Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Prawdziwa historia :D:

:D będąc ongiś w Egiptowie pomerdał mi się kod do sejfu i zablokowałem go. Idę do recepcji i mówię co się stało.

Do pokoju przychodzi ichniejszy serwisant od sejfów, wysuwa sejf, przewraca czyli kładzie go na "plecy" , i się okazuje ze w podłodze tego "sejfu" jest zwykły zamek na klucz :D tenże serwisant otwiera drzwiczki sejfu tym zwykłym kluczem. Na otwartych drzwiach można zerestować :D elektroniczny zamek wpisać nowy kod elektroniczny  i :D co z dumą serwisant pokazał jak to zrobić  🤣.

 

Tak ;) że tak @tomek4446 zamawiałbym u innego sejfotworzyciela :D

Edytowano przez gienas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek4446 napisał:

Właśnie zobaczyłem ile obecnie kosztują moje Psvane Acme 211 i 2A3.  Sejf przyjdzie jutro ...  :) 

@tomek4446

@audiowit

Ile godzin „pracy” +/- na lampy mocy można przyjąć?

W Ironach i W Blazerbird?

ECC88 mam zapas

chciałbym zrobić zapas lamp mocy 211, tych tańszych Shunguang. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami mam okazje mierzyć różne lampy; emisje, nachylenie i z własnych obserwacji przyjąłbym dla lamp mocy lifetime do 1000h. Mowa tutaj o współczesnej produkcji. Lampy sygnałowe nalej mocy lifetime nieco dłuższy ale miałem przypadki ze pewne ecc83 kończyły się po ok 400h. Dużo zależy od wzmacniacza- punktu pracy, tego czy jest opóźnienie załączania napięcia anodowego, dokładności napięcia żarzenia, ilości cykli załączania.  Lampy starej produkcji zdecydowanie wygrywają pod względem żywotności. Tutaj przebiegi po 2-3 tys h dla lamp mocy nie są niczym dziwnym a lampy małej mocy to były naweti wieczne z lifetime i po 10 tys h.

Oczywiście tutaj pomijam sytuacje typu bubel produkcyjny - lampa uległa uszkodzeniu po miesiącu użytkowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

@tomek4446

@audiowit

Ile godzin „pracy” +/- na lampy mocy można przyjąć?

W Ironach i W Blazerbird?

ECC88 mam zapas

chciałbym zrobić zapas lamp mocy 211, tych tańszych Shunguang. 

 

 

 

Te Shanguangi sobie daruj. Jak będziesz miał okazję to kup lepsze.

Potwierdzam, to co mowi Elektron. Stare lampy mają żywotność zdecydowanie dłuższą. Chińczyki lampy mocy można przyjąć 1-2kh. Małej mocy... zależy:). Mniejszym problemem jest ich żywotność co "rozjeżdżanie się" ich parametrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnego razu jeden stary audiofil uświadamiał mnie że gadam bzdury odnośnie 300b że ich żywotność zależnie od jakości to od 800 do 2 tyś godzin. Twierdził że potrafią te lampy wytrzymać do 10 tyś godzin.... możliwe że to do dla niego było bardzo luźne ;). Ale faktycznie też czytając swojego czasu wszystko co się da o żywotności lamp trzeba się liczyć przy nowej produkcji że lampa może do tysiąca godzin nie dotrwać... Starsze mają żywotność znacznie lepsza o ile kupimy nie używane co też nie jest proste, ani tanie... Ciekawe jak nowe lampy ale z wyższej półki sobie radzą. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie lampy z starej produkcji z tego co obserwuje maja inna charakterystykę zużycia - jakby lampy nie były zajechane czasowo to rzadko taka lampa schodzi z emisja poniżej 60% czyli jest nadal sprawna i tak sobie taka lampka może działać i działać. Lampy współczesne - tutaj spadek emisji jest dosyć liniowy w czasie i nie rzadko widzimy emisje rzędu 30%. Podejrzewam ze duży wpływ maja użyte materiały ich czystość. Powiedzmy kiedyś włókno żarzenia było z wolframu o czystości x a dzisiaj to może być pseudo włókno, które emituje znaczna ilość gazów do lampy. Druga sprawa ile kiedyś napylano getteru a ile teraz? Lampy współczesne de facto  szybciej się zagazowują przez niski poziom getteru i niższa czystość elementów składowych typu żarnik, katoda,,

