Skocz do zawartości

Czy wzmacniacze mają brzmienie?


Kraft

Recommended Posts

Kolumny udały im się dość przypadkowo. Projekt zakładał małe monitory bliskiego pola z pasmem 400Hz do 20kHz.  Założenie konstrukcyjne kolumienek to SPL w ichnim piku +98 dB 2 x 10-5 N/m2 z 1.5m. Impedancja nominalna kolumienek 15R i przystosowane do przyjęcia mocy do 50W. 

Te 5-cio litrowe monitorki z głośniczkami w zamkniętej obudowie nie miały być sprzętem do łupania na dyskotekach czy odtwarzania koncertów rockowych. Typowy studyjny sprzęt na potrzeby mobilnej telewizyjnej reżyserki. 

Zatem nie bardzo rozumiem zamieszania o wypasione wzmacniacze do tych monitorków. Patrząc na ich pierwotne przeznaczenie nie było nawet zamysłu BBC by dopasowywać je do wzmacniaczy HiFI czy stawiać jakichś wyszukanych wymagań, którym miałyby sprostać co przekładałoby się na wymagania w zakresie odpowiedniej jakości wzmacniacza. 

W tym linku tzw "biały papier" dotyczący założeń konstrukcyjnych.

 

Ciekawostka od RSa z kanału na YT.

Pan Krzysztof z RSa opublikował na swoim kanale 5 najgorszych wzmacniaczy wg jego standardów "lepszości". 

Dziwi mnie, że mimo tylu wstawek dotyczących audiovoodoo Krzysztof tak uległ swoim sonicznym wrażeniom w dziedzinie pozycjonowania wzmacniaczy. "Matowe brzmienie", "lampowy środek pasma", "wata dźwiękowa", "misiowato", "gąbczasto", "szorstkie, suche, brudne, pozbawione wyrazu", "brzmienie przypomina pracę skrzyni biegów, takiej bez oleju, do której ktoś jeszcze dosypuje drobne nakrętki", "wysokie tony brzmią jak upuszczanie powietrza z samochodowej opony" to tylko niektóre porównania brzmienia poszczególnych wzmacniaczy. 

Ciekawe jak Krzysztof wytłumaczyłby różnice brzmienia spoglądając na parametry tych wzmacniaczy, które to prawdopodobnie spełniają normy Hi-Fi w zakresie pasma, zniekształceń itd. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Patrząc na ich pierwotne przeznaczenie nie było nawet zamysłu BBC by dopasowywać je do wzmacniaczy HiFI czy stawiać jakichś wyszukanych wymagań, którym miałyby sprostać co przekładałoby się na wymagania w zakresie odpowiedniej jakości wzmacniacza. 

Nie mieli wielkich wymagań? Przypominam, że był to chyba jeden z najambitniejszych projektów w dziejach audio. 900 000 dzisiejszych dolarów na prace B&R! 

I postanowili je zaspokoić wydając całą kasę na kolumny. Nie jakieś 50:50 kolumny/wzmacniacz;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moich wzmacniaczowych doświadczeniach napiszę tylko, że droższe =/= lepsze. Przyjemność ze słuchania muzyki na wyżyłowanych, drogich piecach często oznacza dla mnie całkowity brak przyjemności z jej słuchania. A to chyba powinno być najważniejsze, czyż nie? Co z tego, że urządzenie pięknie różnicuje i sprawia, że słychać więcej, jak z automatu 3/4 nagrań jest do wywalenia. Słucham naprawdę przeróżnej muzyki, wg Spotify jest to 77 gatunków. W tym roku przeleciało sobie tak ponad 1500 godzin. Jak ktoś żyje na plumkaniu i jakościówkach, pięknie nagranych realizacjach - niech kupuje i inwestuje. Ja nie mam zamiaru się w to bawić. Drogie systemy na audio zlotach zachowywały się tak samo. Większość utworów z naszych playlist była niesłuchalna. Wolę po prostu słuchać muzyki, którą kocham i która sprawia mi przyjemność. W pewnym momencie w przeszłości przesadziłem i wydałem na elektronikę po prostu za dużo. Pod wieloma względami był to oczywiście postęp jeśli chodzi o szeroko rozumianą „jakość”. Szkoda tylko, że zawsze kończyło się na przewijaniu co drugiego albumu bo najzwyczajniej w świecie nie dało się tego słuchać. Dziękuję, możecie krytykować 😶

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że każdy ma swoje zdanie 😉. Według mnie ciągła poprawa jakości brzmienia ma jak najbardziej sens. Sam staram się robić tak by było lepiej w aspektach które można poprawić, nie inaczej. Trzeba tak działać żeby to co jest najważniejsze czyli przyjemność ze słuchania muzyki była coraz większa. Można w ten sposób godzinami przykleić sie do fotela i zatracić w rzeczywistości.

