Skocz do zawartości

Czy wzmacniacze mają brzmienie?


Kraft

Recommended Posts

4 godziny temu, Dedal75 napisał:

Przestań pierdzielic wreszcie że to z Twojej listy gra a inne tylko zniekształcają

I to jest właśnie ten moment, kiedy audiofilowi kończą się argumenty w dyskusji i zaczynają mu puszczać nerwy. Objawia się to m.in. wulgaryzacją języka, np:

3 godziny temu, Dedal75 napisał:

Szczerze w dupie mam Amira 😂 

I po co się tak denerwować? Przecież tu nie chodzi o Amira, tylko o pomiary sprzętu. Można kogoś lubić lub nie, ale to nie jest powód, aby podważać prawidłowo wykonane pomiary.

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Wszystko to przerabiałem, jak granie mi pasowało to super nie to nie , nie potrzebuje tabelek i Amirów by nad czymś się pochylić albo wybrać . 

Więc śmieszne jest dla mnie podejście , które wyznaczac ma jakiś typ od pomiarów a nie moje ucho i preferencje .

Przecież nikt Ci nie każe wybierać sobie sprzętu w oparciu o obiektywne cechy. Po pierwsze: jeśli wolisz wyrabiać sobie subiektywne opinie wyłącznie na podstawie swojego słuchu - nie ma problemu, rób tak dalej. Tylko proszę nie próbuj przypisywać swoim wrażeniom słuchowym cech faktyczności, gdy nie ma na to żadnych wiarygodnych dowodów.

Po drugie: obiektywnie dobry sprzęt wcale nie musi się komuś podobać bardziej, niż inny. Już o tym pisałem - niektórzy po prostu lubią nieco zniekształcone brzmienie, np. takie ze wzmacniacza lampowego, czy - jak w Twoim przypadku - z przedwzmacniacza lampowego. NuPrime pisze o swoim DAC9 że to "urządzenie referencyjne, dedykowane do odsłuchu w profesjonalnych studiach nagraniowych", no ale Ty i tak wolisz chiński preamp na lampach za 1000 zł. To kwestia preferencji i gustu. I nikt nie ma z tym problemu, o ile się tego nie przekłada na obiektywne oceny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Idealnie wypadający w pomiarach sprzęt pakujemy w nie idealne warunki

Ja mam inna teorie - są dodatkowe parametry których nie umiemy/nie wiemy jak zmierzyć. 

Najprościej jak umiem - mam te same kolumny na nóżkach i na kolcach. Mierzą się (z uwzględnieniem pomieszczenia praktycznie tak samo). Amplituda jest identyczna, pozostałe parametry (impuls, zniekształcenia) bardzo podobne. Ale jednak odczuwalnie na nóżkach z korkiem jest dużo więcej basu i leje się. 

Żeby uzyskać ten sam odczuwalny poziom basu na kolcach koryguje bas o -6dB na nóżkach o - 12dB.

Czyli po skorygowaniu i pomierzeniu na kolcach podoba mi sie amplituda na której bas jest podbity o 6dB w stosunku do tego co podoba mi sue na nóżkach. Mało tego, mam wrażenie wiehszej ilości basu na nóżkach, czyli pomiary mogę sobie w d... e wsadzić do oceny jakości dźwięku. (przydają mi się tylko do określenia częstotliwości do korekty - ale już jej głębokość zależy od mojego ucha). 

4 minuty temu, TomekN napisał:

aby podważać prawidłowo wykonane pomiary.

Może i prawidłowe (choć nie zawsze) ale uwzględniające zbyt mało kryteriów które choć niemierzalne to słyszalne 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Pomiary nie mają nic wspólnego z odczuciem tego jak to gra.

A odczucie "jak to gra" często nie jest związane z elektroniką, a jedynie z kolumnami i akustyką pomieszczenia. Ale nawet te komponenty można już dość dobrze pomierzyć (patrz metoda klippela eliminująca akustykę pomieszczenia). Wykresy typu room response mówią całkiem dużo o tym, jak to będzie grać. Z elektroniką sprawa jest dużo prostsza, bo jej nie słuchamy bezpośrednio uchem, więc pomiary "od wejścia do wyjścia" mówią bardzo wiele, jak nie wszystko o danym sprzęcie.

