Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

6 godzin temu, audiowit napisał:

Chyba, że mówiłeś ogólnie o różnicach między oz, a br.

Ten sam przetwornik w OZ będzie miał charakterystykę amplitudową ok. 3dB "obniżoną" w stosunku do BR w zakresie niskich tonów. Jak na screenie dla symulacji CA22RNX, którego na potrzeby tego posta zapakowałem w 60 litrową obudowę zamkniętą. Jak widać dla obudowy tego samego litrażu ale z BR strojonym na 25Hz dolne pasmo przenoszenia (-3dB) przesunie się z 53Hz na ok 38Hz.

Tak w dużym uproszczeniu to działa. Oczywiście nie każdy przetwornik nadaje się do OZ. Ten Seas CA22RNX akurat ma QTS = 0.41 czyli się od biedy nada ale przetworniki z QTS poniżej 0.4 raczej nie bardzo ;) 

 

 

BR vs OZ.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale nigdy nie projektuje się dwóch rodzaju obudów w oparciu o te same dane wejściowe…przetwornik, wielkość obudowy, i wytłumienia. Te zmienne muszą być zaprojektowane pod konkretny projekt. Niewłaściwy woofer użyty w obudowie zamkniętej nie zagra za dobrze. To tak trochę ja porównywanie silnika benzynowego z silnikiem diesel - obydwa mogą mieć bardzo dobre parametry ale nigdy nie postawimy znaku równości w danych konstrukcyjnych:)

Generalnie projekt obudowy zamkniętej będzie droższy aby uzyskać parametry zbliżone do bass reflex; wieksza obudowa, więcej wytłumienia, sztywniejsze obudowa, przetwornik o większej średnicy a to są koszty.. no ale mamy lepszy impuls na niskich:)

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

Są na to jakieś dowody empiryczne?

Najlepiej samemu zrobić prosty eksperyment REWem. Pomierz mikrofonem z odległości ok 50 cm kolumnę z BR, a następnie zatkaj BR i ponownie pomierz. Obejrzyj Step Response w REW. Pomijając, że to tylko eksperyment, a nie poszukiwanie lepszego brzmienia na pewno zobaczysz, że oscylacji w SR jest mniej. Na ucho to słychać. Basu ubędzie, nie będzie tak rozciągnięty i będzie miał inną fakturę. Przy odrobinie szczęścia może nawet się spodobać 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Tylko czy faktycznie mamy? Są na to jakieś dowody empiryczne? Spojrzałem np. na wykres odpowiedzi impulsowej SPENDOR S3/5 R2 i dzwonią niemiłosiernie.

Sp.jpg.ef54f09414dcb5aefe3211f273877206.jpg

 

Ponoć tak to znaczy wynika to z ogólnych zasad fizyki co nie znaczy i w każdej kolumnie zamkniętej się tu w pełni udało. Kto wie może Spendor jest tego przykładem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MMarek napisał:

Z dowozem do Słupska? 

Do Ustki tylko 18 km, a więc zapraszam na rybkę, ja stawiam, bo wiem, że Wy "centusie krakowscy".....  :) 

Oj tak, my centusie  :)

Przyjedź do mnie. 1000zl do przodu, bo 2 dni będą jechały te paczki w tą i spowrotem. A ja Cię poczęstuję pyszną wodą z Wisły.

1 minutę temu, elektron6 napisał:

Ponoć tak to znaczy wynika to z ogólnych zasad fizyki co nie znaczy i w każdej kolumnie zamkniętej się tu w pełni udało. Kto wie może Spendor jest tego przykładem.

Panowie, no wiadomo przeca, że obudowy zamknięte są droższe i lepsze. I jakby gadać o tym nie ma co. Są jeszcze lepsze technologie, bo można w inny sposób kontrolować przetwornik niskotonowy, lub wogole zmienić podejście I się go pozbyć. W sensie ciężkiej membrany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Są jeszcze lepsze technologie, bo można w inny sposób kontrolować przetwornik niskotonowy,

Chodzi mi po głowie system izobaryczny zbudowany z 2 lub 3 woferów w zamknietej w jednej obudowie. Mimo małej objętości szybkość i zejscie podobno zadziwia porównując do tylko jednego przetwornika. Tak gdzieś kiedyś wyczytałem...

Tylko te koszty, które rosną kilkukrotnie :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, elektron6 napisał:

Jeden z ciekawszych zakupów - trafa głośnikowe o przekładni z 800ohm na 8 ohm

Jeżeli dobrze rozumiem to te trafa dokładasz do wzmaka OTL (bez transformatorów) i powstaje tradycyjny wzmak lampowy z końcówką mocy na trafach? Jaki jest sens takiego rozwiązania? OTL to kwintesencja lampowego brzmienia. Trafa to popsują 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze Philipsa serii AG OTL były projektowane pod zestawy 800ohm! Takie kolumny posiadam - grały na złocie w Jarocimiu. Jeśli chcemy sobie pograć na innych kolumnach 8ohm potrzebne są trafa - tutaj Philips wypuścił właśnie serię traf AU85 pod takie rozwiazanie. Gra to perfekcyjnie.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...