Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

3 godziny temu, gienas napisał:

To rzadkie jak oaza na pustyni.

kiedyś było pomocnym narzędziem melomanów, kiedy był trudny dostęp lub cena. Koledzy na wzajem się spierali płytami i nagrywali na taśmy.

Małe szpule pozostałość po "Damie Pik"  😏

5 minut temu, Wing0 napisał:

gust wpiszą

tu raczej nie o gust chodzi jeżeli kupujemy do słuchania a nie dla oka🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Czekaj , niech pomyśle , dźwiękiem ? :) 

Seba , a poważnie , tak na szybko . Cena - jakość ?

Wiem , że niektórzy mogę mieć odruch wymiotny ,ale wspomnę choćby Dali Grandy. Znajdź mi nowe kolumny w cenie 8k. para, które im dorównają w 35-50 m2.

50 m² to w dużym przybliżeniu wielkość mojego mieszkania 🙂.

Dali Grand nie znam, ale to chyba nie jest taki vintage pełną gębą 😉

W życiu miałem okazję słuchać tylko 2 razy kolumn z epoki. Były to niedrogie (w stosunku do Twoich) konstrukcje - jedne na rynku wtórnym kosztowały właściciela 1000, drugie około 3000 PLN. Jedne grały z tranzystorem, drugie z lampą. Ani jeden ani drugi zestaw nie wyróżniał się niczym wyjątkowym na tle znanych mi nowych kolumn i wzmacniaczy, w podobnym budżecie. 

Myślę, że temat wcale nie jest tak prosty, jak się wydaje. Jak już wspomniał nie raz Kraft, technologia idzie do przodu i coś, co kiedyś kosztowało krocie, dziś można wyprodukować za dużo mniejsze pieniądze. 

Oczywistym jest fakt, że sprzęt używany zawsze będzie tańszy, ale dotyczy to też sprzętu nie tylko z epoki ale też tego, z ostatnich lat. 

Kolejna rzecz - ktoś, kto nie ma pojęcia o audio vintage, nie będzie w stanie sam wybrać czegoś, co sprosta jego oczekiwaniom a ryzyko trafienia na szrot, też jest pewnie dość spora. 

Podsumowując - temat pewnie jest dość złożony i nie ma co go kwitować stwierdzeniem, że "kiedyś to było, a teraz nie ma" 😉.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2023 o 18:27, tomek4446 napisał:

Posłuchaj parę dni. Bas się nie będzie wzbudzał . /kiedyś to robili ! :) /. Zwróć tylko uwagę na uderzenie basu. Słuchałem sporo Sansui , Kenwoodów . Scottów . Nie są trudne w obejściu, , zagrają ze wszystkim. Jedyne moje zastrzeżenie to w niektórych modelach pudełkowy bas.

Faktycznie jest tak z tymi niskimi tonami  👍, że się nie wzbudzają (w porównaniu do wielu nowszych konstrukcji, z dużo mniejszymi głośnikami niż te 15-16 cali) .

Zaś co do tego, że tego typu stare modele zagrają ze wszystkim: to dużo więcej pokażą z lepszymi wzmacniaczami 😎 i mocniejszymi też (160W z Sansui a 70W z Cyrusa robiło różnicę!). Szczególnie przy cięższym graniu i większych składach.
Więc tutaj to jednak może być pewna trudność żeby "zagrało ze wszystkim".
To akurat nic odkrywczego, bo podobnie i nowsze kolumny zazwyczaj lubią gdy dostaną porządniejszy piecyk (dopasowany do nich brzmieniowo).

Mirek - zdaje się, że Twoje nowe zabawki mają podobną głębokość i masę jak PMC 🙂 Tylko ta szerokość... Dobrej zabawy Ci życzę i odpoczynku przy muzyce 👍

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KrólKiczu napisał:

Jedne grały z tranzystorem, drugie z lampą. Ani jeden ani drugi zestaw nie wyróżniał się niczym wyjątkowym na tle znanych mi nowych kolumn i wzmacniaczy, w podobnym budżecie. 

A masz może  ostatnie wyniki badania słuchu ? :) 

No  dobra , jasne , że nie wszystko co stare , jest lepsze niż nowe. No , może jedynie trwalsze :) 

9 minut temu, RoRo napisał:

Więc tutaj to jednak może być pewna trudność żeby "zagrało ze wszystkim".

Zgranie ma duże znaczenie , akustyka pomieszczenia - wzmacniacz-kolumny. Słuchałem pięknych Kenwoodów z Sony i była kicha i w tym samym pomieszczeniu monitory Grundiga / za 250 zł/ ze starym Denonem spowodowały opad szczęki.

15 minut temu, KrólKiczu napisał:

Myślę, że temat wcale nie jest tak prosty, jak się wydaje. Jak już wspomniał nie raz Kraft, technologia idzie do przodu i coś, co kiedyś kosztowało krocie, dziś można wyprodukować za dużo mniejsze pieniądze. 

