Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Dzięki za miłe słowo. W moim wątku poświęconym temu pokoikowi napisałem kiedyś, że po przeprowadzce do niego chciałem wyrzucić Bowersy przez okno. Było tak jak pisze się o nich w ten gorszy sposób: jasno, jazgotliwie, chaotycznie, bez balansu tonalnego. Wrzucę jeszcze fotkę pokazującą boczne odbicia. Te parę stów na wełnę, kantówki, dywan, lakierobejcę i czekoladę dla szwagierki to były najlepiej wydane pieniądze w audio.

20230219_213800.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kaczadupa napisał:

I nikt nie męczy - wyłącz to g..o bo chcę seriale pooglądać :) Cisza, spokój, no pięknie. 

Powiem tak: stereo w salonie/pokoju dziennym też ma swoje plusy. Pod warunkiem, że masz (tak jak ja) gości, którzy... no kurczę lubią pogadać i posłuchać muzyki a nie gapić się w TV. Inny aspekt, to to że ja wyniosłem się z salonu, który mimo niewielkiej powierzchni miał średnio 3-4m do sufitu. W tej mojej klatce teraz już nigdy nie usłyszę takich skrzypiec (Nigel Kennedy&Kroke) czy koncertu fortepianowego (Keith Jarret w Koln). Ale z jednym masz rację, spokój nie ma swojej ceny 😑. Odezwij się gdybyś kiedyś był w mojej okolicy. Mamy tu fajne trasy rowerowe 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Arko55 napisał:

@Grzesiek202 Z jakich okolic jesteś?

Ciekawy pokój i specyficzny, ciekawe jak się ma tam akustyka przy 2 skosach sufitu, na ucho nie słychać żeby karton gips podbijał Ci bas? 

Gratuluję chęci i efektów nad tą akustyka 

Czym mniej regularny kształt pomieszczenia tym podobno lepiej - od jednego pana z audio salonu slyszalem. Zreszta ja mam podobne tylko tak jakby polowe tego i jest ok.

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55 Witaj 

Niedawno umieściłeś zdjęcia w tym wątku.

Dzisiaj z ciekawością przeczytałem Twój post na AS forum. 
Kolega Xajas dokonał analizy sytuacji u Ciebie w pokoju/„odpowiedź pokoju”

Mam prośbę.

Czy zechciałbyś umieścić na tym forum relację z „naprawy” akustyki Twojego pomieszczenia? O ile masz taką potrzebę.
Jestem bardzo wdzięczny już teraz, ponieważ Twoje doświadczenia i mam nadzieję pozytywne efekty pomogą zrozumieć Nam jak w stosunkowo łatwy sposób poprawimy brzmienie.

To może być mega interesujące. 

A cytat z odpowiedzi kolegi Xajas mnie osobiście bardzo ucieszył, gdyż na tym „polu” mam swoje obserwacje, niezwykle zgodne z tym poniżej.

„To jest dobry przyklad na to bezkrytyczne, a na tym forum tak szeroko rozpowszechnione utozsamianie problemow z basem powodowanych „wielkimi“ podlogowkami w „malym“ pomieszczeniu i zalecana zmiana na monitory”

Spokojnego dnia

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AudioTube Dzięki za miły wpis na forum, ja aby wrzucę link do tamtego tematu z AS bo jeszcze nic nie uczyniłem w tym temacie z akustyką a dowiedziałem się żeby nie lepić nic po swojemu a najlepiej zacząć coś robić od postaw, od zera wyeliminować problemy z równinnym pasmem itd

https://www.audiostereo.pl/topic/161788-mały-zagracony-pokoik-i-problem-z-dołem-pasma/#comment-5835392

Za większe zmiany w akustyce tego małego pokoju zabiorę się pewnie na wakacje lub nieco później, sam mikrofon UMIK 2 nie bym mój a pożyczyłem go od naszego Kolegi Tomka i jak rozumiem najlepiej musiał bym nieco dłużej posiedzieć przy pomiarach i zaczynać od mało zagraconego pokoju co pewnie zrobię, nie lubię sobie wmawiać że mam świetną barwę i piekny dźwięk jak słyszę tez opinie co pomiary wykazały, a jest do d...y haha

Zresztą jak widzę to nie musi być wina żadnych podłogówek w 11m2 a tym bardziej reszty sprzętu, a już myślałem czy nie sprzedać w cho... tego Sony str v5 bo dalej mi barwa nie pasowała w cięższej muzyce pomijając bardzo duży wpływ kulejącej akustyki

Jak poczynię wyraźne zmiany to będę na tym forum co jakiś czas pisał i pozdro :3

Edytowano przez Arko55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę uradowany, gdy już rozpoczniesz próby i pojawią się pierwsze efekty.

