Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

10 godzin temu, Kraft napisał:

Za to testujący na kolumnach DAC za 10 USD ocenili wyżej niż ten za 20 000 USD.

Na Twoim miejscu brałbym ten tańszy. Podłączasz do wzmacniacza 2 x 150W za tysiaka czy półtora, do tego jakieś liniowe monitory za 2 tysie i masz system co pewnie jakieś 20 proc ludzi uzna za hajend.

Tudzież nie odróżni od hajendu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
28 minut temu, majkel74 napisał:

Na Twoim miejscu brałbym ten tańszy. Podłączasz do wzmacniacza 2 x 150W za tysiaka czy półtora, do tego jakieś liniowe monitory za 2 tysie i masz system co pewnie jakieś 20 proc ludzi uzna za hajend.

To nie takie proste. Ważnymi składowymi są jeszcze akustyka i prawidłowe rozlokowanie sprzętu w pomieszczeniu.

A z tymi 20% to też może być różnie. Kto wie, czy nie byłoby więcej. Zależy, czy będziemy testować na ślepo;)

12 godzin temu, MariuszZ napisał:

Wybrałbym 10 osób wyćwiczonych w tego typu testach tzn. takich które wiedzą czego słuchać i jakich różnic się spodziewać. 

No to jeszcze à propos przypadkowości słuchaczy. W podgrupach "muzycy", "inżynierowie dźwięku" i "posiadacze drogich zestawów audio" wyniki też nie zachwyciły. Rozkład preferencji wydaje się być równie przypadkowy.

ArchimagosHigh-EndListeningBlindTest(2024)-Preference-MusiciansAudioEngineers.png.47798a89a21db531d5bfa6fb0a38eb41.png

ArchimagosHigh-EndListeningBlindTest(2024)-Preference-Morethan10kSystems.png.56b7a8d55b9ac98049c832106e56b93e.png

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Rozkład preferencji wydaje się być równie przypadkowy

Wnioski można różne snuć od lewa do prawa. Był genialny kompozytor, który komponował muzykę będąc głuchym. Są tacy, którzy słyszą różnice po wymianie gniazda w ścianie, a nie czytają nut.

Trudno podważać wyniki statystycznych badań ale ja i tak mam dystans do nich jako ten, który wkurza się że kupił Toppinga E30 II do sypialni i teraz narzeka na brak "perlistości" w przekazie muzycznym i ma zaciągnięty hamulec żeby kupić WiiMa pro plus bo kości w daku AKM te same. 

Wolę już tańszego Toppinga D10 na ESS Sabre ktoremu tej "perlistości" sopranów nie brakuje. 

Może mam urojenia bo badania jasno pokazują, że różnic być nie powinno ale co mam zrobić jak wrażenia mam deko odmienne 😉 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Może mam urojenia bo badania jasno pokazują, że różnic być nie powinno ale co mam zrobić jak wrażenia mam deko odmienne 😉 

Zrobić ślepy test. Może przestanie Cię to i owo wkurzać.

Nie mówię, że przetworniki nie mogą grać inaczej. Choćby z powodu różnic w zastosowanych filtrach. Jednak w opisanym teście Apple stosował fazę minimalną, a Linny fazę liniową i jakoś to nie pomogło w ich rozróżnianiu. Ani to, że DAC Appla wyraźnie gorzej od Linnów wypadł w laboratorium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MMarek napisał:

Dla niego dzień stracony, jeśli nie napisze coś osobistego i złośliwego. Nielubiani przez nikogo tak mają.

Uuuuuu, jakiś ty pewny swego, otóż jesteś w błędzie nawet nie wiesz jak bardzo.

4 godziny temu, MariuszZ napisał:

Po co ten ofensywny ton?

Po to bo nie lubię krafta, może być? 

Jego wiedza zaczyna się i kończy na tym co wyczyta w netach, albo amirowym forum, czy blogu.

Takie kopiuj-wklej.

Pieprzy od rzeczy, zapatrzony w podstarzałego Amira, któremu już tylko pomiary zostały, bo słuch go zawodzi.

Przypomnę tylko, że często jak są podejmowane tematy słyszenia lub nie słyszenia czegoś w audio, to podnoszony jest problem postępującej utraty słychu wraz z naszym wiekiem, ale jak napisze coś podstarzały Amir, to krafcik i jemu podobni biorą te bzdety za pewnik.

