Skocz do zawartości

Podawanie przez branżę audio ceny za sztukę - może czas to zmienić?


lpomis

Ankieta  

49 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Uważasz, że podawanie ceny za sztukę kolumn jest okej?

    • Tak
      2
    • Nie
      34
    • Jest mi to obojętne
      13


Recommended Posts

Temat stary jak świat, ale może warto go znów poruszyć?

Do tej pory nie jestem w stanie pojąć jaki jest sens w podawaniu przez branżę cen za sztukę. Istnieje możliwość kupna jednej kolumny głośnikowej do zestawu stereo? No nie. Tłumaczenia dotyczące pozycjonowania w wyszukiwarkach pokroju Ceneo i "bo inni też tak robią" zupełnie do mnie nie trafiają. Może czas najwyższy z tym skończyć?

Salony jak @Na Temat Audio @rms.pl pokazują, że można! Brawo! Czyż nie ładniej to od razu wygląda gdy przegląda się oferty? Nic tylko kupować ;)

nta.thumb.jpg.746a347b5ac530bdca962e71ecfc632a.jpg

rms.thumb.jpg.30dd46064cbe49d69eb045ce1bd9155f.jpg

comment_RoAEheNSkbj5I3UTGJvFzcRUVt2o7Nai.jpg.2955a2df71b2ae23cbc8397cd45385f1.jpg

Biorę więc po 200zł z konta każdej drużyny i słucham Państwa. Jakie są Wasze argumenty? @Q21 @LBX Systemy Audio @S4Home @Top Hi-Fi & Video Design

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak cena lepiej wygląda chociaż .... wprowadza w błąd.

PS. Altusy tez sprzedawali na sztuki, kto wiedział kupował prosto ze Stara, który przyjechał właśnie z fabryki, bo od frontu na przeciw sklepu był posterunek milicji i pod obserwacją ....... kolumny, głośniki, słuchawki.  Za Altus 140 dawałem 11tys za sztuk 1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy do tego się przyzwyczailiśmy i gdy widzisz w wyszukiwarce kilka ofert 3999 i kolejne 7998 to wiadomo, gdzie jest sztuka a gdzie para. Ja  nie mam z tym problemu. Natomiast dla mnie większym problemem jest niewiadoma za ile rzeczywiście można kupić dane kolumny po rabacie. Te przykładowe ceny są dla osób, które nie mają orientacji i pewnego dnia wpadają na pomysł kupna sprzętu, robią "dodaj do koszyka" i sklep tylko zaciera ręce. Zdajemy sobie sprawę, że te kolumny za 7999 można kupić nawet za 5k w salonie. Oczywiście na wysokość tego rabatu wpływają takie rzeczy jak zakup za gotówkę ( taniej) czy na raty "zero" (trochę drożej). Wiadomo, że to "Zero" klient musi wziąć na siebie niestety i zapłacić drożej. Dodatkowo zakup indywidualny lub w zestawie z klockami też wpływa na rabat. I dla mnie to jest większa drzazga w dupie, czy płacąc 5.500 przepłaciłem, bo może gdybym głośniej cmokał, albo podzwonił po jeszcze kilku salonach to może kupiłbym za 5100. Ktoś powie, nie wybrzydzaj, mogłeś kupić za 7999 przecież, ale ja powiem, że kto wie, może i za 4999 by dało radę. No ale to już niestety reguły handlu, które są niezmienne od tysięcy lat. Każdy kiedyś pewnie miał okazję spotkać na targowisku cygańskiego chłopca z jakąś lornetką albo wiertarką za 500zł, odchodzisz a on idzie za tobą i mówi 400, potem 350, potem 200zł i kończy na 150zł. Tak myślę, trochę analogiczna sytuacja.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wito76 - to jest w ogóle temat na osobny wątek, swoją drogą bardzo ciekawy. Sprawa jest myślę bardzo złożona, sporą rolę odgrywają też dystrybutorzy i ich narzuty, reguły sprzedaży. Branża ma swoje mroczne strony o których chyba nie powinniśmy wiedzieć :P Fajnie by było widzieć w salonach audio większą swobodę i dowolność jeśli chodzi o manewrowanie cenami bez użerania się i błagania o rabaty. Zdarzało mi się już widzieć naprawdę super cenę w jakimś sklepie, gdzie nawet nie miałem sumienia upraszać się o rabat - po prostu kliknąłem "kup teraz", zapłaciłem i po temacie. Wiedziałem, że wycebulenie dodatkowych złotówek u innych będzie mało prawdopodobne lub po prostu niewarte zachodu. Czy ta cena była "w zgodzie" z dystrybucją? Nie wiem, ale się domyślam ;)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Wito76 napisał:

Dodatkowo zakup indywidualny lub w zestawie z klockami też wpływa na rabat.

