Skocz do zawartości

Kultura Dźwięku Brooklyn - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

42 minuty temu, Kultura Dźwięku napisał:

Ja chciałbym również podziękować za miłe słowa. 

Ja również bardzo dziękuję za możliwość posłuchania Waszej konstrukcji.

Przy okazji pozwolę sobie zgłosić poprawkę racjonalizatorską. Czy nie dałoby się zrobić w plincie jakiś jarzm do wstawienia w nie kolców? Ja osobiście czułbym się pewniej, gdyby kolumny były w jakikolwiek sposób osadzone na standach. Normalnie mocuję kolumny do standów na masę przylepną, ale w tym przypadku jest to niemożliwe. Byłaby to kropka nad "I" w tym niewątpliwie udanym wzorniczo projekcie.

Chociaż... przyszło mi do głowy jeszcze coś. Mimo sfazowania krawędzi bocznych, przednia ścianka Brooklynów jest ciągle dość szeroka. Może pójść ze sfazowaniami jeszcze o krok dalej, by zwęzić ściankę otaczającą tweeter. Teoretycznie powinno to być korzystne dla oddania stereofonii. Z drugiej strony stereofonia i tak jest z Brooklynów znakomita, więc może nie warto. Tak sobie gdybam. Zrobiłem nawet szkic, ale na wyglądzie raczej straciły.

 

202947341_BrooklynKraft.thumb.png.34c9d1b69c14a14f1e5ed5c96c52bc3b.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kraft napisał:

Ja również bardzo dziękuję za możliwość posłuchania Waszej konstrukcji.

Przy okazji pozwolę sobie zgłosić poprawkę racjonalizatorską. Czy nie dałoby się zrobić w plincie jakiś jarzm do wstawienia w nie kolców? Ja osobiście czułbym się pewniej, gdyby kolumny były w jakikolwiek sposób osadzone na standach. Normalnie mocuję kolumny do standów na masę przylepną, ale w tym przypadku jest to niemożliwe. Byłaby to kropka nad "I" w tym niewątpliwie udanym wzorniczo projekcie.

Chociaż... przyszło mi do głowy jeszcze coś. Mimo sfazowania krawędzi bocznych, przednia ścianka Brooklynów jest ciągle dość szeroka. Może pójść ze sfazowaniami jeszcze o krok dalej, by zwęzić ściankę otaczającą tweeter. Teoretycznie powinno to być korzystne dla oddania stereofonii. Z drugiej strony stereofonia i tak jest z Brooklynów znakomita, więc może nie warto. Tak sobie gdybam. Zrobiłem nawet szkic, ale na wyglądzie raczej straciły.

 

202947341_BrooklynKraft.thumb.png.34c9d1b69c14a14f1e5ed5c96c52bc3b.png

Ciekawie. Ale już jest jeden producent który robi skrzynki w taki sposób. Nie chcielibyśmy być posądzenie o plagiat :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są Diapason Astery najwyższa półka Diapasona w monitorach. Nie wiem czy mieli też jakaś Aniversary opcje jak w Adamantes.

Te mają fajnie ścięte całe ścianki ;)

dynamis5.png

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zdjęcie na pożegnanie.

955074015_Brooklyn02.png.f1956d6741bf0a8f949c2bc6bf0bd5a1.png

Początkowo ustawiłem Brooklyny na moich 60-centymetrowych standach. Jednak z powodu ich sporych gabarytów to nie było najlepsze rozwiązanie. Tweeter znajdował się wówczas znacznie powyżej uszu. Przeniosłem je więc na 50-centymetrowe skrzynie w których do mnie przyjechały. Po pierwszych odsłuchach dokonałem też korekty skręcenia kolumn w kierunku słuchacza. Standardowo celuję kolumnami w miejsce odsłuchu. Jednak tym razem znacznie zmniejszając dogięcie uzyskałem - moim zdaniem - dźwięk lepiej zbalansowany.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Przeniosłem je więc na 50-centymetrowe skrzynie w których do mnie przyjechały

Ze zdjecia mozna wywnioskować ze skrzynie porzadne wiec jako "standy" chyba mogą tymczasowo być :)

to rowniez dobra wiadomość dla wszystkich którzy np. Nie maja miejsca w mieszkaniu i owe kolumny beda chcieli umieścić np. Na komodzie itp. Wówczas takie skrzynki moga im tymczasowo służyć wlasnie jako stojaki do nich by sprawdzić czy jednak nie lepiej jako wolnostojace ustawione swobodnie gdzies w mieszkaniu w poszukiwaniu "lepszego" miejsca dla nich (oczywiscie z punktu widzenia akustyki). Jesli spodoba sie w miejscu innym niż wspomniana np. Komoda, Mozna wowczas zamówić standy oryginalne od producenta, jesli oczywiscie istnieje taka możliwość.