3 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Mam tego Hypexa 252 i z super mierzącym się dac Rme Adi gra mdło i bez polotu - za mały jest drive. Potrzeba dobrze wysterować (odpowiednie napięcie) pre sygnałem z daca (nieważne czy pre lampowe czy nie - ważne żeby dobre) i na pre odpowiednio regulować głośnością. 

Wierny dźwięk jest mdły? To kup sobie jakiś DAC z koloryzacją albo z DSP i skoryguj odpowiednio dźwięk do swoich upodobań. Ale ta korekta nie ma nic wspólnego z pomiarami i wnioskami z nich płynącymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😏 audiofil ?

Nerwy ?

Nie znasz mnie ,nie koloryzuj.

Dac 9 sprzedałem a Ten preamp Kolega z forum mi przysłał dla zabawy , normalnie mam akurat na dzien dzisiejszy hybrydę . 

Tak wybieram wedle swojego uznania , i to jak ja odbieram brzmienie nie muszę chyba Ci udowadniać  .

Tak samo jak to co Ty na tym Denonie osiągasz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rega napisał:

A dla mnie dziwnym jest to , ze o jakości NIE DECYDUJE to co się słyszy, ale jakiś  Amir.

Nie jakiś Amir, lecz konkretne parametry sprzętu, które zostały zweryfikowane / potwierdzone pomiarami (bo niestety producentom nie można wierzyć, a część nawet nie udostępnia pomiarów swojego sprzętu). Ja akurat wolę oceniać jakość sprzętu na podstawie takich rzeczy, a nie to co rzekomo słyszy jakiś redaktor magazynu audiofilskiego, czy jakiś tam Rega na forum audio.

2 godziny temu, Rega napisał:

No, ale jesli ktoś uważa, i co dziwne, ma wielkie poparcie, że ważniejsze są tabelki i odczucia właśnie tego Amira niż osobiste wrażenia to chyba czas na opuszczenie tego szacownego gremium, bo dla mnie liczy się to co słyszę, lubię itd, a nie jakieś sugestie z ,,końca świata,,.

Ktoś miałby opuszać to gremium, bo dla Ciebie się liczy cośtam innego...? A przypomnieć Ci może jeszcze raz politykę gospodarza tego miejsca?

3 godziny temu, Rega napisał:

Czy to co się słyszy NA WŁASNE USZY wymaga potwierdzenia Amira lub jego tabelek??? Myślę, że cytujący tu Amira sa po prostu ludżmi bez własnego zdania i gustu. 

Biorąc pod uwagę szereg zjawisk psycho-akustycznych oraz dużą podatność mózgu na wpływ nawet najdrobniejszych sugestii, są powody aby nie opierać się wyłącznie (lub przede wszystkim) na własnym słuchu, zwłaszcza do wyłapywania drobnych różnic brzmieniowych. Pomiary takie jak robi ASR (Amir i inni), ale też takie jakie robi kolumnom Erin z Erin's Audio Corner, niejednokrotnie mają większą wartość poznawczą same "wrażenia słuchowe". Nie wolno zapominać, że zarówno Amir z ASRI, jak Erin z EAC we wszystkich swoich recenzjach uwzględniają też subiektywną ocenę odsłuchową.

Myślę że ludzie podważający wartość poznawczą pomiarów i obiektywnych recenzji sprzętu, są po prostu ludźmi pozbawionymi logiki i rozsądku.

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Ja "należę do sekty Amira" jakiś miesiąc, i jakoś nic nadzwyczajnego tam nie widziałem. Forum jak każde inne, tylko nastawione bardziej technicznie, i tyle. "Ten" Amir to nie jest jakiś diabeł w ludzkiej skórze, tylko całkiem kompetentny gość, który testuje sprzęt audio, robi to chyba dość dobrze, bez jakiejś debilnej poezji.

Poza tym, masa ciekawych tematów, też muzyczne, jak tutaj, nie tylko tabelki i pomiary, bardzo fajny Erin's Audio Corner, raczej brak obrzucania się łajnem, jak to czasami bywa tutaj i na sąsiednim forum, przynajmniej nie widziałem jeszcze czegoś takiego.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Uprzedzenia do ASR i Amira na tym forum są dla mnie zupełnie niezrozmiałe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Dedal75 napisał:

Amir to Amir tamto , Amir zmierzył i jest super innych nie zmierzył bo pewnie się boją że są kiepskie itd 

I co mi to ma dać jak w domu odpalasz i..... Nie wiesz czy płakać czy się śmiać taka lipa . 