Tj. ciekawa kwestia, ponieważ na jednym elemencie toru rzeczywiście możesz dostać duży rabat np. kolumny, a na drugim już niekoniecznie np. wzmacniacz. Druga kwestia, jak dany element toru jest dostępny w innych sklepach lub ma niego monopol.

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Do tej pory nie jestem w stanie pojąć jaki jest sens w podawaniu przez branżę cen za sztukę. Istnieje możliwość kupna jednej kolumny głośnikowej do zestawu stereo? No nie.

A no właśnie. Do tego jeszcze tekst sprzedajemy tylko w parach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lpomis napisał:

Sprawa jest myślę bardzo złożona, sporą rolę odgrywają też dystrybutorzy i ich narzuty, reguły sprzedaży.

Masz rację. Kiedyś, w sumie to nawet w tym roku to było, prawie kupiłem kolumny, ale akurat w tym czasie wybuchła wojna, niepewna sytuacja się zrobiła i rozmyśliłem się. Rozmawiałem z jednym salonem telefonicznie, facet bardzo kontaktowy, taki przyjemny w odbiorze gość, długo i ciekawie opowiadał i na koniec niezręczna sytuacja czyli pytanie o cenę. Po kilku zdaniach facet mówi "ok , zrobię panu taką a taką cenę, to już jest naprawdę moje best price, ale dźentelmeńska umowa, że jak pan zadzwoni do konkurencji spytać o cenę to absolutnie proszę nie mówić kto dał panu taką cenę, konkurencja by mnie podkablowała do dystrybutora i musiałbym się tłumaczyć, że psuję rynek". Cena rzeczywiście była z mega rabatem, aż trudno uwierzyć, że taka marża na tym produkcie była. 

Natomiast wracając do wątku głównego, tak jak zauważyliście nie da się przecież kupić jednej sztuki i to takie trochę sztuczne jest, gdy podana jest cena za 1szt. Myślę, że nasze gadanie tutaj nic nie zmieni, paru kolesi z jakiegoś tam forum nie zrobi rewolucji na rynku audio i od nowego roku nie zobaczymy cen za parę. Trudno to ocenić, ale gdy jest długa lista ofert dla jakiejś popularnej kolumny to część osób nie będzie przewijać strony do samego dołu, gdzie są ceny za parę, tak z lenistwa, sklepy to wiedzą i zostanie tak jak jest. Pewnie nie ma aż tak dużo tych leni ale zawsze matematyczne szanse na zakup "pojedynczej" pary kolumn są wyższe.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lysyrafal napisał:

NOWE 

No chyba nie do końca NOWE. Jak wynika z opisów, są to zazwyczaj produkty poekspozycyjne, pochodzące ze zwrotów, czyli generalnie już użytkowane. Jeśli komuś zależy na gwarancji, to owszem, jest to jakieś rozwiązanie, ale produktów outletowych nie określałbym jako nowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 Znam kilka salonów, które do outletu wstawiają w 100% nowe sprzęty, żeby tylko mieć możliwość zaoferowania na legalu niższej ceny względem konkurencji. Dystrybutor się wtedy nie przywali. Oferta jest opisana jako np. „otwarte opakowanie”, „mini ryska”, a są to tak naprawdę nóweczki.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na dużą popularność wyszukiwarek cenowych -raczej się to nie zmieni i trzeba przywyknąć do cen kolumn podawanych za 1 sztukę. Ważne, by to było czytelnie opisane na stronie sprzedawcy.

Natomiast totalnym idiotyzmem jest podawanie przez niektórych sprzedawców na allegro ceny za 1 sztukę-gdy sprzedają używaną parę kolumn 🤪

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 Proste pytanie, dlaczego nie można kupić jednej sztuki kolumny, jeżeli tak jest podawana cena?

Co w przypadku kolumn z lustrzanym odbiciem czyt. lewa lub prawa?

Przecież wiadomo, że tj. komplet i cena powinna być za dwie sztuki!

Czy ceny butów też są podawane za sztukę ( lewy lub prawy ) czy za parę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2022 o 15:52, lpomis napisał:

Salony jak @Na Temat Audio @rms.pl pokazują, że można! Brawo! Czyż nie ładniej to od razu wygląda gdy przegląda się oferty? Nic tylko kupować ;)

Dziękujemy za docenienie naszego podejścia do tematu podawania cen. Od początku działalności naszego sklepu podawaliśmy ceny za parę i nigdy tego nie zmienialiśmy, ponieważ chcemy aby było przejrzyście i czytelnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

@Q21 Proste pytanie, dlaczego nie można kupić jednej sztuki kolumny, jeżeli tak jest podawana cena?

Co w przypadku kolumn z lustrzanym odbiciem czyt. lewa lub prawa?

Przecież wiadomo, że tj. komplet i cena powinna być za dwie sztuki!

Czy ceny butów też są podawane za sztukę ( lewy lub prawy ) czy za parę?

