Skocz do zawartości

Dali Mentor Menuet - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Te maleństwa są wyjątkowe w swoim świecie małych monitorów. I chociaż wyżej piszący właściciel nigdy nie sprawdzi ich z Trigonem Exxceed to tylko napomknę, że to się razem bardzo lubiło. Exxceed dostał od Dali namacalny środek (a tego ten wzmacniacz bardzo potrzebuje) a Dali dostały od Exxceed niesamowicie bogate, otwarte, nieskazitelnie czyste wysokie tony, olbrzymią  przestrzeń i perfekcyjnie czytelne niskie tony. Od razu słychać było, że te maluchy z Trigonem Exxceed są szczęśliwe i z wyjątkową swobodą! śpiewają wypełniając każdy milimetr pokoju muzycznym pięknem. Amen. 

 

Kraft, nie korci Cię? ;)

 

Daj się namówić na "last test", tym razem wzmacniacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaczadupa Kolego, takie utwory jak powyżej, to i na moich Edkach będą zjawiskowo brzmieć 😁

Sprawdzane przed chwilą 😉

18 godzin temu, Kraft napisał:

A poważnie. Quadrale też przecież odsłuchiwałem. I to nawet model wyższy od Chromium - szczytowe Sedan 9. Mimo, że pod pewnymi względami były fenomenalne, najlepsze jakie słyszałem, to całościowo nie przekładało się to na odpowiednią frajdę ze słuchania. Menuety według mnie dawały więcej muzycznej radości.

Ciekawe, jakby moje Edki wypadły w takim teście ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra Trigona z Dali była krystaliczna, przestrzeń zachwycała, dźwięk ze ścian wyłaził, środek namacalny, bas czytelny, ale co z tego jak bez wykopu i jakiegokolwiek zadzioru. Dla mnie niestety za lekko. To nie było uniwersalne granie. Ale czy takie w ogóle istnieje? Tradycyjnie coś kosztem czegoś.

Ja myślę, że @Kraft przerabia tam po cichu różne piecyki, tylko się nie przyznaje ;)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi, piękna Muzyka jest jak piękna Kobieta, zawsze zachwyca ale przecież można jeszcze Muzykę jak i Kobietę  pięknie ubrać i przyozdobić, żeby była w pełni szczęśliwa a my razem z nią. 

Wybaczcie te poematy, właśnie zatrzymałem się na chwilę bo pędzę bicyclem przez malowniczne leśne drogi i chyba stąd ta euforia. Niesamowicie stary, wysoki, mieszany las a obok łąka cała błękitna od jakiegoś kwiatu, który bardzo intensywnie pachnie. Życie! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 13.06.2021 o 18:17, seba3002 napisał:

Bo nie słyszałeś jeszcze PMC DB1 Gold 😉.

W duzym pokoju u Ciebie ten monitory grlay? Uzywales ich jako near field monitors czy jako "zwykle" monitory? 

Dnia 14.06.2021 o 18:07, lpomis napisał:

To jest niewykonalne praktycznie. Te kolumny są tak niepopularne u nas, że nie wróżę powodzenia takiej akcji. Opierając się na tym co pisał kolega z sąsiedniego forum (powtórzę to) - różnica jest większa pomiędzy modelami Mentor Menuet i Menuet niż Menuet i Menuet SE. W tym drugim przypadku niektórzy twierdzą, że różnicy oprócz samego wykonania praktycznie nie ma. Woofer pokryty jest błyszczącym lakierem, dostajemy super wykonanie i drobne zmiany w zwrotnicy, ale wpływ na dźwięk ponoć praktycznie zerowy lub na granicy percepcji. Potwierdza to kilka głosów na zagranicznym forum audiosciencereview.com w tym i innych wątkach: LINK

No ja sie wlasnie zastanawiam nad roznicami bo mam opcje zkupu za ok 2300 PLN wersji Mentor Menuet. Tylko wlasnie pytanie ile Menuetow w tych Menuetach bedzie? :) Sprawe komplikuje fakt, ze nigdy Dali nigdzie nie slyszalem. Za taka sama kwote moge kupic Spendor s3/5r2. tu podobny problem. Nigdy nie slyszalem Spendorow. 