Jeżeli @lpomismiałeś odczucia pogorszenia przyjemności ze słuchania muzyki to zaryzykuję stwierdzenie że coś nie do końca było odpowiednio połączone na linii pomieszczenie - elektronika - zg 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wzmacniacze mają brzmienie?

Nie mam zielonego pojęcia.

Od kilku osób z „branży” oraz w kilku artykułach spotkałem się z następującym.

Swoje brzmienie mają:

mikrofony

słuchawki

i kolumny/monitory

A brzmienie kolumn/monitorów zależy od:

rodzaju drivera/ów

charakterystyki częstotliwościowej/strojenie

oraz obudowy tychże kolumn/monitorów.

Czy wzmocnienia mają wpływ na brzmienie i jaki ten wpływ u każdego z nas jest, to każdego dnia możemy się o tym przekonywać. Do ostatniego dnia tego forum💪👍

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lpomis napisał:

W pewnym momencie w przeszłości przesadziłem i wydałem na elektronikę po prostu za dużo. Pod wieloma względami był to oczywiście postęp jeśli chodzi o szeroko rozumianą „jakość”. Szkoda tylko, że zawsze kończyło się na przewijaniu co drugiego albumu bo najzwyczajniej w świecie nie dało się tego słuchać.

Wojtek, ale manifest (nie mówię o cytowanym fragmencie, tylko reszcie). 😉

A ja jestem przekonany, że gdzieś jest drogi (ale jeszcze do przyjęcia) piec, który zagrałby po Twojemu. I znając Twoją dociekliwość - w końcu go znajdziesz. No chyba, że Elex-R spełnia już wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli tak, to szczerze gratuluję.🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

A ja jestem przekonany, że gdzieś jest drogi (ale jeszcze do przyjęcia) piec, który zagrałby po Twojemu. 

A czy posiadanie drogiego pieca to jakiś audiofilski przymus? Czasem mam wrażenie, że tutaj bardziej chodzi o "szacun na dzielni" niż o samą przyjemność ze słuchania muzyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, seba3002 napisał:

A czy posiadanie drogiego pieca to jakiś audiofilski przymus?

Absolutnie nie - masz rację. Stąd asekurancka, druga część mojej uwagi. 😉 Natomiast ja wciąż nie potrafię zrozumieć tego problemu (a chciałbym). Oczywiście, wiem, że droższe nie musi być lepsze, bo może się nie zgrać, a nawet konkretny produkt może być zwyczajnie nieudany, jego cena przestrzelona itd. Natomiast, co do zasady, większy budżet powinien jednak pozwalać na znalezienie lepszego brzmienia. Wojtek wie, o jaki dźwięk mu chodzi i umie szukać. Dlatego dla mnie jest niepojęte, że nie udało mu się znaleźć tego "lepiej za więcej". Jeśli rzeczywiście jest to niewykonalne, to znaczy, że świat producentów audio zawiódł, bo nie ma oferty dla takiego klienta w wyższym segmencie cenowym. Czyli powstaje luka, którą ktoś powinien wypełnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Czemu rozwój jakości ograniczać ma wzmacniacz, a nie kolumny na przykład lub akustyka pomieszczenia? 

Też od dawna zadaję sobie to pytanie. 

Albo - czemu to wzmacniacz dobiera się do kolumn a nie kolumny do wzmacniacza?

Albo - czy podłączając tańsze kolumny do droższego wzmacniacza uzyskamy efekt lepszy niż podłączając droższe kolumny do tańszego wzmacniacza? 

Skomplikowane to hobby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, seba3002 napisał:

Albo - czy podłączając tańsze kolumny do droższego wzmacniacza uzyskamy efekt lepszy niż podłączając droższe kolumny do tańszego wzmacniacza? 

Oczywiście, że nie (no chyba, że dany wzmacniacz jest kompletnie, skandalicznie i niewyobrażalnie nieudaną konstrukcją).

Zatem... proste to hobby.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Dobra elektronika wydobędzie max z kolumn , Dobre kolumny nie wyciągną niczego ze słabej elektroniki ;) 

Jaka to jest dobra elektronika i dobre kolumny? 

Kuźwa, nasłuchałem się na tych zlotach, w salonach, u ludzi w ch... zestawów i nie zauważyłem prawidłowości, żeby droga elektronika robiła cuda z kolumnami. Owszem, były zestawy, które mi się nie podobały, ale z ich ceną nie miało to nic wspólnego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, muzofan napisał:

A słuchałeś kiedykolwiek zestawu, który super grał? W Twoim odczuciu, oczywiście 😉.Nie zważając na cenę całości. 

