barwa, separacja instrumentów, ilość szczegółów. Z górą tez bywa różnie, bywa, że srebro dostaje gładkości, ale bywa, że też po wygrzaniu podbija lekko górę i nie wszystkim będzie to odpowiadać, bo chociaż słyszymy więcej to z czasem syczące głoski mogą drażnić.

Dlatego mamy tak duży wybór w drutach, każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż to długi i żmudny proces pasowania kabli do sprzętu. Znam takich co szybko zrezygnowali ....... z reguły przez ceny kabli, ale znam tez takie osoby, które testują u siebie kable po 10k za RCA niestety .... z różnym skutkiem końcowym, często przez to, że w jednym był świetny bas, w innym średnica a w kolejnym piękna góra i potem się zaczyna walka o kabel łączący te fajne cechy w jeden przewodnik.

Kable to "ciężki temat "czasami lepiej zgodzić się na pewne ustępstwa, zaakceptować pewne braki, czyli mniejsze zło i odpuścić z zyskiem dla portfela. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nowe kable na 70-80% grają swoim potencjałem, potem dogrzewanie ma różny przebieg, czasami bas nabiera szybkości, innym razem będzie więcej masy czy głębi w uderzeniach, zyskuje tez szczegółowość basu. Na średnicy na + zmienia się barwa, separacja instrumentów, ilość szczegółów.

Bogusław, z całym szacunkiem¬¬w jakiej temperaturze i technologii  można zmienić strukturę materiałów tak aby mogły zmienić właściwości ?

Trochę więcej wiedzy z fizyki !  kto takie bzdury pisze 🤣 ?

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...