Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

2 godziny temu, audiowit napisał:

ale akustykę to Ty masz fatalną.

Witek, daję mój łeb uciąć, że rozumiem o czym piszesz. 

Brakuje mi na forum „miejsca” gdzie wszystko co istotne w temacie „Akustyka” leżałoby pod „ręką”. 10-15 minut czytania i wow, jestem mądrzejszy.

Kto ma czas, by dziesiątki godzin latać po wątkach/czytać i kombinować co do czego. Chaos i to zniechęca. A sam się do tego przykładam, bo skaczę po wątkach i o pogłosie piszę.

W taki sposób nigdy nie będziemy pomocni, wręcz przeciwnie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AudioTube napisał:

Kto ma czas, by dziesiątki godzin latać po wątkach/czytać i kombinować co do czego

Czyżby? 

Na coś co naprawdę się przydaje w audio nie ma czasu, ale za to jest czas na szukanie po internetach ślicznych urządzeń audio, by później zalać wątek sluchamy oczami, czy jak kupujemy oczami,  zwał jak zwał dziesiątkami zdjęć?

No faktycznie znalazłeś argument...🤦‍♂️

4 minuty temu, Butler napisał:

A co za szmatki na sprzętach?

Antywibracyjne ustroje akustyczne nakładane na sprzęt 😆😆😆😆

Nie po to się kupuje oczami, żeby później jakiś kurz na to siadał, bo będzie brzydko wyglądać.😆

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio Kiedyś pisałeś o jakimś systemie z wieloma subwooferami. To ten u Twojego kolegi fizyka?

System na parterze to chyba największe rozczarowanie, jeśli chodzi o słuchane przeze mnie systemy. Jak sobie przypomnę odsłuch u AudioSense, to to nawet nie ma czego zbierać.

Zapewne trochę inne pieniądze, na pewno, ale tamten też miliona monet nie kosztuje.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AudioTube napisał:

Witek, daję mój łeb uciąć, że rozumiem o czym piszesz. 

Brakuje mi na forum „miejsca” gdzie wszystko co istotne w temacie „Akustyka” leżałoby pod „ręką”. 10-15 minut czytania i wow, jestem mądrzejszy.

Kto ma czas, by dziesiątki godzin latać po wątkach/czytać i kombinować co do czego. Chaos i to zniechęca. A sam się do tego przykładam, bo skaczę po wątkach i o pogłosie piszę.

W taki sposób nigdy nie będziemy pomocni, wręcz przeciwnie.

 

 

Adam, ale chodzi o podstawy...

Z jednej strony skos, z drugiej rowno, pusto. Tu nie trzeba studiow w zakresie inzynierii akustycznej konczyć.

23 minuty temu, DiBatonio napisał:

A co niby miałoby się zmienić u Ciebie, przeca Ty jesteś miszczem.....

Nie dokończę,  gratuluję robienia cewki z kabli głośnikowych, nie wierzę że ktoś taki udziela "porad" na forum....

Jprdl 🤦‍♂️

 

DSC_4580.JPG.8d90f3c23718afc2b5cda2210e5dd428.jpeg

Myślisz, że tylko akustykę? 😉

Cewki nawet nie zauwazylem. Myslę, ze to akurat w tym wszystkim pikuś. Ale niech to da do myslenia, szczegolnie ustawienie sprzetu tym, co sluchają forumowych rad. Nie liczy sie ilosc, tylko jakość, w tym wypadku postow.

A'propos, widzial ktos MobyDicka? Dawno go nie bylo i mimo, ze z obozu nieslyszacych :), to facet mial pojecie o audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wymień mi co może być kiepsko. 

Poważnie pytam.

Piszecie ze jest kiepsko, i że nie trzeba mieć szkoły czy być w tym pomieszczeniu, że wystarczy popatrzeć.

To się nie zgadza z opinia, już nie pamietam kto to był, ale ktoś z salonu. Powiedział że jest , właśnie przez kształt pomieszczenia ok.

Jeśli bym na forum był,  przed zakupem, to pewnie bym nic nie miał.

A tak poprostu kupiłem, postawilem, za długie kable w cewkę splotłem i wszystko gra. 

Teoretyzujecie panowie i tyle.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwinęte kable zawsze tworzą cewkę.

Tyle że skutki takiej cewki widać przy każdym napięciu ale pod dużym obciążeniem. Kolumny nie stanowią dużego obciążenia przy małym napięciu i efekty są pomijalne.

 

 

 A skutki dużych obciążeń z dużym napięciem można samemu sprawdzić:

nie rozwijając przedłużacza z rolki podłączyć szlifierkę i popracować kilka minut...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja kabla, obojetnie czy to glosnikowego, zasilającego czy innego, przez który płynie prąd, jest po to by ten prąd nie wydostawał się na zewnątrz i nie doprowadził np do nim porażenia.

