Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

31 minut temu, Rafał S napisał:

Proszę, podaj mi przykład nowego wzmacniacza do, powiedzmy, 5 tys. zł., który zagra kameralny jazz z ładną barwą i nasyceniem, a jednocześnie nie pozlepia dźwięków w hard rocku z dwiema gitarami Gibsona z długim podtrzymaniem (sustain).  I jeszcze, żeby całość miała rozmach (odpowiednie wypełnienie) i było łupnięcie basu. Moim zdaniem, nawet do 10 tys. będzie z tym problem. 

Heed Elixir. Gdybym miał mniejsze monitory i 12 a nie 22 metry to by został. Połączony z JMR LUCIA. Można kupić za 6k łącznie. Zostaje 4k na źródło. Osobiście poszedłbym w gramofon do Elixira. I w sumie zamierzam złożyć taki system do sypialni. Kable - IC neotecha za 400, głośnikowe też się zmieszczę w 500 PLN maks za używki dobrej jakości

23 minuty temu, J4Z napisał:

 źródła i daci nie mają brzmienia

Pozamiatane 

Mam wrażenie, że nie słyszałeś dobrego źródła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Nacomito napisał:

Heed Elixir. Gdybym miał mniejsze monitory i 12 a nie 22 metry to by został. Połączony z JMR LUCIA. Można kupić za 6k łącznie. Zostaje 4k na źródło. Osobiście poszedłbym w gramofon do Elixira. I w sumie zamierzam złożyć taki system do sypialni. Kable - IC neotecha za 400, głośnikowe też się zmieszczę w 500 PLN maks za używki dobrej jakości.

Mam 18m^2 i lubię duży dźwięk. Gdyby nie to, zostałyby u mnie Xavian Corallo. A tak, nawet im trochę brakowało masy, mimo woofera 18 cm.

Adam (kaczadupa) słuchał Heeda Lagrange'a i jakoś go nie przekonał w rocku. Ale może z Heedem jest jak z Regą, gdzie tańsze modele grają z większą ikrą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Rafał S napisał:

Proszę, podaj mi przykład nowego wzmacniacza do, powiedzmy, 5 tys. zł., który zagra kameralny jazz z ładną barwą 

Co znaczy ładna barwa. To jest jakieś uniwersalne pojęcie? 

12 minut temu, Rafał S napisał:

Adam (kaczadupa) słuchał Heeda Lagrange'a i jakoś go nie przekonał w rocku. 

Sorry, czy Adam to jest jakiś drogowskaz w świecie audio 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, seba3002 napisał:

Co znaczy ładna barwa. To jest jakieś uniwersalne pojęcie? 

Sorry, czy Adam to jest jakiś drogowskaz w świecie audio 🙂

To chyba oczywiste: ładna barwa, to taka, która mnie się podoba. A Adam to mój prywatny drogowskaz (jeden z kilku). Wszystkie moje wypowiedzi w tym wątku dotyczą wyłącznie moich indywidualnych potrzeb w audio i nie mają charakteru prawd ogólnych 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie już spokój. Kraft co jakiś czas robi te same "prowokacje/afery" i tylko uśmiecha się pod nosem. Ile można pisać o tym samym. Czy wzmacniacze mają brzmienie, czy kable mają brzmienie, czy w ślepym teście wszystko to o kant dupy bo gra tak samo, czy ten co wydał dużo na sprzęt audio ma dłuższego czy może ten co wydał mniej. O czymś zapomniałem? A, jedzie do mnie zasilacz Naim HiCap DR. Czy będę miał dłu...? Wątpię ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, seba3002 napisał:

Co znaczy ładna barwa. To jest jakieś uniwersalne pojęcie? 

Pojęcie jest mega uniwersalne. Poniżej charakterystyka tej samej kolumny przed i po modyfikacji zwrotnicy pomierzona mikrofonem z REW w niedużym pomieszczeniu. 

Ta pokrzywiona przed modyfikacją miała "ładną" barwę. Nie była taka "nijaka" jak ta bardziej neutralna. Uniwersalizm pojęcia barwy jest więc powszechny. Podkolorowanie czyli lekkie podbicie pewnego zakresu częstotliwości może powodować ocieplenie lub ochłodzenie barwy dźwięku.

Wzmacniacze o sporym wkładzie zniekształceń THD mogą powodować podobne wrażenia w zależności od rozkładu harmonicznych w pakiecie THD. Wysoka amplituda 2-giej harmonicznej ociepli barwę czy dociąży dźwięk, a wysokie rzędy ochłodzą barwę lub nawet wysuszą. Oczywiście są wzmacniacze z niskimi zniekształceniami więc ich wkład w samą barwę będzie minimalny.