Jak do tej pory moje ulubione monitory to Proac Response 1S, Dynaudio 52SE oraz Neat Petite 3. Jamo Concerto 8 tez nie byly zle. 

Tak na marginesie to szukam monitorow do 16m2 z budzetem ok 3kPLN za uzywki. 

Edytowano przez luckyguliver
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luckyguliver napisał:

W duzym pokoju u Ciebie ten monitory grlay? Uzywales ich jako near field monitors czy jako "zwykle" monitory? 

14m². Używałem ich jako normalnych monitorów. Rozstaw jakieś 190-200 cm. Odległość od kolumn około 220 cm. Chętnie porównałbym je teraz do moich atc scm7 i pmc 25.21. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

14m². Używałem ich jako normalnych monitorów. Rozstaw jakieś 190-200 cm. Odległość od kolumn około 220 cm. Chętnie porównałbym je teraz do moich atc scm7 i pmc 25.21.

Seba, a dlaczego się ich pozbyłeś? Rozumiem, że jakieś porównanie zrobiłeś, skoro ATC je wyparły? Czy też były jakieś inne kolumny w okresie pomiędzy nimi? Czy Dali Menuety grały w tym samym torze co ATC i PMC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rafał S napisał:

Seba, a dlaczego się ich pozbyłeś?

To były czasy kiedy jeszcze nie miałem ATC. Wówczas grały u mnie dynaudio excite x18. Wtedy miałem w głowie jakieś dziwne przekonanie, że jeśli monitor nie ma 18 centymetrowego midwoofera, to i bas z takiego monitora nie może być dobry. Jak się okazuje, byłem w ogromnym błędzie, bo wszystkie duże podstawkowce mają u mnie problem ze wzbudzającym  się basem. A PMC db1 kupiłem dlatego, że od czasu wizyty w @Na Temat Audio, marzyły mi sie monitory tej firmy. Koniec końców nie żałuję ich sprzedaży bo w niewiele większych pieniądzach udało mi się kupić PMC 25.21, które na rynku wtórnym są praktycznie niedostępne. 

Dali menuetów nigdy nie miałem. Słuchałem ich kilkakrotnie na zlotach i mimo tego, że uważam je za dobre monitory, to jednak nie wymieniłbym swoich atc ani pmc na duńskie maluszki 🙂. Za to pierwszymi monitorami, które u mnie grały były dali mentory, ale te też, ze względów opisanych na początku wpisu, wymieniłem na audio physic classic 3. Też chętnie bym ich dziś posłuchał, bo grały bajecznie. Zresztą spendorów, o których pisze autor postu też chętnie bym posłuchał 😁. I nie dlatego, że chce coś zmieniać ani że coś mi nie pasuje w dźwięku, który mam w domu, uważam po prostu, że każda kolumna czy każdy piecyk pokazuje coś ciekawego z czym warto się zapoznać 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, seba3002 napisał:

To były czasy kiedy jeszcze nie miałem ATC. Wówczas grały u mnie dynaudio excite x18. Wtedy miałem w głowie jakieś dziwne przekonanie, że jeśli monitor nie ma 18 centymetrowego midwoofera, to i bas z takiego monitora nie może być dobry.

Ja wciąż mam w głowie to przekonanie, że rozmiar woofera w cm nie powinien znacząco schodzić poniżej powierzchni pokoju w m^2. :)

A swoją drogą, trochę tych kolumn kupiłeś, jak na kogoś kto podobno chce się tylko cieszyć muzyką... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2021 o 14:03, Kraft napisał:

Jesteś pewien, że jest taka wersja, Dali Menuet? Obecnie w sprzedaży są Mentor Menuet i Menuet SE.