W niektórych przypadkach jest możliwość zakupu jednej kolumny ale mogę wymienić jedynie kilka marek. Zdecydowana większość jest księgowana na pary w związku z czym nie ma takiej możliwości. 
Wiem, że brzmi to dziwnie ale tak niestety jest i dopiero zauważamy szczegóły zagłębiając się w ten temat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

@Q21 Proste pytanie, dlaczego nie można kupić jednej sztuki kolumny, jeżeli tak jest podawana cena?

Co w przypadku kolumn z lustrzanym odbiciem czyt. lewa lub prawa?

Przecież wiadomo, że tj. komplet i cena powinna być za dwie sztuki!

Czy ceny butów też są podawane za sztukę ( lewy lub prawy ) czy za parę?

Wydaje mi się, że jakby ktoś się uparł to z pomocą dobrych prawników możnaby było w takim przypadku wygrać sprawę ze sprzedawcą. Jeśli cena jest podawana za sztukę, to musi być możliwość kupna sztuki lub np 3, 5 czy 7 sztuk. Przykład z butami jest znakomity. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2022 o 15:52, lpomis napisał:

Temat stary jak świat, ale może warto go znów poruszyć?

Do tej pory nie jestem w stanie pojąć jaki jest sens w podawaniu przez branżę cen za sztukę. Istnieje możliwość kupna jednej kolumny głośnikowej do zestawu stereo? No nie. Tłumaczenia dotyczące pozycjonowania w wyszukiwarkach pokroju Ceneo i "bo inni też tak robią" zupełnie do mnie nie trafiają. Może czas najwyższy z tym skończyć?

Salony jak @Na Temat Audio @rms.pl pokazują, że można! Brawo! Czyż nie ładniej to od razu wygląda gdy przegląda się oferty? Nic tylko kupować ;)

 

 

Biorę więc po 200zł z konta każdej drużyny i słucham Państwa. Jakie są Wasze argumenty? @Q21 @LBX Systemy Audio @S4Home @Top Hi-Fi & Video Design

Mi to obojętne, pozycjonowanie  w wyszukiwarkach i tak nie ma sensu, bo każdy salon potrafi w kontakcie osobistym zaproponować niezłe rabaty. Ja osobiście nigdy nie kupiłem niczego w cenie ze strony:) dlatego jestem zaskoczony ankietą i jej wynikiem, wszak świat audio to raczej rozgarnięci ludzie;)

Osobiście bardziej wkurza mnie gdy :

-dostaję opakowanie do połowy puste (https://pysznosci.pl/oszukane-opakowania/)

-ilość w opakowaniu jest coraz mniejsza, a opakowanie się nie zmienia (https://www.kalendarzrolnikow.pl/6562/downsizing-czyli-patrzymy-na-opakowania-we-wlasnym-interesie)

W przypadku branży audio nie czuje że mnie oszukują, a w przypadku spożywki jest to już oficjalne robienie z ludzi idiotów.

19 godzin temu, Artur Charicki napisał:

Wydaje mi się, że jakby ktoś się uparł to z pomocą dobrych prawników możnaby było w takim przypadku wygrać sprawę ze sprzedawcą. Jeśli cena jest podawana za sztukę, to musi być możliwość kupna sztuki lub np 3, 5 czy 7 sztuk. Przykład z butami jest znakomity. 

Ja nawet nie mam czasu by się nad takimi dywagacjami zastanawiać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Q21 napisał:

W niektórych przypadkach jest możliwość zakupu jednej kolumny ale mogę wymienić jedynie kilka marek.

To jest ok i nie ma problemu.

22 godziny temu, Q21 napisał:

Zdecydowana większość jest księgowana na pary w związku z czym nie ma takiej możliwości. 

No to taka cena też powinna być podawana.

21 godzin temu, Artur Charicki napisał:

Wydaje mi się, że jakby ktoś się uparł to z pomocą dobrych prawników możnaby było w takim przypadku wygrać sprawę ze sprzedawcą.

Trzeba by wystąpić w tej sprawie z zapytaniem do UOKiK czy takie praktyki są dozwolone, czyt. zgodnie z literą prawa.

Myślę, że to rozwiałoby wszystkie nasze wątpliwości w tej sprawie.

2 godziny temu, Heathen napisał:

Mi to obojętne

Na pewno?

Bo widzę Twoje polubienie przy sklepie, który podaje ceny za parę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie przez branżę cena za sztukę ?? heh.....

Odpowiadałem na forum na temat kolumn, i chciałem sprawdzić w jakiej cenie są obecnie Zensory .

Wchodzę na OLX a tam...tadam ! Zensor 7 - cena 1100 zł . Coś tanio mi się wydawało, bo sam kilka miesięcy temu sprzedałem Zensorki za 2700 zł. Po wejściu "na ogłoszenie" okazało się,że to, a jakże,  cena za szukę....

Także nie tylko branża przyciąga w ten sposób potencjalnych klientów.

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumna-dali-zensor-7-jak-klipsch-heco-jbl-CID99-IDRiAyj.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...