Więc jak to się ma do tego nierozwiniętego kabla. Skoro izolacja jest  z materiałów nie przewodzących prąd. Nawet cienka taśma izolacyjna, gdy sie nią zaklei miejsce uszkodzenia kabla, wystarcza.

Jakim cudem więc może to mieć wpływ na dźwięk lub ta szlifierkę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja zapobiega wydostaniu się prądu na zewnątrz - ok, ale już na sam przepływ nie.

A przepływ powoduje indukcję w cewce i jej nagrzewanie i tym samym powoduje straty w przepływie = marny dźwięk lub słabsza szlifierka...

Taka cewka to prosty elektromagnes czyli gdybyś dołożył w środek cewki żelazny rdzeń z przyklejoną stożkową kartką papieru to otrzymasz głośnik ;)  .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

To może wymień mi co może być kiepsko. 

Poważnie pytam.

Piszecie ze jest kiepsko, i że nie trzeba mieć szkoły czy być w tym pomieszczeniu, że wystarczy popatrzeć.

To się nie zgadza z opinia, już nie pamietam kto to był, ale ktoś z salonu. Powiedział że jest , właśnie przez kształt pomieszczenia ok.

Jeśli bym na forum był,  przed zakupem, to pewnie bym nic nie miał.

A tak poprostu kupiłem, postawilem, za długie kable w cewkę splotłem i wszystko gra. 

Teoretyzujecie panowie i tyle.

 

To, że to pomieszczenie jest całkowicie gołe. Przecież tam fale dźwiękowe śmigają jedna na drugiej odbijając się od tych ścian jak szalone. Przy tak pustym pomieszczeniu po prostu jest spory pogłos. Ty może tego nie odczuwasz normalnie siedząc, ale jakby pomierzyć, to zapewne wartości byłyby dość spore jak na warunki, w których powinien grać sprzęt audio.
Żadnych absorberów na pierwsze odbicia, za kolumnami, na bokach. Wygląda to całkowicie goło i nie trzeba tutaj być, żeby wiedzieć, że to nie ma prawa być chociaż przeciętnie akustycznie dobre pomieszczenie.
Pytanie jak to wygląda jeszcze od strony miejsca odsłuchowego. Jeżeli stoi tam jakaś kanapa, zawsze to też działa w pewien sposób jak absorber, ale to raczej jest zdecydowanie za mało tak czy inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja ma zapewnić brak przebicia, żeby po prostu przeżyć. Indukcja to inne zjawisko.

27 minut temu, Artur Brol napisał:

Jakim cudem więc może to mieć wpływ na dźwięk lub ta szlifierkę.

Artur, często zdarza Ci się pracować elektronarzędziami? 🙂. Pracując na lichym, zwiniętym kablu pod dużym obciążeniem można sobie zrobić krzywdę. Zbyt mały przekrój powoduje silne nagrzewanie się i topienie warstwy izolacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak przeczytalem, cewka jest robiona z przewodu pokrytego lakierem. I ta cienka jego warstwa powoduje ze ten prad plynie ukierunkowanym strumieniem. Pomimo tego ze taka cewka to czesto praktycznie zwoj drutu.

Czyli jesli wezme dlugi kabel, przedluzacz, podlacze do niego kosiarke do trawy, nie rozwine - zlapie w tym miejscu i kaze synowi kosic trawe. Co powinienem odczuc. Zakladam ze kosiarka tez troche mocy ptrzebuje, tak jak szlifierka.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zwiniętego przedłużacza również zrobisz cewkę. Pod dużym obciążeniem pierwszym objawem może być to, że po prostu sprzęt nie zadziała prawidłowo. Ale konsekwencje mogą być dużo bardziej srogie.
Kiedyś wymuszałem duży prąd wymuszalnikami (sprzęt do wzorcowania przekładników) i podłączyliśmy do nierozwiniętego przedłużacza. Nie udało się wymusić zadanego prądu i sprzęt szybko wyrzucił problem na komputerze.
Rozwinięcie przedłużacza pomogło rozwiązać problem z wymuszaniem prądu.

Natomiast przy takim kablu głośnikowym podłączonym do kolumny nie ma dużych obciążeń i nie ma to większego wpływu.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzesiek202 napisał:

Izolacja ma zapewnić brak przebicia, żeby po prostu przeżyć. Indukcja to inne zjawisko.

Artur, często zdarza Ci się pracować elektronarzędziami? 🙂. Pracując na lichym, zwiniętym kablu pod dużym obciążeniem można sobie zrobić krzywdę. Zbyt mały przekrój powoduje silne nagrzewanie się i topienie warstwy izolacji.