Nie wiem co rozumiesz przez "super". Podobał mi się niejeden. Ale nigdy nie czułem jakiejś nieodpartej potrzeby posiadania czegoś takiego w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując... można zaprojektować dowolne kolumny (nawet niedobrze zszyte w pasmach z dziurą) i z zle dobranym br, czy tez wzmacniacz, ktory będzie miał zero kontroli nad basem i zasilaniem które "woła o pomstę", a i tak znajdzie sie ktoś kto powie... "a mnie sie to brzmienie podoba" , "takiego brzmienia szukałem"... ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, muzofan napisał:

Zapytałem @seba3002bo często piszesz że coś jest drogie a szału nie robiło. Dlatego zapytałem czy porównując do własnego dźwięku, w swoim lokum coś zagrało po prostu bajecznie.

Przede wszystkim nigdzie nie napisałem, że mój skromny system urywa 4 litery. Mi wystarcza, bo muzyki słucham nie za wiele i nie jest ona dla mnie priorytetem. 

Nie potrafię też porównać swojego zestawu do innych bo nie mam takiej pamięci. Potrafię natomiast wskazać co mi się podoba a co nie. 

Podobały mi się np duże ATC na AVS i taki zestaw mógłbym mieć, gdybym cierpiał na nadmiar gotówki i lepsze warunki lokalowe 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.11.2022 o 00:30, MrJansjo napisał:

Najlepsze i najważniejsze co współczesny audiofil może zrobić, to sprawić sobie dobry cyfrowy system korekcji akustyki pomieszczenia!

One dokonują korekty SPL, kasują mody ALE i także dokonują korekty czasowej(filtry FIR), co poprawia spójność, płynność i kontrolę basu.

Zgadzam się co do DSP - koryguje bas do 100Hz i to niezależnie dka obu kolumn bo jedna stoi bliżej drzwi. Robię to dwoma niezbyt stromymi filtrami IIR (52,73) dla jednej i jednym dla drugiej (52). Ale co do filtrów FIR - nie udało mi się uzyskac satysfakcjonującego rezultatu - mimo około 1000 różnych stworzonych filtrów (wyrównanie fazy dla kolumn lub wręcz wypłaszczenie jej) . Zawsze było dla mnie dzwonienie. Dodatkowo piękny wygląd skorygowanego impulsu tak naprawdę wynika z ograniczenia modów, nie z samej korekty fazy. Fakt, przyznaje ze u mnie nie ma dużego rozjechana fazowego między L i R, stąd może brak efektu poprawy a słyszalne pogorszenie jakości korekta FIR. 

IIR płaskie (małe Q) i ujemne do 100Hz dla mnie nic nie psują słyszalnie, a poprawa kolosalna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

"Uwielbiam" motyw "amplituner nigdy nie zagra jak wzmacniacz", więc pozwolę sobie na zaprezentowanie ciekawostki do przemyślenia. Ostrzegam lojalnie, będzie ona wymagała wręcz tytanicznego wysilenia umysłu. Otóż...

Creek daje mozliwość dołożenia do swoich - fabrycznie "gołych" - wzmacniaczy modułów rozszerzających: przedwzamacniacza gramofonowego, DAC-a oraz radia FM/AM. Ostatni opcja jest o tyle ciekawa, że przekształca nasz czysty wzmacniacz w... amplituner.

creek_evolution_50a-1.jpg.de5c1fc3417c1ddf712ba7f1f135ec0d.jpg  

Rozkminka pierwsza. Czy wtedy nasz niedawny jeszcze czysty wzmacniacz zaczyna grać gorzej? I o ile gorzej/ Zostanie "zjedzony na śniadanie"?

Rozkminka druga. Rzućmy okiem na konstrukcję i stopień skomplikowania wymienionych modułów.

sequelmk4_837kb-1030x602.thumb.jpeg.c2fdf0e7955e691df0099c36156578a2.jpeg

big_creek-ruby-dac-module-for-1431534957000-1147133.jpg.4e2c16855890904e43f1198cd8558840.jpg

ambit-module.jpg.46a3fd33a7171ade15813c5b2123660b.jpg

Który wygląda mający największy potencjał na odebranie naszemu czystemu wzmacniaczowi sił witalnych i jakości? 

Rozkminka trzecia. Skoro nikt (przynajmniej na forum) nie wnosi zastrzeżeń do jakości grania wzmacniaczy wyposażonych w przedwzmacniacz gramofonowy (dość skomplikowany) albo moduł cyfrowy (bardzo skomplikowany), to dlaczego przyjęła się powszechnie "prawda", że jak sprzęt ma wbudowany tuner radiowy (prosty a często bardzo prosty, jednoukładowy) to musi grać lipnie?

 

PS Czy ktoś ma jakiegoś Creeka z modułem FM/AM? Może się wypowie?

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...