Tak , można. Ale ? Wprowadziliśmy masę ograniczeń co do materiałów / ekologia/.  , druga kwestia to park maszynowy , na CNC można niby zrobić wszystko ale jak się ostatnio przekonałem niekoniecznie . wyjaśnię na końcu/. Kolejna sprawa to design i związane z tym kompromisy / wielkość skrzynek/. Jak się sam przekonałem , mając parę paczek w chałupie , wyżyłowane parametry o niczym nie świadczą. Moje obecne kolumny z tych wszystkich które miałem i mam na papierze wypadają tragicznie :) 

Przykłady nie związane z audio , ale....

Ekologia - cztery lata temu z lakierowanych proszkowo czarnych klamek lakierek nie złaził , teraz z każdej . 

CNC - 140 lat temu stolarz wystrugał ozdoby okienne oraz poręcze schodowe , obecnie nie do odtworzenia za pieniądze, które ktokolwiek zdrowy na umyśle by wysupłał.

Design - pakowanie dwóch niskotonowych do małej , wąskiej skrzyneczki .

Seba , nie jestem radykałem. Nie będę nikogo namawiał na vintage. Trochę mnie jednak boli , że z roku na rok propozycje sprzętu ograniczają się coraz bardziej. Mam czasem wrażenie , że kręcimy się w kółko. Zobacz , nawet takie marki jak Marantz stają się jakieś niszowe :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

A masz może  ostatnie wyniki badania słuchu ? :) 

No  dobra , jasne , że nie wszystko co stare , jest lepsze niż nowe. No , może jedynie trwalsze :) 

Zgranie ma duże znaczenie , akustyka pomieszczenia - wzmacniacz-kolumny. Słuchałem pięknych Kenwoodów z Sony i była kicha i w tym samym pomieszczeniu monitory Grundiga / za 250 zł/ ze starym Denonem spowodowały opad szczęki.

Tak , można. Ale ? Wprowadziliśmy masę ograniczeń co do materiałów / ekologia/.  , druga kwestia to park maszynowy , na CNC można niby zrobić wszystko ale jak się ostatnio przekonałem niekoniecznie . wyjaśnię na końcu/. Kolejna sprawa to design i związane z tym kompromisy / wielkość skrzynek/. Jak się sam przekonałem , mając parę paczek w chałupie , wyżyłowane parametry o niczym nie świadczą. Moje obecne kolumny z tych wszystkich które miałem i mam na papierze wypadają tragicznie :) 

Przykłady nie związane z audio , ale....

Ekologia - cztery lata temu z lakierowanych proszkowo czarnych klamek lakierek nie złaził , teraz z każdej . 

CNC - 140 lat temu stolarz wystrugał ozdoby okienne oraz poręcze schodowe , obecnie nie do odtworzenia za pieniądze, które ktokolwiek zdrowy na umyśle by wysupłał.

Design - pakowanie dwóch niskotonowych do małej , wąskiej skrzyneczki .

Seba , nie jestem radykałem. Nie będę nikogo namawiał na vintage. Trochę mnie jednak boli , że z roku na rok propozycje sprzętu ograniczają się coraz bardziej. Mam czasem wrażenie , że kręcimy się w kółko. Zobacz , nawet takie marki jak Marantz stają się jakieś niszowe :) 

No dobra, mówiąc szczerze - żona nigdy by mi nie pozwoliła wstawić do naszego małego salonu wielkich kolumn vintage😬. Ale tak naprawdę marzy mi się taki sprzęt i z wypiekami na twarzy czekam na każdy nowy odcinek programu Pawła Nowaka na YouTube 😝

Ps. A najładniejsze vintage miał swego czasu kolega john doe alias Bebop. Zdaje się jakieś B&W stare. Pięknie to wyglądało. Ale te Twoje pralki też mają swój urok 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KrólKiczu napisał:

No dobra, mówiąc szczerze - żona nigdy by mi nie pozwoliła wstawić do naszego małego salonu wielkich kolumn vintage

Pamiętam taką rozmowę z Witkiem @audiowit. Byłem akurat w Kołobrzegu jak zadzwonił Pan od Alteców , zaproponował zamiast modelu "14" Valencie. Zadzwoniłem do Witka , jako pomysłodawcy Alteców do WBA . Ogólnie wszystko na plus i nagle słyszę " a żonie je pokazałeś ? " . A czemu pytasz ? Rzekłem . I słyszę " bo one są brzydkie " :) 

Sorry Witek , że upubliczniam prywatną rozmowę , ale to naprawdę wyjątek.

A kończąc po kolumny pojechałem z żoną i zaakceptowała / Boże , jak to dobrze , że kobiety nie mają orientacji w proporcjach. Alteci oglądaliśmy w 40 m2 , a potem wpakowałem je w 23m2 :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wygląd sprzętu ma drugorzędne znaczenie. Mam swoją norę i kompletnie mnie nie interesuje jak wygląda. Ma dobrze grać.