Czy taka odpowiedź Ciebie satysfakcjonuje?

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kraft napisał:

Zrobić ślepy test. Może przestanie Cię to i owo wkurzać.

Do knajpy jak idziesz tez na ślepo musisz jeść żeby wiedzieć czy jedzenie dobre?

Zdumiewająca jest ta obsesja ślepych testów, która można zaobserwować u różnych forumowiczów na wielu forach.

Najczęściej tych apostołów łączy to, że nie mają lub nie mieli u siebie sprzetu znacznie wyższej klasy, niż przez nich posiadany.

Czesto z przyczyn życiowych nie mogą sobie pozwolić na zakup dość drogiego wzmacniacza czy kolumn, wiadomo, każdy powinien kupować to, na co go stać. Tak jak i z samochodem, ubraniami i całą resztą.

Natomiast nie rozumiem tego poczucia misji w udowodnianiu wszystkim w koło, że te ich wybory są tymi najsłuszniejszymi. Że wszystko lepsze niż się samemu ma to już zbytek łaski i fanaberia. 
Nie wiem, może to jakiś mechanizm obronny czy co? Utwierdzanie się w zajebistosci własnej drogi i wyborów. 
Narzucanie innym konieczności robienia ślepych testów, bo jak nie zrobi, to nie wie o czym mówi, a różnice są urojone.

Męczące to jest i jeszcze raz powtórzę, nie spotkałem jeszcze misjonarza od ślepych testów, który ma system inny niż budżetowy. 

17 minut temu, gienas napisał:

Zalecam czytanie ze zrozumieniem.

Cóż, ja Tobie też, w tym rozumienie przekazu „między słowami”.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DiBatonio napisał:

Pieprzy od rzeczy, zapatrzony w podstarzałego Amira,

Po pierwsze nie Amira tylko Archimago.

Po drugie jesteśmy w zakładce o ślepych testach więc twój ton jest tym bardziej niezrozumiały. 

Twoje sympatie mnie nie interesują ale nawet gdybym miał je uwzględniać to i tak jak będziesz "niegrzeczny" poskutkuje to konsekwencjami regulaminowymi. Apeluję zatem o schowanie arogancji do kieszeni i koleżeński stosunek do innych użytkowników forum. Nikt Ci tu krzywdy nie zrobił żebyś musiał na kogoś "fukać".

Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii tym bardziej, że są poparte jakimiś opisanymi faktami. Zachęcam do merytorycznej dyskusji bez zbędnego napinania mięśni 😉

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel74 To może ja odpowiem. O czym Ty właściwie piszesz? Pierwsze zdanie ma sugerować, że ślepe testy wykonuje się po to, aby sprawdzić, czy muzyka brzmi dobrze? Ślepe testy - jak sama nazwa wskazuje, są najbardziej obiektywne, o innych bardziej obiektywnych nic mi nie wiadomo. Znikają wszystkie uprzedzenia. Ja żadnej obsesji nie widzę, a raczej racjonalne myślenie.

"Czesto z przyczyn życiowych nie mogą sobie pozwolić na zakup dość drogiego wzmacniacza czy kolumn, wiadomo, każdy powinien kupować to, na co go stać. Tak jak i z samochodem, ubraniami i całą resztą."

Często jest też zupełnie na odwrót.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majkel74 napisał:

Do knajpy jak idziesz tez na ślepo musisz jeść żeby wiedzieć czy jedzenie dobre?

W branży spożywczej też się stosuje ślepe testowanie. Wyniki również bywają zaskakujące. Przykłady podawałem nawet w tym wątku. 

1 godzinę temu, majkel74 napisał:

Najczęściej tych apostołów łączy to, że nie mają lub nie mieli u siebie sprzetu znacznie wyższej klasy, niż przez nich posiadany.

Demagogiczo-nielogiczny "argument". Posiadacz sprzętów typu Wilson Audio Alexia też pasuje do tego wzorca;)

 

Serio uważasz, że to jaki posiadam sprzęt rzutuje na wnioski, które mogą płynąć z przedstawionych w wątku rezultatów ślepych testów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majkel74 napisał:

Zdumiewająca jest ta obsesja ślepych testów, która można zaobserwować u różnych forumowiczów na wielu forach.

Najczęściej tych apostołów łączy to, że nie mają lub nie mieli u siebie sprzetu znacznie wyższej klasy, niż przez nich posiadany.

(...)