Mogą wzmacniacze nie radzić sobie z wymagającymi kolumnami (niskie impedancje na dolnych częstotliwościach) przez co bas może być gorzej kontrolowany i pojawi się ospałość, misiowatość, nienaturalnie wolno odtworzone transjenty początkowe co niektórym skojarzy się z ociepleniem dźwięku. 

Niedoskonałości konstrukcyjnych może być wiele i nie bez powodu Krzysztof z RS opublikował w ostatnim czasie listę najgorszych wzmacniaczy, z którymi się zetknął podczas swojej przygody z audio.

Ładna barwa będzie tylko wtedy kiedy nam się spodoba. Mi nie znaczy Tobie więc należy zawsze brać poprawkę na własny współczynnik "zadowolenia".

Pozdrawiam.

 

 

barwaa.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, muzofan napisał:

To zostawiam Was Panowie z fantazjami 😉

Brzmisz jakbyś się chciał pocieszyć że mimo wydanej sporej kasy coś Ci się nie podoba 🤪

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Proszę, podaj mi przykład nowego wzmacniacza do, powiedzmy, 5 tys. zł., który zagra kameralny jazz z ładną barwą i nasyceniem, a jednocześnie nie pozlepia dźwięków w hard rocku z dwiema gitarami Gibsona z długim podtrzymaniem (sustain).  I jeszcze, żeby całość miała rozmach (odpowiednie wypełnienie) i było łupnięcie basu. Moim zdaniem, nawet do 10 tys. będzie z tym problem.

Hmmmm mam teraz interfejs Focusrite jako Dac i Pre (2k nowy) i końcówkę Hypex (poniżej 2,5k). Całość pogoniła z wielkim hukiem Rme Adi + Cyrusa 8.2 (czyli 13 łącznie w cenach oficjalnych). Nie jest troche lepiej, jest dużo lepiej 😉

BTW - dziwiło mnie to lepienie przy BW i Michi - nie mam zupełnie takiego efektu 🙄

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

Jesteś nowy tutaj, spokojnie, jeszcze się nauczysz. 😀

A to spoko ;) kamień z serca, Miłego!

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Mam 18m^2 i lubię duży dźwięk. Gdyby nie to, zostałyby u mnie Xavian Corallo. A tak, nawet im trochę brakowało masy, mimo woofera 18 cm.

Adam (kaczadupa) słuchał Heeda Lagrange'a i jakoś go nie przekonał w rocku. Ale może z Heedem jest jak z Regą, gdzie tańsze modele grają z większą ikrą.

A wiesz, że u mnie też? Te Xaviany są boskie. Elixir jest na pewno bardziej dynamiczny od Obeliska. I "gęstszy". Lagrange jest opisywany jako wyrafinowany, co dla mnie zazwyczaj oznacza mało dynamiczny ;) 

Jest jeszcze Elixir 30 LE z lepszymi kondensatorami, ponoć lepszy. W sumie to chodzi mi cały czas po głowie zakup Elixira i upgrade. Nie wiem co ma w sobie ten maluch, ale choć nie najlepszy technicznie, to ma w sobie coś co powoduje uśmiech na twarzy podczas słuchania.

 

Edytowano przez Nacomito
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, marcinmarcin napisał:

Brzmisz jakbyś się chciał pocieszyć że mimo wydanej sporej kasy coś Ci się nie podoba 🤪

Spokojnie, nie muszę się pocieszać 😉. Na bieżąco brzmienie jest ulepszane więc progres postępuje. Wiem jedynie jak dużo w prowokacyjnym budżecie Krafta będzie niedostatków aby określić brzmienie wybitnym 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Nacomito napisał:

Lagrange jest opisywany jako wyrafinowany,

Wysokie tony z pewnością większość doceni i nazwie wyrafinowanymi a nawet wysmakowanymi :) ale nie średnicę.  Nie jest wyrafinowana. No ale tak postanowił promować go nasz dystrybutor (czasem mam wrażenie, że ten piec wręcz powstał na zamówienie  Nautilusa) i OK. 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, muzofan napisał:

Spokojnie, nie muszę się pocieszać 😉. Na bieżąco brzmienie jest ulepszane więc progres postępuje. Wiem jedynie jak dużo w prowokacyjnym budżecie Krafta będzie niedostatków aby określić brzmienie wybitnym 😁

👍 zgadza się, ale poruszając się w dowolnym budżecie można znaleźć świetne sprzęty (zazwyczaj świetne jak na budżet), jak i totalne buble. Czym wyższa kwota, tym większe możliwości, ale też więcej myśliwych 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nacomito napisał:

Nie wiem co ma w sobie ten maluch, ale choć nie najlepszy technicznie, to ma w sobie coś co powoduje uśmiech na twarzy podczas słuchania.

