Skocz do zawartości

Wprowadzamy system ostrzeżeń


Recommended Posts

Witam.

Poniżej "tymczasowe" ustalenia dotyczące ostrzeżeń za pisanie "offtopów" . "trollowanie", prowokowanie i agresję słowną. 

"Tymczasowe" znaczy, że dopuszczamy możliwość zmian zasad punktowania uwzględniając propozycje użytkowników, nasze przemyślenia oraz możliwości "silnika" forum.

Jak zauważyliście praktyczne wdrażanie zaczęło się niejako przy okazji wczorajszych przepychanek w jednym z tematów działu Kino domowe. 

Mieliśmy poczekać z inauguracją "taryfikatora" do czasu jego oficjalnego opublikowania ale trudno się przyglądać i nie reagować na bulwersujące wpisy licząc na Waszą wyrozumiałość, koleżeńskość i pisanie w zgodzie z netykietą.

Liczba przyznanych punktów w ostrzeżeniu użytkownika forum za wybrane naruszenia netykiety poniżej:

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Pisanie nie na temat: 1 punkt

Pisanie w wątkach tematycznych postów nie związanych z tematem (tworzenie tzw. offtopów)

Trolling: 4 punkty

Rozbijanie dyskusji poprzez uporczywe wygłaszanie poglądów pośród osób o odmiennym zdaniu w celu wywołania konfliktu.

Umyślne dążenie do skłócenia użytkowników poprzez uparte trzymanie się swojej idei często bezpośrednio nie związanej z tematem.

Prowokacyjne wypowiedzi: 7 punktów

Zaczepki słowne, „wycieczki” osobiste z odnośnikami do doświadczenia, wieku, wykształcenia, stanu posiadania oraz wygłaszanie kontrowersyjnych opinii w celu zdyskredytowania lub ośmieszenia innego użytkownika i sprowokowania kłótni.

Wyrażanie opinii w sposób konfrontacyjny, napastliwy, kpiarski, prześmiewczy, złośliwy, kąśliwy czy drwiący, kiedy miejsce argumentów dotyczących subiektywnych wrażeń słuchowych, przekonań lub poglądów zajmują m.in. odwołania do religii, wyznawców, wierzeń, zabobonów, przesądów, niewiedzy, głupoty, itd. 

Agresja słowna: 10

Napastliwe, przeciwne zasadom grzeczności zachowanie autora postów wobec uczestników dyskusji lub innych użytkowników forum.

Wypowiedzi zawierające agresywny ton, wyrażenia negatywnie oceniające rozmówcę, wyzwiska, przezwiska, przekleństwa, obelgi lub wulgaryzmy obrażające użytkowników forum.

Również agresja słowna wyrażana poprzez szykanowanie, poniżanie, groźby, oskarżania, pomówienia, plotki.

Skutki:

10 - ban 2 dni
20 - ban 4 dni
30 - ban 7 dni
40 - ban 14 dni
50 - ban na czas nieokreślony

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na chwilę obecną wyłączone będzie automatyczne kasowanie punktów ale można je będzie "zdejmować" ręcznie i będzie to uzależnione od zachowania użytkownika oraz decyzji moderatorów.

Ja zacznę przyglądać się wpisom użytkowników od godziny 18.00 dnia dzisiejszego.

Utworzę również oddzielny zablokowany temat z powyższymi zasadami dla ułatwienia wglądu do "taryfikatora".

Proszę o przestrzeganie wszystkich zasad netykiety, nie tylko tych wybranych na potrzeby uruchomienia systemu ostrzeżeń. 

Pozdrawiam.

Mariusz.

 

 

Link do punktacji.

https://forum.audio.com.pl/topic/87008-tymczasowy-system-ostrzeżeń-dotyczących-naruszeń-wybranych-zasad-netykiety/?tab=comments#comment-514904

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Fafniak napisał:

Czy dostanę odpowiedź jak będzie traktowane "jesteś głuchy" ?

Nie wiem kogo pytasz ale odpowiem. Zależy od kontekstu wypowiedzi. Jeżeli będzie ten epitet nie związany z rozmową o progach słyszalności na przykład, a jedynie docinką słowną mającą charakter pomówienia to będzie to agresja słowna za 10 pktów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Zależy od kontekstu wypowiedzi. Jeżeli będzie ten epitet nie związany z rozmową o progach słyszalności na przykład,

? serio ? 