👍 

Ps: @Kraft czy to teraz standart, że producenci pakują swoje wyroby w tak "pancerne" skrzynie? Bo tu z mojej strony ewidentny plus za takie posunięcie dla KD - bravo, bravo. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: @Kraft czy to teraz standart, że producenci pakują swoje wyroby w tak "pancerne" skrzynie? Bo tu z mojej strony ewidentny plus za takie posunięcie dla KD - bravo, bravo. 

Pierwszy raz się spotkałem, żeby kolumny przyszły w skrzyni z płyty wiórowej. Było co dźwigać. Jedna kolumna 22,5 kg, skrzynia pewnie ponad 10 kg, więc cała przesyłka pod 70 kg. Nie tego się spodziewałem oczekując na dostawę, jakby nie było, monitorów;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Nie tego się spodziewałem oczekując na dostawę, jakby nie było, monitorów;).

Biorąc pod uwagę obciążenia stawów i kręgosłupa to forum chyba powinno Ci turnus rehabilitacyjny opłacić za to targanie tych pak. W końcu tu piszesz i czytelników przyciągasz, a zdrowie dobre pewnie dobremu pisaniu sprzyja więc interes jest wspólny 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa, słowa, słowa, a mi bardzo się podoba, że Jarek opisuje swoje przygody z tymi pakami ile by nie ważyły i gdybym mógł to pomógłbym targać na pięterko do testów żeby mógł więcej testować bo to fajnie się czyta.

Z drugiej strony to trochę współczuję bo praca "pro bono" jest, a i później coraz trudniej decyzję podjąć co zostawić i na czym słuchać. 

Ja na szczęście miałem to nieszczęście, że mi ostatnią paczkę ubitą kurier przysłał i już nie kombinowałem dalej tylko naprawiłem i teraz kombinuję jak z tego co mam wyciągnąć jak najwięcej SQ. 

Jak już się otrząsnę i stwierdzę, że się nie da to pójdę dalej szukać 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Decyzja może być wówczas łatwiejsza

Może ale nie musi. To jest bardzo dla mnie skomplikowane i nie ma o rozwijać. Krótko tak to słuch u mnie nie idzie w parze z wiedzą i logiką. Co nie znaczy, że jak dobrze słyszę to brak wiedzy i odwrotnie, a tylko tyle, że "nie tego się spodziewałem". Jedno wiem, a drugie słyszę. Poza tym całkowicie brak mi osłuchania ale co tam... mogę chociaż popisać 😉

25 minut temu, audiowit napisał:

Mariusz, proszę Cię nie bądź naiwny :)

Jestem i nie jestem. Czasami Witek mam wrażenie, że jakieś tajemnice masz przed nami 😉 

Fajnie by było gdybyś chciał się dzielić swoimi doświadczeniami podobnie jak Jaro. Ja byłbym bardzo wdzięczny... bardzo. Parę razy widzielem już u Ciebie na zdjęciach tu i ówdzie YB Illuminatusy ale gdzieś chyba przegapiłem jak one grają. Może wskaż gdzie można poczytać lub coś skrobnij. 

Widziałem/czytałem? też Kudosy u Ciebie i szczerze powiem, że trochę o nich myślę to może przy okazji też coś skrobnij o nich. Prasę mają świetną ale z czym i jak połączyć to już ciężko się dogrzebać 😉

Sorki za offtop ale co tam i tak już po teście jest więc sam sobie wybaczam i Jarka przepraszam 🍻

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wskazywałem jeszcze na fakt, że te testy są robione na sprzęcie ,, nie najwyższych lotów''. Z mojego doświadczenia wynika, że tego rodzaju elektronika powoduje to, że większość kolumn zaczyna grać podobnie. Mało tego, te bardziej ambitne ale trudniejsze w prowadzeniu mogą wręcz zagrać gorzej od tańszych ale łatwiejszych w napędzeniu.