Ale to może Ty tak masz. Ja wybrałem swój sprzęt niemal wyłącznie w oparciu o czynniki obiektywne i rekomendację z ASR i jestem bardzo zadowolony. I nie musiałem testować 20 DACów, 20 wzmacniaczy i 15 zestawów kolumn, po czym pewnie nadal nie miałbym pewności co gra najlepiej 💁‍♂️ No ale niektórzy po prostu chcą gonić tęczę. To takie hobby 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, TomekN napisał:

no ale Ty i tak wolisz chiński preamp na lampach za 1000 zł.

Za coś takiego powinieneś wylecieć , i chyba nie muszę pisać dlaczego.

16 minut temu, TomekN napisał:

Tylko proszę nie próbuj przypisywać swoim wrażeniom słuchowym cech faktyczności, gdy nie ma na to żadnych wiarygodnych dowodów.

Możesz przedstawić dowody na faktyczności Twoich wrażeń słuchowych Twojego systemu ?

9 minut temu, TomekN napisał:

Wykresy typu room response mówią całkiem dużo o tym, jak to będzie grać.

Co mówią ? Określają fakturę , materiał  mebli , położenie wszystkich elementów wystroju ?

Robiłem takie symulacje i u delikatnie mówiąc raczej się nie sprawdza. 

23 minuty temu, TomekN napisał:

niektórzy po prostu lubią nieco zniekształcone brzmienie, np. takie ze wzmacniacza lampowego,

Tych niektórych musi być sporo , przez kilka ostatnich edycji AVS królują lampy i to nie w boksach producentów sprzętu lampowego. Ciekawe prawda ? 

 

17 minut temu, TomekN napisał:

To kup sobie jakiś DAC z koloryzacją albo z DSP i skoryguj odpowiednio dźwięk do swoich upodobań. Ale ta korekta nie ma nic wspólnego z pomiarami i wnioskami z nich płynącymi.

A może jednak ma ? Może oznacza , że pomiary nie mają żadnego znaczenia o ile nie jesteśmy w komorze bezechowej , lub nie słuchamy przez oscyloskop. Tomek powiedz , jak twierdzisz masz referencyjny pomiarowo sprzęt , to po cholerę Ci Dirac Live który pisałeś że rozważasz ? 

 

28 minut temu, marcinmarcin napisał:

Najprościej jak umiem - mam te same kolumny na nóżkach i na kolcach.

U mnie podobnie działają podkładki piankowe pod standy z ProAcami. Niby same standy stoją w tym samym miejscu , a z piankami nie mam podbicia basu , bez już wyraźny wzrost niskich tonów. Pianki mają ok. 1,5 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Może i prawidłowe (choć nie zawsze) ale uwzględniające zbyt mało kryteriów które choć niemierzalne to słyszalne 

A to pozwolę sobie zapytać po raz siedemnasty: jaki konkretnie parametr fizyczny wpływający na brzmienie nie jest uwzględniony w pomiarach publikowanych na ASR?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TomekN napisał:

Ale to może Ty tak masz. Ja wybrałem swój sprzęt niemal wyłącznie w oparciu o czynniki obiektywne i rekomendację z ASR i jestem bardzo zadowolony.

Ja z dźwięku mojego głośnika bluetooth też , i mamy tutaj wspólną płaszczyznę , to też mój pierwszy głośniczek jak i Twój system , innego nie słuchałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek4446 napisał:

Za coś takiego powinieneś wylecieć , i chyba nie muszę pisać dlaczego.

Ależ napisz dlaczego!
Wszak on sam tak napisał, cytuję: "podpinałem końcówkę która podawałes za przykład 250nc z dac9 jako pre oraz dac9 jako dac a pre to lampowy chinol za ok 1 tys PLN i to zupełnie inne , patrz lepsze granie było niż Nuprime jako pre"

10 minut temu, tomek4446 napisał:

Możesz przedstawić dowody na faktyczności Twoich wrażeń słuchowych Twojego systemu ?