Jeśli chodzi o wyzszość/niższość sprzętu vintage, nie ma reguły. Mój główny tor jest pomieszany wiekowo... od 1978 do 2021. 

Dla mnie jest ważna historia audio i znam dość dużo starych gratów.

Valencia nie sà brzydkie, tylko mocno odbiegają od obecnych trendów wzorniczych :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie kupowałem i nie zmieniałem. Ale chęć kupna czegoś nowego chodziła za mną dłuższy czas, no i coś drobnego sobie sprezentowałem 😁

Kable głośnikowe Klotz wymieniłem na kable Dali. Kupiłem też wtyki bananowe tej firmy . Teraz jest komplet z kolumnami :) 

Banany z drewnianymi korpusami i funkcją rozpierania w gnieździe (świetna rzecz).

W tej chwili kable i wtyki się wygrzewają 🤪 hehe

Oby tylko wygrzewanie nie osmoliło mi tych drewnianych elementów :)

O zmianach w graniu jakie zaobserwowałem po wymianie kabla i wtyków nie pisał. Nie chcę kłótni . Poza tym, może mi się tylko wydaje :) 

 

Zdjęcie WhatsApp 2023-10-25 o 20.40.55_7cb5d934.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2023-10-25 o 20.41.10_1b1e7bb6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, terracan1929 napisał:

Dawno nic nie kupowałem i nie zmieniałem. Ale chęć kupna czegoś nowego chodziła za mną dłuższy czas, no i coś drobnego sobie sprezentowałem 😁

Kable głośnikowe Klotz wymieniłem na kable Dali. Kupiłem też wtyki bananowe tej firmy . Teraz jest komplet z kolumnami :) 

Banany z drewnianymi korpusami i funkcją rozpierania w gnieździe (świetna rzecz).

W tej chwili kable i wtyki się wygrzewają 🤪 hehe

Oby tylko wygrzewanie nie osmoliło mi tych drewnianych elementów :)

O zmianach w graniu jakie zaobserwowałem po wymianie kabla i wtyków nie pisał. Nie chcę kłótni . Poza tym, może mi się tylko wydaje :) 

 

Zdjęcie WhatsApp 2023-10-25 o 20.40.55_7cb5d934.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2023-10-25 o 20.41.10_1b1e7bb6.jpg

Nie kusi Cie zeby sprawdzic Bi-Wiring?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zmian w ostatnim czasie:

Kappy 8.2i zostały zastąpione Cantonami Ergo 1002 dc

Ifi Zen Dac v2 zastąpiony Arcam irDac II

Vincent sv 226 ustąpił miejsca Marantzowi PM16 z nowymi opampami ;-) 

Dual 714q swoje odsłużył i pozwolił wskoczyć na MC - na dziś Denon DL301 w komplecie z Kenwoodem KP990 i świetnym pre MaCaBRiaa od Ahaja

Listwa otrzymała nowe okablowanie filtry i zabezpieczenia just in case ;-) 

Jeszcze tylko upgrade zasilacza od Lucarto Audio - ale zw względu na AVS muszę chwilę poczelać. Jest już całkiem przyjemnie - trochę bowiem zadbałem o akustykę na ile to było na dziś akceptowalne ..... 

20231028_211909.jpg

20231028_211833.jpg

20231028_211808.jpg

20231028_211742.jpg

20230906_202940.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, KrólKiczu napisał:

Kolego @Matt Daemon a jak spisuje się ten marantz. Możesz w kilku prostych słowach coś o nim powiedzieć? 

W kilku prostych to tak: delikatnie ocieplone i jak w lampie dosłodzone granie - szczególnie po wymianoe 2 opampów na burr browny. Świetnie się koleguje z dosyć takim mimo wszystko technicznym i wyrazistym graniem po niemiecku ;-) cantonów - uważam że dobrana to para. Bas potrafi zejść nisko ale nie jest przejaskrawiony ani rozlazły. Jest wtedy kiedy trzeba i taki jak trzeba. Niemniej noe jest to imo mocarz basowy ;-) pewnie denek pm2000 i wyżej pod tym kątem byłby lepszy. Ale po zmianie z Vicka nazwałbym ze nastapiło granie szlachetne i aksamitne. Fajnie oderwany dźwięk od kolumn oraz szeroka i głęboka scena - niemniej zawsze ueażam że to akurat zasługa całego toru od źródła do kolumn. Dla mnie ten piec to odkrycie i w sumie miłe zaskoczenie. Świetnie się zgrywa tor analogowy z Kenem pre Macabria i Cantonami. Jal dla mnie póki co najbardziej do tej pory udany set. No ale wiele jeszcze zapewne przede mną chociaż jiż trochę klocków przerzuciłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...