Męczące to jest i jeszcze raz powtórzę, nie spotkałem jeszcze misjonarza od ślepych testów, który ma system inny niż budżetowy. 

To są wyłącznie argumenty ad personam, obnażające, że w meritum już nie pozostało nic do powiedzenia. Jeżeli ten droższy od budżetowego sprzęt jest taki świetny, to pewnie pokaże to na ślepym teście bez problemu?

Ciszę Rolls-Royce'a można zmierzyć w decybelach, czas GT3 RS na Nurburgring potwierdza notariusz ze stoperem, ślepe konkursy win też istnieją.

To dlaczego nie audio?

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gumowe Ucho napisał:

ślepe konkursy win też istnieją.

To dlaczego nie audio?

Tylko po co ?

Akurat tak wino , jak i dźwięk jest kwestią gustu. Cena nie ma tu absolutnie znaczenia , wiem z autopsji. To , że komuś się podoba dźwięk daca za 10 dolców , a innym za bańkę to rzecz normalna. 

27 minut temu, Kraft napisał:

Posiadacz sprzętów typu Wilson Audio Alexia też pasuje do tego wzorca;)

Nie lubię dźwięku tych kolumn. :) Jedyne akceptowalne dla mnie połączenie jakie słyszałem to z Tenorem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

 To , że komuś się podoba dźwięk daca za 10 dolców , a innym za bańkę to rzecz normalna. 

Nie o to chodziło w opisanym teście. Wyniki wskazują nie na to, co się komu podobało, ale na to, że nie byli w stanie wyłapać między nimi różnicy. DAC-i za 10, 3000 i 20 000 USD grały dla testujących tak samo (mimo, że większości wydawało się, że jakieś różnice między nimi dostrzegają). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

 

Serio uważasz, że to jaki posiadam sprzęt rzutuje na wnioski, które mogą płynąć z przedstawionych w wątku rezultatów ślepych testów?

Serio uważam, ze gdybys miał u siebie 3-4 wzmacniacze, każdy przez minumum tydzień, wyższej umownej klasy od tego, który obecnie posiadasz (nie znam Twojego systemu), to usłyszałbyś różnice dość wyraźne i przez myśl by Ci nie przyszło, żeby robić ślepe testy bo i po co? Chyba ze kolumny są wąskim gardłem na tyle, ze lepszy wzmacniacz niewiele już zdziała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę dwa powody takiego wyniku testu. 

1. Wszystkie trzy przetworniki są na tyle przezroczyste, że ludzki słuch wymięka.

2. Jak wyżej :)

 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Posiadacz sprzętów typu Wilson Audio Alexia też pasuje do tego wzorca;)

Nie znamy gościa. A co jak ma 80 lat, jest zamożny i wie doskonale, że trumna kieszeni nie ma. Miał kaprys i kupił sobie Hi End na stare lata, żeby pochwalić się przed kolegami a może i czasem coś posłuchać. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kaczadupa napisał:

Widzę dwa powody takiego wyniku testu. 

1. Wszystkie trzy przetworniki są na tyle przezroczyste, że ludzki słuch wymięka.

2. Jak wyżej :)

 

Ja widze jeszcze jeden, mozliwy, ale nie podam, bo moglby spodobac sie komus, kto dal tu pokaz swojego chamstwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, majkel74 napisał:

usłyszałbyś różnice dość wyraźne

Nie jestem pewien. Dobrze wiemy, że oprócz audiofili "uczciwie słyszących" różnice, są też tacy, którzy je sobie niekiedy dopowiadają. Działa to również w drugą stronę. Można nie usłyszeć tego, czego się usłyszeć nie chce. To kwestia odpowiedniej dyscypliny umysłowej. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majkel74 napisał:

Serio uważam, ze gdybys miał u siebie 3-4 wzmacniacze, każdy przez minumum tydzień, wyższej umownej klasy od tego, który obecnie posiadasz (nie znam Twojego systemu), to usłyszałbyś różnice dość wyraźne i przez myśl by Ci nie przyszło, żeby robić ślepe testy bo i po co?

Czyli, jak mam Marantza 500x to żeby usłyszeć powinienem zmienić na 600x. A jak gram obecnie na 600x to zmieniam na 700x. 700x na 800x, a jak teraz mam 800x to na 15. I po sprawie. Przestaję być "nawiedzony". Czy na Marantzu w ogóle się nie da?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...