Wojtek ( @lpomis ) podobnie pisał porównując Regę Elex R i Brio z Ellicit MK5. Fajnie, że tak jest. Byłoby smutno, gdyby wyższe modele zawsze grały lepiej w każdym aspekcie. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Wzmacniacze o sporym wkładzie zniekształceń THD mogą powodować podobne wrażenia w zależności od rozkładu harmonicznych w pakiecie THD. Wysoka amplituda 2-giej harmonicznej ociepli barwę czy dociąży dźwięk, a wysokie rzędy ochłodzą barwę lub nawet wysuszą.

Lampy? Pamiętam, jak pisałeś o znikomych różnicach przy porównaniu Twoich wzmacniaczy. Lampa vs jakaś klasa D, jeśli się mylę?

Nie słyszałeś żadnych zniekształceń ze wzmacniacza lampowego w porównaniu z tym drugim wzmacniaczem? Co z barwą? Była taka sama/podobna? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem wczoraj koło półeczki na której kurzą się u mnie taniutkie Bowersy 607 AE. Zapragnąłem podłączyć je i posłuchać. Bo moim zdaniem grają rewelacyjnie. Nie w stosunku do ceny. W ogóle. Wiele droższych kolumn może się schować. To dźwięk, który sprawia przyjemność. Nie idealny, ale właśnie z klasą. I co mi zrobicie? 

Ktoś powie taniocha, masówka, marketing. I będzie miał rację. Ale też kawał pożądnego, dopieszczonego brzmienia za które dałem ledwo dwa trzysta. 

 

PS sentyment do nich nie naszedł mnie przecież, żebym chciał komuś coś udowadniać. Przechodziłem i oczy mi rozbłysły na ich widok i wspomnienie, jak grają. A tanie. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Lampy? Pamiętam, jak pisałeś o znikomych różnicach przy porównaniu Twoich wzmacniaczy. Lampa vs jakaś klasa D, jeśli się mylę?

Myślę, że wielu by poległo w odróżnieniu bez wcześniejszego przygotowania wybranego materiału muzycznego. 

Są różnice ale nie jakieś drastyczne. Hypex nCore ma niewielkie zniekształcenia i nie wysusza górnej średnicy czy sopranów tak jak niektóre wzmacniacze z większymi zniekształceniami górnego zakresu. Przykładem są te na kości TPA3255 bez sprzężenia PFFB. Jazgotniki

Jeżeli nie ma w THD harmonicznych wysokich rzędów we wzmaku to słodka średnica lampy nie jest jakoś bardziej wybarwiona na tle tego neutralnego wzmaka. 

Dużo łatwiej z kolei wyłapać różnice na basie. W hypexie jest mniej misiowaty na tych moich kolumnach. Lampa mimo wszystko bas ma ale jego charakter jest mniej zadziorny. W utworach gdzie są te nuty łatwo dostrzec różnicę ale ja muzyki słucham nie dla różnic więc nie zwracam zbytnio uwagi. 

Dla mnie różnice są niewielkie, nie przywiązuję większej uwagi więc i nie będę podkreślał jakichś mega różnic. 

@tomek4446 słuchał u mnie obu wzmacniaczy i bez zastanawiania rozpoznawał co gra. Mam przełącznik Dynavoxa do wzmacniaczy więc z ciekawości pozmieniałem trochę nie pokazując mu co gra i byłem pod wrażeniem z jaką łatwością rozpoznawał. Ma słuch niczym nietoperz. Nie to co ja 😎

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Bowersy 607 AE. Zapragnąłem podłączyć je i posłuchać. Bo moim zdaniem grają rewelacyjnie

Bo to fajne  monitorki są 😉

1 godzinę temu, Kraft napisał:

jeszcze do Usherów S520 też tęsknię. I chętnie bym je sobie kupił,

Te też są fajne, nie dziwię się...👍

33 minuty temu, J4Z napisał:

Wielu, ale nie Tomek - doświadczony gracz

Gracz, czy słuchacz?  🤭

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ma słuch niczym nietoperz. Nie to co ja

No bez przesady. Można wyłapać różnice jak się człek wsłucha w jedno pasmo , a konkretnie w brzmienie jednego instrumentu. Trzeba przyznać , ze Hypex gra bardzo fajnie. Jest detal , uderzenie , baardzo dobra nie kłująca góra ale ..... lampa choć ma się wrażenie , że dźwięk lekko przygasa, nadrabia szerokością sceny, miękkością przejść dynamiki , muzykalnością.

2 godziny temu, Kraft napisał:

Tomasz nie był taki natarczywy w niechęci do ich sprzedaży.

Sorry , lubię te kolumny. Niczym niby specjalnym się nie wyróżniają , ale są tak trochę jak Alteci , po prostu nie psują 😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...