Przeczytałem wiele Twoich wpisów. Wydajesz się taki wiarygodny a już na pewno zdążyłeś zdobyć szacunek i zaufanie wielu kolegów.

Tym bardziej warto byś podzielił się obserwacjami z „prac”.

Ale to wszystko w swoim czasie, jak sam piszesz.

Gdy czytam opisy brzmienia kolegów, to zauważyłem jak często i ze starannością opisują jak to wokale są bliskie, namacalne, eteryczne itp

Jak wysokie są strzeliste, napowietrzone, sypkie itp

A moim skromnym zdaniem to potrafi większość z dostępnych ZG do spółki z dobranym wzmocnieniem.

Liczę na Ciebie Arku, gdy już opanujesz te niedostatki „akustyki”, że wtedy dowiemy się wszyscy jak ważna jest podstawa brzmienia. Dobrze jest, by dom powstał na mocnym, stabilnym i wytrzymałym fundamencie. Większość z nas doskonale wie jak to się ma do „brzmienia”😊

I częściej poczytamy razem o barwie brzmienia kotłów, stopy, e-basu, strun gitar basowych, pudła kontrabasu, czy fortepianu w pierwszej oktawie.

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2023 o 11:44, kaczadupa napisał:

Kupiłeś Lyngdorfa, który został pomierzony przez guru inżynierskiego podejścia do audio (Amir) i wyszło, że to kiepski wzmacniacz. Przecież matematyka to prawda, a Amir wszystko dokładnie pokazał. Jeżeli nawet popełniłby gdzieś błąd to inne umysły ścisłe z forum ASR zaraz by mu to wytknęły. 

Z jednej strony negujesz wpływ drgań na elektronikę a z drugiej negujesz wyniki pomiarów dokonane przez naukowca,  które dyskwalifikują Lyngdorfa jako prawidłowo grający, skonstruowany wzmacniacz.  Trochę brak logiki, nie uważasz?. Powinieneś zamiast Lyngdorfa mieć wzmacniacz Sabaja albo Toppinga i wtedy byłbyś gość :)

 

Zapytam czy przeczytałeś całe testy Amira, i wiesz któremu elementowi tej konstrukcji oberwało się w jakich pomiarach, czy może wyniki konkretnego pomiaru rozciągasz na całość? I tak dodam tez cytat tego samego autora:

Cytat

The all-one-one aspect of the Lyngdorf TDAI-3400 showed its value in how it obsolete nearly $70,000 in gear in my room. […] Overall I am happy to give a recommendation for Lyngdorf TDAI-3400. Its room equalization is a joy to use and makes a fantastic difference to your listening experience.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko kontestuje stwierdzenie, ze Amir gdzieś dyskwalifikował TDAI-3400, kiedy defacto go rekomendował. A większość przytaczających ten przykład nawet nie rozumie wobec czego odnosiła się krytyka.
 

41 minut temu, kaczadupa napisał:

Przecież gdyby wszyscy się go słuchali to już dawno  mielibyśmy tylko trzy chińskie marki do wyboru.

To tez nie jest prawda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AudioTube napisał:

Kolega Xajas dokonał analizy sytuacji u Ciebie w pokoju/„odpowiedź pokoju”

Kolega Xajas ma duże pojecie w tej materii.

Jak dobrze pamiętam sam jedzie na sprzętach z rodowodem studyjnym i D klasowych wzmacniaczach, ogarnia akustykę i jak mało kto rozumie pomiary. Zresztą sam sobie tę akustykę leczy cyfrową korektą, filtrami i innymi DSPami, chociaż ustrojstw jakiś tam używa.

Osobiście znam tylko jedną osobę, która używa umika do pomiarów i je rozumie oraz potrafi wykorzystać jak należy, jest to często wspominamy mój kolega fizyk.

Z forumowych znajomości tylko przychodzi mi na myśl Bartek Chojnacki i właśnie Xajas, którzy ograniaja od początku do końca pomiary.

Bardzo często mój kolega (fizyk) mówił mi to, co kiedyś napisał w jednym z wątków na AS sam Bartek Chojnacki, bardzo mądre słowa i warto je sobie zapamiętać, albo oprawić w ramkę.  Nie wystarczy sobie kupić umika i mierzyć,  a później i tak zadawać pytania na forach co dalej, czy jakoś tak.

Lepiej zacytuję Bartka  niż mam coś pokręcić. 

Cyt.