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, elektron6 napisał:

Powiedzmy kiedyś włókno żarzenia było z wolframu o czystości x a dzisiaj to może być pseudo włókno, które emituje znaczna ilość gazów do lampy. Druga sprawa ile kiedyś napylano getteru a ile teraz? Lampy współczesne de facto  szybciej się zagazowują przez niski poziom getteru i niższa czystość elementów składowych typu żarnik, katoda,,

Masakra! Wciąż jestem pod wrażeniem wiedzy jaką posiadasz. Szacun!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2022 o 17:49, Fafniak napisał:

Są lampy które padną po 8 miesiącach grania po 1h dziennie (uśredniając) a są takie które kilka lat będą grać ( zwykle z tych co starszych produkcji)

A czy nie jest tak, że żywotność lamp zależy w jakiej sekcji pracują?

Ja akurat mam hybrydę, ale gdzieś czytałem, że żywotność lamp w moim wzmaku jest prognozowana na ok. 10 tysięcy godzin.

Pracują w sekcji przedwzmacniacza.

A skoro już rozmawiamy o lampach, to ja mam w sekcji 803s i 6H30. Te pierwsze zamieniłem na Brimar, który gra u mnie kapitalnie. Drugie też mam NOS. Militarne Reflectory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się ze zależy to od sekcji. Z samego założenia lampy mocy pracują w trudniejszych warunkach i przy większych obciążeniach anody. Aby uzyskać jak największa moc z danej lampy czy układu pp z reguły punkt pracy ustawiony jest na ok 70% mocy admisyjnej - to jest sporo. Były i konstrukcje gdzie moc admisyjna była ustawiona na 100% - przykład Pioneer SM83 tutaj z konstrukcji pp na EL84 uzyskano aż 30w gdzie standardowo z tych lamp uzyskujemy 15-18w.

Lampy w stopniach wzmacniających pracują z mniejszymi prądami rzędu 40-60% mocy admisyjnej zatem ich lifetime jest dłuższy. Wersje militarne, specjalnego wykonania maja lifetime x 2 a nawet x5. Przykład ecc88 v E88cc. 
Jest jeszcze wiele czynników wpływających na lifetime choćby żarzenie. Odchyłka większa niż 5% skraca lifetime szczególnie dla lamp zachodnich. Rosyjskie przy odchyłce 10% dawały nadal radę…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elektron6 Tomek wyjaśnij mnie laikowi jak to jest. Mam trzy transformatory z 230 V na 110 V. Na 110 V mam drapaka. I tak , dwa takie jak na dwóch pierwszych zdjęciach, grzeją się niemiłosiernie. Gorąca jest obudowa oraz bolce. Natomiast stary Technics jest zimny jak lód. Co jest przyczyną ? Właśnie wymieniłem w nim kabel zasilania , bo ktoś wlutował Viablue 3 x 4 mm2 i delikatnie mówiąc promień zgięcia mi nie odpowiadał :) 

20220912_191434.jpg

20220912_191452.jpg

20220911_144814.jpg

20220911_161512.jpg

20220912_174647.jpg

20220912_174731.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, tomek4446 napisał:

Właśnie wymieniłem w nim kabel zasilania , bo ktoś wlutował Viablue 3 x 4 mm2 i delikatnie mówiąc promień zgięcia mi nie odpowiadał :) 

Bo taki gruby kabel ma leżeć jak kłoda, a nie tam jakieś "wywijasy-skrętasy" uskuteczniacie ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...