O tym przekonał się chyba każdy kto ma w kolumnach np. Scan Speaky Revelatory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kraft napisał:

:)

W sumie to wszystkie cechy kolumny poza stereofonią można prawidłowo ocenić odsłuchując jedną sztukę mono. O ile mniej dźwigania.

Zainspirowałeś mnie tym stwierdzeniem. Mam wypożyczone monitory i chcę porównywać z aktualnie posiadanymi, podłączając dwie różne kolumny pod wzmacniacz, a potem balansem, lewa, prawa. Ale chyba trzeba do tego użyć nagranie mono ? Dobrze prawię ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Adi777 napisał:

Może kolega Kraft po prostu za mało słuchał kolumn z wyższej półki, i tu leży przyczyna?

 

16 minut temu, HQ150 napisał:

Ja wskazywałem jeszcze na fakt, że te testy są robione na sprzęcie ,, nie najwyższych lotów''. Z mojego doświadczenia wynika, że tego rodzaju elektronika powoduje to, że większość kolumn zaczyna grać podobnie. Mało tego, te bardziej ambitne ale trudniejsze w prowadzeniu mogą wręcz zagrać gorzej od tańszych ale łatwiejszych w napędzeniu.

O tym przekonał się chyba każdy kto ma w kolumnach np. Scan Speaky Revelatory.

Panowie, tu nie o to chodzi. Z podobnymi problemami jak Kraft spotyka się większość melomanów. Więc nie chodzi o sam dźwięk. Nie każdego stać na wzmacniacz za 50 koła. Bardziej chodzi wręcz moralno- filozoficzne... :) podejście do takich testów. 

HQ150 gdyby Ci Audiosynergia coś spieprzył lub coś zrobił nie tak czy pisałbyś o tym na forum? Pewnie nie. Bo ta jedna rzecz nie ma wpływu na całość, przecież poprawiał, fajny koleś więc nie będę mu robił złego pijaru itd.

W tym kraju większą siłę przebicia ma poczta pantoflowa, opinie w necie, głupie forum. To darmowa reklama, a my jesteśmy narzędziem. 

Więc jak czytam kolejny test udanych konstrukcji to zapala mi się czerwona lampka. Zresztą zapaliła mi się już wcześniej przy okazji testu innej manufaktury kiedy Kraft mnie na pw uciszał, bo " jak to będzie wyglądało w recce" jak przeczyta to wytwórca. Heeeeelllllooo..... a po kiego grzyba konstruktor w amatorskiej, niezależnej recce na jakimś niszowym forum. 

Z podobnymi problemami mierzy się dużo większe AS gdzie zaciera się granicą między obiektywnymi opiniami, a marketingowym bełkotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marek Muszyński napisał:

podłączając dwie różne kolumny pod wzmacniacz, a potem balansem, lewa, prawa. Ale chyba trzeba do tego użyć nagranie mono ? Dobrze prawię ?

Nagranie powinno być mono. Można sobie samemu takie spreparować łącząc kanały w jakimś programie. Kolumny powinny też stać koło siebie, żeby zminimalizować wpływ akustyki pomieszczenia. No i pozostaje kwestia poziomów głośności. Ważne, żeby były maksymalnie zbliżone (może pomóc pomiar aplikacją w telefonie za pomocą szumu szerokopasmowego). Nie takie to proste:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy jak to testy, są obarczone własnym spojrzeniem na dźwięk, oczywiście wiadomo, Maranz może nie jest najlepszym wzmacniaczem do testowania, ale że wszystkie porównania kolumn i monitorów są na jednej i tej samej konfiguracji daje dość obiektywizmu w temacie. 

Pewnie .. zawsze można się przyczepić do wszystkiego (też dodał bym coś od siebie), ale też trzeba docenić trud logistyczny i wątek finansowy, no i chęci, coś co stwarza problemy innym.

Nie wnikam w szczegóły lokowania produktu, ale pamiętam, że to wyzwanie miało odpowiedzieć na pytanie czy da się zastąpić dotychczasowe kolumny, choć już widać, że ten priorytet nie jest taki ważny, .......  a może z czasem i mi się coś zatarło w głowie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...