Ale ja nigdy nie opisywałem (a tym bardziej "bujnie") brzmienia mojego sprzętu, ani nigdy nie uzasadniałem jego zalet swoimi wrażeniami słuchowymi. Sprzęt broni się sam w pomiarach, linki do nich może sobie znaleźć sam, gdybyś potrzebował.

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Co mówią ? Określają fakturę , materiał  mebli , położenie wszystkich elementów wystroju ?

Robiłem takie symulacje i u delikatnie mówiąc raczej się nie sprawdza. 

Lepsze to niż nic, tj. niż próbowanie kolumn w ciemno. A wg mnie lepsze nawet niż recenzje kolumn w magazynach audio.

15 minut temu, tomek4446 napisał:

Tych niektórych musi być sporo , przez kilka ostatnich edycji AVS królują lampy i to nie w boksach producentów sprzętu lampowego. Ciekawe prawda ? 

Nie wiem, nie byłem nigdy na AVS i nie mogę stwierdzić, czy mówisz prawdę, czy jest to tylko wishfull thinking.

16 minut temu, tomek4446 napisał:

A może jednak ma ? Może oznacza , że pomiary nie mają żadnego znaczenia o ile nie jesteśmy w komorze bezechowej , lub nie słuchamy przez oscyloskop. Tomek powiedz , jak twierdzisz masz referencyjny pomiarowo sprzęt , to po cholerę Ci Dirac Live który pisałeś że rozważasz ?

Nigdy nie twierdziłem że mam referencyjny pomiarowo sprzęt, tylko że mam sprzęt wystarczająco dobry (dla mnie) i wystarczająco transparentny. Rozważam kupno następnego procesora dźwięku z Dirac Live, bo chcę się samodzielnie przekonać czy ta korekcja zapewni mi jakieś dodatkowe możliwości, np. poprzez lepsze dopasowanie brzmienia do moich preferencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, TomekN napisał:

Nie jakiś Amir, lecz konkretne parametry sprzętu, które zostały zweryfikowane / potwierdzone pomiarami (bo niestety producentom nie można wierzyć, a część nawet nie udostępnia pomiarów swojego sprzętu). Ja akurat wolę oceniać jakość sprzętu na podstawie takich rzeczy, a nie to co rzekomo słyszy jakiś redaktor magazynu audiofilskiego, czy jakiś tam Rega na forum audio.

@Rega nie jest "jakiś tam"!
@TomekN - proszę zastanów się co piszesz i jak piszesz

Za obraźliwe sformułowanie w stosunku do innego Użytkownika Forum TomekN dostał bana na tydzień

Pozdrawiam - i proszę o bardziej wyważone wypowiedzi i mniej agresji!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie wiem ,czy świadomie czy nie , ale poruszyłeś pewną istotną kwestię. Idealnie wypadający w pomiarach sprzęt pakujemy w nie idealne warunki akustyczne / także fizyka/ i cały odbiór tej referencyjności szlag trafia.

tylko my tutaj nie mówimy o pomieszczeniu a o samych urządzeniach. Pokój w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia.

 

22 minuty temu, Butler napisał:

A jak kupujesz samochód to zawsze patrzysz tylko na tabelki? Pojemność bagażnika, moc, przyspieszenie itd. - i z klapkami na oczach kupujesz wieśwagena? Co z tego jak wsiądziesz do tego wozidła i czujesz nudy, zero przyjemności. A takiej przyjemności szukają nasi forumowi koledzy mając w poważaniu testy i pomiary Amira, które - załóżmy że obiektywne - mogą nie obejmować w pełni całego spektrum nie tyle co dźwięku, ale MUZYKI.

Tylko tutaj tak naprawdę należy to rozdzielić. Tabelki itp dadzą nam informację odnośnie tego jak ten samochód będzie jechał zanim jeszcze nim pojedziemy - głównie chodzi o przyspieszenie itp.

W przypadku muzyki ta cała otoczka i spektrum dźwięku to zasługa kolumn plus ewentualnie systemów poprawiających akustykę w amplitunerach/wzmacniaczach.