Ja mam goscia ktory mi mowi ze nie ma roznicy pomiedzy Mentor Menuet a Menuet. Czy te roznice sa odzwierciedlone przez specyfikacje podana przez producenta? Szukalem wczoraj na googlach i znalazlem jesli sie dobrz nie myle tylko roznice w frequency range. Dzis juz jednak nie moge znalezc specyfikacji dla Mentor Menuet. Moglby ktos pomoc w tej zagadnce? Mam apetyt na te Menuety ale nie chce kupic czegos co jest dalekie od tej najnowszej wersji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat. Jak nie postawisz ich obok siebie i nie posłuchasz 1:1 to się nie dowiesz. W necie są szczątkowe informacje - gdzieś wyżej linkowałem do jakiegoś wątku. Wg mnie 2300zł to dobra cena i warto iść w Mentor Menuet :)

Specyfikacja na papierze Menuet vs Mentor Menuet wygląda identycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Ja wciąż mam w głowie to przekonanie, że rozmiar woofera w cm nie powinien znacząco schodzić poniżej powierzchni pokoju w m^2. :)

Czyli u mnie się zgadza 15 centymetrowy woofer w 14 metrowym pokoju 🙂.

2 godziny temu, Rafał S napisał:

A swoją drogą, trochę tych kolumn kupiłeś, jak na kogoś kto podobno chce się tylko cieszyć muzyką... ;)

Był taki czas, że kupowanie kolumn na olx, nie wiązało się ryzykiem straty pieniędzy a nie ukrywam, że czasem udawało się coś nawet zarobić. Kupowałem tylko to, co mnie interesowało, trzymałem tyle ile chciałem i nie byłem uzależniony od żadnego salonu. W zasadzie odsłuchałem dużą część kolumn, z którymi chciałem się zapoznać. Przy tym poznałem dużo ciekawych ludzi. Z człowiekiem, od którego kupiłem ATC do dziś mam kontakt. Przesympatyczny, starszy Pan, który bardzo fajnie opowiada o audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co mi odpowie Dali jesli do nich napisze w tek sprawie?

 

@seba3002 Ja mialem podbna metode. Dzieki temu przezucilem troche sprzetu w moich wlasnych warunkach. Jedna rzecz bym dodal. Nie pcham sie na dzisiaj na zbyt egzotyczne sprzety. Zawsze patrze na to czy bedzie szansa na odsprzedanie tego w miare szybko i bezproblemowo.

Edytowano przez luckyguliver
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luckyguliver miałem te kolumienki (Mentor Menuet) kilka lat. Myślę, ze to własnie dzieki moim Mentor Menuet ktokolwiek na forum pomyślał o tych kolumienkach, a większość pierwszy raz o nich usłyszała. Moim zadniem - szkoda czasu i atłasu. Teraz grają u Krafta, który jest zachwycony. No, ale to Jego zdanie. Ja lubie słuchac całego pasma, nawet kosztem LEKKIEGO okrojenia sceny. Scena to nie wszystko. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Rega napisał:

@luckyguliver miałem te kolumienki (Mentor Menuet) kilka lat. Myślę, ze to własnie dzieki moim Mentor Menuet ktokolwiek na forum pomyślał o tych kolumienkach, a większość pierwszy raz o nich usłyszała. Moim zadniem - szkoda czasu i atłasu. Teraz grają u Krafta, który jest zachwycony. No, ale to Jego zdanie. Ja lubie słuchac całego pasma, nawet kosztem LEKKIEGO okrojenia sceny. Scena to nie wszystko. Pozdrawiam.

W takim razie jakie sa alternatywy dla monitora za 5k w uzywkach? Mialem Proac, PMC, Jamo, Dyna, Neat, Xavian a szukam dalej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ok. Szukaj. Aż znajdziesz🙂. Opisałem MOJE wrażenia i odczucia. Ja nikomu nie rekomenduję sprzetu. To moja zasada. Każdy ma swój słuch, swoje preferencje i doradzanie czegokolwiek to jak proponwanie kandydatki na żonę. NIE DA SIĘ. Każdy musi SAM. Inaczej byłoby ZA ŁATWO🤣.

PS Na forum jest wielu, którzy zaczną Ci doradzać. Nie słuchaj - Sam musisz znaleźć. Inaczej to będzie wybór CZYJŚ, a nie Twój. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...