Że zacytuję :

Według dalszych definicji Głuchy to człowiek, któremu utrata lub znaczne upośledzenie analizatora słuchu uniemożliwia rozumienie mowy ludzkiej przez słuch i dla którego w pracy i wszelkich zadaniach życia słuch nie ma praktycznego znaczenia [za: Grzegorzewska M., Pedagogika specjalna].

Człowiek słuchający muzyki to ... ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ja zacznę przyglądać się wpisom użytkowników od godziny 18.00 dnia dzisiejszego.

A dlaczego @TomekN był wyjatkiem? Dlaczego nie mógł sprawiedliwie zostać liczony od 18 dzisiaj? Ja naliczyłem tylko dzisiaj ponad 10 osób ktorym należy sie ban na 2 dni! I co teraz?🤔

Ps: jestem jedna osobą z tych ponad 10-ciu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Fafniak napisał:

? serio ? 

Oczywiście, że uprościłem. Oczekujesz, że podam progi słyszalności dla danych częstotliwości z rozróżnieniem na muzykę, mowę i inne bodźce? Głuchy to wg definicji człowiek o upośledzonym słuchu ale to przecież wiemy. "Głuchy" w rozmowie dwóch audio hobbystów to już potencjalna docinka słowna, którą można by rozstrzygnąć odpowiednimi badaniami słuchu. W większości przypadków będzie to pomówienie. W takim przypadku wg mnie to zwrot będący figurą retoryczną o zabarwieniu pejoratywnym. Nie oczekuj, że teraz będziemy tu rozważać potencjalne możliwości użycia problematycznego słowa. Będzie konkretna rozmowa to będziemy się przyglądali czy nie zostało wypowiedziane w sposób mogący naruszać poczucie komfortu kogokolwiek w jakikolwiek sposób ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

A dlaczego @TomekN był wyjatkiem?

Bo tak zadecydował moderator. Ja od 18 ponieważ wcześniej nie mam czasu. Jeżeli chodzi o wybiórczość to pewnie będzie tak jak z tą w ruchu drogowym. Wielu łamie przepisy ale punkty dostają Ci, których uda się namierzyć. Zauważ, że nie wszędzie i nie o każdej porze "suszą" kierowców ;) 

U nas pewnie będzie podobnie. Zawsze można zgłosić problematyczny post do czego nie zachęcam ale jak najbardziej zachęcam do przestrzegania netykiety. 

Pozdrawiam.

3 minuty temu, misiek x napisał:

Kiedy dostanę np  10pkt.i bana na 2 dni, to po tym okresie ( 2 dni) i odbyciu kary, punkty zostają dalej na koncie ?

Tak jest na chwilę obecną. Ma to zapobiec sytuacji, w której umyślnie ktoś będzie na przykład trollował pilnując by mu punkty się kasowały w międzyczasie by ich za dużo nie uzbierać i nie dostać "perma". Ludzie mają różne pomysły na omijanie zasad, a trolling jest u niektórych użytkowników sposobem na spędzanie tutaj czasu wolnego.

 

Moderator ma prawo kasować punkty więc jeżeli nie będzie ze strony użytkownika, który narusza netykietę poprawy to punkty zostaną ale jeżeli użytkownik zaniecha "złych praktyk" to będą kasowane. Oczywiście zasada wzajemnego zaufania musi się umocnić żeby było uczciwie. Ostatecznie zawsze można odwoływać się do administracji forum jeżeli punkty nadał moderator.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, misiek x napisał:

Jeżeli dostanę bana za 10 punktów 2dni, odbędę zasłużoną karę a później dostanę znów 10 punktów to ban będzie już na 4 dni zamiast na 2 dni Czyli razem 6 dni za 20 punktów. Analogicznie wyżej i więcej.

Tak. Inaczej kończyłoby się najczęściej na dwóch dniach za kolejne 10 pktów, aż uzbierałoby się ostatecznie 50.

Będziemy się starali również nie łączyć ostrzeżeń, gdy na przykład ktoś w jednej dyskusji popełni "offtop", "trolling" i agresję słowną" to dostanie ostrzeżenie najwyżej punktowane za agresję. Niestety punkty jak już wspomniałem zostają. 50 jest limitem na być lub nie być na forum.