 

 

3 minuty temu, RoRo napisał:

@Rega nie jest "jakiś tam"!
@TomekN - proszę zastanów się co piszesz i jak piszesz

to jest jakiś żart? Gość nikogo nie obraził. Prowadzi kulturalną rozmowę natomiast reszta towarzystwa wzajemnej adoracji wiesza się równo. Trochę to wygląda jakby moderacja broniła agitatorów którym wolno więcej bo "oni słyszą grające kable".

 

I dla mnie też ten Rega jest jakiś tam bo go nie znam jak wszystkich tutaj i są dla mnie jakimiś tam ludźmi. Proponuje się mocno zastanowić nad decyzją ponieważ na kilometr pachnie dyskryminacją.

tak naprawdę to od tego wpisu, reszta postów  powinna zostać usunięta ponieważ @Dedal75 niezły offtopic tutaj zaczął i potem kontynuował do spółki z resztą znajomych.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lolekdrugi napisał:

Tylko tutaj tak naprawdę należy to rozdzielić. Tabelki itp dadzą nam informację odnośnie tego jak ten samochód będzie jechał zanim jeszcze nim pojedziemy - głównie chodzi o przyspieszenie itp.

W audio masz to samo. Masę parametrów, pomiary... A życie i tak swoje. Pokaż mi pasjonata który kupuje auto wybrane na samochód roku itp. Nie... Facet kupuje Mustanga z 1969r i jest w Nirvanie. A spec pokroju Amira wyśmiał by ten muscle car z każdej strony robiąc mu "pomiary".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, RoRo napisał:

@Rega nie jest "jakiś tam"!
 

Za obraźliwe sformułowanie w stosunku do innego Użytkownika Forum TomekN dostał bana na tydzień

Jak już bawimy się w aptekę, to co począć z wypowiedziami tego typu?

5 godzin temu, Dedal75 napisał:

Szczerze w dupie mam Amira 😂 

 

31 minut temu, tomek4446 napisał:

powiem tylko jedno , "temu" @Rega to mógłbyś co najwyżej buty czyścić. 

 

Nie żebym miał coś do wywołanych kolegów, ale nie rozumiem dlaczego bana dostał akurat Tomek(N). Jakoś słabo to wyszło. Proponuję cofnąć wykluczenie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to ostrzeżenie dla wszystkich użytkowników naszego Forum i tak to  ma być traktowane.

Ola już jakiś czas temu napisała o wprowadzeniu ostrzeżeń i punktów karnych - więc pierwsze wyraźne ostrzeżenie właśnie poszło.

Po raz kolejny proszę WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW o spokojniejsze i bardziej wyważone wypowiedzi.
Parę osób "zamieszanych" w tę niezbyt sympatyczną dyskusję niech to sobie weźmie na poważnie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, TomekN napisał:

A to pozwolę sobie zapytać po raz siedemnasty: jaki konkretnie parametr fizyczny wpływający na brzmienie nie jest uwzględniony w pomiarach publikowanych na ASR?

Grunt że nie zna go Amir, podobnie jak 17 razy pisałem nie wiemy jak zmierzyć smak i węch - to tylko i aż zmysły...

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RoRo napisał:

Ola już jakiś czas temu napisała o wprowadzeniu ostrzeżeń i punktów karnych - więc pierwsze wyraźne ostrzeżenie właśnie poszło.

Nawet bardzo wyraźne, pisane grubą kredką. 

No bo tydzień?! Za obrażanie miało być 10 punktów, a te miały skutkować jednodniowym banem. 

No chyba, że dla pierwszego klienta przewidzieliście bonus powitalny, +30 punktów w gratisie. Może nie doczytałem małym druczkiem. 

A poważnie, to niestety niezbyt fortunna ta inauguracja systemu:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

No kolego, jedne kolumny zagrają z większą ilością powietrza między instrumentami, źródła są mniejsze. Na innych będzie gęściej na scenie, źródła będą większe. Przy takim samym ustawieniu. 

Wyżej pomijam fakt że ilość powietrza zwiększa się też wraz z rozrostem sceny, ale tu nasuwa mi się kolejne pytanie. Jakie pomiary pokażą mi jak szeroka jest scena? Jak wysoka? Czy budują coś do tyłu, czy grają na linii? 