"..nie chce gasić entuzjazmu itd. ale ogólnie nie jestem fanem wspierania takich działań, bo moim zdaniem z takich amatorskich pomiarów bardzo sztukowanych typu nawet dobrego interfejsu czy mikrofonu nie będzie to wyniknie więcej problemu niż pożytku. Na chwilę będziesz wrzucał pomiary na forum i pytał "co z tym zrobić bo gaśnie mi 70 Hz) a wtedy ktokolwiek Ci odpowie to palnie większą lub mniejszą bzdurę, bo to może wynikać z miliona powodów a interpretowanie czyjegoś pomiaru jak się nie wie jak był zrobiony to też nie jest właściwa droga. Zrobić pomiar to jedno, każdy może to zrobić, ale poprawnie zinterpretować i coś zrobić na jego podstawie - jakieś 5% ludzi którzy te pomiary robią, więc lepiej zastanów się czy nie rozsądniej byłoby te 500-600 zł przeznaczyć na materiały na jakieś ustroje niż robić pomiary z których i tak nic nie wyniknie."

Niestety trudno się z powyższym nie zgodzić, kiedy czyta się większość zakładanych wątków w temacie amatorskich pomiarów akustyki. 

Oprawcie sobie ten tekst w ramkę zanim wydacie pieniądze na mikrofon pomiarowy.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szyt napisał:

A większość przytaczających ten przykład nawet nie rozumie wobec czego odnosiła się krytyka.

Ciekawe, ile osób stąd czyta ASR, ale tak na serio, a nie po łebkach. Praktycznie wszyscy jak baranki powtarzają tylko słowa typu guru, sekta, i tak dalej. 

Poleca też droższe rzeczy - Revele, Kefy, Benchmarki, Dan Clark Audio, Trinnova, i inne, ale żeby to wiedzieć, trzeba czytać. 

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55 na chwilę zostaw może faktycznie kwestie kolumn czy wzmacniacza, nasz swój pokój tylko dla siebie to masz i możliwości pozbawienia się z akustyką. Pomoc widzę jest to teraz środki faktycznie może lepiej w to wpakować. Będę bardzo chętnie ten temat na AS śledził, a może i kiedyś wpadnę do Ciebie po wszystkim zobaczyć co w trawie piszczy ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szyt napisał:

Ja tylko kontestuje stwierdzenie, ze Amir gdzieś dyskwalifikował TDAI-3400, kiedy defacto go rekomendował. A większość przytaczających ten przykład nawet nie rozumie wobec czego odnosiła się krytyka.

Dodam tylko, że tak naprawdę zapoczątkował to sam @MariuszZ
Reszta "moich oponentów' podchwyciła, żeby tylko "mieć argument" jakie to są rzekomo kiepskie wzmacniacze.

Jako dowód tylko wkleję post samego Mariusza, który sam napisał, że "w tym wzmaku już niewiele da się zepsuć" i "Amir nie pozostawia złudzeń". :) ⬇️

Dnia 17.02.2023 o 22:28, MariuszZ napisał:

W tym wzmaku już niewiele da się zepsuć 😎

Amir nie pozostawia złudzeń 😂

Link

Cytat: "Potem przyszedł wzmacniacz mocy i wszystko poszło przez okno. Mnóstwo szumu ultradźwiękowego sprawia, że próba odtwarzania treści w wysokiej rozdzielczości z poziomem hałasu, który przyćmiewa wszystko, co mogłaby mieć prawdziwa muzyka, jest kpiną." 

Oczywiście sam dźwięk i jego jakość jest kwestią gustu ale nie bagatelizowalbym wibracji i ich wpływu na jakość dźwięku. Da się to uzasadnić wzorami i fizyką 😉

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

Nie wystarczy sobie kupić umika i mierzyć,  a później i tak zadawać pytania na forach co dalej, czy jakoś tak.

Pozwolisz , że się nie zgodzę , przynajmniej w części powyższego zdania. Wg. mnie pomiary w warunkach domowych na UMiK-u mają sens. Tak samo jak ma sens prośba ludzi na forum o ich interpretacje. Wiem , że jak chcemy " mieć dobrze " to zwracamy się do profesjonalisty , płacimy meny dollars i .... z tego co wiem, w zależności ile tych $ mamy, to tyle dostajemy. Dostaniemy poprawioną odpowiedź pomieszczenia, jednak tak samo " głupi" jesteśmy jak chodzi o interpretacje pomiarów jak i przed adaptacją. Do czego zmierzam. Dzięki pomiarom i pomocy forumowej społeczności uczymy się rozumieć co się dzieje z dźwiękiem .od momentu jak opuszcza przetworniki do chwili trafienia do naszych uszu. Ilość ustroi akustycznych nie jest nieograniczona , na podstawie prób i błędów jak również wcześniejszych pomiarów jesteśmy w stanie określić czy potrzebujemy pułapki basowej , dyfuzora, czy ustroju pochłaniającego. Nie robimy w chałupie studia nagrań , bardziej chodzi o naukę przez własne doświadczenia. Moim skromnym zdaniem frajda jest większa, niż jak wpadnie Ci do chałupy ekipa akustyków :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...