Jest to tymczasowe i zobaczymy jak forum będzie funkcjonować. Jeżeli się system sprawdzi to zostawimy, a jeżeli nie to zmienimy. Musimy "przetrzeć" ten szlak w realu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, misiek x napisał:

Jeżeli dostanę bana za 10 punktów 2dni, odbędę zasłużoną karę a później dostanę znów 10 punktów

Wyluzuj. Kto ma Ciebie banować i za co niby? Ledwo dajemy radę uprosić Cię, żebyś został (chwała Administracji, że nie usunęła Twojego konta) :) Osobiście nie wierzę, że ktoś będzie w stanie na bieżąco to egzekwować - chodzi raczej o zmotywowanie do spokojniejszych zachowań i podkładkę, żeby w razie czego był gotowy paragraf. Wyobrażacie sobie, że Mariusz, Roman i Ola nie mają w życiu nic lepszego do roboty niż podliczanie punktów?

Nie przejmowałbym się zbytnio tym wszystkim - obyśmy zdrowi byli i dopisała pogoda podczas urlopów. :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MariuszZ napisał:

Tak. Inaczej kończyłoby się najczęściej na dwóch dniach za kolejne 10 pktów, aż uzbierałoby się ostatecznie 50

O.K.

Ale punkty miały wygasać np po miesiącu, czy określonym czasie.

Bo i tak w końcu ktoś uzbiera np. przez rok 50pkt.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Oczekujesz, że podam progi słyszalności dla danych częstotliwości z rozróżnieniem na muzykę, mowę i inne bodźce?

Przestań, doskonale wiesz ze nie o to chodzi

Doskonale wiesz ze używanie tego sformułowania ma po prostu obrazić interlokutora, niezależnie od ekwilibrystyk które będziesz uprawiał ty czy inny "słyszący" a pomijając już wręcz logiczne podłoże (a właściwie jego brak)użycia tego określenia wobec innych ludzi którzy słuchają muzyki.   W porównaniu z tym sformułowaniem, określenie "nietoperze" jest wręcz nobilitacją.

Jedziecie sobie po Tomku (o ile to nie dzik czy inny karaluch) a nigdy ze strony moderacji (ogólnie pojętej) nie została wspomniana druga strona. I nie nie mam zamiaru przytaczać kolejny raz chamskich wycieczek audiowita, nie będę cytował kompletnie niepotwierdzonych opowieści Wito76 i dogryzajacych, kompletnie "a"merytorycznych wypowiedzi miśka.

Wprowadzacie system który jest odzwierciedleniem tolerowania tematów które nie powinny na forum audio funkcjonować. "PO UWAŻANIU" - to oczywiście wasze prawo tylko w normalnym świecie nazywa sie to hipokryzja 

2 godziny temu, audiowit napisał:

Nadeszła era sygnalistów ;).

Podziękuj unii 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MariuszZ napisał:

Pisanie nie na temat: 1 punkt

Pisanie w wątkach tematycznych postów nie związanych z tematem (tworzenie tzw. offtopów)

A co w przypadku gdy poprosimy autora tematu, czy nie przeszkadzają mu OT-py. Ostatnio tak było w temacie (o ile mnie pamięć nie myli) @mateolo2. Napisał mniej wiecej że juz co chcial to sie dowiedział i temat jest "Nasz" ;)

Czy moderacja w takim wypadku również "wręczy" punkcik, czy tez stanowi to wyjatek od w/w kary?

Piszę Oczywiscie w "trosce" o świetne i ciekawe wymiany zdań które w przewazajacej wiekszosci powstaja wlasnie w OT-pach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J4Z jeszcze taka opcja że czesto pomagamy nowym rzucajac nowe swiatlo na problem np. Akustyki chociaż autor pyta o co innego. tak naprawde to chcąc pomóc.... możemy zarobic punkt! Bo to tez OT!