Dla chcącego nic trudnego. Znasz tę "śpiewkę"? Warto by sie zastanowić czy aby na pewno nie ma sposobu na ukazanie w pomiarach budowy sceny.

To ze jak narazie publicznie nikt tego nie uczynił, nie znaczy że sie nie da 😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Tabelki itp dadzą nam informację odnośnie tego jak ten samochód będzie jechał zanim jeszcze nim pojedziemy - głównie chodzi o przyspieszenie itp.

Czyli tak naprawdę tymi tabelkami, wiesz co możesz sobie zrobić? 

Na przyspieszenie auta mają wpływ różne warunki jazdy, jak nawierzchnia, typ opon, ilość osób w aucie, warunki atmosferyczne np. wiatr itp.

Te z tabelki, to w kontrolowanych warunkach moglyby mieć sens, a niestety jazda samomochodem to nie zawsze te same warunki i nie zawsze , a właściwie nigdy jak te mierzone w tunelach aerodynamicznych.

To samo dotyczy spalania też podanego w tabelkach.

Zatem.... tego 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, J4Z napisał:

No kolego, jedne kolumny zagrają z większą ilością powietrza między instrumentami, źródła są mniejsze. Na innych będzie gęściej na scenie, źródła będą większe. Przy takim samym ustawieniu. 

Wielkość źródeł pozornych, teraz mowa o większej ilości powietrza między instrumentami... Takie określenia to jest jak grypsowanie w więzieniu, tylko pewna wąska grupa ludzi potrafi poruszać się w tych klimatach. Załóżmy że wiem o co chodzi, ale drążę by określić konkretną metodę dla subiektywistów... Dlaczego Ty to słyszysz, a nie można tego w pomiarach odizolować? Doskonałość słuchu czy niedoskonałość inżynierii?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Wielkość źródeł pozornych, teraz mowa o większej ilości powietrza między instrumentami... Takie określenia to jest jak grypsowanie w więzieniu, tylko pewna wąska grupa ludzi potrafi poruszać się w tych klimatach. Załóżmy że wiem o co chodzi, ale drążę by określić konkretną metodę dla subiektywistów... Dlaczego Ty to słyszysz, a nie można tego w pomiarach odizolować? Doskonałość słuchu czy niedoskonałość inżynierii?

A może nowy temat? Czy warto zbierać punkty za OT-py? Podobno juz przyznają.

Ps: chetnie bym dorzucił punkt widzenia, ale nie w tym temacie 😷

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Dlaczego Ty to słyszysz, a nie można tego w pomiarach odizolować? Doskonałość słuchu czy niedoskonałość inżynierii?

Bo mikrofon mierzy tylko "ilość" danej częstotliwości  licząc w decybelach w danym pomieszczeniu,  nic ponad to.

Czy Ty jak spojrzysz na charakterystykę dowolnych kolumn, jesteś w stanie stwierdzić, że te właśnie kolumny będą tworzyć obraz stereo w ten lub inny sposób (scena w głąb w szerz).

Czy to zasługa doskonałości słuchu,  niekoniecznie, ale niedoskonałości inżynierii w tym zakresie (zmierzenia budowania obrazu stereo) być może. 

Nie wiem, czy pamiętasz te czasy, ale ja tak.

Kiedy do zdjęć stereskopowych (3D) wykorzystywało się aparaty z dwoma obiektywami w korpusie. Inżynieria w tym wypadku jedynie poradziła sobie w ten sposób, że aparat podczas ekspozycji naświetlał dwie klatki z pewnym przesunięciem obrazu tej drugiej klatki. Po wykonaniu takiej odbitki, albo używano specjalnego papieru z naniesioną folią przesuwającą perspektywę (byly takie widokówki),  albo należalo patrzeć przez specjalną aparaturę do tego celu wykorzystując obie klatki. Jednak wszystko działo się w mózgu,  kiedy lewe oko zbierało obraz z jednej klatki, a prawe z tej drugiej z przesunięciem perspektywy, mózg "sklejal" to w jeden  obraz tworzący głębię i przestrzeń "3D".

Czy mikrofon (stereofoniczny) potrafi zmierzyć taki obraz stereo by wykazać te głębię w przebiegu charakterystyki? 

Nie sądzę. 

Ale mogę się mylić rzecz jasna 🤭

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...