Nie raz pracowalem ze szlifierka i dosc spora. Kabel zawsze byl jednak rozwiniety. I nigdy jakis byle jaki. Zaden chyba producent takich urzadzen nie uzyje w tak wymagajacym narzedziu, byle jakiego kabla.

 

3 minuty temu, Grzesiek202 napisał:

W zależności od przekroju i jakości kabla, a także od obciążenia, poczujesz: nic (najczęściej), potem ciepło przewodu, a potem być może i uścisk św. Piotra.

Uscisk Sw Piotra. Kuszace.

 

4 minuty temu, zolt napisał:

Ze zwiniętego przedłużacza również zrobisz cewkę. Pod dużym obciążeniem pierwszym objawem może być to, że po prostu sprzęt nie zadziała prawidłowo. Ale konsekwencje mogą być dużo bardziej srogie.
Kiedyś wymuszałem duży prąd wymuszalnikami (sprzęt do wzorcowania przekładników) i podłączyliśmy do nierozwiniętego przedłużacza. Nie udało się wymusić zadanego prądu i sprzęt szybko wyrzucił problem na komputerze.
Rozwinięcie przedłużacza pomogło rozwiązać problem z wymuszaniem prądu.

Natomiast przy takim kablu głośnikowym podłączonym do kolumny nie ma dużych obciążeń i nie ma to większego wpływu.

Ciekawe. Pomimo izolacji, nie rozwiniecie kabla mialo wplyw na prace narzedzia. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zjawisko indukcji i pole elektromagnetyczne.
Transformatory też mają rdzeń i cewki. I tam zmiana napięcia występuje poprzez indukcję z jednego obwodu na drugi.
Telefony też ładujesz indukcyjnie, a przecież fizycznie nie jest on podłączony kablem do urządzenia.
Zjawisko indukcji jest wszędzie.

 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, zolt napisał:

To, że to pomieszczenie jest całkowicie gołe. Przecież tam fale dźwiękowe śmigają jedna na drugiej odbijając się od tych ścian jak szalone. Przy tak pustym pomieszczeniu po prostu jest spory pogłos. Ty może tego nie odczuwasz normalnie siedząc, ale jakby pomierzyć, to zapewne wartości byłyby dość spore jak na warunki, w których powinien grać sprzęt audio.
Żadnych absorberów na pierwsze odbicia, za kolumnami, na bokach. Wygląda to całkowicie goło i nie trzeba tutaj być, żeby wiedzieć, że to nie ma prawa być chociaż przeciętnie akustycznie dobre pomieszczenie.
Pytanie jak to wygląda jeszcze od strony miejsca odsłuchowego. Jeżeli stoi tam jakaś kanapa, zawsze to też działa w pewien sposób jak absorber, ale to raczej jest zdecydowanie za mało tak czy inaczej.

To pomieszczenie nie jest calkiem gole. 

Ma 5 metrow dlugosci, 3 m szerokosci. Ile wysokosci nie wiem, nie mierzylem. Z jednej strony z takim zaulkiem. Czyli literka L.

Skosna sciana chyba z drewna jest, pionowa z jakiegos miekkiego regipsu czy cos takiego. Chodnik na podlodze, fotel, za mna biurko no i szafki po lewej i prawej stronie. No i panele na podlodze. Kolumny sa skierowane w moja strone, ja siedze na fotelu.

Sprzet kupuje sie by sluchac uszami a nie mierzyc. Ma ktos pomieszczenie, w ktorym slyszy zaklucenia itp wtedy pewnie jest dobrze zrobic pomiary itd. I nie neguje faktu ze sa pomocne. 

Jak moge uslyszec czy mam poglos? Czy cokolwiek, co w/g kolegow ma negatywny wplyw na sluchanie muzyki. Przez faky ze to pomieszczenie tak a nie inaczej wyglada. Tak a nie inaczej jest wyposazone.

Moze poprostu sie nie rozumiemy. Mowisz ze jest akustyka zla, a ja rozumiem ze w/g ciebie muzyka w tym pokoju nie ma prawa dobrze brzmiec.

 

13 minut temu, zolt napisał:

Chodzi o zjawisko indukcji i pole elektromagnetyczne.
Transformatory też mają rdzeń i cewki. I tam zmiana napięcia występuje poprzez indukcję z jednego obwodu na drugi.
Telefony też ładujesz indukcyjnie, a przecież fizycznie nie jest on podłączony kablem do urządzenia.
Zjawisko indukcji jest wszędzie.

 

Dobry przyklad z tym ladowaniem telefonu. Czyli drugim przykladem moze byc piec indukcyjny.

Jednak to nie ma miejsca w przypadku kabli glosnikowyh, jak to ktos stwierdzil.

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...