Skocz do zawartości

Daga. Salon z antresolą jak ustawić nagłośnienie?


Daga

Recommended Posts

@Daga czy to jest wizualizacja, czy zdjęcia obiektu? Bo w dzisiejszych czasach coraz trudniej odróżnić.

Jeśli wizualizacja i to jest przed realizacją, to zaplanowałbym głośniki in-wall. Wymaga to stelażu, przestrzeni min. 10-15 cm za GK i ogólnie nie jest tanie, ale finalnie maskownica jest zlicowana ze ścianą i głośnika w ogóle nie widać. Dźwięk z dobrej jakości głośników in-wall (takich powyżej 5k/szt) jest w zupełności wystarczający zarówno do kina jak i do stereo. Tylko 3 frontowe głośniki muszą być b. dobre, na surroundy in-wall i atmosy sufitowe można spokojnie wydać mniej. Kino może być dowolnie rozbudowane, od prostego układu 5.1 po bogate układy typu 7.2.4 czy 7.2.6. Aha, subwoofery in-wall też istnieją.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można postawić fake walls, to da się kupić kierunkowe głośniki in-ceiling, ale mają one dość dużą głębokość montażu (ok 20 cm), bo membrany są w nich pod kątem. Wg mnie taka lokalizacja głośników to ostateczność, ale jeśli nie chcesz zagracać przestrzeni sprzętem audio, to jest to jakieś wyjście. Wówczas warto zrobić chociaż z 5-7 takich głośników w suficie, odpowiednio dla układu 5.x lub 7.x. Subwoofer dałbym wtedy klasyczny, ale jakiś mały dualny, typu KEF KC62 czy SVS Micro.

Wszystko zależy od budżetu i ograniczeń. Jeśli budżet jest i nie ma ograniczeń architektonicznych, zdecydowanie szedłbym w dobre in-walle.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daga, zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek opcję napisz jakie masz oczekiwania. Wbrew pozorom nic nie jest oczywiste. To ma być miejsce do słuchania muzyki dla purysty, melomana, a może ogólnie rzecz biorąc miejsce do rozrywki typu kino domowe, konsola do grania, muzyczka, domówki? Jeśli chodzi o kino to za 10k zł złożysz NAJTAŃSZY set. Mając 20k to już będzie coś naprawdę sensownego. Akustyka będzie problemem w tej przestrzeni, na tym etapie nie chcąc wchodzić w zmiany wizualizacji postraj sie unikać twardych materiałów w wykończeniu typu marmur, beton, kafle, szkło. Im bardziej "miękko", tym lepiej to będzie później brzmiało. Zorientuj się by np. zamiast betonu architektonicznego dać mozaikę korkową itp.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Daga napisał:

Nie ladnie jest oceniac " ksiazke po okładce".... na poczatku posta pisalam ze niestyety nie znam sie na systemach audio i prosze o radę, gdybym chciala ladne glosniczki to poszlabym do pierwszego lepszego sklepu i sobie takie kupiła a tu wlasnie chcialam jakisc fajnych propozycji i porady jak ugryźć temat tego salonu🤷‍♀️ to ze kobieta tu pisze nie znaczy ze ma to tylko wyglądać, cenq jaka napisalam myslalam ze  jest poprostu wystarczajaca. 

Bardzo dziękuję wszystkim za rady ale mysle idac za waszymi radami poszukam dobrego akustyka, lub jakiegos salonu ktory pomoze mi wybrac wlasciwy sprzęt i sie wiecej nie zadręczać 😉

Jeżeli miałbym takie możliwości jak Ty, że dom w stanie surowym, to pierwsze co zajął bym się akustyką przy aranżacji wnętrza.  Niestety mam już lokum umeblowane..

https://www.mega-acoustic.pl/kontakt/

Namiary na @Bartek Chojnacki.

Zadzwoń. 

pozdrawiam

PS. Jeżeli to możliwe zdaj relacje po wstępnej rozmowie co dalej zamierzasz.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktokolwiek zapytał Dagę na jakim zestawie do tej pory słuchała muzyki ? Jaka to muzyka ? Czy u znajomych już miała kontakt ze sprzętem HI-FI ? Jaki dźwięk chciałby uzyskać ? :) 

I najważniejsze czy Daga jest audiofilem ? @Daga Jesteś ?

Edit

Jak widać po zdjęciach są to projekty a nie wykończone wnętrze. 

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Daga. Salon z antresolą jak ustawić nagłośnienie?

to nie jest tak że w każdym pokoju trzeba powiesić jakieś graty akustyczne na ścianach żeby akustyka była dobra, jest sporo elementów komponujących się z wnętrzem, ale często są to po prostu rozwiązania drogie. Robiłem też i takie projekty, gdzie to nie system stereo był obiektem optymalizacji tylko po prostu akustyka w domu żeby zwyczajnie dało się żyć

 

@Daga, ze złych informacji dla Ciebie, jak tu akustyki nie zrobisz to żyć się nie będzie dało. Już ze 2 razy pracowałem w domach projektu tego typu z otwartą antresolą i każdorazowo było tragicznie... więc jak dalej ogarniasz temat to zadzwoń do mnie czy napisz, dane w stopce, spróbuję pomóc, ale od razu uprzedzam że jak ma być zachowana taka akustyka i mało "kurzołapów" to zawsze będzie drogo. Najtańsze opcje to okładziny z PET + wełna, wychodzi ok. 700-1000 za m2, a opcja "ostateczna" to tynk STO. W zasadzie jedyna opcja akustyczna na powierzchnię gładką, bez żadnych łączeń, zupełnie nieodróżnialną od ściany itd. No i drogą, bo wychodzi jakoś 1200-1600 zł z montażem