Kiedyś zwróciłem uwage w temacie o wibracji na temat mocowania sprężyn. Kolega po testach stwierdził ze faktycznie wkradł sie chaos w dzwieku i poprawił to. Również OT w moim wydaniu mimo iz rzuciłem nowe światło i pomogłem. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System ostrzeżeń już działa i pewnie niektóre osoby chciałyby wiedzieć jak działa w praktyce i "od środka", więc spieszę z informacją z pierwszej ręki! Jednocześnie przepraszam za zwłokę w raporcie, ale pewnie przez błąd systemu (bo przecież nie przez zwykłą, ludzką złośliwość moderatora) otrzymałem bana 7 razy dłuższego, niż wynikałoby to z systemu kar. Ale nie żywię urazy, przejdźmy do rzeczy. Otóż system ostrzeżeń działa tak:

screen1.thumb.png.271b2a1b38b708330f7ea157f59578a9.png

No i bam:

screen2.thumb.png.d71d548b68e1c495dce9e518d697cdd2.png

 

Dla pełni obrazu pozwolę sobie zacytować fragmenty wypowiedzi z przedmiotowego wątku, które padły, ale zostały już częściowo poukrywane:

Rega:

Dnia 8.06.2022 o 21:05, Rega napisał:

Jakiś Amir
[...]
cytujący tu Amira sa po prostu ludżmi bez własnego zdania i gustu.
[...]
Tępy typ. (o innym użytkowniku forum)
[...]
żałosny forumowicz (o innym użytkowniku forum) 

Ocena moderatora:

  • Obraźliwych sformułowań w stosunku do innych użytkowników - nie stwierdzono
  • Niegrzecznych sformułowań - nie stwierdzono
  • Agresji słownej - nie stwierdzono
  • Brak ostrzeżeń
  • Zero punktów karnych

 

Ja: 

Dnia 8.06.2022 o 22:27, TomekN napisał:

jakiś tam Rega

 

Ocena moderatora:

  • Obraźliwe sformułowanie w stosunku do innego użytkownika - stwierdzono bezsprzecznie
  • Agresja słowna, Niegrzeczne sformułowanie <-- wyświetlane powody w systemie, ciężko zrozumieć o co w końcu chodzi
  • 10 punktów - mimo że agresja słowna miała być 5 pkt - pewnie też błąd systemu
  • Ban na tydzień - choć za 10 pkt miał być ban na 1 dzień - to już na pewno błąd systemu

 

Na pytania uczestników dyskusji o powód tak zaskakującej reakcji moderatora, pada dość kuriozalna odpowiedź:

Dnia 8.06.2022 o 23:21, RoRo napisał:

Jest to ostrzeżenie dla wszystkich użytkowników naszego Forum i tak to  ma być traktowane.

Super 🙂 A czy za "ostrzeżenie dla wszystkich użytkowników" nie mógł posłużyć ban dla kogoś innego?
Np. dla kogoś, kto bardziej zasłużył? Ale niekoniecznie, no bo za powód do bana wystarcza już przecież jakaś losowo wybrana fraza językowa, np. zaimek 🤨

Niestety, wyrażane w tym wątku obawy o uznaniowość i rażącą stronniczość systemu ostrzeżeń potwierdziły się, już przy pierwszej okazji. Chyba nikt nie spodziewał się po administracji tak szybkiego skompromitowania swojego własnego pomysłu!

Dwa dni później doszedł jeszcze nowy taryfikator wraz z szerszymi definicjami przewinień. Zwracam uwagę: szerszymi, a nie bardziej precyzyjnymi. Prawie wszystko można już podciągnąć pod "wyrażanie opinii w sposób konfrontacyjny" (7 pkt) czy "niegrzeczne zachowanie" (10 pkt) - przyznając najwyższe kary. Czy na forum dyskusyjnym z audiofilami w stadium trzecim da się w ogóle wyrażać swoje opinie w sposób "niekonfrontacyjny"? Mam co do tego spore wątpliwości.

Myślę więc, że nowe zasady albo już całkowicie wykastrują to forum z cokolwiek wartościowych i pouczających dyskusji, albo sprawią że ludzie się prędzej czy później nawzajem powystrzelają. Ale to jeszcze zobaczymy, bo już nie raz moderacja dawała wyraźnie do zrozumienia, że niektórzy użytkownicy forum są pod szczególną ochroną i zasady ich tak bardzo nie obowiązują. Wybranym osobom można przecież ciągle dawać werbalne ostrzeżenia, po cichu ukrywać ich karygodne posty, a w ostateczności wysłać im ostrzeżenia w formie… bana dla ich interlokutora 🙂 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...