Kilka większych realizacji tego typu mam jeszcze w trakcie, poniżej wrzucam jedną gdzie STO jest na suficie

1491188079_sufittynksto.thumb.jpg.15eed8ec904ee6346e0159eee06978a7.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze nie wybrałaś nic, to zapraszam do kontaktu z nami, bo tutaj przy rozwiązaniu sufitowym jest kilka kwestii jak wysokość zabudowy (każdy głośnik ma swoją głębokość montażową), ale też można się zastanowić, czy nie pójść w koncepcję podstawkowych kolumn, lub podłogowych jeżeli aspekt brzmieniowy jest tutaj istotny, a nie tylko wizualny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marcinmarcin napisał:

Hmmm patrząc na cenę cebul, to szkoda trochę je tak pod ścianą upchnąć... 

mógłbym podać sporo argumentów dlaczego tam jest ok, choćby po to że akustyka jest zrobiona ze szczególnym uwzględnieniem właśnie tego że to MBL, ale niech Ci wystarczy że tam jest ponad 1.5m do ściany :) małe zdjęcie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.06.2022 o 12:14, Bartek Chojnacki napisał:

to nie jest tak że w każdym pokoju trzeba powiesić jakieś graty akustyczne na ścianach żeby akustyka była dobra, jest sporo elementów komponujących się z wnętrzem, ale często są to po prostu rozwiązania drogie. Robiłem też i takie projekty, gdzie to nie system stereo był obiektem optymalizacji tylko po prostu akustyka w domu żeby zwyczajnie dało się żyć

 

@Daga, ze złych informacji dla Ciebie, jak tu akustyki nie zrobisz to żyć się nie będzie dało. Już ze 2 razy pracowałem w domach projektu tego typu z otwartą antresolą i każdorazowo było tragicznie... więc jak dalej ogarniasz temat to zadzwoń do mnie czy napisz, dane w stopce, spróbuję pomóc, ale od razu uprzedzam że jak ma być zachowana taka akustyka i mało "kurzołapów" to zawsze będzie drogo. Najtańsze opcje to okładziny z PET + wełna, wychodzi ok. 700-1000 za m2, a opcja "ostateczna" to tynk STO. W zasadzie jedyna opcja akustyczna na powierzchnię gładką, bez żadnych łączeń, zupełnie nieodróżnialną od ściany itd. No i drogą, bo wychodzi jakoś 1200-1600 zł z montażem

Kilka większych realizacji tego typu mam jeszcze w trakcie, poniżej wrzucam jedną gdzie STO jest na suficie

1491188079_sufittynksto.thumb.jpg.15eed8ec904ee6346e0159eee06978a7.jpg

I w tym pokoju stoją kolumny za 300k PLN 😳

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2022 o 14:36, Daga napisał:

Salon z antresolą jak ustawic naglosnienie? Glosniki sufitowe 🤷‍♀️

Czy ktos jest w stanie mi pomóc jak to dobrze zrobić? I czy glosniki sufitowe maja tu w ogóle sens? 

1652695871710_4.jpg

1652695868634_3.jpg

1652695865989_2.jpg

1652695860670_1.jpg

To mi wygląda na grafikę a nie zdjęcia. O głośnikach sufitowych trzeba pomyśleć jeszcze w fazie rysowania projektu, pózniej cięzko bywa z przeciągnięciem kabli. W tak przestronnym salonie lepiej sprawdzi się klasyczne stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartek Chojnacki napisał:

@soberowy @seba3002 co konkretnie Wam nie pasuje w tym projekcie? pytam proforma, na przyszłość, żeby wiedzieć jakich odpowiedzi udzielać od razu, zanim udzielę Wam obszernych wyjaśnień. Wrzucam jedno zdjęcie więcej

 

 

20210812_123248.jpg

Nie, no mi się też podoba. Myślałem tylko, że jeśli ktoś wydaje taką kasę na audio, to buduje pod to świątynię na miarę Szymona Fabera. A tutaj mamy nowoczesne pomieszczenie, w którym stereo jest ... hmmm ... dodatkiem? Może jedyne co może "razić" to mało symetryczny rozstaw kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, seba3002 napisał:

A tutaj mamy nowoczesne pomieszczenie, w którym stereo jest ... hmmm ... dodatkiem? Może jedyne co może "razić" to mało symetryczny rozstaw kolumn. 

Niestety wiele osób na forum nie pojmuje jak można nie zagospodarować całej dostępnej przestrzeni wyłącznie pod audio. Że dane pomieszczenie musi czasami mieć jeszcze jakieś inne funkcje, jakąś komunikację, jakieś wymagania wizualne. No i jest jeszcze czynnik WAF. Mało kto ma własną "jaskinię", gdzie żona nie ma nic do gadania. A w częściach wspólnych żona zdecydowanie nie zgodzi się na wszystkie pomysły pod kątem audio i to wie każdy, kto ma żonę 🙂

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft @J4Z Czyli to szczelinowy dyfuzor za tkaniną, niezły pomysł dzięki za sprostowanie bo wyglądały mi to na jakieś miękkie panele.

Ponoć miękkie absorbery będą zabierać ileś energii dlatego ja chyba jestem bardziej zwolennikiem tych twardych nierównomiernych tylko i tak bez jakichś profesjonalnych pomiarów nie wiele można się dowiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...